Hei! Oon miettiny tässä millasia fiksuja ja ei niin fiksuja pohjaratkasuja nykyisiin asuntoihin tehdään ja kiikarissa olis tällainen:
https://op-koti.fi/kohde/693815
Mitä mieltä ootte tästä kun esim. toi makkarin koko on siis 2 x 3,5 m 🤔 Ja mitä mieltä ootte ylipäätään kohteesta. Nyt kaikki risut ja ruusut vaan tähän alle!
Hyvä kaksion pohjaratkaisu?
3
251
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo on hieno. Kun menee puolison kanssa välit poikki, voi makuuhuoneen jakaa kahtia, koska siinä on jo 2 ovea valmiiksi.
No, todellisuudessa MH on alimitoitettu koppi, jossa sänky on molemmista päistään kiinni seinässä. Siksi kaksi oveakin tarvitana. 2 ovea = OH seinä täynnä reikiä. Ja punkan petaaminen varmaan kivaa, kun se on kiilattuna kahden vaatekomeron väliin.
Säilytystilaa on onnettoman vähän. Ne neliöt on tuhlattu saunaan.
Asunto avautuu vain yhteen ilmansuuntaan ja kaikki ikkunat ovat parvekkeen taustaseinällä. Tarkoittaen, että
- ikkunoiden päällä on 2 m pitkä lippa = asunto voi olla talvella todella pimeä
- etenkin länsisuuntauksella parveke on kesällä illat ja pitkälle yöhön todella kuuma (>30 °C), joten asuntoa ei saa tuuletettua.
Nykytyyliin ahehdittu paljon asuntoja per porrashuone/hissi, joten talo on syvärunkoinen. asunnot kapeita ja pimeitä.
Ihan liikaa tavaraa noihin neliöihin. Järkevä kaksio vaatii n. 45 m² ja silloinkin ilman saunaa. Saunaa vasta >>50 m² asuntoihin. - Anonyymi
Noilla neliöiilä pitää tehdä valinta, haluaako saunan vai asunnon. Ei siitä omasta saunasta loppujen lopuksi paljoakaan iloa ole.
- Anonyymi
En ostaisi tuollaista asuntoa. Makkari on todella koppi. johon ei mahdu muuta kuin sänky . Neliöitä tuhlattu saunaan ja kylppäriin. Seuraavan kokoisen asunnon pohjakin on yhtä huono. Ja isoimmissakin ahdettu liikaa liian pieniin neliöihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2323414- 602985
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I302555Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk292525Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve782041Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851889Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191855Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911692Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691043