Joo sairaita sekopäitä

Anonyymi

kuntien sakkomaksuineen , jos tuon takia pitäs pks ängetä niin kelalle ei käy sekään selitys asunnon vaihtoon , ihme pöljiä

9

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaihdan asuntoa välttyäkseni sakkomaksulta!

      Betalast?

      • Anonyymi

        Vejä handyyn kun ei sitä kämppää ole mitä vois vaihtaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vejä handyyn kun ei sitä kämppää ole mitä vois vaihtaa

        Mitä sitä? Mitä mitä? Mitä vois? Vaihtaa mihin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vejä handyyn kun ei sitä kämppää ole mitä vois vaihtaa

        Petaalast?


    • Anonyymi

      Mikä se kirkkonummi gesterppppyyyyyyyyyyy

    • Anonyymi

      Sairaita ovat nämä kunnan ....

      • Anonyymi

        Mitkä nämä? Minkä kunnan? Missä ovat? Miten sairaita?


    • Anonyymi

      Maksakaa sakkonne, hinaajat!

    • Anonyymi

      Kuntien sakkomaksut (työttömistä) pitäisi vaikka 10- tai 100-kertaistaa, jotta haluja oikeiden palkkatyöpaikkojen luomiseen alkaisi todella syntymään.

      Jos sakko olisi vaikkapa sitä luokkaa mitä työstä keskimäärin saatava vuosipalkkakin on, niin jopa alkaisi tulemaan vauhtia rekrytointeihin, todella.

      Tämän pitäisi koskea erityisesti sen kaltaisia kuntia joilla kunnanjohtajan palkkakin on selvästi korkeampi kuin muissa kunnissa. Se vain osoittaa sitä, että kunnassa on rahaa, mutta työttömille ei haluta työpaikkaa koska kunnanjohtajan ja muiden etuilijoiden palkat ovat tärkeämpiä.

      Kansa valitsee edelleen työnsä tai elinkeinonsa, ja sitä tulee kunnioittaa. Kansa hoitaa työresurssinsa tarjonnan markkinoille, kun taas valta-asemissa olevien velvollisuus on huolehtia siitä että kysyntä työlle saadaan jaettua oikein. Kun mitään oikeata painetta ei ole saada aikaan palkkatyöpaikkaa muillekin, niin kauan tilanne käytetään vain eturyhmien omien taskujen täyttämiseen, ja työttömiä vastaan kohdistetaan vain vihanpito vaikka vihanpito pitäisi kohdistaa heihin jotka ei suostu talouden ohjaamistoimia ja työn kysyntää hoitamaan kuntoon.

      Suomessa on mm. investointiaste ollut ainakin 2008 lähtien pohjamudissa, netistä löytyy raakaa ja selvää dataa, sitten vain pohtimaan miksi ei investoinnitkaan maistu. Osingot kelpaa kyllä, ja verosuunnittelu.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      139
      11248
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6598
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5759
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      88
      5238
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4483
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3682
    Aihe