Miten baarissa pitää toimia?

Moi!

Oon kohta täyttämässä 18, joten kiinnostais tietää, miten siellä baarissa tilataan.

Sen ainaki tiiän, ettei baaritiskillä kannata jäädä miettimään "jaahas mitäs sitä sitte tilais" vaan pitäis ehkä olla valmiiks mietittynä.
Mitä sille baarimikolle pitäis sanoo? "Moi, yks kalja kiitos." Vai onko baarimikon moikkaaminen yleinen käytäntö vai silkkaa vammailua? Pittääkö tietty kaljamerkki sanoo myös?

Kaikenlaiset vinkit baarissa käyttäytymiseen otetaan vastaan. Hyvä se ois tietää vähä etukäteen näitä hommia.

6

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ettäkö olet elänyt 17-vuotiaaksi koskaan käymättä baarissa tai näkemättä baarikohtauksia elokuvissa tai mainoksissa? Ehkä sinun ei pitäisi mennäkään.

      • Anonyymi

        Hyvä huomio. Itse en edes juo alkoholia ja silti olin tietoinen tuohon ikään mennessä miten homma toimii sekä kuinka pysyy turvassa.


    • Anonyymi

      aika erikoista...tällänen, että ite oon käyny ravintoloissa, baareissa, hotelleissa, niin ulkomailla kuin suomessa. En ole ikinä miettinyt tuollaista asiaa vaan tilaus menee silleen luonnollisesti, että oikeen tosi vaikee nyt miettii että miten ees olen tilannut :)
      Ei tollasii normaaleja tilanteita tarvitse noin tarkkaan miettiä. Menee baariin ja jos näkee hanat joissa karjalan merkit, niin se on sitten siinä " iso karjala, Kiitos "
      ulkomailla "Big Beer" ja jos baarimikko alkaa luettelee san migelii tai budweisserii, niin siitä vaan valkkaa mitä haluu. Hotelleissa on monesti pöydissä esittely lappuja tms.... monesti tulee kysyttyy vaan, että "mitä oluita teillä on" ja tietty tervehtiminen kuuluu luonnollisesti kuvioon, kun menee minne vaan....

    • Anonyymi

      Sanot vaan: kossukola kiitos

      Ei sitä kaljaa hullukaan jaksa lipittää litratolkulla. Kossukola on sopivan kokoinen nestemäärä suhteessa alkoholiin.

    • Anonyymi

      Ei tarvitse moikkailla, mutta voi moikata jos haluaa, ei se mitään vammailua ole. Sanot vain mitä haluat. Yksi pitkä, yksi olut, yksi gintonic, yksi appelsiinivotka, yksi salmiakkikossu, yksi rommikola jne.

    • Anonyymi

      Ei sinne baariin ole pakko mennä, vaikka täyttäisi 18 vuotta. Itse en mennyt, en ole koskaan käynyt, enkä koskaan mene. Urpojen juoppojen ja vähä-älyisten paskanjauhajien paikkoja. Mielummin vietän aikani kotona vaikka pelejä pelaten.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      5495
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2460
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      80
      1823
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1467
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      184
      1009
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      970
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      909
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      823
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      709
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      691
    Aihe