Linux: Laitteistosta puuttuu Ääni-paneeli kokonaan

Anonyymi

Tietokoneellani on suomenkielinen Kubuntu 20.04.
En saa ääntä kuuluviin, kuitenkin äänikortit löytyvät (Intel).
Nettiohjeissa (englanti) ei kerrota, kuinka saadaan palautettua Järjestelmäasetukset > Laitteisto > Ääni-valikko, sillä se puuttuu kokonaan !! Tosi mystistä!!

Alsamixer-konsolissa Master-pylväässä näkyy kirjaimet TT; kun painan m-kirjainta, se muuttuu muotoon HH. Joko TT tai HH, ei koskaan OO.

Olen asennellut sen pulseaudion muutamaan kertaan js myöskin poistanut sen, uudelleenkäynnistänyt; mikään ei auta.

Joten miten saisin asennettua uudelleen Ääni-paneelin Laitteistoikkunaan ja äänet kuuluviin?
Asennettuna on Ääni 4.4.8-4 ja Äänet 1.24.0-1. Näiden ohjelmien äänitasopylväät reagoivat äänitiedostoihin, mutta ääntä ei kuulu kaiuttimista (kannettava tietokone).

12

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannettavat tietokoneet ovat hankalia tiedän kokemuksesta, joten lopetin kaiken säätämisen suosiolla ja ostin pienen ulkoisen USB -äänikortin ja kuulokkeet korviin.

      Osa kannettavista on varsin haasteellinen Linuxissa koska laitevalmistajat eivät laita ajureita/lähdekoodia Linuxia varten niin tuki jää tastä syystä sitten saamatta, ja syy on laitevalmistajan, ei Linuxin.

      • Anonyymi

        Se Linuxin suosio on tässä se hankala juttu. Laitevalmistajat eivät kaikki jaksa tuhlata resursseja toimiviin Linux ajureihin koska Linuxin markkinaosuus on alle 2% (PC puolella) ja Windowsin huomat 78%. Siispä säätämistä löytyy kun siirrytään Linuxin pariin.


    • Anonyymi

      Vietin jouluaaton hotellissa Jyväskylässä ja käytin siellä hotellin avointa omaa wlania jouluradion kuunteluun koko illan aikana (Kiitos vielä respalle hiiren lainasta, unohdin ujuttaa langattoman hiiren mukaani).

      Kun palasin kotiini Valkeakoskelle ja yhdistin kannettavan ethernet-liitäntään, meni linux (Kubuntu) mykäksi.

    • Anonyymi

      Vallitseva aihe palstalla Windows on prc:stä.

    • Anonyymi

      Helpompaa vaihtaa kone sellaiseen johon äänen saa Linuxiin liki 100% todennäköisyydellä temppuilematta. Eli kuten johonkin HP/Dell/Lenovo yritysmikroon.

      Ja kyllä koneen täytyy olla melko eksoottinen jos ei äänet Linuxissa toimi heti ja noin vain asennuksen jälkeen.

    • Anonyymi

      Uskokaa nyt nuo ovat kaikki winkuran ongelmii!
      MISSÄÄN LINUXISSA EI VOI OLLA MITÄÄN ONGELMAA!

    • Anonyymi

      Multa linuks rikkoi äänikortin! Mykkä on.

      • Anonyymi

        Fiksu ei pistä multaa koneeseen ei edes Windows-linuks-tubuttimeen.


    • Anonyymi

      Minulla ei ole ollut mitään vaikeuksia saada ääni linuksiin läppäreistäkään .. Tunnistaa vaan väärän äänipiirin niinkun windows joskus ... Valmistajan tuen loputtua edeltäneisiin versioihin ... Mikä laite mahtoi olla ...

    • Anonyymi

      Hyvä jollei ottanut ohraleleipä "OO" .. Kerro nyt oikeesti millä velhkellä pulaat siellä?

    • Anonyymi

      😎 Ongelma ratkaistu:
      Kannettavan Linux-koneen kytkeminen telakkaan mykistää äänet! Telakasta irrottaminen palauttaa äänet kuuluviin kannettavan kaiuttimista.
      Sen sijaan Windows-koneen kytkiminen telakkaan ei aiheuta muutoksia. Minulla on samalla kannettavalla molemmat käyttöjärjestelmät, Kubuntu 20.04 LTS ja Windows10 Pro 64bit.

      🔇 Silti omassa Linux-koneessa puuttuu edelleen tuo Ääni-valikko kokonaan, vain ne asennetut ohjelmat löytyvät.

      🧑‍💻 Tällä palstalla aivan epäreilusti ylistetään Linuxia ja arvioidaan Windows10 heikoksi käyttöjärjestelmäksi. Eipä tarvi olla kuin pieni ongelma Linuxissa, on koko tietokone juntturassa. En käytäkään Linuxia omien tiedostojen luomiseen ja muokkaamiseen sen huteran luotettavuuden takia.

      Windows10 Update osaa hakea myös päivitykset ei-Microsoft-ohjelmistoihin luotettavasti.

    • Anonyymi

      tälläinen ohjelma saattaapi auttaa asiassa kuin pavucontrol

      sudo apt install pavucontrol

      ja sitten siitä vaan tiirailemaan minne ne äänet katosivat

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      150
      10909
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5210
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2423
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1524
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe