Moi!
Oon kohta täyttämässä 18, joten kiinnostais tietää, miten siellä baarissa tilataan.
Sen ainaki tiiän, ettei baaritiskillä kannata jäädä miettimään "jaahas mitäs sitä sitte tilais" vaan pitäis ehkä olla valmiiks mietittynä.
Mitä sille baarimikolle pitäis sanoo? "Moi, yks kalja kiitos." Vai onko baarimikon moikkaaminen yleinen käytäntö vai silkkaa vammailua? Pittääkö tietty kaljamerkki sanoo myös?
Kaikenlaiset vinkit baarissa käyttäytymiseen otetaan vastaan. Hyvä se ois tietää vähä etukäteen näitä hommia.
Miten baarissa pitää toimia?
6
258
Vastaukset 6
- Anonyymi
Ettäkö olet elänyt 17-vuotiaaksi koskaan käymättä baarissa tai näkemättä baarikohtauksia elokuvissa tai mainoksissa? Ehkä sinun ei pitäisi mennäkään.
- Anonyymi
Hyvä huomio. Itse en edes juo alkoholia ja silti olin tietoinen tuohon ikään mennessä miten homma toimii sekä kuinka pysyy turvassa.
- Anonyymi
aika erikoista...tällänen, että ite oon käyny ravintoloissa, baareissa, hotelleissa, niin ulkomailla kuin suomessa. En ole ikinä miettinyt tuollaista asiaa vaan tilaus menee silleen luonnollisesti, että oikeen tosi vaikee nyt miettii että miten ees olen tilannut :)
Ei tollasii normaaleja tilanteita tarvitse noin tarkkaan miettiä. Menee baariin ja jos näkee hanat joissa karjalan merkit, niin se on sitten siinä " iso karjala, Kiitos "
ulkomailla "Big Beer" ja jos baarimikko alkaa luettelee san migelii tai budweisserii, niin siitä vaan valkkaa mitä haluu. Hotelleissa on monesti pöydissä esittely lappuja tms.... monesti tulee kysyttyy vaan, että "mitä oluita teillä on" ja tietty tervehtiminen kuuluu luonnollisesti kuvioon, kun menee minne vaan.... - Anonyymi
Sanot vaan: kossukola kiitos
Ei sitä kaljaa hullukaan jaksa lipittää litratolkulla. Kossukola on sopivan kokoinen nestemäärä suhteessa alkoholiin. - Anonyymi
Ei tarvitse moikkailla, mutta voi moikata jos haluaa, ei se mitään vammailua ole. Sanot vain mitä haluat. Yksi pitkä, yksi olut, yksi gintonic, yksi appelsiinivotka, yksi salmiakkikossu, yksi rommikola jne.
- Anonyymi
Ei sinne baariin ole pakko mennä, vaikka täyttäisi 18 vuotta. Itse en mennyt, en ole koskaan käynyt, enkä koskaan mene. Urpojen juoppojen ja vähä-älyisten paskanjauhajien paikkoja. Mielummin vietän aikani kotona vaikka pelejä pelaten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711492
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.87687Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203578- 48536
- 125518
- 37516
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15490- 25483
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus49479