Askolassa kaunis kirkko

Anonyymi

Joulupäivän jumalanpalvelus lähetettiin Askolan kirkosta. Ja miten kaunis kirkko se onkaan!
Myös jumalanpalvelus oli tunnelmallinen, pastori Antti Kupiainen piti todella hienon ja tasapainoisen jumalanpalveluksen. Myös kanttorin ja viulistin esitykset ja virsien laulaminen olivat upeita.
Ainoa outo kohta oli jonkun vanhemman naispuolisen lukema ja luultavasti valitsemakin hapatus Jesajan kirjeestä, jonka mukaan Jumalalla olisi tässä maailmassa tietty lemmikkirotu, siis ihmisryhmä, joka olisi rotunsa perusteella valikoitunut Jumalan lemmikkikansaksi. Tuollaista hölynpölyä ja harhaoppia ei pitäisi päästää ketään enää kirkossa viljelemään. Jumalan edessä kaikki kansat ja ihmiset ovat samanarvoisia, tämä on yksi luterilaisuuden kulmakiviä. Tai jos näin ei olr niin sopii suomalaistenkin kirjata vaikka sinne Kalevalaan väite, jonka mukaan juuri me olemme se Jumalan suosikkikansa ja vain me pääsemme sen mukaan taivaaseen. Sellainen hapatus olisi varmaan aikojen alussa toiminut mainiosti suomalaisia yhdistävänä ja sodissakin voimauttavana propagandana ja sellaiseksihan juuri tuollaiset tarinat erityisasemasta on aikoinaan kirjoitettikin ja sitä kautta päätyneet niin Raamattuun kuin Mormonien kirjaan kuin oikeastaan kaikkiin uskontoihin. Mutta sellaisiin rasistisiin oman kansan jumalaista erityisasemaa mainostaviin höpötyksiin ei luulisi enää tänä päivänä kenenkään uskovan, saati niitä kirkossakaan ääneen lukevan, etenkään lähes harhaoppisesti kristinuskoa tulkitsevien naistoimitsijoiden. Jostain syystä nämä kristillisen kirkon hajoittajat ovat täällä pohjoismaissa olleetkin yleensä juuri naisia.
Eli pois harhaopilliset tulkinnat, kaikki ihmiset ovat Jumalan edessä yhtälaisessa asemassa ja yhtä arvokkaita, vain heidän uskollaan Jumalaan, Jeesukseen Kristukseen ja Pyhään Henkeen on merkitystä.

0

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ootko nainen noin mustis musta

        Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
        Ikävä
        91
        7335
      2. Sen kerran kun siellä käyn

        Voisit olla paikalla💚💛☘️
        Ikävä
        37
        3897
      3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

        Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
        Ikävä
        45
        3470
      4. Kauan säkin jaksoit

        Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
        Ikävä
        40
        2612
      5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

        Tämä on ilon päivä 😊
        Kotimaiset julkkisjuorut
        230
        2605
      6. rakastan sinua!

        Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
        Ikävä
        40
        2403
      7. Sä olet nainen kuuluisa..

        ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
        Suhteet
        129
        2339
      8. Miksi kaipaat

        Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
        Ikävä
        29
        2219
      9. Askanmäessä Huippu esitys

        Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
        Puolanka
        20
        2045
      10. Siis hetkonen

        Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
        Ikävä
        45
        1922
      Aihe