Kestääkö veroäyri Forssassa

Anonyymi

Tuli vain mieleen, kun netistä löytyi tällainen Samuli Salmisen tutkimus, jossa povataan huonoja aikoja kunnille.
Valtio on tukenut (vale)pakolaisten ottoa kuntiin 4 ekaa vuotta. Alkaako kohta aika täyttyä, ja onko Forssa mennyt ottamaan lisääkin noita ?
Pyytäkää niitä päättäjiänne, jotka olivat äänestäneet JUU pakolaisten ottamiselle Forssaan maksamaan viulut omasta pussistaan.

Laitan filmin alkamaan sopivasta kohdasta, josta alkaa näkymään maahanmuuton kalleus. Tutkimus käyttää v. 2018 Tilastokeskuksen keräämää aineistoa. Yllätys tulee siitä, jos tarkistetaan mitä v. 2020 tilanne on. Kulut ovat kasvaneet kovasti, lähinnä sossutuet.

https://youtu.be/6bWMnoz0yso?t=967

Ex-FRS-koulu

2

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tää maa on sekaisin. Johtunee päättäjien päättömyydestä. Humanitärisyys solidaarisuus ovat hienoja asioita, mutta käsittämätöntä on se, että se kaikki noihin sanoihin sisältyvä lakkaa kun niitä pitäisi kohdistaa suomalaisiin. Ulkoministeriön virkamies laukkaa ulkomaita myöten itkemässä terroristivaimoille kuinka ” me emme ole unohtaneet teitä.” Eikä ” ketään voi ajatuksistaan tuomita.” Toisaalla käräjöidään Päivi Räsäsen kirjoituksista ja hänen mielipiteensä ovat kyllä näemmä hyvinkin tuomittavissa. Kummallista on se, että hallitus ja sen virkamiehet eivät ole lainkaan huolissaan suomalaisista, ja suomalaisten hyvinvoinnista. Vai onko joku nähnyt valtion virkamiehiä suomalaisia vanhuksia tapaamassa ja vakuuttelemassa solidaarisuuttaan sekä hymaanisuuttaan miljoonien eurojen muodossa?

    • Anonyymi

      Maahanmuuton ongelmat ei koske virkamiehiä. Mutta voi olla että virkamiesten jälkeläisistä ei tule aina virkamiehiä, heitä se voi tulevaisuudessa koskea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      161
      5247
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      85
      2763
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1771
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1216
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      995
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      908
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      903
    9. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      873
    Aihe