Joulupäivän jumalanpalvelus lähetettiin Askolan kirkosta. Ja miten kaunis kirkko se onkaan!
Myös jumalanpalvelus oli tunnelmallinen, pastori Antti Kupiainen piti todella hienon ja tasapainoisen jumalanpalveluksen. Myös kanttorin ja viulistin esitykset ja virsien laulaminen olivat upeita.
Ainoa outo kohta oli jonkun vanhemman naispuolisen lukema ja luultavasti valitsemakin hapatus Jesajan kirjeestä, jonka mukaan Jumalalla olisi tässä maailmassa tietty lemmikkirotu, siis ihmisryhmä, joka olisi rotunsa perusteella valikoitunut Jumalan lemmikkikansaksi. Tuollaista hölynpölyä ja harhaoppia ei pitäisi päästää ketään enää kirkossa viljelemään. Jumalan edessä kaikki kansat ja ihmiset ovat samanarvoisia, tämä on yksi luterilaisuuden kulmakiviä. Tai jos näin ei olr niin sopii suomalaistenkin kirjata vaikka sinne Kalevalaan väite, jonka mukaan juuri me olemme se Jumalan suosikkikansa ja vain me pääsemme sen mukaan taivaaseen. Sellainen hapatus olisi varmaan aikojen alussa toiminut mainiosti suomalaisia yhdistävänä ja sodissakin voimauttavana propagandana ja sellaiseksihan juuri tuollaiset tarinat erityisasemasta on aikoinaan kirjoitettikin ja sitä kautta päätyneet niin Raamattuun kuin Mormonien kirjaan kuin oikeastaan kaikkiin uskontoihin. Mutta sellaisiin rasistisiin oman kansan jumalaista erityisasemaa mainostaviin höpötyksiin ei luulisi enää tänä päivänä kenenkään uskovan, saati niitä kirkossakaan ääneen lukevan, etenkään lähes harhaoppisesti kristinuskoa tulkitsevien naistoimitsijoiden. Jostain syystä nämä kristillisen kirkon hajoittajat ovat täällä pohjoismaissa olleetkin yleensä juuri naisia.
Eli pois harhaopilliset tulkinnat, kaikki ihmiset ovat Jumalan edessä yhtälaisessa asemassa ja yhtä arvokkaita, vain heidän uskollaan Jumalaan, Jeesukseen Kristukseen ja Pyhään Henkeen on merkitystä.
Askolassa kaunis kirkko
Anonyymi
0
826
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792698- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182207Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2061439Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073