Rautio ja Hätilän Kokoomus ovat kaikessa hiljaisuudessa alkaneet leipoa suunnitelmaa kaupungin kahden Kenakkalalta ja Isosuolta vuonna 2021 vapautuvan johtajanpaikan täyttämiseksi.
-kaupunginjohtajan paikka kokoomukselle. Rautio on itse erittäin kiinnostunut paikasta. Kaupunginjohtajalta edellytettävää pätevyysvaatimusta voidaan madaltaa, jotta reitti Rautiolle saadaan auki. Korostetaan Raution perehtyneisyyttä ja kokemusta kaupungin hallinnosta.
-apulaiskaupunginjohtajan paikka demareille. Kokoomus ei puutu demarien esittämään henkilöön. Hätilän kokoomus on valmis hyväksymään jopa Kiemungin apulaiskaupunginjohtajaksi, jos vain Rautio menee läpi kaupunginjohtajaksi. Kokoomus kuitenkin kohteliaasti toivoo, etteivät demarit päädy valitsemaan Kiemunkia kandidaatikseen.
Näin visersivät Hätilän pikkulinnut, twiit twiit, tsirp tsirp.
-kaupunginjohtajan paikka kokoomukselle. Rautio on itse erittäin kiinnostunut paikasta. Kaupunginjohtajalta edellytettävää pätevyysvaatimusta voidaan madaltaa, jotta reitti Rautiolle saadaan auki. Korostetaan Raution perehtyneisyyttä ja kokemusta kaupungin hallinnosta.
-apulaiskaupunginjohtajan paikka demareille. Kokoomus ei puutu demarien esittämään henkilöön. Hätilän kokoomus on valmis hyväksymään jopa Kiemungin apulaiskaupunginjohtajaksi, jos vain Rautio menee läpi kaupunginjohtajaksi. Kokoomus kuitenkin kohteliaasti toivoo, etteivät demarit päädy valitsemaan Kiemunkia kandidaatikseen.
Näin visersivät Hätilän pikkulinnut, twiit twiit, tsirp tsirp.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Ei riitä koulutus. Sori.
Eihän autookaan kortilla ajeta.
Hyvä hyvä! Rautio ja Kiemunki johtajiksi.
Pitää olla korkeakoulututkinto. Ei riitä että kertoo kansalle että takataskusta löytyy.
Riittääkö kaverin suositukset? Jos Pilkkala suosittelee Turhaa ja Turha Pilkkalaa, niin riittääkö se?
Kyllä Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkin täytyy painaa jotain tässä valinnassa, se on painavilta osaamista Rautiolta.
Kyllä ja muutkin ehdokkaat voivat sitten sitä tusinamitskua anoa kavereiden suosituksesta vaikka ihan kirjeellä Presidentin kansliasta, että lähtevät sitten samalta viivalta kaupunginjohtajakisaan. Valeopettajan pätevyys pitäisi nyt vaan jotenkin unohtaa mutta miten.
Todistuksia voi printata netistä. Kirjoitusvirheineen.
Kirjoitusvirheet on pienempi paha kun muunnetun totuuden kertominen.
Ai Kiemungin fixaatio pienimpienkin kirjoitusvirheiden pakkomielteiseen korjaamiseen?
fiksaatio.
Näköjään Kiemu nappasi taas ärhäkästi syöttiin kiinni ...
Kiemunki.
Onneksi toinen on jo niin pahasti ryvettynyt ja toisella ei riitä merkonomin koulutus millään noille jakkaroille. Edes Hämeenlinnassa nuo kaksi eivät voi millään päästä kaupungin johtajiksi.
Kaupunginjohtajiksi
Ei ole persuilla mitään jakoa tässä kilpailussa.
Mikä palli T. Vekalle? Facessa häneltä kysyttiin.. Hän miettii sopivaa ehdokasta 😁
Nyt ihmiset.. Olkaapa tarkkoja.. Nyt täytyy lopettaa tämä kokoomuksen ja demujen hulvaton rahan ja vallan käyttö.
Mitä hulvatonta rahan ja vallan käyttöä siinä on, jos eläköityvien virkamiesten tilalle rekrytoidaan uudet virkamiehet?
Rakennusliikkeillä on näköjään kupu täynnä tästä kylästä. Ja alkaahan tämä kylä jo ollakin täynnä tarpeetonta betonia. Uusi johtaja kehiin vaan, enää ei tarvita vanhoja. Jätetään tyhjät parkkitalot, asunnot ja puistot uusien päänsäryksi.
(Teillähän on Sollo, joka osaa ja opettelee lisää vanhan betonin käyttämisestä uudelleen.)
Voidaanko siis parkkitaloistakin tehdä vielä joskus jotain järkevää? Tämä antaa toivoa kyllä.
Tapsuhan on jo majatalon talkkarina ja luovana johtajana. Siinä on ihan tarpeeksi jo Tapsulle kun nuokin tehtävät jollain lailla hoitaa.
Siis häh, kuka nostaa kissan pöydälle?
Hämeenlinnan kokoinen kaupunki ei tarvitse kahta (2) kaupunginjohtajaa.
Jatkossa vain yksi kaupunginjohtaja, kiitos.
Onko täällä kaksi kaupunginjohtajaa? Aikoinaan valtiolla oli näitä apulaisjohtajia. Sillä saatiin kavereille virkoja, joissa tienasi pienemmällä vastuulla tosi hyvin.
Markkuja paimentamaan ei yksi eikä kaksikaan riitä.
Mitäs tälle Markkujutulle nyt kuuluu. Eikö siinä jutussa ollut joku vanhentumisaika.
Onko Hämeenlinnassa kaupunginjohtaja?
Vanhaksi kai yritettiin vetää mutta jotkut puuttuivat ihan viime metreillä tuohon puhallukseen eli ei voi enää mennä vanhaksi monen mukana puuhastelleen harmiksi kun tutkinta on jo aloitettu.
Ei rikos vielä vanhene. Jotkut on jo näköjään ennakoineet että tämä Markun juttu voi paisua.
Paisuu varmasti ja syytteitä tulee muillekin hyötyjille
Aloittajalle tiedoksi ei mitään mahdollisuuksia.
Hämeenlinna siirtyy pormestari mallin , sillä Jari Koskinen lähti mukaan kunnallisvaaleihin.
Tuli sama ajatus mieleen. Persujen peli on pelattu.
Voiko opettaja olla kaupunginjohtaja?? Luulen Koskisen asetuttua ehdokkaaksi kunnallisvaaleissa Raution putoavan valtuustosta.
Koskinen ja Rautio vetävät äänimäärillään mukaansa muutaman nevöhööd rivikokkarin. Onko tämä hyvä vai huono asia, jää jokaisen itsensä mietittäväksi.
Raution soisi putoavan valtuustosta, on se vaan aivan idi..........!!! Joku kysyi voiko opettaja olla kaupunginjohtaja, kai se voi mutta valeopettaja ei voi.
Onko Pulu taas puhunu pehmeitä. Äänestän silti Pulua ja Pilkkalaa varma ääni molemille.
Merkonomi tai valeopettaja ei kai voi olla kaupunginjohtaja, ei edes Näivelinnassa
Mitkä ovat Hätilän kokoomuksen keinot muuttaa kaupunginjohtajalta tai apulaiskaupunginjohtajajalta (vaihtoehtoisesti pormestarilta, apulaispormestarilta) edellytettäviä pätevyys- tai kelpoisuusvaatimuksia, jotta Sari Rautio sittenkin voitaisiin väkisellä kenkätä toimeen?
Miksi pitäisi muuttaa kelpoisuuehtoja, eikös koulutus riitä?
Miksei voisi olla porkku? Hallituskin muokkaa aina hakukriteeteritä sen mukaan mikä on heidän ehdokkaansa. Eteenkin vihreät ovat tätä harrastaneet.
Koulutus ja koulutus. Kuule, tunnen monta ihmistä jotka on fiksuja ilman koulutusta ja sitten päinvastoin. Ei kaupunginjohtajakoulutusta edes ole. Viime aikoina trendi on palkata nuoria kunnsnjohtajaksi. Olisko Antti Ahonen? Sen vaalilupaus oli muuttaa pysäköinti ilmaiseksi keskustassa. No tällä on joku koulutus. Hurahtanut historiaan. No joo mutta fiksu kaveri on kyseessä. Siis hän pormestariksi.
Apulaispormestareiksi rautio, kiemunki ja vekka ja savijoki.