Ootko purkanut milloinkaan IV-koppaisen Golfin takaoven verhoilua? Minulla rupesi kuskin puolen takalasinnostin lyömään "tyhjää". Moottori pyörii normaalisti ja "hissi" nousee ja laskee. Onkohan sieltä joku paikka irti kun oven sisältä kuului semmoinen rusahtava ääni. Kannattaako yrittää kotikonstein korjata? Verhoilun alalaita näkyisi olevan kahdella torstiruuvilla kiinni - mistä muualta? Auto on Golf Comfort 2001.
vw pappa hei
longlife
4984
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
joo irrota kaikki näkyvät ruuvit ja kahvan kohdalla piilossa olevat.tuolta ultimate vw sivuilta saattaa löytyä tarkat ohjeet.verhoilun takana on umpipelti johon kaikki lasinnostimen osat on kiinnitetty.siinä on tulpalla peitetty aukko tai kaksi(etuovessa ainakin)josta jasinnostimen kiinnike irrotetaan lasista.kiinnitä lasi karmiin kiinni ettei se putoa.sitten pellin voi irrottaa.ilmeisesti lasin kiinnike on rikki.tässä näin suurinpiirtein,ei omakohtaista kokemusta mutta vierestä seurattuna.
Lasin kiinnikettä itsekkin epäilen. Huomenna tutkin tarkemmin - onneksi on vapaapäivä. Luulen että näillä ohjeilla pärjään. Hyvää kevään jatkoa!
täytyypä pyöriä tuolla korjaamohallissa tiuhempaan,niin pääsee tänne pätemään;)
Lasin kiinnike oli hajonnut. Ei saanut tietenkään erikseen joten tein uuden kiinnikkeen letkun pätkästä minkä sisään sopivan paksuinen pultti. Ovipeltiä ei tarvinnut onneksi ottaa pois (tosi suuritöinen homma), vaan sain rassattua kiinnikkeen paikoilleen pellissä olevasta reiästä. Toimii paremmin kuin uusi!