Lestijärvi ja tuuulivoimalat

Lestijärvi pilattiin aikanaan turvetuotannolla. Siitä ovat kärsineet sen jälkeen sekä paikalliset että loma-asukkaat, joita Lestijärvellä on tosi paljon.
Nyt Lestijärvelle ollaan puuhaamassa tuulivoimaloita, joiden vaikutus Lestijärven luontoon ja maisemaan tulee olemaan valtava. Ja on aivan varmaa, että vaikutus ei tule olemaan ainakaan positiivinen. Jos tuovat tuulivoimalat rahaa kunnan kassaan, tulevat ne tuomaan myös paljon haittoja kuntalaisten ja loma-asukkaiden elämään. Satavarmaa kuitenkin on, että Lestijärven imago viihtyisänä hiljaisena luonnonläheisenä lomanviettopaikkana tulee laskemaan.
Vuosien kuluessa tulemme näkemään nämä negatiiviset vaikutukset niinkuin kävi myös turvetuotannon kohdalla.
71316530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 713

Vanhimmat

Lestijärvelle rakennetaan iso tuulivoimalapuisto Ruotsalaisten toimesta.

Se ei työllistä juurikaan.
Ruotsi vie sen sähkön kun ajavat oman ydinvoiman alas.
Ruotsi vie yhtiön voitot.

Onko kunta tai valtio tukenut hanketta?

Hyvä että tulee fossiilivapaata sähköä.

Äänestä

Tuulivoimayhtiön intressi on saada maksimi hehtaarit suunnitellulta tuulivoimala alueelta maanvuokrasopimukselle, siksi metsänomistajille markkinoidaan "mitä enemmän annat hehtaareja sopimukselle, sitä enemmän saat vuokraa".

Tutustuessaan tarkemmin sopimukseen ei asia kuitenkaan olekaan näin, sopimuksessa mainitaan että lopullinen tuulivoimala alue määritellään vasta lopuksi.

Toisin sanoen, metsänomistaja on lähes aina poikkeuksetta antanut kaikki liikenevät kiinteistötunnukset maanvuokrasopimukselle, jopa sellaiset joissa saattaa olla oma talo sekä peltoja saman kiinteistönumeron alla kuin metsäpalsta.

Tuulivoimayhtiö tarvitsee ilmeisesti rahoittajaa varten, kuin ehkä myös valtiota varten mahdollisimman paljon maanvuokrasopimuksia (hehtaareja) jotka sitten välittömästi kiinteistörasitetaan vuokrasopimuksen ajalle (usein 35 tai 50 vuotta) kiinteistö rekisteriin.

Tämän lisäksi tuulivoimayhtiö vaatii (ellei se ole jo uusin sopimusteksteihin sisällytettykin) että metsän omistaja antaa ns. etusijajärjestys oikeuden omistamiinsa kiinteistönumeroihin, toisin sanoen tuulivoimayhtiön tekemä kiinnitys tuulivoima-alueen rakennelmiin, myllyihin jne. menee yksityisen metsänomistajan kiinnityksen yläpuolelle.

Kun tarkastelee tuulivoimasopimusta on siellä maininta, että tuulivoimayhtiöllä on yksinoikeus jatkaa ko. maanvuokrasopimusta "toistaiseksi" sopimuksessa sovitun vuokra-ajan päätyttyä. Lisäksi sopimuksessa on merkitty, että vuokraaja (siis tuulivoimayhtiö) poistaa edellä mainitun tuulivoimarasitteen ko. kiinteistötunnuksilta vuokra-ajan päätyttyä.

Uudemmissa vuokrasopimuksissa ei myöskään ole sisällytetty lainkaan irtisanomispykälää, kuten oli vielä vanhemmissa.

Toisinsanoen allekirjoittaessaan tälläisen sopimuksen täytyy olla tietoinen siitä, että ko. sopimuksesti ei tule kukaan eikä koskaan pääsemään irti. Kun vuokra-ajat ovat edellämainitun pituisia voidaankin myös olettaa, että sikäli mikäli tulevaisuudessakin tuulivoimateknologia menee näin suurin harppauksin eteenpäin kuin tähän mennessä on kyseinen tuulivoima-alue vuokra-ajan päätyttyä auttamattomasti vanhentunut, ellei omistaja ole siihen investoinut suurella rahalla ja päivittänyt vuokra-aikana teknologiaa, näin tuskin tulee käymään kun kyseessä on usein taustalla ulkomaiset sijoitusyhtiöt olisikin oletettavaa että heidän laskelmiensa mukaan tuulesta tilitettävä raha saa vuokra-ajan puitteissa hyvän takaisinmaksun sekä tuoton ilman erityisiä teknologian miljoona investointeja päivitykseen.

Kun sitten vuokra-aika on tulossa päätökseen voisikin ajatella että omistaja, ulkomainen rahoitusyhtiö haluaakin "siirtää" tulevan riskinsä ja myydä omistuksensa edelleen ehkäpä uudelle epäilyttävälle taholle. Sopimuksissa mainitaan että tällaisista omistajan vaihdoksista ei tarvitse metsänomistajaa itseään edes informoida.

Metsänomistaja itse ei tiedäkään näin kuka todellisuudessa omistaa metsässään sijaitsevan voimalaitosalueen.

Se että alkuperäinen metsänomistaja (siis joka on allekirjoittanut tuulivoima maanvuokrasopimuksen) on myynyt metsäalueensa seuraavalle uudelle omistajalle siirtyy allekirjoitettu sopimus edelleen rasitteena uudelle omistajalle.

Kun sitten mahdollisesti joskus tulee eteen vanhentuneen teknologian myllyjen purkaus alkaakin kiivas keskustelu myyjän sekä uuden omistajan välillä siitä, kenen vastuussa purkamiskustannukset olisivat, siis onko sopimusosapuoli vaiko uusi omistajat jonka metsässä tuulivoimala seisoo vastuussa tästä. Lain edessä jälkimmäinen, siis nykyinen omistaja on vastuussa kaikista kuluista.

Vaikka allekirjoitetussa sopimuksessa mainittaisiinkin että tuulivoimalan omistaja purkaa ja vastaa kustannuksista (paitsi betonijalustasta joka maisemoidaan) voi käytännössä tämän kohdan täyttäminen olla mahdotonta sikäli jos omistaja ei ole kenenkään tiedossa kuten tilanne on tällähetkellä julkaistujen mediatietojen valossa Kristiinankaupungin Metsälän tuulivoimaloissa.

Lisäksi metsänomistajan on hyvä tiedostaa riskit mahdollisista EU-maataloustukien takautuvista palautuksista siinä tapauksessa että omistajan EU-tukiin peltoihin on tehty rasite tuulivoimalle ja sopimuksen mukaan hallintaoikeus olisi näin siirtynyt tuulivoimayhtiölle. Tällaisiin kohteisiin tulisi erikseen haettava hyväksyntä tuulivoimala yhtiöltä että voisi jatkossa hakea EU-tukiin oikeuttavaa tukirahaa kiinteistölle.

Tuulivoima asia on kaiken kaikkiaan niin uusi suomessa, että useita jo edelläkin mainittuja kohtia on mahdotonta tietää, vasta kun niistä syntyy ennakkotapauksia, siihen ei varmaankaan mene kuin hieman yli 10 vuotta kun tällaisia päätöksiä tullaan joutumaan tekemään.

On tiedostettava myös se tosi asia, että maanvuokrasopimukselle annetut ja tuulivoimalle kaavoitetut metsäalueet eivät olekaan jatkossa enää talousmetsää vaan voimalaitos aluetta. Valtio tulee näille aluille kehittämään lähivuosina täysin uudenlaisen veron kannettavaksi

Äänestä

Tämän päivän Hesarissa on iso juttu Lestijärvelle tulevasta tuulivoima-alueesta. Tulee kyllä surku ihmisiä ja maisemia. Hyvin ajattelematonta.

Äänestä
  • Katsoin samaa. Sääli, ettei järki voittanut. Tervetuloa verenpaine- ja sepelvaltimotaudit sekä mielenterveysongelmat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Katsoin samaa. Sääli, ettei järki voittanut. Tervetuloa verenpaine- ja sepelvaltimotaudit sekä mielenterveysongelmat.

    MUTTA MIELENTERVEYSONGELMAT OVAT JO LESTIN VITSAUS!!!!!!!!!!! Hullua porukkaa!!!!

    Äänestä

Jaaaaaa tulevat sukupolvet maksaa 600-700 tuhatta euroo/ tuulimylly kun niitä sitten parin- kolmen vuosikymmenen päästä puretaan tai korjataan. Näillä tuulimyllyillä pilataan Lestin arvokkaat luontoarvot täysin. Uskoisin että kyllä tulevat sukupolvet toruu nykyisiä tuulimyllyistä päättäjiä. Kesämökkien hinnat romahti kerralla pohjalukemiin.

Äänestä
  • ketä täysijärkistä tuulimyllyt haittaa , nämä jutut on mielenterveys potilaiden paskan jauhantaa

    Äänestä

Lestijärvi vois maksaa ne velat pois jo

Äänestä

Nyt pitäis Lestin valtuuston korjata kaikkien kunnan työntekijöiden palakkoja TASAPUOLISESTI kun tuulikin tuo rahaa. Ei se vaan ole oikein että jokku saa palakkaa usiampia tonneja ylitte taulukkopalakkojen ja toiset taas joutuu tekehen töitä taulukkopalakoilla ja jopa allekkin.

Äänestä
  • Palakkakorjauksista oikeudenmukaisempaan suuntaan turha haaveilla jos sinulla ole omaa sukua kunnanvaltuustosa asiaa ajamasa. Nähty on että Lestillä vain ei nouvateta kvtessiä ainakaan kaikkien työntekijöiden osalla.

    Äänestä

Teveisiä Kalajoelta. Sääliksi käy teitä Lestijärviset sillä ette tiedä mitä myllyt saavat teille aikaiseksi.

Äänestä
  • Menetty maisema, luonto ja rauha, siirtolinjoja pitkin metsiä joiden alle jäävä maa viedään pilkkahinnalla 240 e hehtaari ja kertakorvaus. Suuri metsäpalo vaara, jäävaara ja pitkä taakka maanomistajalle kiinnitettyjen metsäpohjien myötä, sekä valtavat vastuut ulkopuolisen tahon aiheuttamista vahinkoista sekä tulevaisuudessa edessä oleva purkukustannus.

    Äänestä

Lähes kaikki tuotantotaloudellinen toimita aiheuttaa ympäristöhaittoja, niin myös tuulivoima. Kuitenkin kunta ja kuntalaiset saavat taloudellista hyötyä kiinteistöverojen ja vuokrien muodossa. Tätä rahaa EI olisi ollut saatavissa mistään muualta. Tulevaisuus näyttää oliko saatu korvaus kohtuullinen suhteessa haittaan. Kuntataloudellisesti muita vaihtoehtoja, joissa taloudellinen itsemäärääminen säilytetään ei vain ole. Näin se vain menee; maailma muuttuu ja kehitys kehittyy, ja tuskin koskaan se ihan kaikkia miellyttää.

Äänestä
  • Vihreät arvot luonnon tuho.

    Äänestä

  • Äitis sai korvauksia kun jotain teki - naurettavaa paskaa selvität - ota propelli sänkyysi ja ota siitä oikein kunnolla.

    Äänestä

  • Onko kunnan itsenäisyys niin tärkeää, että sille alistetaan kaikki, jopa kunnan asumiskelpoisuus. Ei ole viisasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Onko kunnan itsenäisyys niin tärkeää, että sille alistetaan kaikki, jopa kunnan asumiskelpoisuus. Ei ole viisasta.

    Ei todellakaan ole viisasta pitää yllä kuntabyrokratiaa, kun sen hintana on tuhotut metsät, tuhottu Lestijärven ympäristö jne. Lestijärven asukasluku tulee edelleen laskemaan. Varmaan jossain vaiheessa liittyminen naapuriin tulee eteen joka tapauksessa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Äitis sai korvauksia kun jotain teki - naurettavaa paskaa selvität - ota propelli sänkyysi ja ota siitä oikein kunnolla.

    Meni tunteisiin 😆

    Äänestä

Eikö sinne joskus suunniteltu golfkenttä ja isoa
Hotellia tulevilla rahoilla!!Viisaita suunnitelmia
Lestijärvellä!!🤣

Äänestä

Onko tutkittu esim. sitä, miten lähes 70 massiivisen tuulivoimalan tärinä vaikuttaa maaperään ja miten laajasti tärinä leviää? Kun Lestijärvikin on hyvin humuspitoinen järvi, voiko tärinä vaikutta humukseen ja samentaa Lestijärven vettä? Välimatka järveen voimaloista ei tule olemaan kuitenkaan kovin pitkä.

Äänestä
  • Hauska trolli...:D

    Äänestä

Mitäs mieltä olette uudesta kunnanjohtajasta?

Äänestä

Kalliiden ja osittain tarpeettomien viranhaltijoiden palakkojahan noilla tuulivoimaloista tulevilla euroilla täsä maksellahan.

Äänestä

Jos asuisin lestijärvellä, niin muuttaisin sieltä kiireen vilkkaa pois. Tuollainen " tuulivoimapuisto" on alueelle täystuho. Mutta kun maapalloa pelastetaan propelleilla, on luonnon ja eläinten väistyttävä. Kiitos suomen keskusta ja kansallinen kokoomus.

Äänestä
  • Nyt tais mennä puolueet sekaisin! Tarkoitit varmaan Kiitos Vihreä Liike!

    Äänestä

Viime vuosien aikaiset Lestin virkamiesvalinnat on niitä sukulais poliitikkojen röyhkeimpiä päätöksiin vaikuttamisen tuloksia. Vailla minkään sortin pätevyyksiä olevia sukulaisia on valittu kuntaan ja valituksi tulleille ihimisille maksellahan yli neljän tonnin kuukausipalakkoja veronmakjajien kukkarosta? Tämä on enemmän kuin likaista peliä! Nää on niitä poliittisia valintoja jotka eivät ole mahollisia ainakaan isommisa kunnisa tai kaupungeisa.

Äänestä
  • Hyvin puhuttu!
    Kepun härski meininki imettää kuntalaisten viimeisetkin verorahat näiden tilipussiin.

    Äänestä

Saattaa olla, että mökkiläiset voi vielä huokaista helpotuksesta. Jospa ei nouse ensimmäistäkään myllyä, ainakaan valmiiksi asti. Kunta jos toinenkin menee kylläkin kumoon siinä rytinässä! Mukava on lomalaisen taapertaa autioita katuja, ja valittaa kun ei ole mitään kesätapahtumia! Hävetkää juotikkaat.

Äänestä

Lestijärvi sairastaa tuulivoiman takia vakaa sairautta, ahneuden sairautta. Olemattomia rahoja tuhlataan kuin viimeistä päivää, mutta Jeesus tulee ja pyyhkii synnin pois. Virkakunnassa ja luottamushenkilöissä on huoraisuutta, velallisen epärehellisyyttä, huoripukkimaisuutta, velkaisuutta, epäpätevyyttä, tyhmyyttä, ahneutta, itsekkyyttä, oman edun tavoittelua, laiskuutta ja pahetta, sekä velan maksamattomuutta, että juoppoutta. Kuten Jeesus sanoo: kuinka te voitte toimittaa toisen asioita edes, kun ette pysty omia asioitanne toimittamaan edes.
Tämän suuren synnin te olette tehneet kaikkien edessä, siis kantakaa se ja joutukaa sen edessä tuomiolle.

Äänestä
  • Ovatko jotkut tehneet hankintoja tms. siihen perustuen, että lainat katetaan tuulivoimatuloilla?

    Äänestä

  • Paljon on syntiä tehty tämän tuulivoimavouhotuksen takia. Monen järjen on ahneus sumentanut. Vielä ei ole kuitenkaan myöhäistä tehdä parannusta. Kannattaa tunnustaa kaikki tuulivoima-ahneuden synnit. Nyt on vielä armon aika.

    Äänestä

Vähän viimekesästä muuttunut mökkipitäjä. Puolalaiset pedofiilit pyörii urheiluautoilla, ja kyttää pikkutyttöjä. Loput slobohorot horjuu kännissä kaduilla. Ihme huutelua ja mölyä muutenkin. Tuulivoimaa kehiin!
Mitä tossa yks kirjoitti, teillä ei olis penniäkään jos ei me tuotais teille niitä. Mökkiläiset tätä pitäjää pystyssä on aina pitänyt. Kuulemma kauppakin ois suljettu, ellei olis kesä porukkaa!!

Äänestä

Lestijärven valtuusto slkas syyttää kunnanjohtajsa. Asiaa kesitellään jo valtuuston puosts julkisesti vaikka riviäkään siitä ei ole kirjaytu ylös pöytäkirjoihin. Surkuhupaisaa on kun harjoittelutasolla oleva 700 asukkaan kunnan markkinointi, media ja sitäsuntätä päällikkö juuri rippikoulun käynyt Ronja Tuikka on kirjoittanut nimensä alle kunnanjohtajaa arvostelevaan kirjeeseen. Tuikkasta,Tuikkaa Similää ja Brandtia on esillä ko. änkyröissä - nimet muistuttaa myllyistä aikoinaan päättävien nimiä. Siperia opettaa.

Äänestä

Tuntuu niin pahalta syömmessä Kainuun flikalla, kun rakentavat noita myllyjä tuohon mökkirantaan. Jos ei niistä terveyshaittoja ole, niin kyllä tärisyttävät humukset irti järvestä. Taas on laitettava mökki myyntiin.

Äänestä

Juu se jytkytys tuntuu jatkuvasti, ja tasaisesti. Perus tutinana, mutta pahenee puolenpäivän jälkeen, ja jos tuulee koillisesta. Silloin se käy vallan mahdottomaksi. Humusta irtoaa isoilta aloilta, ja ajautuu rantaan. Ei pysty kohta uimaan. Jos on tyyni jakso, silloin ei irtoa humusta. Muuten uimasta suihkun kautta. Mökki menee kans myyntiin, heti kun mahdollista. Eikä tästä uskalla kukaan edes puhua.

Äänestä
  • Maatärinä ulottuu tietyissä olosuhteissa kilometrien päähän tuulivoimaloista. T. nimimerkki : Kokemusta on

    Äänestä

  • Minulla on kokemusta maatärinästä, joka ulottuu yli 27 km päähän. Aina kun naapuri kunnassa tuulimyllyt käynnistetään tärinä alkaa. Olen kuvannut ja äänittänyt. Joskus maanantaisin tärinät on pahimmillaan. En saa apua mistään. Mökki menee myyntiin.

    Äänestä

Sisäsiittoisuus on vaarallista kunnalliselämässä ja tähän on lestillä nyt päädytty. Rahaa palaa erokorvauksiin ja maine kärsii.

Äänestä

Nyt tuli jytky!

Äänestä

Nyt hakemaan työtä! On nimittäin Lestijärvellä reilusti töitä tarjolla; on kunnanjohtajan paikkaa, sivistysjohtajan, ympäristösihteerin, markkinointisihteerin ja teknisentoimen sihteerin paikkaa. Teknisen kiinteistöhoitajan paikasta nyt puhumattakaan. Osa vakituisia paikkoja, osa määräaikaisia. Kyllä tuulivoima työtä tuo! Hakekaa ihmeessä!

Äänestä

Hallintojohtaja valittu Evijärvelle ja nyt oli hakenut Toholampille. Ymmärtääkö lähteä?

Äänestä

On upeaa, että Lestijärvelle saadaan Suomen suurin tuulivoimapuisto. Hienoa Lestijärvi. Kotimainen uusiutuva energia kunniaan. Voisiko kunta ottaa kopin, ja painattaa esim. T-paitoja aiheesta. Olisi suosittuja varsinkin meidän kesäasukkaiden keskuudessa!

Äänestä

Sen verran on jo kokemusta tuulivoima-alueen lähellä asumisesta, että en hurrais. Se on tietysti, mistä tykkää. Jos tykkää melusta ja jurinasta ja punaisista ja välkkyvistä valoista pimeällä yötaivaalla, niin sittenhän se on varmaan ok. Kaupungista muuttavalle kesäasukkaallehan se on varmaan oikein kotoistakin. Täällä maaseudulla on taas totuttu erämaan hiljaisuuteen ja rauhaan. Näitä elementtejä ei tuulivoima-alueen läheisyydestä löydy.

Äänestä
  • Sun myllyt on rikki, jos niistä kuuluu jurinaa ja melua.

    Äänestä

Tuntuuko teillä ne infraäänet pahastikin? Varsinkin kesällä jos ikkunat on auki niitä puskee sisään, ja aiheuttavat sairauksia. Ollut puiston aukeamisesta asti jo kaksi haimatulehdusta ja maksa-arvot korkealla. Normaali ääniä ei niin kuule, kun jatkuvasti raktorit ja tukkirekkat rallaa menemään. Niille pitäs saada ajokielto klo 22-08 välille. Kyllä tämä touhu nyt pitäs saada kuriin.

Äänestä
  • Tyypillisiä luulosairauksia....kun tietää jonkin olevan lähellä , se aiheuttaa ahdistusta ja psykosomattisia vaivoja.
    Infraäänien terveyshaittoja ei ole tutkimuksissa löydetty.

    Äänestä

  • Anonyymi00064 kirjoitti:

    Tyypillisiä luulosairauksia....kun tietää jonkin olevan lähellä , se aiheuttaa ahdistusta ja psykosomattisia vaivoja.
    Infraäänien terveyshaittoja ei ole tutkimuksissa löydetty.

    Eihän niitä Suomessa ole löydetty, kun ei kunnon tutkimuksia infraäänestä ole tehtykään. Panu Maijalakin teki huijaritutkimuksen ja sen jälkeen häippäs heti muualle töihin , nimittäin Patrialle. Itsekin sanoi sen verran kuitenkin, että ei asuisi 2 kilometrin päässä tuulivoimaloista. Ulkomaisissa tutkimuksissa tuulivoimaloiden infraäänen negatiivinen vaikutus ihmiskehoon on tullut selväksi. Suomi kun on tälläinen korruptoitunut yhteiskunta, että täällä jopa tutkimuksetkin maksetaan sellaisiksi, että ne ajavat vain tietyn porukan etuja.

    Äänestä

  • Anonyymi00064 kirjoitti:

    Tyypillisiä luulosairauksia....kun tietää jonkin olevan lähellä , se aiheuttaa ahdistusta ja psykosomattisia vaivoja.
    Infraäänien terveyshaittoja ei ole tutkimuksissa löydetty.

    no tuota ihan oikeastiko uskot että joku taho kertoisi reilusti jos infräänestä olisi haitaa ?

    Äänestä

  • Anonyymi00085 kirjoitti:

    Eihän niitä Suomessa ole löydetty, kun ei kunnon tutkimuksia infraäänestä ole tehtykään. Panu Maijalakin teki huijaritutkimuksen ja sen jälkeen häippäs heti muualle töihin , nimittäin Patrialle. Itsekin sanoi sen verran kuitenkin, että ei asuisi 2 kilometrin päässä tuulivoimaloista. Ulkomaisissa tutkimuksissa tuulivoimaloiden infraäänen negatiivinen vaikutus ihmiskehoon on tullut selväksi. Suomi kun on tälläinen korruptoitunut yhteiskunta, että täällä jopa tutkimuksetkin maksetaan sellaisiksi, että ne ajavat vain tietyn porukan etuja.

    Just noin. Suomi on korruptoitunut, tarkemmin ilmaistuna piilokorruptoitunut yhteiskunta.

    Äänestä

  • Anonyymi00085 kirjoitti:

    Eihän niitä Suomessa ole löydetty, kun ei kunnon tutkimuksia infraäänestä ole tehtykään. Panu Maijalakin teki huijaritutkimuksen ja sen jälkeen häippäs heti muualle töihin , nimittäin Patrialle. Itsekin sanoi sen verran kuitenkin, että ei asuisi 2 kilometrin päässä tuulivoimaloista. Ulkomaisissa tutkimuksissa tuulivoimaloiden infraäänen negatiivinen vaikutus ihmiskehoon on tullut selväksi. Suomi kun on tälläinen korruptoitunut yhteiskunta, että täällä jopa tutkimuksetkin maksetaan sellaisiksi, että ne ajavat vain tietyn porukan etuja.

    Sitten vielä maasäteily, sähkökentät, vesisuonet, 5G, sisäilma, ulkoilma ja alkkoholi. Mua alkaa pelottaan, ettei täältä taida kukaan selvitä hengissä.

    Äänestä

Surumielisenä katselee maakotka-Evelyn pesämäntynsä latvasta Lestijärven viimeisten erämaiden häviämistä.

Äänestä
  • Lestijärvellä ei ole ollut erämaita kymmeniin vuosiin.

    Äänestä

Vuosikymmeniin

Äänestä

Erämaat ovat laajoja, tiettömiä ja lähes luonnontilaisia alueita. Ne on tarkoitus säilyttää sellaisina. Siksi vain perinteiset elinkeinot kuten metsästys, kalastus ja poronhoito ovat mahdollisia. Suomen erämaa-alueet sijaitsevat pohjois-lapissa.

Äänestä

Määritelmän mukaan erämaaksi voidaan kutsua aluetta, jossa on kotoperäisiä lajeja 70 % tai enemmän, siellä asuu vähemmän kuin viisi ihmistä neliökilometrillä ja alue on laajuudeltaan ainakin 10 000 neliökilometriä.

Äänestä

LOMA-ASUKKAAT KUN KÄRSIVÄT, SILLOIN ON KAIKESSA ONNISTUTTU.

Äänestä

Tai sitten se kotkan roikale kahteli niitten viimeisten erämaiden häviämistä 50-60 -luvulla. Ota nyt sitten kotkasta selvää?

Äänestä

Ei kai täällä vain vastusteta herkullista tuulivoimaa. Hyi mökkiläiset. Hyi. Sama itku alkaa aina mökkikauden alettua. Tuulivoima sitä, ja tuulivoima tätä. Olispa ollut yhtä ponteva vastarinta, kun järven luonnontilaisia rantoja pilattiin ylettomällä rakentamisella. Kyllä te vielä opitte tuulivoimaa rakastamaan Juutakset.

Äänestä

Joka rahaa rakastaa, se paskaansa hukkuu.

Äänestä
  • Jos tuo saa sut jaksamaan, niin usko ihmeessä potaskasi!

    Äänestä

Kertokaapa älyllisesti epärehelliset ihmiset, miltä tuntuu käyttää fossiilisia polttoaineita, mutta olla välittämättä niiden absoluutisesti massiivisista haittavaikutuksista ympäristölle paikallisesti(sekä tuotanto että käyttökohteissa) ja globaalisti, mutta sitten inistä aivan kauheasti jostain maiseman pilalle menemisestä?

Nigeriassa kuolee kirjaimellisesti lapsia öljyteollisuuden myrkkyihin ja te vain iloisesti ajatte bensa-autoilla ja kiroatte, kun maisema menee "pilalle" tuulivoimasta. Aivan niinkuin pelkästään kaupungit eivät jo pilaisi maisemaa paljon enemmän. Ja äänekkäitäkin ovat. Pitäisiköhän kaupungit kieltää kokonaan.

Äänestä
  • Ja taas joku maailmanhalaaja puhuu afrikasta ko pitäs ensin hoitaa kotikunnan asiat kuntoon...suvakismi on sairaus..

    Äänestä

  • On turha vetää tähän keskusteluun kaupunkien äänimaailmaa tai rakentamiskulttuuria. Ihmiset jotka ovat valinneet maaseudun asuinpaikakseen, palvelujen ja esim päivystyksen puuttumisesta huolimatta, haluavat asua maaseudulle ominaisessa rauhassa ja hiljaisuudessa, ja luonnonkauniiden maisemien keskellä. Asukoot kaupungissa ne jotka haluavat, turha tulla pilaamaan maaseudun luontoa ja maisemia millään typerällä "onhan kaupungissakin"-argumentin perusteella.

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    On turha vetää tähän keskusteluun kaupunkien äänimaailmaa tai rakentamiskulttuuria. Ihmiset jotka ovat valinneet maaseudun asuinpaikakseen, palvelujen ja esim päivystyksen puuttumisesta huolimatta, haluavat asua maaseudulle ominaisessa rauhassa ja hiljaisuudessa, ja luonnonkauniiden maisemien keskellä. Asukoot kaupungissa ne jotka haluavat, turha tulla pilaamaan maaseudun luontoa ja maisemia millään typerällä "onhan kaupungissakin"-argumentin perusteella.

    Totta. Toivottavasti tuulivoimarakentamiseen tulee järkeä. Jopa ministeri Mykkänen on havahtunut tuulivoiman ongelmiin vierailtuaan Pohjanmaalla.

    Äänestä

Totuushan on, että tämä vihreä siirtymä näkyy karulla tavalla Keski-ja Pohjois-Pohjanmaan luonnossa. Nyt on nähty vasta tämän vihreän siirtymän luontoa tuhovan vaikutuksen alkua. Tulevat vuodet tulevat näyttämään, kuinka tällä maailman parantamisella pilataan pohjalaismaakuntien luonto. Jätämme karun perinnön lapsillemme.

Äänestä

Suomessa kielletty tuulivoiman infraäänen olemassaolo, nyt on selvinnyt että tutkimukset tehty aivan väärin mittauslaittein eli niillä mittausmeneyelmillä ei voi infraääntä edes löytää. Oikeastaan vain helikopteri saa aikaan samallaisia ääni impulsseja, jotka aiheuttaa ihmisessä kaikenlaista ikävää, on tehty uusia tutkimuksia koissa infraääni pystytään löytämään

Äänestä
  • Eli ne on pakko saada tositetuksiksi "sopivilla" mittaustavoilla". Kyse on psykosomaattisista oireista..kun alkaa johonkin uskoa , niitä oireita alkaa huomata.

    Kun hysteeritäti sanoo kahviseurassa toiselle kärsivänsä "infraäänistä", niin eiköhän toinenkin kuppi kilisten saa kohta huonosti sitten nukutuksi ja pulssi nousee jne....kas näin, Q.E.D.

    Äänestä

Kuinka kauan Lestijärven tuulivoima-alueen rakentaminen on ollut pysähdyksissä?

Äänestä

Lestijärven voimalat ei valmistu koskaan.

Äänestä

Ei ole ainut paikkakunta Suomessa, joka pilattu tuulivoimaloilla. Koko länsirannikko on jo pilalla!

Äänestä
  • Niinpä, mutta Lestijärven voimalat ei valmistu ikinä.

    Äänestä

  • Anonyymi00058 kirjoitti:

    Niinpä, mutta Lestijärven voimalat ei valmistu ikinä.

    Kyllä kaikki viittaa siihen, että tuulivoimakupla puhkeaa nyt. Onnittelut Lestijärvelle, luulen että tämä projekti jää kesken!

    Äänestä

  • Miten niin pilalla, nuo valkoiset jättiläiset ovat kauniita. Hyvin sointuu maisemaan täällä Koskenkorvan Santavuorellakin.

    Äänestä

Jäljelle jää raiskattu luonto.

Äänestä
  • Kuka maksaa perustusten purkamisen? Jätettä ei saa haudata maahan jätelain mukaan.

    Äänestä

Mikä on tuulivoima-alueen tilanne nyt? Näkyykö liikettä rakennuspaikoilla?

Kun kuuntelee Yle Radio Suomea iltayöstä, niin eipä siellä enää tiedoteta erikoiskuljetuksista juurikaan. Olivat pääasiassa tuulivoimaloiden osien kuljetuksia. Ala on jumissa.

Äänestä
  • Ei kai niitä siipiä nyt kaiken aikaa kulje, viisastelija.

    Äänestä

  • Melkoista toimintaa kunnanpäättäjiltä🤔 Oletko jo kysynyt asiasta omalta kunnanvaltuutetultasi?

    Äänestä

  • Kuntapäättäjien toiminta selvästi rikollista, jos juttu pitää paikkansa. Käräjille vaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00073 kirjoitti:

    Kuntapäättäjien toiminta selvästi rikollista, jos juttu pitää paikkansa. Käräjille vaan!

    Joo, ei ainakaan kunnan ja kuntalaisten edun mukaista.

    Äänestä

Lestijärvellä on kunnan jokaisen tuulivoimakiimailijan hillotolpan perustukset valmiina, jortikka vain puuttuu perustuksilta.

Äänestä
  • Eiköhän kiima laannu kun rumiluksia ei koskaan välttämättä saada edes pystyyn, tuulivoima on yleisesti maailmalla loppunsa edellä, liian kallis epävarma energiamuoto.

    Äänestä

Miten Lestijärvellä onnistutaan epäonnistumaan aina joka asiassa? Se on kun kepulaiset on venäläisten ystäviä.

Äänestä
  • Kepulla aina se oma napa ensin, ja se vie järjen mennessään

    Äänestä

Tuntuu olevan kauhea paikkakunta koko Lestijärvi.

Äänestä

Taita olla Lestillä rahat tiukoilla:

IL 30.10.:
"Keski-Pohjanmaalla sijaitsevassa Lestijärven kunnassa luovutaan ensi vuoden alussa ilmaisista välipaloista Lestin koululla.

Kunnan sivistyslautakunta päätti 4. syyskuuta käydyssä kokouksessa, että 1.1.2024 alkaen välipala maksaa yhden euron. Maksullinen välipala sisältää näkkileivän, levitteen ja juoman."

Äänestä

  • Anonyymi00077 kirjoitti:

    Koulunäkkäri meni maksulliseksi ja rakennusluvat piti halpuuttaa. Toivotaan että OX2 johdolla on varaa päivittäiseen näkkäriin.

    https://www.hs.fi/urheilu/art-2000009977354.html

    Ahaa, näkkärirahat tulevatkin paikkaamaan rakennuslupien halpuutuksesta koituvaa kassavajetta 😖

    Äänestä

Mikähän allaolevassa viestissä on sellaista, että se oli poistettu? Viesti siis oli ja on nyt uudelleen tälläinen:

Mitä kuuluu tälle tutkintapyynnölle?

Kp24:ssa kerrotaan poliisille jätetystä tutkintapyynnöstä koskien Lestijärven valtavaa tuulivoimahanketta Lestijärven ympärillä. Tutkintapyyntö koskee mm. luottamushenkilöiden sekä joidenkin Lestijärven virkamiesten toimia asiaan liittyen.

Äänestä
  • Laitan vielä lainauksen kp24:stä, ettei tule väärinymmärryksiä:

    "Lestijärven tuulivoimapäätöksistä tehtiin tutkintapyyntö – Poliisia pyydettiin selvittämään, oliko kunnan johto syyllistynyt väärinkäytöksiin tai jopa rikoksiin

    Helmikuussa Pohjanmaan poliisille jätettiin tutkintapyyntö, jossa poliisia pyydettiin selvittämään, olivatko Lestijärven entinen kunnanjohtaja, rakennustarkastaja ja johtavat luottamushenkilöt syyllistyneet väärinkäytöksiin myöntäessään rakennusluvat suuren tuulipuiston voimaloiden rakentamiseen."

    Äänestä

  • Anonyymi00080 kirjoitti:

    Laitan vielä lainauksen kp24:stä, ettei tule väärinymmärryksiä:

    "Lestijärven tuulivoimapäätöksistä tehtiin tutkintapyyntö – Poliisia pyydettiin selvittämään, oliko kunnan johto syyllistynyt väärinkäytöksiin tai jopa rikoksiin

    Helmikuussa Pohjanmaan poliisille jätettiin tutkintapyyntö, jossa poliisia pyydettiin selvittämään, olivatko Lestijärven entinen kunnanjohtaja, rakennustarkastaja ja johtavat luottamushenkilöt syyllistyneet väärinkäytöksiin myöntäessään rakennusluvat suuren tuulipuiston voimaloiden rakentamiseen."

    Hyvä että asia tutkitaan

    Äänestä

  • Anonyymi00080 kirjoitti:

    Laitan vielä lainauksen kp24:stä, ettei tule väärinymmärryksiä:

    "Lestijärven tuulivoimapäätöksistä tehtiin tutkintapyyntö – Poliisia pyydettiin selvittämään, oliko kunnan johto syyllistynyt väärinkäytöksiin tai jopa rikoksiin

    Helmikuussa Pohjanmaan poliisille jätettiin tutkintapyyntö, jossa poliisia pyydettiin selvittämään, olivatko Lestijärven entinen kunnanjohtaja, rakennustarkastaja ja johtavat luottamushenkilöt syyllistyneet väärinkäytöksiin myöntäessään rakennusluvat suuren tuulipuiston voimaloiden rakentamiseen."

    Mitä tälle asialle kuuluu?

    Äänestä

Lestijärvi nostaa taas veroja🤣

Äänestä
  • Lestillä on liian vähän asukkaita oman kuntabyrokratian pyörittämiseen. Eikö kannattaisi liittyä vaikka Toholammin kanssa?

    Viisas strategia olisi ollut kehittää Lestiä mökkikuntana. Nyt sitten mökkiläiset luultavasti lähtevät, kun myllyt tulevat. Lestijärvi on ollut Keski-Pohjanmaan kaunein järvi, mutta myllyt pudottavat sen sijoitusta.

    Äänestä

Noin pienet lätäköt ei ketään elätä, Suomi on kauniita järviä täynnä! Eikä kukaan halua enää ostaa tonttia tai rakentaa tupaa Lestijärvelle tuulivoimaloiden takia.

Äänestä
  • Keski-Pohjanmaa ei ole järviä täynnä, vaan on lähes järvetön. Että tiedoksi vaan.

    Äänestä

Pois muuttaavat

Äänestä

Voidetta kun annetaan niin hommat luistaa😁

Äänestä

Lestijärvi on niin säälittävä paikkakunta, että sai taas köyhäinapua.

Äänestä

Tulleeko niitä voimaloita?

Äänestä

Lestijärvellä liikaa kepulaisia, niin siksi on näivettynyt Suomen pienimmäksi

Äänestä

Varautukaa lestijärviset! Kohta on tuulihärvelit taivaanrannalla. Ja siihen kannattaa myös varautua, että melu kuuluu yli 2 km päähän kovalla tuulella.

Äänestä
  • Silloin lähtee loputkin asukkaat lestijärveltä..

    Äänestä

  • Kiitos tiedosta! Vesikielellä odotetaan. Kiva saada ääntä tänne, kun on niin hiljaista et hulluksi tulee.

    Äänestä

Joko puistoa aletaan rakentamaan?

Äänestä
  • Joo, metsä on kaadettu ja perustukset tehty. Yhtään tuulivoimalaa sinne ei koskaan tule nousemaan. Alueesta tulee museo, miten tuulivoima epäonnistui.

    Äänestä

Höpelöt maa vuokraajat ottaa kieli pitkällä, tulleeko sitä rahhaa, toivottavasti on sopimuspapereissa hyvät ehot, ettei joudu itse maksamaan anturan purkua.

Äänestä

Tulevatko tuulivoimalat maisemaan siten, että jos katsoo järven rannalta auringonlaskua, niin aurinko laskee tuulivoimaloiden taakse? Kolkko on näkymä, jos niin on.

Äänestä

Kiinteistöveron tasausjärjestelmä kun tulee voimaan loppuu lestijärvellä Tuuli vouhotus kun seinään😁

Äänestä
  • Toivottavasti.

    Äänestä

Tuulivoimalat karkoittaa loput vähätkin asukkaat Lestijärveltä.

Äänestä

Joko tuulivoimaloita on pystyssä? Miltä näyttävät maisemassa?

Äänestä
  • Eihän nyt toki ole🤣🤣🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00111 kirjoitti:

    Eihän nyt toki ole🤣🤣🤣

    Eikö? On ollut uutisissa, että tuulimyllyjen osia ajetaan Lestijärvelle.

    Äänestä

  • Anonyymi00112 kirjoitti:

    Eikö? On ollut uutisissa, että tuulimyllyjen osia ajetaan Lestijärvelle.

    Höpöhöpö

    Äänestä

  • Anonyymi00114 kirjoitti:

    Höpöhöpö

    Oletko varma? Tietty hienoa, jos myllyjä ei vieläkään ole maisemassa.

    Äänestä

Niin joko myllyt ovat tulleet?

Äänestä

Älä anneli ole noin pessimistinen kyllä ne jo satamassa on ja toukokuussa tulevat paikkakunnalle. Ropellit pyörii osassa jo tänä vuonna.

Äänestä
  • En oo kyllä nainen

    Äänestä

Nyt on mm. Ylellä ollut juttu siitä, että Lestille kuljetetaan tuulivoimaloita. Se on kauniiden maisemien loppu Lestillä käsillä. Kuinkahan monet mökkiläiset lähtevät.

Äänestä
  • Minne ne mökkiläiset lähtee? Ja jos lähtevät niin sehän on jokaisen oma asia. Suomi lienee vielä vapaan liikkuvuuden maa.

    Äänestä

Anneli se jaksaa täälläkin tyhmiä juttujaan kirjoitella. Häpiäisit olisit ollut silloin äänessä kun näitä suunniteltiin vai oletko vain kateellinen maanomistajille. Jostain ne rahat on otettava sinunkin hoitoon Männistössä ja keskussairaalassa.

Äänestä
  • En ole Anneli. Vastustan tuulivoimaa vääriin paikkoihin. Kyllä Lestillä nyt tehtiin suuri virhe, kun päästettiin tuulimyllyt niin isolle alueelle.

    Ja tsemppiä Annelille! Hyvä, että vielä järjen ääntäkin kuulee tuulivoimakakofonian läpi.

    Äänestä

Kintasmyyjä lieko ihte veroja maksanu mutta kärkkäästi muijen asioihin sekaantumasa näin jokus kivijärven torilla eikä herättäny kyllä osto halukkuutta käytöksellähä taitaa olla jo vanhuuen höppänä osittain eikä tuo aivan normaali oo ollut kuulema nuorempanakaa.

Äänestä

Näitten annelien tuleva hoito männistössä tai törnävällä pitää jollain rahoittaa kuten nyt tuulimyllyjen tuotoilla.

Äänestä
  • Niin etkös sinä jo ole siellä hoitojonossa myös.

    Äänestä

Mielenterveyshoidosta hallitus supistaa ja miten käy tämänkin potilaan joka näitä tuulimylly juttuja kirjoittelee?

Äänestä

Ihmisiä muuttamassa pois Lestijärveltä tuulivoimaloiden haitan takia🙄

Äänestä
  • Eikä ole muuttamassa. Lestiltä muutetaan pois opiskelujen ja töiden takia.

    Äänestä

Kalajoella myös tuulivoimaa käytettiin muuton syynä vaikka kyseessä oli taloudelliset ja henkiset ongelmat kun mielenterveyspalvelut keskittyvät Ouluun.

Äänestä

Kun asuinympäristö muuttuu rauhallisesta ja hiljaisesta meluisaksi, on selvää, että se voi vaikuttaa myös mielenterveyteen. Jokainen tiedämme, että muutama huonosti nukuttu yö saattaa vetää jo ihmisen aika veteläksi ja huomiokyky heikkenee, ja tämä on erittäin vaarallista esim. tarkkaavaisuutta vaativissa töissä. Kun tuulivoimaloita rakennetaan jopa 1-2 kilometrin päähän asuinrakennuksista, on selvää, että tuulivoimaloiden melu kantautuu rakennuksiin sisälle, kun voimaloista päin tuulee. Suomen Tuulivoimayhdistys ja monet muut tahot vähättelevät tätä ongelmaa. Sellaiset ihmiset, jotka saavat rahaa tuulivoimaloista, mutta eivät asu lähimaillakaan tuulivoimaloita, suoltavat täällä täyttä paskaa tästä asiasta. Sellaisia ihmisiä en vihtis katella edes persesilmälläni.

Äänestä

Kateus on kamala tauti. Rautatien valmistuessa 1885 Kokkolaan uskottiin lasten saamisen heikentyvän ja lehmien menevän umpeen sekä jopa viilien piimimisen loppuvan junien tärinän voimasta.

Äänestä
  • Oletko niin yksinkertainen, että kateus on ainut motiivi, jonka tiedät? Pitää osata erottaa turhat pelot niistä, jotka oikeasti haittaavat elämää. Jättimäiset tuulivoimalat ovat tosi vahingollisia monella tavalla. Ja kyllä se jo myönnetäänkin ja aiheen tiimoilta on tutkimuksia. Mutta maaseudulla, kuten nyt Lestillä tuulivoiman kritiikittömät kannattajat jankuttavat samaa tylsää nauhaa kateudesta, jolla ei ole mitään tekemistä tuulivoiman arvostelun kanssa.

    Lestille tulevat tuulivoimalat kehystävät Lestijärveä koko toisen pitkän sivun matkalta. Se on tosi ahdistavaa. Luultavasti ainakin mökkeilijät tulevat vähenemään, jollei ihan loppumaan Lestin rannoilta. Mitäpä väliä, toteavat tietysti Lestin myllyjen kannattajat. Ei olekaan väliä, mutta tulee kertomaan karua tarinaa siitä, että tuulivoimaloiden lähellä ei viihdytä.

    Äänestä

Oletko syntynyt paljonkin ennen tuota rautatien tuloa Kokkolaan?

Äänestä

Anneli on vain kateellinen maanomistajille.

Äänestä
  • Sinä se olet kateellinen kyttääjä. Taidat olla kepulilainen.

    Äänestä

Joivat perintömaat ja nyt kateellisena somessa kirjoittelevat maanomistajille tulevista korvauksista.

Äänestä

Koululla puhuttiin että nämä toistuvat turhat some kirjoittelut haittaavat jo lasten luokkaretken facebook sivustolla tapahtuvaa myyntityötä.

Äänestä

Kunnanhallitus esittää valtuustolle, että Anneli ja Markku Kujalan kuntalaisaloite kuntoportaista on loppuun käsitelty eikä johda kunnan puolelta toimenpiteisiin. Kannattaako tästä kuitenkin kirjoitella somessa viikottain?

Äänestä

Saman huomannut tälläkin viikolla vastailee omiin kirjoituksiinsa itselleen saadakseen huomiota.

Äänestä

Ylläpito kyllä poistaa suurimman osan hänen kirjoituksistaan mutta myös koululla on keskusteltu tästä häiriköinnistä.

Äänestä

Vanhempien neuvossa käsitellään asiaa ja tehdään toimenpiteitä asia saamiseksi järjestykseen.

Äänestä

Kivijärvellä kertoivat ettei nämä helppoheikit veroja maksaneet mutta pikkupäissään saivat kuitenkin aina jotain kauppaa aikaiseksi. Tuotteet olivat mitä olivat eikä takuuta annettu.

Äänestä

Täällä ei taida Anneli kirjoitella. Tuulivoimaa inhoaa niin moni, että joitakin heistä on tällekin palstalle eksynyt. Minä esimerkiksi.

Äänestä

Annelin tunnistaa kirjoitusvirheistä. Kirjoittelee päivittäin somessa mutta niinhän sitä sanotaan että "tyhjät tynnyrit koliset eniten" ja tuo sopii kyllä tähän henkilöön.

Äänestä
  • En tiedä henkilöä, mutta ilmeisesti kyseessä henkilö, joka on yrittänyt tuoda esille tuulivoiman ongelmia. Sellainen henkilö on oikeassa. Kyllä nämä Lestinkin tuulimyllyt tulevat olemaan hirveä riesa lähiasukkaille. Ainakin kesämökkiläiset lähtevät isolta osin. Myllyt olivat väärä valinta. Olisi pitänyt säilyttää Lestijärvi myllyttömänä.

    Äänestä

Lestin tuulivoimaloista tänään Iltasanomissa.

Äänestä

saajahan mylly rahoilla anneleille hoitopaikkoja

Äänestä

Juuri näin. Mielenterveyspalveluita ja tulevat tarpeeseen.

Äänestä

Ei 77 vuotiaalle lääkkeitä anneta tuollainen poistuu pian...

Äänestä
  • Miksi ei ole rakentavaa keskustelua? Käydään vain yhden ihmisen päälle.
    En tunne Annelia mutta onko tarpeen sättiä häntä ihan avoimesti, kertoo paljon lestijärveläisistä ihmisinä, ei sallita erilaisuutta.

    Äänestä

Ei tarvi ihmetellä miksi väki on muuttanut pois Lestijärveltä, tuulivoimaloissa se on syy. Loma-asuntojakaan ei enää kukaan osta täältä.

Äänestä
  • Lestijärveltä on väki muuttanut pois jo suurista näläkävuosista alkaen. Ei tuulivoimalla ole mitään tekemistä Lestijärven muuttotappion kanssa. Työ- ja opiskelupaikkojen puuttuminen ne ihmiset maailmalle ajaa. Lomasuntojen kauppa on jumissa yleisen korkotason noustua, ulkomaanmatkailun vetäessä ja osaltaan ylihinnoiteltujen kiinteistöjen takia. Teollisentoiminnan tullessa alkukantaisille alueille, paikallisasukkaat vastustavat vaistonvaraisesti tällaista toimintaa. Kyseessä on eräänlainen primitiivireaktio. Antakaa hyvät Lestijärveläiset myllyjen tahkota teille vaurautta 🤗

    Äänestä

  • Anonyymi00158 kirjoitti:

    Lestijärveltä on väki muuttanut pois jo suurista näläkävuosista alkaen. Ei tuulivoimalla ole mitään tekemistä Lestijärven muuttotappion kanssa. Työ- ja opiskelupaikkojen puuttuminen ne ihmiset maailmalle ajaa. Lomasuntojen kauppa on jumissa yleisen korkotason noustua, ulkomaanmatkailun vetäessä ja osaltaan ylihinnoiteltujen kiinteistöjen takia. Teollisentoiminnan tullessa alkukantaisille alueille, paikallisasukkaat vastustavat vaistonvaraisesti tällaista toimintaa. Kyseessä on eräänlainen primitiivireaktio. Antakaa hyvät Lestijärveläiset myllyjen tahkota teille vaurautta 🤗

    Olet niin väärässä monessa asiassa. Erittäin väärässä olet tuossa, kun väität, että Lestillä vastustetaan tuulivoimaa uuden pelon takia. Tuo on täyttä skeidaa. Totuus on, että tuulivoumalat lähellä asutusta ja vähän kauempanakin pilaavat seudun aika tavalla tyystin. Menee maisemat pilalle, menee lähivirkistysalueet pilalle, tulee melua jne. Tämä on nähty jo monessa kunnassa, jossa on tuulivoimaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00160 kirjoitti:

    Olet niin väärässä monessa asiassa. Erittäin väärässä olet tuossa, kun väität, että Lestillä vastustetaan tuulivoimaa uuden pelon takia. Tuo on täyttä skeidaa. Totuus on, että tuulivoumalat lähellä asutusta ja vähän kauempanakin pilaavat seudun aika tavalla tyystin. Menee maisemat pilalle, menee lähivirkistysalueet pilalle, tulee melua jne. Tämä on nähty jo monessa kunnassa, jossa on tuulivoimaa.

    Jatkan hieman. Tosiaan, niissä kunnissa, joissa tuulivoimaa on ollut jo vuosia, niin tuulivoimaloiden vastustus on vain yltynyt. Totuus onkin, että tuulivoimaloihin ei totu, vaan ne tulevat laskemaan asukkaiden elämänlaatua niin kauan kuin niitä on lähellä.

    Äänestä

  • Anonyymi00160 kirjoitti:

    Olet niin väärässä monessa asiassa. Erittäin väärässä olet tuossa, kun väität, että Lestillä vastustetaan tuulivoimaa uuden pelon takia. Tuo on täyttä skeidaa. Totuus on, että tuulivoumalat lähellä asutusta ja vähän kauempanakin pilaavat seudun aika tavalla tyystin. Menee maisemat pilalle, menee lähivirkistysalueet pilalle, tulee melua jne. Tämä on nähty jo monessa kunnassa, jossa on tuulivoimaa.

    Väärässä, että Lestijärvi on muuttotappio kunta. Väärässä ettei Lestillä ole opiskelupaikkoja. Väärässä ettei Lestillä ole työpaikkoja. Väärässä ettei Lestillä ole kehyskuntien palveluja. Eli olin vai erimieltä yhdestä asiasta tuulivoimasta; NIIN OLET VÄÄRÄSSÄ NIIN MONESTA ASIASTA. Voi vitun Spede, olet kuin Donald Trump. The Bump!

    Äänestä

Joko tuulivoimaloita on pystyssä?

Äänestä
  • Kohta on 👍

    Äänestä

Tämä anneli haluaa vain olla esillä elämänsä viimeisinä vuosina ja somessa nolaa itseään.

Äänestä

Ja tietty kepulainen kommunismi karkottaa ihmisiä Lestijärveltä.

Äänestä

Tuulivoimassa on tulevaisuutta ja tuo varallisuutta köyhille kunnille kuten Lestijärvi. Näin saadaan annelit ja muut elätit pidettyä pois naapurikuntien vastuulta.

Äänestä

Mielenkiintoista nähdä, miten käy Lestijärven kesämökkisuosion. Luultavasti osa myy mökkinsä pois. Aina menevät kaupaksi johonkin hintaan ja on myös heitä, joita tuulivoimalat eivät haittaa.

Äänestä

Tuulivoima on kovinta bisnestä tällä hetkellä. Tilanne muuttuu oleellisesti kun tuotanto loppuu - enää ei ole tuloja vain lopettamisesta aiheutuvat kulut.
Vuokraaja / tuulivoimalan omistaja voi hoitaa velvoitteensa asianmukaisesti tai voi olla että pykii vain pääsemään rasitteistaan eroon. Hankalinta siinä on se että seuraavassa vaiheessa velvoitteet kohdistuvat kiinteistöön jolle vuokrasopimus on laadittu. Eli yhteiskunta vaatii lopettamisvaiheessa toimenpiteitä ja maksaja on vuokrasopimuksen tehnyt kiinteistö ja sen silloinen omistaja. Yhteiskunta on turvannut tehokkaasti oman etunsa. Bisnes käyttää tietysti tilanteen hyväkseen.

Äänestä

Kustannukset tuulivoimaloiden purkamisesta on tällä hetkellä noin 1.000.000€/kpl. Yhtiöllä tuskin on rahaa purkamiseen, kiinteistön omistajalla tuskin on rahaa purkamiseen, Lestijärven kunnalla tuskin on rahaa purkamiseen. Tuulivoimalat ovat kuin hirttoköysi, kunnan kuolema on varma.

Äänestä

Eiköhän ne mökkien myyntien syyt ole aivan muut kuin tuulimyllyt. Veden laatu heikkenee ja kirkonkylän venesatamasta kun veneellä lähtee niin järvi on lähes umpeenkasvanut.

Äänestä
  • Jos minulla olisi mökki Lestillä, niin myisin sen tuulimyllyjen takia. En voi sietää myllyjä maisemassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00167 kirjoitti:

    Jos minulla olisi mökki Lestillä, niin myisin sen tuulimyllyjen takia. En voi sietää myllyjä maisemassa.

    Kyllä mökit on myynnissä tuulivoimaloiden takia, mutta nyt se on myöhäistä. Ei niitä enää kukaan osta!

    Äänestä

  • Anonyymi00168 kirjoitti:

    Kyllä mökit on myynnissä tuulivoimaloiden takia, mutta nyt se on myöhäistä. Ei niitä enää kukaan osta!

    Aina joku ostaa, kun saa tarpeeksi halvalla.

    Oli kyllä tyhmä temppu pilata Keski-Pohjanmaan aion suuren järven rantamaisemat tuulivoimaloilla. Harmi, kun Suomessa on niin löperö lainsäädäntö, että tällainen on mahdollista.

    Kuka tietää: kuinka pitkä matka Lestijärven rannasta on tuulivoimaloihin? Itse veikkaan, että hieman yli 1 km. Olenko oikeassa?

    Äänestä

  • Anonyymi00171 kirjoitti:

    Aina joku ostaa, kun saa tarpeeksi halvalla.

    Oli kyllä tyhmä temppu pilata Keski-Pohjanmaan aion suuren järven rantamaisemat tuulivoimaloilla. Harmi, kun Suomessa on niin löperö lainsäädäntö, että tällainen on mahdollista.

    Kuka tietää: kuinka pitkä matka Lestijärven rannasta on tuulivoimaloihin? Itse veikkaan, että hieman yli 1 km. Olenko oikeassa?

    Edellinen kommentti korjaus: ... ainoan suuren järven....

    Äänestä

Anneli vain kateellisena täällä kirijottelee ja valittaa.

Äänestä
  • Sossupummi kilahti 🤣🤣

    Äänestä

Kateelliset paikalliset maattomat vain kirjoittelee. Pian naapuri ajaa myllyrahojen vuokrilla hankkimallaan Hummerilla ja sekös harmittaa.

Äänestä
  • Hummerilla? Eikö ne ala olla jo museovehkeitä, sen verran vanhoja.. Kannattaa alkaa säästämään jo, että on edes jotain säästössä, kun voimaloiden purkaminen ja alueen ennallistaminen alkaa👨‍⚖️

    Äänestä

  • Anonyymi00174 kirjoitti:

    Hummerilla? Eikö ne ala olla jo museovehkeitä, sen verran vanhoja.. Kannattaa alkaa säästämään jo, että on edes jotain säästössä, kun voimaloiden purkaminen ja alueen ennallistaminen alkaa👨‍⚖️

    Näin on. Jonkun tahon on sitten kaivettava jostain noin 1 milj. euroa per mylly, hinta noin korkea, koska tulevaisuudessa varmaan täytyy kaivaa perustuksetkin maasta.

    Äänestä

  • Hummeri on ollut jo 15 vuotta pois muodista, toisekseen olen näin ulkopaikkakuntaisena todella surullinen lestijärven puolesta, ainutlaatuiset maisemat pilataan, tätä ei jälkipolvet tule ymmärtämään eikä moni muukaan kun totuus tuulivoimaloiden haittavaikutuksista alkaa näkymään ja vaikuttamaan ihmisten elämään, lisäksi vielä riskit tulevaisuudessa kiinteistöveron mahdollinen tasausjärjestelmä sekä eu. n hyväksymä ennallistamissäädös, sekä tulevaisuudessa eteen tulevat purkustannukset jotka voivat mahdollisesti kaatua maanvuokraajan piikkiin.

    Äänestä

Sähkö Hummeria odotellaan kunhan myllyvuokria ropisee tilille riittävästi.

Äänestä
  • 😂😂 Voin kuvitella, että kohta paikallisen baarin parkissa on tusina hummeria parkissa, kun tuulimyllärit kokoontuvat. Voihan elämän noinkin viettää.

    Äänestä

  • Anonyymi00177 kirjoitti:

    😂😂 Voin kuvitella, että kohta paikallisen baarin parkissa on tusina hummeria parkissa, kun tuulimyllärit kokoontuvat. Voihan elämän noinkin viettää.

    Jaa vielä rattijuoppojakin!

    Äänestä

nämä pekat ja annelit vain somessa valittaa omat perinnöt ja maat menny kurkusta alas.

Äänestä
  • Totuus valkenee vielä sinullekin aikanaan kun nämä 69 voimalaa ovat toiminnassa, mitkä ovat vaikutukset, voi olla että yllätyt, ei siihen tarvi pekkoja eikä anneleita😁

    Äänestä

  • Anonyymi00183 kirjoitti:

    Totuus valkenee vielä sinullekin aikanaan kun nämä 69 voimalaa ovat toiminnassa, mitkä ovat vaikutukset, voi olla että yllätyt, ei siihen tarvi pekkoja eikä anneleita😁

    Näin se on, loputkin asukkaat pakenee Lestijärveltä

    Äänestä

Mihin nämä annelit lähtee? Yhteiskunnan elätettäviä ja huollettavia vanhuksia. Someen kritisoivat kaikkia uudistuksia tai muutoksia.

Äänestä
  • Sinulla on suppea alainen katsanto itsekkyys ja oma lompakko ei välttämättä ole se paras hyve elämässä, jossain vaiheessa yleensä karma koettelee ja mukaansa täältä ei kukaan mitään saa, jälkipolvet muistavat ihmisen hänen tekojensa kautta, näin se vaan menee, se joka itsensä ylentäö se alennettakoon näin sanoo isokirja!

    Äänestä

Seurakuntaa ei kannata tähän asiaan sotkea tai jos niitten maille jotain tulee ne rahat kyllä uppoaa afrikkalaisten heimojen aseistamiseen. Mielialalääkitystä nauttivien henkilöiden ja paikallisten yksinkertaisten eläkeläisten kirjoittelut somessa eivät vaikuta tuulimylly rakentamiseen.

Äänestä
  • Vaikkei vaikutakaan koskee sananvapaus heitäkin, ja yleensäkin on naurettavaa yhdistää jotain mieliala lääkitystä asiaan jos keskustellaan tuulivoiman haitoista ja ei todellakaan ole niin että kaikki vastustajat olisivat mielenterveys ongelmaisia, et sinä tuolla ihmisten vähättelyllä saa keskustelua tuulivoimasta loppumaan.

    Äänestä

Mikä asia yhdistää pieniä kituvia paikkakuntia? Kepulaisuus.

Äänestä
  • Tuulivoima kepulaisten viimeinen iltalypsy, sittepä maaseutu alkaakin olla tuhottu😪

    Äänestä

  • Anonyymi00190 kirjoitti:

    Tuulivoima kepulaisten viimeinen iltalypsy, sittepä maaseutu alkaakin olla tuhottu😪

    Siltä tosiaan tuntuu. Tuhotaan kaikki surutta rahan kiilto silmissä 😭

    Äänestä

Nyt annelit kirjoittelee karavaanareista ilkeitä somessa ja osansa saa myös entinen kunnanjohtokin.

Äänestä

Tuohan on normaali toimintaa leirintäalueilla seuraava lainaus Iltalehdestä.

Caravan-Kalajärven taustalla on SF-Caravan Seinäjoen seutu ry, jonka hallituksen puheenjohtaja Tuija Mikkola vahvistaa MTV Uutisille, että romaneilta on evätty pääsy alueelle toistaiseksi, koska kesäkuun alkupuolella useat romaniryhmät ovat aiheuttaneet alueella ongelmia.

Äänestä

Suoranaisia valheita kirjoittelivat someen nämä paikalliset eläkeläiset. Nyt mietitään toimenpiteitä.

Äänestä

Ilmeisesti tuulivoimaan liittyvät asiat ovat niin pyhiä että kirjoituksia pitää poistaa. Herkästi katoavat jos näille tyypeille vastaa jotka laittelevat tänne ihmisten nimiä?

Äänestä

Lestiläinen eläkeläispariskunta siellä somessa karavaanareista ja tuulimyllyistä epäasiallisia kirjoituksia julkaisee. Ovatko henkisesti terveitä?

Äänestä
  • Taitaa olla taas arvuuttelua, miten sitä kukaan tietää mikä on minkäkin kirjoittanut, pitää olla varma jos henkilöiden nimiä tänne laittaa.

    Äänestä

Sisko ja sen veli sekä nyt myös mies innostunut mollaamaan asuinkunnan asioita. Naapurikuntien sivustoille myös kirjoittelevat ja valittavat milloin mistäkin.

Äänestä
  • Miten todistat

    Äänestä

Anneli Kujala
Eniten osallistunut
Tämä asia on nyt kohdaltani ohi.Odotetaan nyt tulevaisuudessa Myöteisiä tuulia.
1 vvuosi sitten
Vastaa


Ylläpitäjä
Eniten osallistunut
Anneli xxx Jättäkää jatkossa Markun kanssa ne tuulivoimaa koskevat aloituksenne tänne, älkää poistako niitä, sillä niissä on jo useampaan kertaan vastattu mm. tuohon mielipidekyselyyn (joka on tehty), että väitettyyn "luontotuhoon".

Äänestä
  • Miksi luontotuho on lainausmerkeissä? Tuulivoimalat aiheuttavat maaseudulla nyt suurempaa luontotuhoa kuin mikään muu miesmuistiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00210 kirjoitti:

    Miksi luontotuho on lainausmerkeissä? Tuulivoimalat aiheuttavat maaseudulla nyt suurempaa luontotuhoa kuin mikään muu miesmuistiin.

    Metsäojitukset, avohakkuut, rantarakentaminen, turvetuotanto metsäautotieverkosto...okei sovitaan sitten ni🎅

    Äänestä

Lestillä taitavat tuikkia muutkin kuin tähdet.

Äänestä
  • - Taivas varjele, mitä siellä tuikkii.
    - Älä välitä, raha siellä vain ruikkii. Raha ennen kaikkea. Näin me Lestillä aatellaan. On pitäjämme rusina, mutta sillä on myllyjä yli kuuden tusinan.
    - Taivas varjele, mikä siellä meluaa.
    - Älä välitä, raha siellä vain ulvoo. Raha ennen rauhaa. Näin me Lestillä aatellaan. Ja peltorit auttaa, jos korvissa soi. Kaikkeen on siis ratkaisu. Ja muista, raha ehdottomasti ennen kaikkea muuta.

    Äänestä

  • Anonyymi00208 kirjoitti:

    - Taivas varjele, mitä siellä tuikkii.
    - Älä välitä, raha siellä vain ruikkii. Raha ennen kaikkea. Näin me Lestillä aatellaan. On pitäjämme rusina, mutta sillä on myllyjä yli kuuden tusinan.
    - Taivas varjele, mikä siellä meluaa.
    - Älä välitä, raha siellä vain ulvoo. Raha ennen rauhaa. Näin me Lestillä aatellaan. Ja peltorit auttaa, jos korvissa soi. Kaikkeen on siis ratkaisu. Ja muista, raha ehdottomasti ennen kaikkea muuta.

    Kännissä

    Äänestä

Lestillä torpat kylmenee ja valot sammuu, kun ihmiset muuttaa tuulivoimaloiden takia pois. Aina vaan vähemmän väkeä maksamaan voimaloiden purkukustannukset hetken päästä.

Äänestä

Myllyt on kohta pystyssä ja anneli ja suku jaksaa valittaa. Nyt vain muuttoautoa tilaamaan Laihialle tai muualle missä ei vielä ole myllyjä. Työikäiselle väestölle ja ukrainalaisperheille tarvitaan asuntoja.

Äänestä
  • Montako myllyä sinun maillasi on? Onko ympäristön tilasta huolta kantaminen turhaa valittamista? Jotenkin niin lapsellista leimata faktoja esiin tuovat turhiksi valittajiksi.

    Faktaa tässä: tuulivoiman puolesta ruikuttajat ovat useimmiten niitä, jotka ovat vuokranneet mrtsiään tuulivoimafirmoille. Itse en varmaan vastaavassa tilanteessa kehtaisi ottaa ollenkaan kantaa tuulivoima-asiaan.

    T. Yks ei-Lestijärvellä asuva luonnon ja ihmisten ystävä

    Äänestä

Tuiki tuiki tähtönen......

Äänestä

Suurin taloudellinen haitta tulee, kun tuulivoimalat ovat käyttöikänsä lopussa 10-20 vuoden päästä ja on aika purkaa ne ja ennallistaa alue. Hintaa tulee tämän päivän kustannustasolla noin 1.000.000 euroa kappaleelta. Tuulivoimayhtiö on siinä vaiheessa konkurssissa, jos maanomistajan omaisuus purkamiseen ei riitä, seuraavaksi vastuu siirtyy kunnalle ja kunnan lopullinen konkurssi on varma. Hirttoköysi on nyt kaulaan laitettu.

Äänestä

Eiffel torni rakennettiin reilu sata vuotta sitten ja on vieläkin pystyssä ja tuhannet turistit käyvät vuosittain ihailemassa vaikka sekin piti purkaa myöhemmin. Lestin tuulimyllyistä voi tulla vastaava nähtävyys. Olisi anneleiden pitänyt valittaa silloin kun rakentamisesta päätettiin nyt on turha kitistä.

Äänestä
  • Tuulivoimala-teollisuusalue ei ole ollenkaan sellainen nähtävyys, mihin tultaisiin vuosi toisensa jälkeen yhä uudestaan ja uudestaan. Tuulivoimala-teollisuusalue kuvastaa ihmisen hulluutta ja järjettömyyttä, ei siinä ole mitään nähtävää.

    Äänestä

  • Anonyymi00216 kirjoitti:

    Tuulivoimala-teollisuusalue ei ole ollenkaan sellainen nähtävyys, mihin tultaisiin vuosi toisensa jälkeen yhä uudestaan ja uudestaan. Tuulivoimala-teollisuusalue kuvastaa ihmisen hulluutta ja järjettömyyttä, ei siinä ole mitään nähtävää.

    Aivan. Tuskin kukaan tulee katsomaan tuulivoimaloita, ahdistavaa maisemaa. Pelkkä ajatuskin naurattaa.

    Äänestä

  • Ookko vähä pohjanmaa on täynä jo myllyrumiluksia niistä mitään nähtävyyttä tule, kaikki ovat jo tajunneet mitä ne vaikuttavat asuinviihtyvyyteen ja sinä puhut jostain nähtävyydestä, elätkö tynnyrissä.. Häh

    Äänestä

Eiffelin tornikin piti purkaa maailman näyttelyn jälkeen mutta jätettiin paikalleen. Sadan vuoden kuluttua Lestijärven purkamiselta säästyneitä tuulimyllyjä sekä luonnon takaisin valtaamaa aluetta tulee katsomaan tuhansia ihmisiä. Parintuhannen vuoden kuluttua paikka on kuin Stonehengen esihistoriallinen monumentti.

Äänestä

Kiinteistökauppa vilkastuu Lestijärvellä! Nuoret, varakkaat ja koulutetut ekohenkiset ihmiset ovat erittäin kiinnostuneita vapaa-ajan kiinteistöistä, Suomen suurimman tuulivoimapuiston läheisyydessä. Tämä moderni ja ekologinen ympäristö tulee takuulla houkuttamaan myös suuria rakennusyrittäjiä; esim. venesataman läheiset tonttimaat. Ei ole mitään pahaa, jos väestö vaihtuu änkyröistä; trenditietoisiin, varakkaisiin ihmisiin. Kaikki voittavat.

Äänestä
  • Hahaaa, kuka tuota uskoo. Varakkaat trenditietoiset ihmiset Lestille tuulivoimaloiden katveeseen 😆😆😆😆😆 Lopetan nauramisen, jos tuo toteutuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00227 kirjoitti:

    Hahaaa, kuka tuota uskoo. Varakkaat trenditietoiset ihmiset Lestille tuulivoimaloiden katveeseen 😆😆😆😆😆 Lopetan nauramisen, jos tuo toteutuu.

    Kyllä hipsterit tulevat Lestille myllyjen persolla ennemmin, kuin mikään matkailija kuunaan. Kahtomaan pakettipeltoja, puskasia mehtiä ja yhtä ruskean kusista järveä. Naura perkele naura ...

    Äänestä

  • Onko aika jotenkin pysähtynyt lestijärvellä, tuulivoimalat nähtävyys, voi ristus notta mikä fantasia. T. Kalajoki

    Äänestä

Jos ns. tuulivoiman vastustajien ainut keino toimia on jankata FB:ssa ja S24:ssä, eikö olisi parempi paskoa housuihinsa kotona. Säästyisi sitten sekin sähkö mitä menee älyttömyyksien kirjoitteluun somessa. Luontokin kiittäisi. Tuulisena päivänä kirjoitatte vielä todennäköisesti tuulivoimalla tuotetulla sähköllä. Hyi kauhia!
Ette te voi yhtään mitään yli miljardin euron hankkeelle. Siinähän narisette.

Nim. merk. Paskoin jo

Äänestä
  • Olipa typerä kommentti. Monta myllyä on metsissäsi?

    Äänestä

  • Anonyymi00226 kirjoitti:

    Olipa typerä kommentti. Monta myllyä on metsissäsi?

    Totuus sattuu!

    Äänestä

  • Anonyymi00228 kirjoitti:

    Totuus sattuu!

    Niin näyttää sattuvan. Montako myllyä on metsissäsi? Kerro reilusti vain, vaikka nolottaisi.

    Äänestä

  • Anonyymi00230 kirjoitti:

    Niin näyttää sattuvan. Montako myllyä on metsissäsi? Kerro reilusti vain, vaikka nolottaisi.

    Ihanan paljon on myllyjä mun metäs. Ime siitä köyhä. Ota oikeen ihmeessä, ja hiestä.

    Äänestä

Yksinkertaiset tietämättömät vanhukset vain somessa kirjoittelee ja haluavat olla viimeisinä vuosinaan esillä. Pian on myllyt pystyssä veroeuroja tulee ja saadaan näille kirjoittelijoille lääkitystä sekä hoitoa.

Äänestä

On infraääniä, välkettä, pauketta ja mikromuovia. Jokainen voi käydä toteutuneiden tuulipuistojen luona ja huomata nämä paskapuheet. Tehdään videoita youtubeen ja valitetaan joka saatana välikäteen mitä voidaan. Hulluja on aina ollut, ja tulee olemaan. Ne valittaa ja vaikeroi, se on hullujen homma. Ei yritetä puhua niille järkeä, vaan tuuletetaan, koska me voitettiin! Hullut hävisivät. Tuulivoimaa rakennetaan, myllyt nousee, eikä hullut voi sille YHTÄÄN mitään.

Äänestä

Ihanaa on, kun myllyt nousee ja nää valittajat ja nillittäjät jäivät toiseksi. Mitään ette voi, ette mitään. Hävisitte. Olitte häviävällä puolella, ja mikään se paska mitä rukoilette, ei muuta sitä asiaa muuksi, että hävisitte.

Äänestä
  • Kyllä, jokainen lestijärveläinen on häviäjän puolella. Ennen niin kaunis paikkakuntamme on tuhottu, kiitos kepuleiden. Ei tarvi ihmetellä, miksi Lestijärvi on kuihtunut mannersuomen pienimmäksi paikkakunnaksi.

    Äänestä

  • Niin, oikeamieliset, oikeassa olijat häviävät usein kamppailun. Miksi niin käy niin usein? Siksi, koska iso osa ihmisistä ei välitä pätkääkään siitä, tapahtuuko oikeus. Minä en haluaisi olla voittajan puolella silloin, kun se tarkoittaisi asettumista pahan puolelle.

    Äänestä

EI OLE MITÄÄN PILATTU, VAAN HOIDETTU.
HUVILAELÄJÄT OVAT PILANNEET LUONNON, RANNAT JA ILMAN. AJANEET SUOMEN TALOUDEN RAPPIOLLE, LAISKAT UKOT JA AKAT EIVÄT KEHTAA MITÄÄN TYÖTÄ TEHDÄ.

Äänestä

Tämä ihmetyttää tämä kenen mailla on myllyjä lässytys. Jos sulla ei ole maita Lestijärvellä, ja olet ulkopaikkakuntalainen, niin mitä lässytys tarvii. Mulla on maata ja myllyjä, pätäkkää tulee ihan ok. Vituttaa tää paskan puhuminen täällä. Verotuloja tulee, vaikka ne tasattaisiin 300 kunnan kesken, niin kyllä tulee. Kunta voittaa, me maanomistajat voitetaan, ja jos niitä myllyjä joskus puretaan, niin vittu tuskin se teidän ongelma on. Eläkeläiset ei oo 50 v päästä kasassa. Et silleen.

Äänestä
  • Jo ilmeisesti viides viesti sinulta putkeen.

    Ok. Sulla on myllyjä ja muut kärsivät ja se on sinulle ok. Asia on hyvin selvä.

    Äänestä

  • Eihän täällä kukaan muu puhu paskaa kuin sinä!💩

    Äänestä

Se on vielä Lestijärvellä veressä että kaikki pitäisi jakaa tasan. Lenin setää palvotaan vieläkin etenkin Ylilestillä. Torikaupassakin unohtuu kuittien kirjoittaminen ja omat eläkemaksut se lisää katkeruutta mutta tulevat sukupolvet purkavat myllyt ei kannata huolestua.

Äänestä
  • Kepulaiset on kommunisteja ja venäläisten ystäviä, se on totta!

    Äänestä

  • Mitä pitäisi jakaa tasan? Kukaan ei halua tuulivoimarahoja, siis vain tuulimyllärit tietysti haluavat. Ei tuulimyllyjä rahan takia vastusteta, vaan sen, että ne tuhoavat elinympäristöt. Onko tämä kovinkin vaikea käsittää.

    Äänestä

Tuulimyllyissä on tulevaisuus ja ne tuovat rahaa. Tietysti voitaisiin taas jokaiseen taloon laittaa muutama lehmä ja aloittaa tervan tai viinapoltto Lestijärvellä.

Äänestä
  • Siis onko sinulla oikeasti sellainen käsitys, että tuulimyllyjen vaihtoehtona on mökkiläisen elämä? Kaikkea sitä joku miettiikään.

    Kyllähän se on niin, että maaseutu voisi markkinoida alueitaan luonnonläheisyydellä, hiljaisuudella, harrastusmahdollisuuksilla, puhtaalla ilmalla jne. Monet etätyöläiset voisivat muuttaa maaseutukuntiin. Valitettavasti tuulimyllyjen myötä tuo mahdollisuus menetetään.

    Ja totta kai maaseudulle voi kehittää monenlaista tuotantotoimintaa ja maataloutta.

    Tuulivoima on aivan vihoviimeinen vaihtoehto.

    Äänestä

Kenen tulevaisuus on tuulimyllyissä?

Äänestä
  • Ahneen metsänomistajan. Ei kenenkään muun.

    Äänestä

Sukumme on asunnu Lestillä Yli sata vuotta ja emme ole kerjänneet niemen koulussa Puuroa saatiin Oma maito pullo oli nyt Tuulimyllyt tuhuaa maisemaa Ja luontoa.

Äänestä

KEsämökkien hinta laskee jos Ejes kukaa ostaaa ko Tuulimylly tulee Kyllä on kauhia luonnoN Rasikaus käykää kahtomasa . Myllyjen jäteveet mene Järvehen ja muovia irtuaa pian on Järviki pilalla jos ei jo nyt oo.

Äänestä

Rauhoitu anneli ja ota lääkkeet.

Äänestä

Ei ole Lestijärvi enää kauan itsenäinen kunta.

Äänestä

Eikä ole. Tuo Märynummen tuulipuiston juttu on käsitelty niin moneen otteeseen. Viimeisin vaihe lienee se ettei KHO anna valituslupaa tahoille, jotka kiistävät melumittausten tulokset. Äänitteestäkin kuulee, että volumit on niin tapissa että myllyn siiven ääni on samaa luokkaa kuin taustakohina. Alueen melumittauksissa ja kyselytutkimuksissa todettiin, että liikenteen melu on huomattavasti kovempaa ja häiritsevämpää kuin myllyjen tuottama ääni. Lisäksi tuulimyllyihin vaihdettiin uudempaa teknologiaa edustavat siivet ja laakerit, jotka ovat lähinnä tehokkaammat, mutta myös hiljaisemmat. Helppohan tuota ry:n propagandaa on uskoa, kun on jo valmiiksi mielensä pahoittanut.

Äänestä
  • Valitettavasti olet väärässä. Tiedän ihmisen, joka asuu noin 1 km päässä Märynummen voimaloista. Melu on hermoja raastavaa.

    Kannattaisi jokaisen tuulivoima-asioiden kanssa tekemisissä olevan viimeistään nyt sisäistää se asia, että oikeutta on vaikea saada. "Viralliset" melumittaukset tehdään usein huonosti. Tarkoitus on vain saada rakennettua tuulivoimaloita vaikka lähiasukkaat vastustavat.

    Summa summarum: tuulivoimarakentamisessa on pielessä suunnilleen kaikki, aivan kaikki. Tuulivoimafirmat ja sijoittajat ovat vallanneet Suomen metsät. Tuhoa ei enää saada pysäytettyä. Ahneus ja tyhmyys, siinä tämän päivän voimasanat, niillä pääsee pitkälle.

    Äänestä

Anneli on vain kateellinen ja vanhuuden höperö. Mökki pian myynnissä on aika muuttaa...

Äänestä

Lestillä luullaan että myllyt on pelastus, yksikin myllyukko väitti kirkkain silmin että kiinteistöjen arvo nousee tuulivoiman myötä, missähä harhassa nämä elää, vielä jos kiinteistöverouudistus tulee katoaa pohja verotuloistakin, jäljelle jää vain haitat☹️

Äänestä
  • Näin se on. Saa nähdä, millainen parku tuulivoimakunnissa nousee, jos kiinteistöverotulot menevätkin yhteiseen kassaan. Täytyy kyllä todeta, että valtiovalta on ovelan tempun äärellä. Ensin on höynäytetty Länsi-Suomen pitäjät kiinteistöverotulojen avulla tuulivoimabisnekseen ja nyt ne rahat osaksi napataankin muiden kuntien käyttöön. Vastustan metsätuulivoimaloita, mutta oikeudenmukaisuuden kannalta tasauskaan ei tunnu ihan ok:lta.

    Äänestä

  • Anonyymi00263 kirjoitti:

    Näin se on. Saa nähdä, millainen parku tuulivoimakunnissa nousee, jos kiinteistöverotulot menevätkin yhteiseen kassaan. Täytyy kyllä todeta, että valtiovalta on ovelan tempun äärellä. Ensin on höynäytetty Länsi-Suomen pitäjät kiinteistöverotulojen avulla tuulivoimabisnekseen ja nyt ne rahat osaksi napataankin muiden kuntien käyttöön. Vastustan metsätuulivoimaloita, mutta oikeudenmukaisuuden kannalta tasauskaan ei tunnu ihan ok:lta.

    Niin, nälhän se on mennyt monessa muussakin asiassa, ensin houkutellaan porkkanalla että saadaan mahdollisimman moni mukaan ja aikaan joukkohurmos ja sitten rokotetaan näitä höynäytettäviä hyväuskoisia,tähänhän koko tuulivoimabisnes perustuu.

    Äänestä

Lestijärvelle muodostuu alueita, mistä kukaan ei osta enää kiinteistöjä. Ne eivät myöskään kelpaa lainan vakuudeksi. Vaikuttaa koko paikkakunnan kiinnostavuuteen laskevasti ja alentaa kaikkien kiinteistöjen arvoja, vaikka ei lähellä tuuliteollisuusaluetta olisikaan.

Äänestä
  • Varmasti näin käy. Lestijärven viehätys on ollut erämaisuudessa.

    Äänestä

  • Lestijärvellä on ollut viimeisestä jääkaudesta asti alueita, josta kukaan ei ole halunnut maksaa. Se on tosi ymmärrettävää, jos on 2000-luvun alkuhuumassa ostanut rantatontin 100k ja siihen 100k mökki, ja sitten luullut myyvänsä sen 250k. Ei ole tuulipuiston vika...

    Äänestä

Sisävessalliset asunnot kyllä menee kaupaksi ja hinnat vain nousee sillä Lestijärvi on pian kuin Kauniainen rikkaiden verovapaa asuinalue.

Äänestä
  • Montakos tuulivoimalaa Kauniaisissa on? Yhtä monta kuin on rikasta Lestijärvellä.

    Äänestä

Lunnonkaunis paikka tuhotaan, tulevaisuudessa tuulivoimaton pitäjä on vetonaula.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä. Niitä ei tosin paljon Pohjanmaan maakunnissa ole. Tulee äkkiseltään mieleen Nivala.

    Äänestä

Pian ollaan kuuluisia ja velattomia eikä kunnallisveroa tarvitse paljon maksaa. Valittajia aina riittää mutta muuttaa pois jos ei ymmärrä kehitystä.

Äänestä

Haapajärvelläkin voimaloita jo kymmeniä, mutta eipä näytä kunnan talous paranemisen merkkejä. Se on jo nähty, että tuulivoimalat eivät pelasta kuntia , jostain muusta on elämän edellytykset kunnissa löydettävä.

Äänestä
  • Näinhän se, sama kun pakkasella housuun kusis, asuinviihtyvyys kun kunnasta katoaa vie se pohjan verotuloista, eikös lisäksi kiinteistöverotulot pienene kun voimalat vanhenee.

    Äänestä

Nyt jo kyselee kiinteistövälittäjät tontteja ja myytäviä kiinteistöjä Lestijärveltä. Pian on hinnat korkealla ja raha liikkuu.

Äänestä
  • Puhut täyttä sopaa, en oikein usko että olet noin tyhmä.

    Äänestä

Hallitus valmistelee jo tuulivoimaloista saatavien verotulojen tasausta. Tuulivoimalat jäävät Lestijärvelle, mutta verotulot jaetaan muualle.

Äänestä

Pian on uimahallin ja urheilutalon rakentaminen ajankohtaista Lestijärvelle kun myllyt pyörii.

Äänestä

Jäähallista on jo piirrustukset tilattu ja keilahalli tulee samaan rakennukseen entiselle Hirvisen tontille.

Äänestä

Tästä suvusta somessa valittajia löytyy mutta näitä elätettäviä eläkeläisiä riittää mutta pian on Lestijärven kunnalla varaa ruokkia nämä turhakkeet.

Äänestä

Miten Lestijärven metsästäjät ottaneet vastaan tämän tuulienergiavallankumouksen Lestijärvellä. Vaikka esim. Suomen Tuulivoimayhdistys erehdyttävästi kertoo, että tuulivoima-alueilla voi samallalailla metsästää kuin ennen tuulivoimaloita, voin paljon tuulivoima-alueilla liikkuneena kertoa, että näinhän ei ole. Sinne helevetinmoiseen meteliin en ainakaan itse menisi syysaamuna metsälle, sen verran itse ainakin vaadin hiljaisuutta ja rauhaa ympärilleni metsästäessäni.

Äänestä
  • Kiitos kommentistasi! On hyvä saada kokemustietoa tuulivoimaloista. Tuulivoimaloista aiheutuvia ongelmia vähätteleviä tahoja on paljon. Näillä palstoilla ilmeisesti tiukimmin tuulivoimaloita puolustavat tuulivoimafirmoille metsiään vuokranneet metsänomistajat eli taho, jolla on oma lehmä ojassa. Heidän kannanottonsa ovat hyvin ennalta arvattavia: tuulivoimaloista ei heidän mukaansa ole mitään haittaa ja joka muuta väittää on kateellinen. Onneksi tuulivoimaloiden lukuisat ongelmat ollaan tiedostamassa myös asiantuntijataholla ja sen myötä alalle tulee järkeä eli tuulivoimarakentamista aletaan rajoittaa.

    Äänestä

Täällä riittää tilaa rahamyllyille ja metsästäjille. Kateelliset voi jatkaa somessa itkemistä pian myllyt pyörii ja rahaa tulee.

Äänestä
  • Olkaa sitten kun pakkaset alkaa varovaisia sieltää lentelee niitä jäämurikoita. T. Kalajokinen

    Äänestä

  • Muutama vuosi kun kuluu voi metsälintujen pyynnin umohtaa kanta katoaa, hiipuu pois☹️

    Äänestä

Asuntoja kysellään ja huonokuntoisiakin käydään öisin katsomassa.

Äänestä
  • Korkeintaa ryssän kätyrit voi kysellä

    Äänestä

  • Hahahaaa, mätäkuun vitsi.

    😆😆😆😆😆😆😆😆😆

    Äänestä

Lestijärven yleisin ammatti tulevaisuudessa on varmaan Ulvova Mylläri 😀😀😀😀😀

Äänestä
  • Niinpä. Myllärit ulvovat kilpaa myllyjensä kanssa. Onneksi ei tarvitse kuunnella.

    Äänestä

Nämä nykyajan laitteet ja keksinnöt aiheuttavat maalaisväestössä runsaasti ihmettelyä ja pelkoa. Kannukseen rautatien valmistuessa pelättiin lehmien menevän umpeen. Lestijärvelle sähkövalo tuli noin sata vuotta sitten mutta yhä sen valmistamista pelätään ja ihmetellään iäkkäiden sekä vähemmän koulutetun väestön osan keskuudessa. Nyt vain omaiset ja nuoret kertomaan näille vanhuksille ja tietämättömille ettei tarvitse pelätä tuulimyllyjä sillä ne tuovat kuntaan vain taloudellista turvaa ja takaavat kunnan olemassaolon.
Terveisin entinen Lestijärven asukas ja eläkkeellä varma paluumuuttaja.

Äänestä

Tuulivoimaloista irtoaa tuhansia kiloja mikromuovia maastoon vuosittain. Mikromuovia syövät kalat ja metsän eläimet. Kuka syö kaloja ja metsän eläimiä?🤔

Äänestä
  • Muikun osto loppuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00293 kirjoitti:

    Muikun osto loppuu.

    Muikun osto on täysin jumissa tuon mikromuovin takia. Voipi olla, että tulevaisuudessa ei edes pystytä muikkua myymään lapamuovin takia. Voi olla täysin mahdollista, että Lestin muikussa on enemmän muovia kuin kalaa, jos lavat pääsee syöksemään muovia ilman.

    Äänestä

Perhoon tuli tuulimyllyjä ja Möttösessä syntyi kaksipäinen vasikka seuraavana vuonna. Kivelän Vilhon kaivo kuivui ja kyläkauppa lopetti eli kyllä tuulivoima vaikuttaa moneen asiaan.

Äänestä
  • Perholaiset on oma rotu ei niitä voi verrata. Jo 70-luvulla uffot poistu alueelta ko siellä ei ollu älyllistä elämään. 🤔

    Äänestä

  • Anonyymi00295 kirjoitti:

    Perholaiset on oma rotu ei niitä voi verrata. Jo 70-luvulla uffot poistu alueelta ko siellä ei ollu älyllistä elämään. 🤔

    Näin se täytyy olla, koska ovat päättäneet ottaa tuulivoimaloita vaivoikseen.

    Äänestä

Eikö kunnanhallitus ja valtuutetut vois miettiä kuntatalouteen säästöjä ni ei tarvittais luonnon rauhaa ja hiljaisuutta pilaavia tuulimyllyjä kuntatalouden menojen kattamiseen. Ei voi ku ihimetellä miten meijän pienesä 6...7 sajan ihimisen kunnasa pitää olla veronmaksajien kustannettavana noin kauhia virkamiesarmeija? Ei ihime jos kunnan talous sakkaa ja on ollut viimevuojet tiukilla! Tarvitaanko meillä esimerkiksi tämmöistä kallista teknisenjohtajan virkaa yleensäkään tämän kokoluokan kunnasa? Eikö tarvittavat palavelut jos niitä yleensäkään tarvittaisiin vois ostaa vaikka Toholampilta? Tulisi meinaan halavemmaksi?

Äänestä

Tyypillinen vähempi lahjaisen jälkeenjääneen kirjoitus. Ostopalveluna säästöjä muutama tonni kuussa ja myllyt tuottaa 2,5 miljoonaa euroa vuodessa. Myöhäistä näitä myllyjä on enään vastustaa ne pian pystyssä ja sähkölinjan rakennettu. Olisitte silloin kun näitä suunniteltiin vastustaneet mutta nyt on turha nimettömänä täällä huudella.

Äänestä
  • Empä tiejä myllyjen tuotoista, mutta yhteisillä verovaroilla ylläpidettäviin julukisiin virkoihin pitäis valita vain asianmukaisesti kouluttautuneita ihimisiä ko niitä näyttäis olevan nyt tarjolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00300 kirjoitti:

    Empä tiejä myllyjen tuotoista, mutta yhteisillä verovaroilla ylläpidettäviin julukisiin virkoihin pitäis valita vain asianmukaisesti kouluttautuneita ihimisiä ko niitä näyttäis olevan nyt tarjolla.

    Eihän kukaan täysjärkinen Lestijärvelle tule, aivan liikaa kepulaisia.

    Äänestä

  • Täsä tulee toisen "jäläkeen jäänehen" kirjoitus:

    Johtava viranhaltija muutamalla tonnilla kuusa kaikkine kuluineen päivineen??? Silloin paras sijoitus on valita vaikka joku epäpätevä sukulaispoika tekehen hommia ja toivoa vain että siittä ei kukaan valita.

    Äänestä

  • Anonyymi00304 kirjoitti:

    Täsä tulee toisen "jäläkeen jäänehen" kirjoitus:

    Johtava viranhaltija muutamalla tonnilla kuusa kaikkine kuluineen päivineen??? Silloin paras sijoitus on valita vaikka joku epäpätevä sukulaispoika tekehen hommia ja toivoa vain että siittä ei kukaan valita.

    Kepuja vejetähän nenästä virkavalinnoisa.Onneks kukaan ei kahto koulupohojia.

    Äänestä

  • Anonyymi00313 kirjoitti:

    Kepuja vejetähän nenästä virkavalinnoisa.Onneks kukaan ei kahto koulupohojia.

    Täytyy sanua että ei voi ku ihimetellä kepujäsenen sirkuspelleilyä khallituksen kokouksen virkavalinnasa.Esityksestä näkee että mehtäsä sitä on oltu ja ollaa edelleen.Onneksi tuota esitystä ei kukaan kannattanu.

    Äänestä

Ei kannattaisi tehdä lapsia serkkujen tai muiden lähisukulaisten kanssa.

Äänestä

Luin jostain keskusteluista, että Lestin valtuuston lähes jokaisella jäsenellä on sellaisia sukulaisia, joilla on vuokrattuna metsää tuulivoimafirmalle. Aika hurjaa, jos pitää paikkansa. On tainnut jääviys unohtua 😂

Äänestä
  • Kannattaa tehdä valitus jos asiat noin, jääviyssäädökset ovst hyvin tiukat jopa hyvä tuttu riittää jääväämään pättäjän, kaavat ja päätökset kaatuvat jos asiat tutkitaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00306 kirjoitti:

    Kannattaa tehdä valitus jos asiat noin, jääviyssäädökset ovst hyvin tiukat jopa hyvä tuttu riittää jääväämään pättäjän, kaavat ja päätökset kaatuvat jos asiat tutkitaan.

    Niin ja jos virkoihin valitaan epäpäteviä henkilöitä tilanteessa jossa hakijoina on päteviä henkilöitä valittamalla, kyseiset valintapäätökset kumoutuu. Sekin on nähty.

    Äänestä

Ainakin kaimoja on ja eronneitten sukuja ei lasketa.

Äänestä

Tekstari Maaseudun Tulevaisuudessa:

"Luontokato ei kuntapäättäjiä häiritse, jos kato aiheutuu tuuli/aurinkovoimasta. Helppo rahalähipiirille ja itselle viehättää."

Siinäpä totuus!

Äänestä

Nosturit tulevat ensi viikolla ja ensimmäiset myllyt nousevat korkeuksiin. Tänne vain kateellisten kirjoituksia niin helpottaa. Itse katselin ensi vuoden malleja uusista sähköautoista ja mietin minkävärisen ostaisin tuulimylly tuotoilla.

Äänestä
  • Aloitatko heti säästämisen purkukustannuksia varten vai viekö ulosottomies lopuksi tuhkatkin pesästä?

    Äänestä

  • Jep sähköauto on todella hyvä sijoitus tossa kaveri osti pari vuotta sitten uuden, ajoi 70 000 km kun nyt myi pois niin sai 30 000 e uutena maksoi 52 000 e ehdottomasti kannattaa laittaa, mutta kannattaa myös tehdä säästötili johon säästää, saa sitten paremmin tulevaisuudessa lainaa purkukustannuksiin kun on vähän säästöjä.

    Äänestä

  • Anonyymi00310 kirjoitti:

    Jep sähköauto on todella hyvä sijoitus tossa kaveri osti pari vuotta sitten uuden, ajoi 70 000 km kun nyt myi pois niin sai 30 000 e uutena maksoi 52 000 e ehdottomasti kannattaa laittaa, mutta kannattaa myös tehdä säästötili johon säästää, saa sitten paremmin tulevaisuudessa lainaa purkukustannuksiin kun on vähän säästöjä.

    Niin eipä sillä 22 000 eurolla paljon bensaa saa😁

    Äänestä

Vaihdan auton jatkossa vuoden välein. Vuokrat myllyistä tulee säännöllisesti seuraavat kolmekymmentä vuotta ja rahaa jää runsaasti lomailuun sekä muuhun harrastamiseen. Minulle on aivan sama kuka ne myllyt purkaa ja kenen rahoilla en ole sitä miettimässä olen ehkä Havajilla.

Äänestä
  • Luuletko ihan oikeasti että rahaa tulee 30 vuotta, se on kuule Suomen oloissa kova sana jos 15 vuotta mylly kestää ja kun se on romu ja myyty moneen kertaan ei sulle siitä mitään makseta, lukipa siinä sinun sopimuksessasi mitä vain, noista sopimuspohjista mitä höynähtäneet maanomistajat ovat allekirjoittaneet ovat monet juristit ja lainoppinert todenneet että ne ovatja täysin juridisesti epäpäteviä, eli sillä sopimuksella voit pyyhkiä persettä kun mylly on romuna, ja varmaan onkin parempi että muutat ulkomaille pakoon mahdollisia jälkiseuraamuksia koska saamasi tuotot tuulivoimasta rinnastetaan yritystoimintaan ja se tuo mukanaan myös vastuut.

    Äänestä

Oikea periaate eihän Lestijärvellä mitään edistystä tapahtuisi jos vain mietittäisiin mitä tuulimyllyille tapahtuu tulevaisuudessa, Nyt vain kolmekymmentä seuraava vuotta rahaa tulee runsaasti niin kunnan talous kuntoon ja järven tilaa parannetaan kaikilla mahdollisilla keinoilla. Nämä kateelliset valittajat voi muuttaa esimerkiksi itäiseen Suomeen siellä ei tuulimyllyjä ole Tuupovaarassa eikä Ilomantsissa.

Äänestä
  • 30 vuotta tuulivoimalat kestäisi? Never!🤣🤣 Taas näitä kepulaisten lupauksia..🤣🤣

    Äänestä

Usiampi miljoona euroa sieltä jaetaan meille maanomistajille. Rahaa tulee ainakin parikymmentä vuotta säännöllisesti ehkä se kolmekymmentä vuotta. Olisitta nainu oikiahan sukuhun niin tulis teille valittajille ei kannata ottaa maatonta eikä usian lapsen perhehestä. Nyt vain teetä ja näkkileipää syömähän niin jaksatte tänne kirijotella.

Äänestä
  • Haaveesi voi särkyä varaudu siihen, en halunnut myllyjä mailleni on tässä pärjätty muutenkin, ei tartte maisemaa ja luontoa raiskata, lyhytnäköistä hömelöitten hommaa joka päättyy vielä todella ikävästi.

    Äänestä

  • Jaa sinä syöt ilmeisesti aina näkkileipää ja nyt odotat myllyrahoja että saisit oikeaa leipää ja lisuketta päälle😁

    Äänestä

Tuulimyllyt on turhia kapistuksia. Vielä sata vuotta sitten pärjäsimme ilman sähköä ja hyvin tuo sujuisi varmasti myös nyt. Kalaa saatiin järvestä ja omista jauhoista leivottiin ja jos loppui kunta antoi lisää jauhoja vanhempani kertoivat. Nykyäänkin kunnasta tai seurakunnasta saa ruoka/vaate apua ja helluntai seurakunnan ruokajaossa käyn taksilla kerran viikossa.

Äänestä

Harmi, että raha ei tee autuaaksi.

Äänestä

Unohdit kertoa kuntoportaista edellisessä avautumisessasi.

Äänestä
  • Ne sun kuntoportaat on ihan pikkujuttu tämän tuhon rinnalla.

    Äänestä

Nyt kannattaa muuttaa pois kateelliset ja muut vastustajat. Siellä jo runkoja nousee korkeuksiin ja pian kunnalle ja maanomistajille koittaa tilipäivät. Paikallisen kaupan valikoimiin vain lisättävä kaviaaria ja kuningasrapuja niille on pian kysyntää.

Äänestä

Meidän kepulaisten mielestä tuulivoima on hyvä juttu!

Äänestä

Samoin me vasemmistossa kannatamme itsenäisen kuntamme turvaavaa tuulivoiman rakentamista.

Äänestä

Tässä asiassa on unohdettu luontotuhot täysin, isojen alueiden muuttuminen arvottomiksi ja myyntikelvottomiksi. Lestijärvi tulee tunnetuksi paikkakuntana, mihin kukaan ei halua tulla.

Äänestä

Muuta lampille täällä tarvitaan Männistöön potilaita.

Äänestä

Lestijärven itsenäisyys on pian taputeltu historiaan. Tuulivoimaloista saatavat verotulot tasataan kaikkien Suomen kuntien kesken. Mutta tuulivoimalat jäävät lestijärveläisten iloksi, niitähän te halusitte!

Äänestä
  • Tää on kyllä harmillinen tilanne kun me ei voija kriisikuntana enään työllistääkkän omia sukuja.

    Äänestä

  • Olen käsittänyt, että Lestijärven tuulivoimapuiston tuotot tasataan myös Viron kuntien kesken.

    Äänestä

Kyllä täällä naapurikuntalaiset kirjoittaa kyllähän se harmitta kun lestiläiset pian kieriskelee rahoissa. Tuikankankaan lentokentälle suunnitellaan pian asvalttia ja levennystä että päästähän omilla konehilla käymähän maakunnan ulukopuolella.

Äänestä

Kyllä korisee niin kovin nämä voimalat. Huiske ja viuhka. Jurina ja pauke. Muovia on tullut pihaan vuodessa 5 cm. Siivistä irronnut. Pistetty kaikki myyntiin. Kaikki on pilalla. Tämä teitä odottaa. Arvot on alentunut. Ei mee mikään kaupaksi. Älkää tehkö näitä virheitä.

Äänestä

Uimahalli kun nyt seuraavaksi rakennetaan koulun lähelle niin riittävän iso parkkialue että pystyy helikopterilla laskeutumaan keskustaan ja lämmin halli koptereille.

Äänestä
  • Olet säälittävä perseenreikä, joka ei ymmärrä todellisuutta. Uskot kepulaisten valheisiin.

    Äänestä

Täällä Kalajoella paljon myllyjä ja maan omistajat ajelee komeilla autoilla ja ostavat asuntoja ulkomailta. Myymäläauto ei kierrä sivukyliä ja lääkäriin ei pääse samana päivänä.

Äänestä

Meillä täällä Kannuksessa on myllyjä ja lisää tulee. Velkaa ei ole paljon ja on uusi koulu, vanhainkoti rakenteilla, kaksi pesäpallokenttää. tekonurmi jalkapalloilijoille, uimahalli, urheilutalo, urheilukenttä. Ottakaa nyt lestiläiset rahat pois tuulesta ja laittakaa kuten täällä osa sukanvarteen ja purkakaa myllyt pois kun niistä aika jättää. Turha siellä on haikailla turismin tai luonnon rauhan "menettämisestä" niillä ei kukaan nykypäivänä näillä seuduilla pärjää.

Äänestä
  • Tuulivoimafirman edustaja taas vauhdissa . Erkkilä T.

    Äänestä

Kuulin tuosa ohimennen toisella korvalla että Kinnulasako meidän asioita hoidetahan?

Äänestä

Parlamentissa torikauppiaat juoruilee. Naapuri oli käynyt markkinoilla ja kertoi että oli muikunpaistajia viidessä kojussa, samoin lakerin myyjiä sekä pulla ja leipä kauppiaita. Ihmettelen miten tuo torikauppa ei kiinnosta nuorempia myyjiä. Veroja ei tarvitse maksaa kaikki tulo on puhdasta ei kuitteja. Muutama tunti seistä myymässä katos autoon ja hotelliin ryyppäämään.

Äänestä
  • No kun tuulimyllyt saadaan pystyyn niin on kymmenen muikunmyyjää... Heeh, kuulosuojaimet päässä kaikilla on vara syödä muikkua, näin se menee, olen aivan varma.

    Äänestä

Yks lestinukko höpötti tuolla kärkkäisellä ihan mitä sattuu ihan tosissaan väitti että kiinteidtöjen ja tonttien hinnat nousee kun tulee paljon tuulivoimaloita, totuus on kyllä aivan muuta, hinnat putoaa rajusti juntit uskoo kaiken mitä heille syötetään☹️

Äänestä
  • 🤣🤣🤣🤣 On mennyt papalle propaganda läpi.

    Äänestä

Kinnulassa kertoivat että kielteisesti tuulivoimaan suhtautuvat asukkaat lestillä siirretään Halsualle Kanalan kylälle ja asutetaan kolhoosiin. Siellä ei tarvitse kadehtia eikä miettiä naapureiden talousasioita ja ei tuulimyllyt ahdista. Töitä ei kolhoosissa tarvitse tehdä kuten ei osa tähänkään asti ja Halsuan kunta tekee lumityöt sekä toimittaa polttopuut. Kerran kuukaudessa mahdollisuus käydä kaupassa kirkolla yhteiskuljetuksella ja eläinlääkäri hoitaa käydessään maatiloilla omantoimensa ohella kolhoosin väestön terveydenhuollon.

Äänestä
  • No mää kuulin semmosen jutun että tuulellakäyville tuuliuskovaisille tuulivoimayhtiö palkkaa oman lääkärin kun eihän tavallinen lääkäri voi päästää näitä läpi testeistä mitä pitää saada läpi kun ajokortin joutuu uusimaan, näille kuuroille ja sokeille on sitten oma lääkäri.

    Äänestä

Yksityinen lääkäriasema avataan Lestijärvellä ja kauneusleikkauksia, muovitissejä sekä pippelin pidennyksiä saa paikkakunnalta kunhan myllyt pyörii.

Äänestä
  • Ei siinä pidennykset auta kun härveleistä irtoava mikromuovi tunkeutuu penikseen, lerppa mikä lerppa.

    Äänestä

Täällä Kalajoella syntyvyys on vain noussut kun tuulimyllyjä alettiin rakentaa. Kyllä lapsia uskalletaan pian Lestijärvelläkin tehdä kun rahaa suorastaan sataa kuntalaisille.

Äänestä
  • Höh, mitään oo noussut, verisuonisairaudet ja mielenterveysongelmat on vain noussut.

    Äänestä

  • Täyttä palturia tilastokeskus näyttää lukua - 47 vuodelta 23 verrattuna vuoteen 22, keksi jotain todellista sitä on kyllä varmaan vaikea löytää.

    Äänestä

  • Jaa? No, paljonkos minä niistä saan? Tuunko heti hakemaan? Sitten voinkin muuttaa toiselle paikkakunnalle jossa saan nauttia vain luonnon hiljaisuudesta. Ei tartte kuunnella myllyjen jollotusta. Elämä on liian arvokasta siihen tuhlattavaksi.

    Äänestä

Kalajoen positiivinen pöhinä väestönkehityksessä jatkui viime vuonna: Erityistä kiitosta on saanut kaupungin tarjoamat muuttaja- ja asukaspalvelut – "Tälläkin hetkellä uusia muuttajia olisi, mutta paikkakunnan vuokra-asuntotarjonta ei riitä vastaamaan kysyntään"


Maaliskuun 2023 asukasluku oli 12 335, mikä on 2 asukasta vuoden alkua enemmän. Alkuvuoden
aikana on syntynyt 25 uutta kalajokista ja menehtynyt 24. Kuntien välinen nettomuutto on ollut -34
ja maahanmuutto 35.

SIIS 25 LASTA SYNTYNYT KOLMESSA KUUKAUDESSA KYLLÄ TUULIVOIMA VAIKUTTAA JOPA POTENSSIIN.

Äänestä
  • Mitä pöhinää tuossa muka on. Nettomuutto on - 34 eli pois on muuttanut 34 enemmän kuin Kalajoelle. Väestökehityksen näyttää pelastaneen maahanmuutto.

    Äänestä

  • Joo ukrainalaisia jotka joutuvat veronmaksajat kustantamaan, siinä se sun pöhinä😁😁😁

    Äänestä

Lisää myllyjä tulee. Pian lestiläiset kieriskelee rahoissa.

Arviointiselostusta koskeva kaikille avoin yleisötilaisuus järjestetään tiistaina 10.9.2024 klo 17.00–19.00 Toholammin kunnantalon kulttuurisalissa, osoitteessa Lampintie 5, 69300 Toholampi. Yleisötilaisuutta voi seurata sähköisesti Lestin koulun oppimistilassa, Lestintie 40, 69440 Lestijärvi. Molemmissa tilaisuuksissa kahvitarjoilu klo 16.30 alkaen.
Yleisötilaisuuteen voi osallistua myös etäyhteydellä.

Äänestä

Pian on valmista ja rahaa alkaa virrata kuntalaisille.
Pystytystöitä tehdään Lestijärven tuulipuiston alueella läpi koko talven ja ensi kevään. Myös voimalaosien kuljetukset jatkuvat ensi vuoden alkupuolelle saakka.

Tuulivoimaloita on tarkoitus sähköistää jo kuluvan syksyn aikana sitä mukaa, kun ne valmistuvat.

Lestijärven tuulipuiston on määrä valmistua ja aloittaa toimintansa vuonna 2025. Tuulipuiston omistaa Kymppivoiman, Oulun Energian ja Kuopion Energian muodostama konsortio. OX2 jää vastaamaan tuulipuiston teknisestä ja taloudellisesta hallinnoinnista.

Äänestä
  • No katotaan sitten kun kiinteistöveron tasausjärjestelmä nuijitaan pöytään, millä malilla sitten suu on.

    Äänestä

Joku oli oikein paperilla näyttänyt paljonko tulee paperirahaa myllyjen vuokrista niin alkoi somessa vastustaan. Olisitte silloin vastustaneet ja kritisoineet kun se vielä oli mahdollista. Nyt on turhaa kirjoitella muovisaasteesta tai tasausjärjestelmistä.

Äänestä

Pieniä rahoja ovat

Äänestä

Lestijärvi saa lottovoiton – joka vuosi: Suomen suurin tuulivoimapuisto tuottaa alle 700 asukkaan kunnalle 2,5 miljoonan verotulot.

Muutama vuosi niin uimahallia rakennetaan ja kuntoportaat yltää taivaaseen saakka.

Äänestä

Mistähän johtuu, että Haapajärvellä jo kymmeniä tuulivoimaloita ollu useamman vuoden ja silti on edelleen kriisikunta.

Äänestä

Tuulivoiman ansiosta Haapajärvikin on pian velat kuitannut. Kateeksi käy teitä lestiläisiä pian on etätyöntekijöitä ja asukkaita kun myllyt pyörii teilläkin. Onnittelut.

Haapajärven kaupungin perustaloudenhoito alkaa olla hyvällä mallilla, vaikka kaupunki joutui viime vuonna valtion arviointimenettelyyn. Syynä arviointimenettelyyn oli menneinä vuosina syntyneet alijäämät, joita ei määräajassa pystytty kattamaan.

Viime vuonna syntyneen runsaan miljoonan euron ylijäämän jälkeen Haapajärven kaupungille jää katettavaa vielä 1,7 miljoonaa euroa aiempina vuosina kertynyttä alijäämää. Kaupungin talous- ja hallintojohtajanUnto Vesamäen ja kaupunginjohtajaJuha Uusivirran mukaan tulevien vuosien taloussuunnittelu näyttää siltä, että vaikeudet voidaan voittaa ja kertyneet alijäämät saadaan neljässä vuodessa katettua pois.

Tulevien vuosien säästöohjelma on hyväksytty kaupunginvaltuustossa ja myös valtiovarainministeriössä. Se sisältää monia säästökohteita ja lisätuloja muun muassa tuulivoiman lisärakentamisesta. Myös verotulojen ennusmerkit ovat hyvät, sillä jo viime vuonna kaupunki kirjasi noin 2 miljoonaa edellisvuotta enemmän verotuloja, vaikka veroprosentteja ei nostettu. Taustalla oli hyvä työllisyys sekä tuulivoimasta saatu kiinteistövero.

Äänestä

Juha Uusivirta ei ole enää pitkään aikaan ollut Haapajärven kaupunginjohtaja. Toivottavasti edes jonkin verran oli totta tuossa sinun tarinassa.

Äänestä

Vielä jaksetaan valittaa vaikka myllyt on kohta pystyssä.

Poliisi ei siis löytänyt Lestijärvellä tuulivoimapäätöksistä tutkintapyynnön tehneiden seitsemän miehen rikosväitteille perusteluja esitutkinnan aloittamiselle.

– Kaiken kaikkiaan ilmoituksen tehneet eivät ole tuoneet ilmoituksessaan esiin seikkoja, joiden perusteella asiassa olisi syytä epäillä rikosta.

Poliisi tarkasti esimerkiksi sille esteellisyyden osoittamiseksi toimitetut suku- ja kiinteistöselvitykset. Poliisilla ei ole ollut dokumentit tutkittuaan syytä epäillä päätöksentekijöiden esteellisyyttä tai sitä, että yksikään heistä olisi tavoitellut päätöksiä tehdessään taloudellista hyötyä itselleen, sukulaisilleen tai läheistensä sukulaisille.

Äänestä

Nämä valittajat viivästyttäneet hanketta ainakin pari vuotta eli vieneet verotuloja kunnalta viisi miljoonaa euroa. Ketä nämä valittajat on? Nimiä saa laittaa näkyviin.

Äänestä
  • Pari vuotta hyvää elämää. Valituksia voi kiittää noista parista hyvästä vuodesta ennen myllyjä. Kiitos!

    Äänestä

Tämä ainakin.
Lopuksi ihmettelen, miksi riidan käsittely on laskettu julkisuuteen. Tämä jos mikään on organisaation sisäinen asia ja nyt tässä haiskahtelee irtopisteiden keruu eli petaako joku itselleen kunnanjohtajan manttelia. Jos oikein arvaan, tässä toteutuu pian Petterin periaatteen julkisen sektorin muunnos, eli joku kipuaa organisaatiossa niin korkealle kuin hyvät kaverit sallivat.

Kaj Granlund

Lestijärvi LS 25.8.2022

Äänestä

Jouluvaloista jaksaa veroja vältellyt mykkä helppoheikki kirjoitella. Jostain ne pitää rahat ottaa tämänkin some valittajan tieauraukseen ja pian alkavaan sänkyyn ruokkimiseen.

Äänestä

Viimesiä vetellee mutta näkee vielä myllyjen valot ennen Männistöön siirtoa. Näitä lapsesta asti elätettäviä ja yhteiskunnan huollettavia riittää mutta myllyistä saadaan rahaa tämänkin elättämiseen ja hoitamiseen.

Äänestä
  • Kunnes Lestijärven kunta loppuu viimeistään siihen, kun tuulivoimaloiden purkukustannukset tulevat maksuun. Ulosottomies putsaa tuuliteollisuusalueiden omistajat, mutta niiden rahat ei yksin riitä.

    Äänestä

Rahat on silloin jo käytetty ja loput sijoitettu Bitcoineihin. Turvetta päälle ja soraa kyllä ne maatuu ajan kanssa. Uusia myllyjä jo suunnitellaan oliko yhdeksän tulossa? Taas joku rikastuu ja kuntakin vaurastuu.

Äänestä

Ei ole pankkia Lestillä eikä pankkiautomaattia.
Kouluun hiihdettiin kesät talvet ja puusuksilla totta kai. Matka oli monta kilometriä ja pelkkää ylämäkeä molempiin suuntiin. Mitään katuvaloja ei ollut, vaan kuun valossa lykittiin menemään, samalla kun sudet ja karhut ulvoivat kintereillä. Eikös kuulostakin tutulta! Johtuu ihan siitä, että muistat tämän omasta lapsuudestasi!

Äänestä
  • Loputkin ihmiset lähtee tuulivoimaloiden myötä tästä kurjasta kepupitäjästä.

    Äänestä

Kyllä kannattaa lähteä. Olemme katsoneet omakotitaloa Ilomantsista ja sieltä löytyy taloja hintaan 30000-40000 mistä valita. Tuulimyllyjä ei ole kunnassa lainkaan ja palvelut pelaa toisin kuin Lestijärvellä. Uimahalli ja terveysasema sekä useampi elintarvikekauppa löytyy kunnasta.

Äänestä
  • Toivoottavasti Itä-Suomea ei täytetä myllyillä.

    Äänestä

  • Miksi sitten yleensä muutit Lestille, tämä oli ilman myllyjäkin aikalailla kurapersepitäjä. Otappa nyt kopiksi vaikka viimeisen viiden vuoden uutisointi Lestijärvestä, aika negaa on. Mutta myllyjen kohdalla meni kupit nurin...

    Äänestä

Otan myös viisi lastani mukaani kunhan saan viideltä eri isältä luvan muuttamiseen.

Äänestä
  • Kenellä lestadiolaisella noin vähän on lapsia?

    Äänestä

Anneli lähtee Laihialle siellä on kaikki paremmin.

Äänestä

Onpa sisäsiittoista porukkaa. Toisinajattelevia syrjitään kuten tätä naista joka on osallistunut keskusteluun vapaalla foorumilla ja vielä kirjoitetaan hänet nimeltään.

Äänestä
  • Sulta se ei jää sitten mikään huomaamatta!

    Äänestä

Kohta sänkyyn ruokittava mutta jostain rahat tämänkin hoitoon saatava...

Äänestä

No niin, myllyjä on sitten valmiina. Miltä näyttävät?

Äänestä
  • Haloo, kuka kertoisi, miltä uudet myllyt horisontissa näyttävät?

    Äänestä

Käytihin ehtoolla oikein kahtomasa ko niitä menee tästä kylän läpi päivittäin miltä ne näyttää valamihina. Oikein komioita olivat tuosa enne lestin kylää oli kaks pystysä. Niiku joutsen pari mutta komiampi. Ei kyllä ymmäretty miten sen meijän kylän miniä jaksaa nuita morkata. Pitäskö lääkitystä vaihtaa vai lisätä?

Äänestä
  • Joku tykkää, joku ei. Ethän sinäkään varmaan kaikesta maisemassa pidä. Kyllä tuulivoimalat ovat tosi ikävä asia sellaiselle, joka niitä kammoaa.

    Äänestä

  • Samanlaista meluakin pitävät kuin joutsenet. Sittenpähän kuulette kun ne laikki 69 tempaistaan käyntiin. Jos joku asuu siellä voimaloiden keskellä, kehoitan vaihtamaan maisemaa jos pystytte. Te ette kunnalle menevistä rahoista hyödy niin paljon, että kannattaisi kärvistellä meluisassa ympäristössä seuraavat 30 vuotta. Suuri teollisuusalue tulee Lestijärvi olemaan - siksi niistä voimaloista maksetaan hyvin, koska haitat tulevat olemaan varsin ikävät. Pitäisihän tuon tajuta typerämmänkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00398 kirjoitti:

    Samanlaista meluakin pitävät kuin joutsenet. Sittenpähän kuulette kun ne laikki 69 tempaistaan käyntiin. Jos joku asuu siellä voimaloiden keskellä, kehoitan vaihtamaan maisemaa jos pystytte. Te ette kunnalle menevistä rahoista hyödy niin paljon, että kannattaisi kärvistellä meluisassa ympäristössä seuraavat 30 vuotta. Suuri teollisuusalue tulee Lestijärvi olemaan - siksi niistä voimaloista maksetaan hyvin, koska haitat tulevat olemaan varsin ikävät. Pitäisihän tuon tajuta typerämmänkin.

    Voi kuvitella, mikä jurina myllyistä tuulisella säällä syntyy. Oma veikkaus: kuulosuojaimet menevät kaupaksi lestisille. Kohta on joka pirtissä rivi Peltoreita hyllyssä.

    Äänestä

  • Anonyymi00401 kirjoitti:

    Voi kuvitella, mikä jurina myllyistä tuulisella säällä syntyy. Oma veikkaus: kuulosuojaimet menevät kaupaksi lestisille. Kohta on joka pirtissä rivi Peltoreita hyllyssä.

    Tuulivoimamelu on senluontosta matalaa melua, että tulee kuulosuojaimista läpi. Siinä ei Peltorit auta.

    Äänestä

  • Anonyymi00398 kirjoitti:

    Samanlaista meluakin pitävät kuin joutsenet. Sittenpähän kuulette kun ne laikki 69 tempaistaan käyntiin. Jos joku asuu siellä voimaloiden keskellä, kehoitan vaihtamaan maisemaa jos pystytte. Te ette kunnalle menevistä rahoista hyödy niin paljon, että kannattaisi kärvistellä meluisassa ympäristössä seuraavat 30 vuotta. Suuri teollisuusalue tulee Lestijärvi olemaan - siksi niistä voimaloista maksetaan hyvin, koska haitat tulevat olemaan varsin ikävät. Pitäisihän tuon tajuta typerämmänkin.

    Voi sinua. Kun Suomessa on muitakin tuulivoimapuistoja, jossa voi käydä kuuntelemassa niiden myllyjen ääntä. Niin voi itse todeta sen äänenpaineen, volyymin ja bukeen. Ei paljon mitään. Kaikesta on ollut samat oireet; vesisuonet, sähkö, sisäilma, maasäteily ja tuulivoima... tinnitus, päänsärky, lihaskouristukset, nivelsärky, verenpaine, niskasärky, korvien lukkiutuminen, iho-oireet ja huimaus. Selittävä syy on nosebo, eli plasebon negatiivinen velipoika. Jos uskot vahvasti jonkun asian aiheuttavan oireita, niin tulet niitä saamaan. Mieli on yllättävän vahva. Kaupungit teollisuusalueineen ovat täynnä desibelimelua, joka aina, AINA sisältää huomattavan määrän infraääntä. Lisäksi kaupunki ilmassa on huomattavat määrät mikromuovia, voc- ja pah-yhdisteitä, kiinteitä partikkeleita sekä muita haitta-aineita, kuten viruksia ja bakteereja. Silti olen kuullut, että siellä on enemmän eläviä ihmisiä, kuin kuolleita. Asunnot ovat hintavia, eikä ihmiset muuta paniikissa mihinkään muualle. Tuulivoima aiheuttaa ennen kaikkea fanatismia niin puolesta kuin vastaan tuskin juuri muuta. Ja kaikille epäasiallisille lässyttäjille: haistakaapa nössöt pitkä vittu!

    Äänestä

  • Anonyymi00412 kirjoitti:

    Voi sinua. Kun Suomessa on muitakin tuulivoimapuistoja, jossa voi käydä kuuntelemassa niiden myllyjen ääntä. Niin voi itse todeta sen äänenpaineen, volyymin ja bukeen. Ei paljon mitään. Kaikesta on ollut samat oireet; vesisuonet, sähkö, sisäilma, maasäteily ja tuulivoima... tinnitus, päänsärky, lihaskouristukset, nivelsärky, verenpaine, niskasärky, korvien lukkiutuminen, iho-oireet ja huimaus. Selittävä syy on nosebo, eli plasebon negatiivinen velipoika. Jos uskot vahvasti jonkun asian aiheuttavan oireita, niin tulet niitä saamaan. Mieli on yllättävän vahva. Kaupungit teollisuusalueineen ovat täynnä desibelimelua, joka aina, AINA sisältää huomattavan määrän infraääntä. Lisäksi kaupunki ilmassa on huomattavat määrät mikromuovia, voc- ja pah-yhdisteitä, kiinteitä partikkeleita sekä muita haitta-aineita, kuten viruksia ja bakteereja. Silti olen kuullut, että siellä on enemmän eläviä ihmisiä, kuin kuolleita. Asunnot ovat hintavia, eikä ihmiset muuta paniikissa mihinkään muualle. Tuulivoima aiheuttaa ennen kaikkea fanatismia niin puolesta kuin vastaan tuskin juuri muuta. Ja kaikille epäasiallisille lässyttäjille: haistakaapa nössöt pitkä vittu!

    Ja voi sinua! Minä sattumoisin olen jo vuoden asunut tuulivoimaloiden vieressä ja olen nämä meluhaitat todennut täällä asuessani ja valtaosa muistakin kyläläisistä. Paitsi ne pari yli kasikymppistä äijää jotka eivät kuule muutenkaan mitään kun ovat aikoinaan metsureina kuulonsa menettäneet. Elä sinä sitä "keisarin uudet vaatteet" harhaasi, että voimaloista ei muka melua kuuluu. Kyllä naapuripitäjässäkin on kaksi kylää huomanneet haitat kun niitä sinne viime kesänä "saatiin" jollottamaan. Kyllä minäkin muuttaisin heti muualle jos joku täältä taloni ostaisi - mutta kukapa tänne haluaisi bassojytinän keskelle, ei kukaan. Eli haista vaan pitkä sukuelin.

    Äänestä

  • Anonyymi00420 kirjoitti:

    Ja voi sinua! Minä sattumoisin olen jo vuoden asunut tuulivoimaloiden vieressä ja olen nämä meluhaitat todennut täällä asuessani ja valtaosa muistakin kyläläisistä. Paitsi ne pari yli kasikymppistä äijää jotka eivät kuule muutenkaan mitään kun ovat aikoinaan metsureina kuulonsa menettäneet. Elä sinä sitä "keisarin uudet vaatteet" harhaasi, että voimaloista ei muka melua kuuluu. Kyllä naapuripitäjässäkin on kaksi kylää huomanneet haitat kun niitä sinne viime kesänä "saatiin" jollottamaan. Kyllä minäkin muuttaisin heti muualle jos joku täältä taloni ostaisi - mutta kukapa tänne haluaisi bassojytinän keskelle, ei kukaan. Eli haista vaan pitkä sukuelin.

    Kerro nyt kokemusperäisine tietoinesi paikkakunta missä tälle melulle altistus, niin voidaan tulla kuuntelemaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00450 kirjoitti:

    Kerro nyt kokemusperäisine tietoinesi paikkakunta missä tälle melulle altistus, niin voidaan tulla kuuntelemaan.

    Katso netistä, missä tuulivoimaloita on ja mene kuuntelemaan. Kaikki ne meluavat, kun tuulee. Eli valitse tuulinen sää. Ota kuulosuojaimet mukaan. Ja kypärä jottei pääsi kärsi jos jotain ihan pientä tulee tuulivoimaloista alas. Valitettavasti suuret murikat ovat joka tapauksessa hengenvaarallisia.

    Äänestä

Vanhat ihimiset Lestijärvellä pelekää eniten. Muutama vuosi sitten vielä puhuivat kirkolla ettei kovin kauas uskalla menna marja mehtään kun maapallo on littiä ettei tipu reunalta.

Äänestä

Mitä siellä Yli-Lestijärvellä tapahtuu? Kauheita asioita.

Äänestä
  • No yks teoria on, että Neuvostoliitto sai ensimmäisen raketin lähes maatakiertavälle radalle 30-luvulla. Se kuitenkin putosi Yli-Lestille, ja sen huippu älykäs, lähes yli-ihmismäinen leninnautti (myöhemmin kosmonautti) selvisi hengissä, ja tämä tämä punatähden takoma yli-slaavi, Pentz Ustinov oli myös siunattu mahti munalla. Hän siemensi kymmeniä naisia, ja todennäköisesti siitä lähti Yli-Lestin punaisuus, ja kieltämättä myös älymystöllinen charmi. Muu Lesti on onneksi juurevaa kepua. Meillä hartiat alkaa korvista!

    Äänestä

Poika terve nuori normaali
aina jotain harrastaa
toisen alla kuluu tartaani
joku rumpujaan hakkaa
vaan yksi harrastus on ylitse muiden
hinku väliin tytön jalkojen
siinä taiston ryske liekit munaskuiden
jonkun jättää yksin kanssa tulitikkujen
kertosäe:
Mä seksin vaihdoin sytkäriin
ja partaveden bensiiniin
en iltaisin vaatteitasi kuori
en öisin vanno lemmenvaloja
olen erilainen nuori
olen Pentti ja poltan taloja

Äänestä

Melko äänetöntä on ja rahaa tulee.

Äänestä

Vankkaa vasemmisto seutua ja totuttu elämään yhteiskunnan tuella. Esi-isät suunnitteli venäjälle muuttoa koko kunnan väestön voimin 1867.

Äänestä
  • Joo niin on, kepulaisia riittää!

    Äänestä

  • Tuota tuota... niin hiljaiseksi vetää.
    Muuttoa Ukrainaan suunnitteli ruotsinkielinen pappimme, emme me raukat Lestiset. Kirjoitti oikein tsaarille, eli ryssien kuninkaalle. Sekoitat punaisuuden Yli-Lestiin; se on meidän oma Kemi, eli ns. Perämeren persereikä yhtä punainen ja pahan hajuinen, mutta meitin Yli-Lesti ei oo enään pahan hajuinen ku sikala loppu jo ajat sitten. Punainen se on, mutta aina löytyy kouhoja. Me muut ollaan kepulaisia.

    Äänestä

Koko suvun voimin otetaan nyt kantaa talviuinti avannon auki pitämiseen. Laihialta asti kirjoitellaan somessa kuinka ennen sähkövaloa ja puhelinta kunnanvirastossa tarvittiin vain kolme työntekijää. Onneksi nämä vielä täällä asuvat ovat jo ehtoo puolella kuten tämä laihialainenkin niin pian nämä avautumiset päättyvät.

Äänestä

Onko kesämökkejä paljon myynnissä?

Äänestä
  • Joo on, mutta sää oot persaukinen niin kannattaa selailla retkitelttoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00414 kirjoitti:

    Joo on, mutta sää oot persaukinen niin kannattaa selailla retkitelttoja.

    Miksi kesämökkejä on paljon myynnissä?

    Äänestä

Myytävät loma-asunnot Lestijärvi: 0 kpl
Hakuehdot: Myytävät loma-asunnot · Lestijärvi

Äänestä
  • Onhan Lestijärvellä asuntoja myynnissä vaikka kuinka monta! Ja millä hinnoilla! Kyllä on hinnat romahtaneet pahasti..

    Äänestä

Myytävät asunnot Lestijärvi: 4 kpl Etuovi ilmoitukset

hinnat 84 000 89 000 ja 154 000 sekä Syrin kylältä purettava home talo mitä hintaa ei kannata mainita eli normaalihintoja omakotitaloista.

Äänestä
  • Normaalihintoja omakotitaloista?? Ehkä normaalihintoja tuulivoimaloiden riivaamalla Lestijärvellä, pahasti tulee takkiin näillä hinnoilla, varsinkin kun kukaan ei osta.

    Äänestä

Parikymmentä vuotta vanhoja sähkölämmitteisiä omakotitaloja ja kuvat näyttää ettei mitään kovin siistejä eli remonttia vaativia.

Äänestä
  • Siinä näkee, miten lapsiperheet muuttavat pois rakkaista kodeistaan Lestijärveltä. Ei täällä halua kukaan asua tuulivoimaloiden takia.

    Äänestä

Lähelle sosiaalihuoltoa ja viinakauppaa niin palvelu paranee näille "lapsiperheille".

Äänestä

Pienillä paikkakunnilla huomataan helpommin perheen alkoholi ja muut ongelmat. Helpompi muuttaa toisaalle jättää "rakas" koti ja jatkaa epäsäännöllistä elämää.

Äänestä

Lestijärven loppu on alkanut väärien päätösten myötö..

Äänestä
  • Lestin loppu alko siitä, kun Lestin olemassa olo alko. On siinä niin kunnolla sössitty, joka vitun asia, ja joka vuosikymmenellä. Sen siitä saa, kun sukulaiset lisääntyy keskenään, ja palkkaavat itseään tyhmempiä ihmisiä hoitamaan omia asioitaan. Ei se todellakaan ole tuulivoiman vika. Mainihte saatana yks järkevä Lestiläinen?

    Äänestä

Onneksi uusi koulu rakennettiin ja maksetaan tuuli tuloilla niin oppii ainakin lapset kirjoittamaan myötö...

Äänestä

Kalajoella tuulimylly rahoilla talous laitettu kuntoon ja nyt jaetaan jokaiseen kotiin jo joululahjaksi rahaa. Muutama vuosi ja näin myös Lestijärvellä.

Äänestä
  • Mites ne voimaloiden purku- ja ennallistamisrahat? Mistä kunta ne ottaa? Kiinteistöjen omistajilta tuskin saa ulosoton kautta riittävästi.

    Äänestä

Myllyt tuottaa runsaasti ja niiden tuotoista rahastoidaan osa mikä käytetään myllyjen purkuun ja maiseman ennallistamiseen eli kaikkea on ajateltu. Lähivuosina saamme nauttia myllyjen tuottamasta vauraudesta ja ehkäpä osa rahoista käytetään järven kunnostamiseen.

Äänestä
  • Siitä sitten laskemaan. Tuulivoimaloiden purku- ja ennallistamikustannukset TÄMÄN PÄIVÄN HINNOILLA ovat noin miljoona euroa kappaleelta.. montakos niitä voimalaa olikaan?🤔 Paljonkos Lestijärven kunnan vuosibudjetti olikaan? Hirttoköysi on kaulassa, nyppäystä odotellessa..

    Äänestä

Yksityisten mailla olevien tuulimyllyjen purku ei ole kuntien vastuulla. Purkurahastoihin kerätyllä rahalla viidenkymmenen vuoden kuluttua mylly kaadetaan ja paloitteluun suunniteltu kone pätkiin sopiviin paloihin jotka viedään Kiinaan ja Intiaan. Ne palautuvat sieltä postimyynnissä takaisin mm joulupalloina tai koiran puruluina. Perustukset peitetään kevyesti ja luonto hoitaa loput. Kahden sadan vuoden kuluttua koululaisryhmät jäännöksiä ihmettelevät kuten nykyään entisiä tervahautojen perustuksia.

Äänestä
  • Mikään kirjoittamasi ei pidä paikkaansa! Taidat olla kepulainen, kuin noin pahasti sekaisin olet! Ensinnäkin tuulivoimalat eivät kestä viittäkymmentä vuotta, vaan vuosikymmeniä vähemmän. Sellaista kierrätystä ei ole olemassa, eikä materiaali ole puruleluiksi sopivaa. Perustuksia ei jätetä ympäristöön, vaan ne kaivetaan pois. Ja ennenkaikkea, yritysten purkurahastot ei riitä alkua pidemmälle. Siinä vaiheessa kun tuulivoimalat ovat elinkaarensa päässä, ne omistavat yhtiöt ovat konkurssissa. Seuraavaksi vastuu siirtyy maanomistajalle ja hän vastaa koko omaisuudellaan purkukustannuksista, jos hänen omaisuutensa ei riitä kattamaan kustannuksia, vastuu siirtyy kunnalle.👨‍⚖️

    Äänestä

Ja tervahaudoissa ei ole perustuksia.

Äänestä
  • Onpas niissä senkin tietämätön pässi. Ferrirautapitoisella järvi- tai suomalmimudalla vuorattu perustus, jotta terva juoksisi paremmin, ja hautojen uudelleen käytettävyys paranisi. Sulle kuitenkin maistuu paremmin hopeavesi ja netin salaliittohörhö, kun olet noita antituulivoimalaisia. Terve!

    Äänestä

  • Anonyymi00447 kirjoitti:

    Onpas niissä senkin tietämätön pässi. Ferrirautapitoisella järvi- tai suomalmimudalla vuorattu perustus, jotta terva juoksisi paremmin, ja hautojen uudelleen käytettävyys paranisi. Sulle kuitenkin maistuu paremmin hopeavesi ja netin salaliittohörhö, kun olet noita antituulivoimalaisia. Terve!

    Olet väärässä! Se on hapettunut ferrorauta, jota on järvi- ja suomalmissa. Ei pelkistynyttä ferrirautaa, senkin neandertalilainen.

    Äänestä

Eihän kunta vastaa kuntalaisten veloista tai sitoumuksista. Taidat olla vasemmistolainen ja kateellinen näille maanomistajille. Kunta nauttii nyt kolmekymmentä vuotta myllyistä saatavista kiinteistöveroista jotka tosin saattavat vaikuttaa saataviin valtionosuuksiin. Voihan myllyt jättää myöhemmin paikalleen turistinähtävyydeksi kuten Pisan kalteva torni, Stonehengen kivet tai Colosseumin areena missä vierailee tuhansia turisteja vuosittain.

Äänestä
  • Oletpa pihalla asiasta. Todellakin kunta vastaa purkamisesta ja ennallistamisesta, jos kiinteistön omistajalla ei varat riitä. Miten kävi Jämsän "kierrätys"yrityksessä? Tutkippa.

    Äänestä

Tuulivoimaloiden purusta vastaa aina voimaloiden omistaja. Tuulivoimahankkeen yhteydessä voidaan perustaa rahasto tai asettaa vakuus, josta purkukustannukset katetaan, jos omistaja ajautuisi konkurssiin tai tapahtuisi jotakin muuta odottamatonta. Omistajayritysten konkurssit ovat kuitenkin Suomen markkinoilla epätodennäköisiä. Esimerkiksi kunnallisten sähkölaitosten tai suurten sähkön käyttäjien yhdessä omistamien, niin kutsuttujen mankalatoimintamallin yhtiöiden tapauksessa konkurssia ei tyypillisesti pidetä mahdollisena omistajayhtiöiden merkittävän koon vuoksi.

Äänestä
  • Olet todellakin kepulainen, kun et ymmärrä lakipykäliä. Menehän sinne apukouluun opettelemaan aakkoset uudestaan ja tule sitten takaisin. Olet täysin pihalla!

    Äänestä

Kateellinen sosialisti tai kommunisti vain jaksaa täällä valittaa. Sähköyhtiöt purkaa jos maanomistajalla ei ole ymmärrystä ollut vaatia rahastointia purkua varten.
Mikäli kävisi että vakavaraisia sähköyhtiöitä menisi konkurssiin ja myllyjen purkuun varatut rahastot eivät riittäisi niin kunnan saamasta verotulosta 30 vuotta x 2,5 miljoonaa euroa= 75 miljoonaa eurosta varmasti riittää räjäyttämällä tapahtuvaan edulliseen myllyjen purkuun ja perustuksien peittämiseen. Nythän myllyjä kaavoitetaan sekä rakennetaan Lestijärvelle lisää ja rahan tulo vain kasvaa. Sijoittamalla rahat oikein kunta tekee tuleville sukupolville elämästä helppoa ja järvikin saadaan varmasti hoidettua paremmaksi.

Äänestä
  • Mikään sanomasi ei pidä paikkaansa. Eihän ne vakavaraisilla sähköyhtiöillä ole enää loppuvaiheessa. Ne on myyty ajat sitten. Yhtiö tyhjä konkurssin tullessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00444 kirjoitti:

    Mikään sanomasi ei pidä paikkaansa. Eihän ne vakavaraisilla sähköyhtiöillä ole enää loppuvaiheessa. Ne on myyty ajat sitten. Yhtiö tyhjä konkurssin tullessa.

    Vähän outo tuo ajatusmaailma sulla. Eli kaikkea tänään rakennettua pitäisi tarkastella sen elinkaaren lopussa kohdistuvasta purkurasitteesta. Tyyliin: "Ei saatana, ette rakenna uutta vanhainkotia. Ettekö te hullut tiedä mitä sen purkaminen aikanaan maksaa, ja kuntalaisten piikkiin se menee. Pahimmassa tapauksessa vanhusten omaiset maksaa purkamisen." Kyllä on edistyksellistä ajatusmallia sulla pökö.

    Äänestä

  • On sulla haavetta kiinteistöverouudistus tulee ja leikkaa teidän miljoona tulot vain paska jää

    Äänestä

Ja kunnan voimaliistq saatavat kiinteistöverotulot laskee joka vuosi, ei tasaisella kaavalla, kuten olet asian esittänyt. Ja kiinteistöveron jako muuttuu todennäköisesti niin, että se jaetaan tasaisesti kaikille kunnille.

Äänestä

Kyllä nyt kelepaa olla Lestijärven asukas. Me naapurikunnissa kajehitaan teitä. Kalsi ja puoli miljoona tilille joka vuosi vuosikymmeniä ja lisää myllyjä sekä rahaa vielä tulossa. Varmasti järveä kunnostetaan ja kuntalaisille tulee uimahallia ja muuta mukavaa.

Äänestä

Ei ei, ja vielä kerran ei. Olet niin väärässä, et tiedäkään kuinka väärässä olet. Minä kerron totuuden, olen oikeassa, minulla on tieto. Viranomaiset valehtelevat, melumittaukset ovat vääristeltyjä. Elinkaari on lyhyt, purkukustannukset suuret. Lepakot räjähtää, mikromuovi peittää maan, lapavälke sokaisee silmät ja infraääni tekee hulluksi. Lapajää lentää 400 metriä ja tappaa kaikki, puutkin ja vauvat. Saatana se tappaa ne, ettekö hullut ymmärrä sitä. Mulla on nyt tää tieto, olen tärkeä. Soihdun kantaja, airue. Kuunnelkaa tämä nauhoitus, joka on pelkkää rutinaa... siinä on totuus. Ettekö usko, uskokaa nyt perkele. Tämä on totuus: mökkiläisen, salaliittoteoreetikon ja hörhön nimeen aamen!

Äänestä

Olet niin väärässä ja harhainen, suorastaan hullu. Minä tiedän mitä tuulivoimamelu on. Asun tuoreen tuulivoimapuiston vieressä, ja melu on kamala. Kaikki sanoo niin, paitsi pari persuäijää, jotka ovat sokeita. Tule kuule ite tänne kärsimään. Kohta se on teillä edessä. Purkukustannukset tulevat olemaan kaksi miljoonaa per mylly, viiden vuoden päästä. Ne ulosmitataan teiltä kaikilta, heti nyt. Uskokaa nyt, asun tuulivoimapuiston vieressä, näin tapahtuu. Se on hirveetä. Myllyn varsi muistuttaa isoa muokkaa, ja lavat vitun leuhakkeita. Tulee nii himot aina pintaan. Pitäs kieltää kaikki, kun räjähtää lapajäätkin.

Äänestä
  • Muokkaa. Saatanaako solkkaat, kun kyrpää tarkotat. Johan se on tiedos, että kolmen kunnan nymfot on vittuaan hiestäneet myllyn varsiin. Siitäpä se sanonta: haisee ko tuulivoima!

    Äänestä

Paikallislehesä luki että Kannukseen tulleet myllyt on syynä yli viisikymppisten naisten lapsettomuuteen ja kyläkoulujen lopettamiseen.

Äänestä

Lisää myllyjä tulossa ja rahan tulo vain lisääntyy. Kyllä nyt kateellisia harmittaa kun lestiläiset rikastuu ja palvelut paranee. Uimahalli ja yksityislääkärin vastaanotto tulossa lähivuosina.

Äänestä

Laihialta asti kajehitaan lestiläisiä ja muutama veroja vältellyt torimyyjä komppaa mutta myllyjen tuloilla niitäkin on pian elätettävä.

Äänestä

Kateellisia sosialisteja. Yhteiskunnan varoilla elätettyjä ja vaatetettu kolmannessa sukupolvessa mutta silti jaksetaan valittaa kaikesta.

Äänestä

Vieläkö löytyy linnulle laulupuu Lestijärvellä?

Äänestä
  • Ei löyry! Kunta hakkuuttaa kaikki metät sileeksi. Siinä menee viheralueet, puistot ja rantametät kumoon, kun kunta rohmuaa rahaa laariinsa. Kuntalaiset alkaa ollakin puristettu kuiviin. Mitenkähän näihin taloustalkoisiin sopii kunnan maksamat sakkorahat. Laittomista kaivoista tuli kesällä kertasakot, ja lisää tipahtelee tasasin väliajoin. Käräjillä vielä kun tulee neniin niin pääsee makselemaan juristeille kunnon rahat! Eli kyllä kuolee linnutkin kohta nälkään, eli ei niitä risujakaan paljoa tarvii...

    Äänestä

On joillakin haaveet ei tuulivoima paratiisia tuo, ensinnäkin kiinteistöveron tasaus tulee viemään ainakin sen 50% verotuloista, lisäksi siihen vielä maisemien tuho ja melu24/7

Äänestä
  • Lestijärvi on pilattu..

    Äänestä

Muutan Tuupovaaraan siellä ei ole tuulimyllyjä eikä turhia palveluja.

Äänestä

No onneksi nyt alkaa viranomaisetkin lyömään jarrua hommaan, aletaan myöntämään valtavat haitat luonnolle, nyt jopa mainittiin Metson soidinpaikat joita ei tähän asti ole muka löytynyt jo rakennettujen tuulipuistojen alta😆

Äänestä
  • Mutta vahinko on tapahtunut.
    Halvemmaksi olisi tullut elättää nämäkin lestin 700 asukasta valtion varoista.

    Äänestä

  • Anonyymi00466 kirjoitti:

    Mutta vahinko on tapahtunut.
    Halvemmaksi olisi tullut elättää nämäkin lestin 700 asukasta valtion varoista.

    Väkimäärä on jo pitkästi alle 700 ja jyrkässä laskussa. Kaikki haluaa pois Lestijärveltä.

    Äänestä

Väki vähenee pidot paranee. Laihialta asti somessa kadehditaan tuulimyllyistä saatavia suuria tuloja ja maanomistajien saamia korvauksia. Paikalliset köyhät täällä vain kadehtivat näitä parempiosaisia. Nyt vain odotatte niin saatte varmasti heiltä jatkossa jotain avustuksia ainakin jouluna pienen lahjan.

Äänestä
  • Pöh, ei varmasti kadehdita. Kaikkea sitä joku kirjoittaakin. Hyvää uutta vuotta vaan kirjoittajalle ja paluuta todellisuuteen!

    Äänestä

  • Tuulihousun itsetunnon kohotus, minä ainakin säälin noita höyrähtäneitä, mulla ainakin pysyy sopimuspaperit ilman nimeä ja tulevaisuus turvattu

    Äänestä

Kovasti somessa jaksaa nämä veroja kiertäneet torikauppiaat valittaa vaikka myllyrahoilla heitäkin joudutaan paikkakunnalla elättämään.

Äänestä

Kyllä tuulivoimabisneksessäkin pestään paljon rikollista rahaa.

Äänestä
  • Yksi mafian toimialoista Italiassa. Ja tuulivoima-ala on mitä mainioin keino pestä likaista rahaa.

    Äänestä

Sama minkälaista rahaa on kun se tilille tulee kerran kuussa vuokraa myllyistä 3800 euroa ja vielä nousee kun saadaan kaikki toimintaan. Tuostakin kunta saa osansa niin saadaan teille viherpiipertelijöille ja sosialisteille palveluita.

Äänestä
  • Tuulivoima ei ole kestävää kehitystä. Lestijärvellä, kuten monessa muussakin tuppukylässä on menty siitä mistä aita on matalin. Tuulivoiman haitoista vaiettu, kunnan kehityksen jarru on moraalittomat kuntapäättäjät, jotka surutta tuhoavat asukkaiden terveyden, maisemat, viihtyvyyden. Vain viherpesty tuuliraha on maistunut makealta. Työllisyyden, elinvoimaisuuden kehitys unohdettu. Nyt on yht äkkiä niitä tuulivoimahaittoja, jos kaikki rahat ei ropise kunnan kassaan. Luonto kuolee ja ympäristö tuhoutuu tuulimyllyillä.Kaavailtu kiinteistövero uudistus on MA HTAVA juttu! Paras uutinen miesmuistiin, luonto kiittää..pörriäisiä tarvitaan ..

    Äänestä

  • Lesti tunnettiin entisaikoina vasemmisto-kommunismin pesäkeenä, jolle ominainen kateus rajoittivat kunnan/ kuntalaisten kehittymistä ja vaurastumista. Kapitalismi oli vallitsevan polittisen ajatusmaailman kirosana. Kommunismilla oli valtava voima esim. kun köyhinä aikoina, jolloin nälänhätä oli todellinen, rakennettiin Yli-Lastille kaksi suurta työväentaloa. Nyt nuo rakennukset ammottavat melkeimpä tyhjyyttään. Onneksi tuo poliittinen saaste on saatu pikkuhiljaa Lestiltäkin hävitettyä sivistystason noustessa. Nyt ollaan siirtymässä työväentalojen aikakaudesta tuulimyllyjen aikakauteen, joka sekään ei tunnu lupaavan hyvää, kun lähivuosina tuulesta saatavat kiinteistöverotulot tasattaneen alueen kuntien kesken. Ymmärrän toki että ei sähkön tuottamiseen käytettävä tuuli energia ole Lestin omaa. Ei kahta ilman kolmatta, mitähän on odotettavissa seuraavaksi?

    Äänestä

Lestijärven kunnanjohtaja panikoi lehdissä, kun tuulivoimaloiden kiinteistöverot tasataankin kaikkien kuntien kesken🤣

Äänestä
  • Kylläpä naurattaa heh heh..

    Äänestä

Lisää myllyjä rakennetaan Lestijärvelle niin saadaan nuo tasausrahat hoidettua ja jää enemmän paikkakunnalle. Nythän on uusia suunnitteilla ja lisää mahtuu toinen mokoma vielä korkeampia.

Äänestä
  • Tuossa nyt ei ole mitään järkeä, rakennetaan lisää myllyjä voi Kristus, tehdään lestistä täysin asuinkelvoton😅

    Äänestä

Mutta hei kiva asua paikkakunnalla, joka muistuttaa autiomaata monellakin tavalla🤣

Äänestä

Onko tuo somessa tuulivoimaan negatiivisesti suhtautuva Helvi se alkoholisoitunut eläkeläinen entinen maatilanemäntä sittemmin joku sairaala apulainen?

Äänestä
  • Hei hömelö sähän maalitat jotain ihmistä nyt!

    Äänestä

  • Ei se on Teräsmies.

    Äänestä

Helvi on sairas ja helposti johdateltavissa.

Äänestä

Niemessä oli se mökki missä kunta näitä elätti ja eikö ne jotain torikauppaa myöhemmin vähän tehneet mutta ei oikeita töitä kuten ei niitten vanhemmatkaan.

Äänestä

Autio mökki nykyään Kuturannan lähellä. Ohiammuttu entinen isäntä joi maat ja perhe joutui muuttamaan kun kunta lopetti avustamisen.

Äänestä

Kyllä nyt kannattaisi laittaa Markun ja Annelin asunto tai mökki myyntiin jos sellaisen omistaa Lestijärveltä. Muuttaa johonkin Itä-Suomen kuntaan missä ei vanhainkodin läheisyydessä tuulimyllyt ääntele ja pieni eläke riittää asumiseen.

Äänestä

Paljonko hiilinieluja tuhoutuu Lestijärven tuulivoima-alueiden hakkuissa? Jokatapauksessa suuri vahinko Lestijärven luonnolle. Lestijärvellä on vajaa 700 asukasta, pienen kylän verran. Kannattikohan luontoa tuhota sen takia, että pieni kunta saadaan pysymään pystyssä vai olisiko ollut parempi liittyä johonkin naapurikuntaan?

Äänestä

Muuttaisin itsekin Lestijärvelle heti jos se olisi töiden puolesta mahdollista mutta joudun vielä odottamaan pari vuotta. Itsenäiseen kuntaan missä on tulevaisuudessa pieni veroprosentti, iso puhdas järvi, mahtavat liikunta mahdollisuudet. Lisänä tulevaisuudessa tehtävät investoinnit uimahalli, keilahalli, urheilukenttä. Myllyt jauhaa rahaa ja lisääkin mahtuu vielä. Mikäli niitä ei tänne rakenneta niin ottajia ja rakentajia löytyy naapurikunnistakin.

Äänestä

Joko pyörii?

Äänestä

Onko näyttävä?

Äänestä

Vielä ei pyöri mutta rahaa tulee jo niin että kunnan talous on plussalla. Lisää rakennetaan parikymmentä tuonne Reisjärven puolelle niin saadaan yksityinen lääkäri ja hammashoitola kuntaan kuten Sievissä.

Äänestä

Niin vähenee väki Lestijärvellä, kun kukaan ei halua asua siellä enää. Kunnanjohtajalle kenkää!!

Äänestä

Tuulivoiman haitoista vähätellään, kuinka ei haittaa mitään. Sieviläinen kansanedustajakin kehui myllyjä myllyn alla seistessä kuinka ovat hyviä. Mutta nyt ovat muutaman vuoden pyörineet ja matkaa kotoa lähimpään on 3.5km, yhtäkään myllyä ei näy kotipihaan, mutta ääni on erittäin häiritsevää. Ei ole sen jälkeen tarvinnut pysähtyä maaseudun hiljaisuuteen luonnon ääniä kuuntelemaan, missä haukkuu koira, huhuileeko pöllöt, ulvooko sudet, tai kaukaakuuluvaa puheensorinaa. Kuuluu vain jatkuvaa "ukkosen jyrinää tai jatkuvasti ilmassa olevien hävittäjien jyrinää". Aikamoisen mökkihöperö pitää olla ettei se haittaisi elämää...

Äänestä
  • 3,5 km myllyihin, eivätkä näy... oletko sokea vai valehtelija? Herra Teräsmies...

    Äänestä

  • Anonyymi00621 kirjoitti:

    3,5 km myllyihin, eivätkä näy... oletko sokea vai valehtelija? Herra Teräsmies...

    Eivät välttämättä näy, riippuu maastosta.
    Vaan ääni kyllä kuuluu kauemmaksi.
    myllyn alla ei välttämättä kuulu.

    Äänestä

Kyllä se myllyjen ihanuus lestiläisillekin vielä selviää, kunhan saavat myllyt pyörimään.

Äänestä
  • Niinkö Teräsmies?

    Äänestä

Näin se on ja kateellisina täällä naapurikunnissa tuota katsotaan mutta toivottavasti nämä tuulivoiman vastustajat muuttavat tänne Halsualle tai Reisjärvelle.

Elinkaarensa aikana tuulivoimala tuottaa sijaintikunnalleen 3,1 prosentin kiinteistöveroasteella noin 400 000 euron verotulot. Vasta valmistuneesta tuulivoimasta kunta saa vuositasolla noin 30 000 euron tulot. Tuo kertaa 69 vispilää ja suunnitelmissa on vielä parikymmentä lisää niin itse en muuttaisi Lestijärveltä mihinkään jos siellä asuisin.

Äänestä
  • Siihen kun laskee purkukustannukset, huomaakin että kunta jää tappiolle, jos maanomistajien varallisuus ei riitä purkukustannusten maksamiseen.

    Äänestä

Ei niitä kannata purkaa lainkaan. Tuhansia turisteja vierailee 50-100 vuoden kuluttua katsomassa raunioitunutta tuulivoimapuistoa missä metsä kasvanut osittain romahtaneiden tuulivoimaloiden raunioiden ympärille. Tutkijoita ja turistivirtoja varten kannattaa jo nyt varautua rakentamalla runsailla tuulivoima tuloilla hotelli ja helikopterikenttä. Myös Tuikan lentokentän päällystäminen ja alakoulussa erilaisten vieraiden kielten opetusta lisättävä ettei aivan tuppisuina olla sivukylilläkään ulkomaalaisten saapuessa.

Äänestä
  • Laki ei tätä mahdollista.

    Äänestä

Kaikkiaan lähes 100 tuulimyllyä ja jokainen tuottaa elinkaarensa aikana 400 000 euroa verotuloja kunnalle. Koko rahamäärä siis 40 miljoonaa euroa ja siihen lisätään vielä maanomistajien saamat tulot. Kestämme tuolla rahalla vaikka minkälaiset myllyjen aiheuttamat lepakkojen räjähdykset ja valojen vilkkumiset, Nyt vain kateelliset asuntoa ostamaan Lestijärveltä tai rakentamaan tänne tulevaan veroparatiisiin.

Äänestä
  • Kiinteistöveron tasaus järjestelmä tulee ja vie ne sun verotulot, oletko jöpelö ajatellut tuommosta

    Äänestä

Meitä ihmisiä on niin monenlaisia.

Äänestä

Lestijärven raitilla ei pian tarvitse kuin kävellä rikkaitten perässä ja kerätä tipahtavat rahat.

Äänestä

Joko kunnanjohtaja on saanut öitään nukuttua?

Äänestä

Varmasti saa ja toivottavasti on osannut työsopimukseen laittaa bonus vaatimukset.

Alijäämän kanssa kamppaillut Lestijärven kunta on saamassa talouttaan kuntoon arvioitua nopeammin.

Viime vuoden tilinpäätösennuste näyttää talousarviosta poiketen liki puolen miljoonan euron ylijäämää.

Viime vuonna henkilökunta lomautettiin kahdeksi viikoksi, mutta tälle vuodelle suunnitellut lomautukset voitiin perua.

Kunnan taloutta on arvioitu kriisikuntamenettelyssä. Arviointiryhmä päätyi siihen, että kunta pystyy jatkamaan itsenäisenä erityisesti tuulivoimatulojen vuoksi.

Arvioijat vakuuttuivat erityisesti kunnan saamista tuulivoimaloiden kiinteistöverotuloista. Tuulivoimaloista ennakoidaan jo vuodelle 2026 kiinteistöverotuottoa 2,4 miljoonaa euroa. Vuodelle 2025 sitä kertyy noin 800 000 euroa.

Äänestä

Järkevää tuhota maisemat ja turismi mahdollisten verotulojen vuoksi😅

Äänestä

Kunnanjohtaja panikoi, kun veronjako on muuttumassa😁

Äänestä

Tulevaisuudessa rikkaat lestiläiset voivat avustaa Itä-Suomen köyhiä kuntia mistä tuulivoima tulot puuttuvat. Käytettyjä vaatteita kerätään ja jos järvestä nuotataan roskakalaa ne voidaan pakastaa sekä lähettää näille vähäosaisille. Kesäisin Jukolaan voitaisiin myös majoittaa näitä onnettomia ja ruokkia hyvin niin he pärjäisivät talven yli kun heille annetaan muutamia peuran ruhoja evääksi.

Äänestä
  • No ongelma vain siinä ettei Lestillä ole rikkaita

    Äänestä

Pian on kun myllyt pyörii ja rahaa suorastaan sataa Lestijärvellä. Siitä saa heikompi osaisetkin kuntalaiset jotka tuulituloista somessa valittaa osansa. Ylimääräinen ruokajakelu varmasti pystytään järjestämään mutta edellyttää että nämä vähäosaiset oppivat syömään kaviaaria, sutsia tai alligaattorinlihaa. Kunta voi myös järjestää katukeittiön pari kertaa viikossa mistä voi hakea Pöntiön varrassikaa tai vaikka Kiiskilän muikkuja ilmaiseksi.

Äänestä
  • Mikromuovia ja linnunraatoja sataa taivaalta, talvella sitten tappavia jäänmurikoita, kiinteistöveron tasaus vie suurimman osan verotuloista ja maan vuokraajien saamat tuotot menee purku kustannuksiin, kiinteistöjen arvo alenee ja 24/7 humputus ja ujellus täyttää tienoon, siinäpä sitä elämän rikkautta tulevaisuudessa.

    Äänestä

Kyllä Lestijärvellä pitäisi pärjätä polttopuita tekemällä ja lehmiä lypsämällä kuten aikaisemminkin tehtiin. Yritteliäämmät voisivat käydä naapurikuntien toreilla myymässä kaloja, käsitöitä. marjoja tai ulkomailta tuotuja halpoja tavaroita veroja ei torikaupasta tarvitse maksaa kunhan ei kuitteja kirjoittele. Turisti virtoja odotettu koskemattomaan luontoon lähes sata vuotta mutta vieläkin löytyy koskematonta erämaata vaikka tuulivispilät rakennettiin.

Äänestä

Pontikkaa ennen keitettiin ja tervaa poltettiin kun rahaa tarvittiin. Nyt voisi varmasti tyhjentyneissä karjatiloissa kasvattaa kesäisin näitä mieltä ylentäviä kasveja. Sähkö pitäisi vain tuottaa diesel agregaatilla huomaamattomasti. Talvella pienimuotoisen tuotannon voi siirtää omaan tai vuokrattavaan omakotitaloon niin markkinat säilyy läpi vuoden. Kokkolasta ja Kannuksesta löytyy seurueita jotka hoitavat vähittäis ja tukkukaupan kokemuksella.

Äänestä

Taitaa haitat olla kesämökki asukkaille, ei hyötyä veroista eikä vuokrista. Haitta 10-30 km etäisyydelle ö/mylly riippuen olosuhteista ja tuulesta. Se voi lesti saada laskun vuosittain myös naapurikuntien asukkailta ja kesämökkiläisiltä.

Äänestä

Lähes kymmenen vuotta seurannut mielenkiinnolla kesämökkien hintoja ja myyntejä Lestijärvellä siitä lähtien kun myllyjä ryhdyttiin suunnittelemaan. Ainoastaan muutamia tullut vuosittain myyntiin ja nekin menee tosi nopeasti. Tuulimyllyjen tulo vain lisää kunnan vetovoimaa ja mökki kauppaa mutta vähempiosaisia tämä tietysti harmittaa. Nyt jo lapsirahan viivästyminen parilla viikolla aiheuttaa somessa runsaasti valitusta. Onko osa kuntalaisista syntynyt yhtä tai kahta tiliväliä liian aikaisin?

Äänestä
  • Älä naurata. Muutama kk sitten luin Hesarin erään jutun kommenteista, kun Lestillä mökin omistava kirjoitti, ettei ole enää yhtään syytä lähteä mökille Lestille, kun myllyt pilaavat maisemat, mutta myyntikin on em. syystä vaikeaa.

    Minäkään en ottaisi mökkiä sieltä ilmaiseksikaan.

    Äänestä

  • Potaskaa

    Äänestä

  • Anonyymi00521 kirjoitti:

    Älä naurata. Muutama kk sitten luin Hesarin erään jutun kommenteista, kun Lestillä mökin omistava kirjoitti, ettei ole enää yhtään syytä lähteä mökille Lestille, kun myllyt pilaavat maisemat, mutta myyntikin on em. syystä vaikeaa.

    Minäkään en ottaisi mökkiä sieltä ilmaiseksikaan.

    Ite on lähettänyt kommentin, ja nyt sitä kommentoin... Teräsmies.

    Äänestä

Meinaatko tosiaan, että tuulivoimaloiden tulo Lestijärvelle parantaa asumisviihtyvyyttä siellä?

Äänestä

Varmasti parantaa. Nythän jo muutaman sadan euron lapsirahan viivästyminen aiheuttaa lapsiperheissä rahan loppumisen ja osa näkee kirjoitusten perusteella jopa nälkää. Pian rahaa on itsenäisessä kunnassa investointeihin ja rakentamiseen. Saadaan köyhille kuntalaisille vaikka ruokajakelu ja vaateapua kunnan puolesta.

Äänestä

Kyllä Lestijärvellä nyt on kaikki asiat kunnossa. Myllyistä tulee rahaa nyt vuosia ja saatte kunnan talouden kuntoon. Pitäisikö teidän Lestijärven miesten kesäisin pukeutua pitkään valkoiseen kaapuun kuten rikkaiden öljymaiden arabimiesten? Nähtäisiin täällä naapurikunnissa kuka on rikas lestijärvinen. Kylän rikkaat poikamiehet ja miksei vanhat pojatkin varmasti kiinnostaa lähiseudun hameväkeä.

Äänestä
  • Täytyy myöntää, että Lestijärven sopimukset olivat huonot. Myllyt suurenivat eikä tullut kuin 500 euroa lisää.siitä vielä 30 prossaa veroa niin...

    Äänestä

Kokkolalainen kiinteistövälittäjä kertoi että Lestijärven kesämökeillä olisi kova kysyntä mutta myytävää ei ole. Kyllä saa olla vain onnellinen joka siellä asuu tai omistaa kesämökin kun pian kylvette rahassa. Meillä täällä Kalajoella ollut myllyjä jo vuosia eikä niitä enään edes huomaa. Ääntä niistä ei kuulu vaikka jotkut niin väittää. Viime vuonna saatiin kaupungilta rahaa joululahjaksi jokainen perhe ja teillä on asiat vieläkin paremmin.

Äänestä
  • Ei kesämökin omistaja saa puupenniäkään ei edes hyödy veroista.

    Äänestä

  • Anonyymi00526 kirjoitti:

    Ei kesämökin omistaja saa puupenniäkään ei edes hyödy veroista.

    Palvelut, järven kunnostus, liikunta mahdollisuudet (uimahalli). Kyllä nuo kaikki edesauttaa kesäasukkaita.

    Äänestä

  • No nyt vitsin murjasit, tuttavapiirissä kaksi kiinteistövälittäjää ja kumpikin on todennut ettei koskaan kukaan ole heiltä kysellyt semmoista kiinteistöä että ostamisen ehtona on lähellä olevat tuulivoimalat, monta varmaa kauppaa on kylläkin mennyt puihin kun ostajaehdokkaat ovat tajunneet lähellä olevan tuulipuiston, ei nyt kannata täällä yrittää aivan pajunköyttä syöttää😅

    Äänestä

  • Anonyymi00528 kirjoitti:

    No nyt vitsin murjasit, tuttavapiirissä kaksi kiinteistövälittäjää ja kumpikin on todennut ettei koskaan kukaan ole heiltä kysellyt semmoista kiinteistöä että ostamisen ehtona on lähellä olevat tuulivoimalat, monta varmaa kauppaa on kylläkin mennyt puihin kun ostajaehdokkaat ovat tajunneet lähellä olevan tuulipuiston, ei nyt kannata täällä yrittää aivan pajunköyttä syöttää😅

    Mökkikauppa käy Lestijärvellä hyvin huolimatta tuulimyllyistä. Kaikki menee mitä myyntiin saadaan ja kyselyjä tulee etenkin näin keväisin. Terveisin oikea kiinteistövälittäjä.

    Äänestä

  • Anonyymi00529 kirjoitti:

    Mökkikauppa käy Lestijärvellä hyvin huolimatta tuulimyllyistä. Kaikki menee mitä myyntiin saadaan ja kyselyjä tulee etenkin näin keväisin. Terveisin oikea kiinteistövälittäjä.

    Tuota ei usko Heikkikään

    Äänestä

  • Anonyymi00530 kirjoitti:

    Tuota ei usko Heikkikään

    Mökki tai huvila | 3h+k+wc+ph+s+parvi

    Mäntyniementie, Lestijärvi, Lestijärvi
    Hinta
    237 000 €

    Koko
    78 m² / 88 m²

    Vuosi
    2008

    Mahtavalla sijainnilla niemen kärjessä talviasuttava huvila Lestijärven rannalla. Kauniit auringonlaskut järveen omalta rannalta jonka rantaviiva on n.300 m. Rakennuksen runko Kontion lammellihirttä, lattialämmitys kauttaaltaan ja kyllä kelpaa. Havinaisen kaunis sijainti minkä pitää itse kokea. Kannattaa tulla kauempaakin. Tervetuloa, varaa omaa näyttö.

    NYT YKSI MÖKKI MYYNNISSÄ LESTIJÄRVELLÄ!!!!

    Seurataan meneekö kaupaksi.

    Äänestä

Jos saa rahaa tuulivoimaloista, ei silti kannata tyhmäksi heittäytyä.

Äänestä

Lestijärvellä on varmaan paljon sellaisia perässä vedettäviä joita yhteiskunta elättänyt koko elämän. Osalla jo kolmas sukupolvi menossa työttömänä. Nyt vastustavat tuulivoimaa ja katkerana avautuvat menetetyistä turistivirroista joita kuulemma aivan lähivuosina olisi tulossa. Pian teillä on rahaa kunnan kassassa reilusti ja ostakaa näille vastustajille tuulipuvut missä myllyfirman logo isolla selkäpuolella niin muistavat kuka heitä elättää.

Äänestä

Nyt ois tälle mökkikaupiaalle hyvin avaava juttu iltasanomissa tästä kiinteistöjen arvonalemasta ja vaakuksien romahtamisesta ja vähän muustakin😁

Äänestä

Tytöt ajeli hevosilla tuulimyllyn alla somessa ja mitään ääntä ei kuulunut eikä edes hevoset reagoineet mitenkään. Kyllä nämä lepakon räjähtämiset ja muut jutut on keksittyjä. Muutama lintu varmasti jää lapojen ruhjomaksi mutta salametsästäjät ovat suurempi uhka. Kyllä teillä siellä Lestijärvellä on asiat nyt hyvin vaikka muutama kateellinen eläkeläinen ja foliohattu täti kertoilee "välkkymisestä tai matalataajuus äänistä".

Äänestä
  • Niin ei kuulunut koska myllyt oli pysäytetty, tiedätkö edes sitä mikä on tuulivoimalan melun lähtötaso, yli 110 db kun pyörii ja siipien aiheuttama ääni vielä erikseen kun siipi ohittaa tornin, ei kannata aivan höpöjä tulla tänne selittämään jos ei asiasta todellisuudessa mitään tiedä!

    Äänestä

  • Anonyymi00534 kirjoitti:

    Niin ei kuulunut koska myllyt oli pysäytetty, tiedätkö edes sitä mikä on tuulivoimalan melun lähtötaso, yli 110 db kun pyörii ja siipien aiheuttama ääni vielä erikseen kun siipi ohittaa tornin, ei kannata aivan höpöjä tulla tänne selittämään jos ei asiasta todellisuudessa mitään tiedä!

    Teräsmies

    Äänestä

Pienessä keskustalaisessa kunnassa kaiken maailman eläkeläiset ja kotiäidit on tuulivoiman asiantuntijoita some ja yleisönosasto kirjoituksissaan. Normaali työtä tekevä ihminen ei korvaansa lotkauta noihin asioihin mutta nämä joiden teot on aika ohkaisia niin ovat aina äänessä. Tuollahan se video on kaikkien nähtävissä missä lavat pyörii ja hevosilla ajetaan niiden alta eikä hevoset reagoi lainkaan.

Äänestä
  • Ja sinä uskot ķaiken......

    Äänestä

Kyllä hevonen voi tottua noihin etenkin jos käytetään korvatulppia ja silmälappuja, muttei mikään eläin noista todellisuudessa tykkää, onhan noita tutkimuksia tehty joista tämä selviää, jotkut eläimet kaikkoavat täysin esim pöllöt joille kuuleminen on ravinnon saannin edellytys ja niiden kuulo on todella herkkä. Raha saa ihmisen uskomaan outoja ja kieltämään tosiasiat, tuulivoimassa ei todellisuudessa ole mitään vihreää eikä egologisuutta jos asiaa tarkemmin tarkastellaan, esim siivistä irtoava bisfenoli A on todella haitallinen myrkky, pilaa pohjavedet aiheuttaa syöpää, epämuodostumia, hedelmättömyyttä ja jne, näistä asioista ollaan todella hiljaa toistaiseksi vielä.

Äänestä

Lestillä vietetään vielä hurmos/kuherruskuukautta tuulivoiman suhteen, mutta se aika menee kyllä ohi kun pannaan muutama vuosi eteenpäin koko karmeus avautuu, esim melu joka ympäröi ihmisen 24/7 on aivan eri asia kun melu jossa olet vaikkapa 8 tuntia vuorokaudessa, rauhallinen häiriötön yöuni on ihmisen terveyden tae, melu on myös saastetta joka sairastuttaa ihmisen ja rahalla tätä haittaa ei saa pois se on ja pysyy.

Äänestä

Niin uskottelemalla itselleen että yli 110 db lähtömelut tuottava tuulivoimala on äänetön ja siitä ei ole mitään haittaa, ei saada aikaiseksi sitä että melu katoaa ja toisekseen tuulivoimalan ääni on pienin siinä voimalan juurella tätä argumenttia monet käyttävät, kun kävin voimalan juurella ei kuulunut juuri mitään ääntä😁

Äänestä
  • Terdemies

    Äänestä

Pienessä keskustalaisessa kunnassa kaiken maailman eläkeläiset ja kotiäidit on tuulivoiman asiantuntijoita some ja yleisönosasto kirjoituksissaan. Normaali työtä tekevä ihminen ei korvaansa lotkauta noihin asioihin mutta nämä joiden teot on aika ohkaisia niin ovat aina äänessä. Tuulimyllyt ovat riittävän etäällä asutuksesta ja vaikutusalue muutama sata hehtaaria. Vielä jää Lestijärvelle tuhansia hehtaareja luontoa missä sopii metsästää ja nauttia luonnon rauhasta. Nyt vain nautitaan tuulimyllyjen tuomasta vauraudesta ja rakennetaan uimahalli sekä muuta tarvittavaa viihdykettä.

Äänestä
  • Luonnorauhasta kyllä siinä luonnonrauha häipyy eikä vain eläkeläisiltä ja kotiäideiltä, oletko oikeasti noin hömelö että luulet että vaikutusalue on vain muutamia satoja hehtaareja tuolla voimalamäärällä jo pelkästään varoalueet jotka tulevat jokaisen voimalan ympärille 500 metrin ympyrä , vievät valtavasti hehtaareja tiedätkö mitä varoalueet tarkoittaa, esim talvella jäävaara siellä voi lähteä henki kun muutaman kilon jäämurikan saa päähänsä, ymmärrätkö edes sitä kuinka kauas 300 metriä korkea voimala näkyy, vkuhtovat siivet ja vilkkuvat valot ja sinä puhut luonnorauhasta. Tuo voimaloiden tuoma vaurauskin hyvin epävarmalla pohjalla mahdollinen kiinteistöveron tasausjärjestelmä ja tulevaisuudessa edessä olevat purku kustannukset vievät hyvin todennäköisesti tämän vaurautesi rankasti miinukselle ja ei jää jäljelle kuin tuhotut maisemat.

    Äänestä

  • Huumorimiehiä vai😁 noiden 69 voimalan turvaalueet haukkaa jo liki 1400 hehtaaria ja sinä täällä pokalla puhut muutamasta sadasta hehtaarista, sinähän oikea satusetä olet, oletko tuulivoiman palkallinen lobbari?

    Äänestä

Lestijärven kunnan pinta-ala on 55 800 hehtaaria eli kyllä jää vielä reilusti tilaa nauttia luonnosta. Myllyt vain räjäytetään nurin kun se aika tulee paloitellaan ja viedään Venäjälle tai johonkin muuhun kehitysmaahan kuten vanhat laivat. Perustukset vain peitetään ja istutetaan metsää alueelle. Nyt myllyistä on tulossa kunnan kassaan 40 miljoonaan euroa ja vaikka summasta vähenisi niin huomattava rahamäärä vielä jää. Suunnitelmissa on kuitenkin vielä lisää parikymmentä tuulimyllyä Lestijärven kunnan alueelle niin tulot vain kasvaa, ONNEA LESTIJÄRVI.

Äänestä

Jälki on niin rujoa, että vasta seuraava jääkausi tasaa jäljet.

Äänestä

Pahasti on hurahtanut tuuleen tämä miljoonamies, uimahalli korvaa kaiken menetetyn jota ei rahalla takaisin saa, haiitat tulee vielä bonuksena, kiva olisi tietää millä kaavalla ja missä ajassa tämä 40 miljoonaa tulee, kiinteistöverohan on aleneva vero.

Äänestä

Ihan noin yksinkertaista purku ei kyllä ole etyä ne muka räjäytettäs, siellä ylhäällä on monenmoista haitallista ainetta ja yhdisteitä, kyllä siinä purku hommassa pitää se todella kallis nosturi olla ja paljon muuta, hyvin todennäköistä on myös se että 5 metriä syvä ja halkaisijaltaan 30 metriä oleva raudoitettu betonimöhkäle joudutaan purkamaan pois ja se ei ole halpa eikä mikään pikkuhommia. Tällä tuulilobbarilla näyttää olevan verissä antaa hyvin ruusuinen kuva kaikesta mikä liittyy tuulivoimaan, lestijärvi on pieni ja takapajuinen paikka jossa ei ole vielä tietoa tuulivoiman tuomista ongelmista, hedelmällinen paikka tuollaisille satusedille😅

Äänestä

Huomenta kinnulaan. 😊
Aamu TV ssä lestijärven kunnan tilanteesta ja tulevaisuuden näkymiä.
Tuulipuisto mikä valmistumassa, 69 kpl myllyjä tuottaa verotuloja vuonna 2026 noin 3 milj euroa kunnalle.
Kuinka paljon Kinnulaan on tulossa tuulimyllyjä tähän tietoon?
Tuosta saa lyhyellä matematiikalla laskettua verotulot Kinnulaan myös.
Kyllähän se näyttää sille,että tulevaisuus on taattu ainakin lestijärvellä.
Toivottavasti myös kinnulassa tulevaisuudessa. 👍
Lestijärvellä asukkaita n.700?
Kuinka paljon Kinnulassa on tällä hetkellä?

Äänestä
  • Taattu tulevaisuus, mitäs sitten 15 vuoden päästä kun myllyt on kaput?

    Äänestä

  • Anonyymi00549 kirjoitti:

    Taattu tulevaisuus, mitäs sitten 15 vuoden päästä kun myllyt on kaput?

    Toivotaan että helluntai seurakunta jakaa ruokakasseja viikottain ja kelalta saa avustusta kuukausittain kuten nyt. Näinhän se menee näillä tuulivoiman vastustajilla nykyäänkin. Nyt vain nautitte rahan tulosta kun se on mahdollista sen muutaman kymmenen vuotta. Elintason noustessa tuulivoiman tuotoilla kunnassa jää varmasti enemmän ruokaa ja vaatteita jaettavaksi näille vähempiosaille.

    1Äänestä

  • Anonyymi00551 kirjoitti:

    Toivotaan että helluntai seurakunta jakaa ruokakasseja viikottain ja kelalta saa avustusta kuukausittain kuten nyt. Näinhän se menee näillä tuulivoiman vastustajilla nykyäänkin. Nyt vain nautitte rahan tulosta kun se on mahdollista sen muutaman kymmenen vuotta. Elintason noustessa tuulivoiman tuotoilla kunnassa jää varmasti enemmän ruokaa ja vaatteita jaettavaksi näille vähempiosaille.

    Voi reppanaa tuulivoiman vastustajista löytyy monenmoista ihmistä ei vain vähäosaisia, meitä on paljon suuria metsänomistajia jotka eivät ole langenneet näihin pikavoittoihin luonnon kustannuksella, hölmö on ihminen joka sahaa omaa oksaansa ja tuhoaa oman asuinmukavuutensa ja elinympäristön, kunnan tilannetta pitää katsoa pitkälle tulevaisuuteen ei tulevaisuutta voi tarkastella vain 15-20 vuoden verotuloilla, se on tuhon tie

    Äänestä

  • Anonyymi00552 kirjoitti:

    Voi reppanaa tuulivoiman vastustajista löytyy monenmoista ihmistä ei vain vähäosaisia, meitä on paljon suuria metsänomistajia jotka eivät ole langenneet näihin pikavoittoihin luonnon kustannuksella, hölmö on ihminen joka sahaa omaa oksaansa ja tuhoaa oman asuinmukavuutensa ja elinympäristön, kunnan tilannetta pitää katsoa pitkälle tulevaisuuteen ei tulevaisuutta voi tarkastella vain 15-20 vuoden verotuloilla, se on tuhon tie

    Samaa mieltä aloittajan kanssa. Nyt kannattaisi vain odottaa rauhassa muutamia vuosikymmeniä kunhan Valkeisjärven loma-asuntomessut sekä hotelli hanke ovat valmiit. Ilmaston lämpeneminen ja Lestijärven kasvaessa umpeen voidaan kesäisin järveen laskea muutamia kymmeniä krokotiilejä tai alligaattoreita sekä isoja Anakonda käärmeitä. Tuhansia turisteja tulisi niitä katsomaan kuten Ähtärin Pandoja. Näillä mietteillä entisen kotipitäjän asiat hoituu ja tavataan taas elokuussa markkinoilla: Entinen Niemenkoulunoppilas.

    Äänestä

Kunta
Tuulivoimaloita 2023 lopussa
Kiinteistövero 2024
Pyhäjoki 112 4 milj euroa
Kalajoki 121 3,9 milj euroa
Närpiö 99 2,7 milj euroa
Kristiina 83 2,5 milj euroa
Kannus 61 2,2 milj euroa

Äänestä

Karmanlaki pätee myös luontoon se tullaan näkemään tulevaisuudessa, sitten ei kannata selitellä mutta kun kiinteistöverotulot......

Äänestä
  • Terdemies

    Äänestä

Kiinteistöverot laskee myllyjen vanhetessa 40% näin ainakin jossakin on kirjoitettu. Saahan niillä niillä vielä palkattua kunnanjohtajan jonka posket näkyy takaapäin. No aika näyttää mitä tulee tapahtumaan.

Äänestä

Noin 40 miljoonaa euroa tuo Lestijärven kunnalle nuo nyt pystytettävät 69 myllyä verotuloja. Lisää myllyjä on jo suunniteltu Reisjärven rajalle eli lopullinen summa vielä kasvaa.

Äänestä
  • No sillä summalla pystyy palkkaamaan useampia kovapalkkaisia kunnanjohtajia samanaikaisesti niin ne taas maksavat lisää veroja kuntaan. 😃

    Äänestä

  • Ja purkaminen maksaa noin 69 miljoonaa euroa.

    Äänestä

Ympyrä sulkeutuu, kun järvi pilataan jälleen turpeella.

Äänestä

Pian on varaa kunnostaa ja ruopata järveä kiitos tuulimyllyjen.

Äänestä
  • Ei tarvi vaivautua. Ei sinne enää kukaan halua, kaikki muuttaa pois Lestijärveltä.

    Äänestä

  • Anonyymi00560 kirjoitti:

    Ei tarvi vaivautua. Ei sinne enää kukaan halua, kaikki muuttaa pois Lestijärveltä.

    Terdemies

    Äänestä

Tuntuu kyllä tuo edellinen kirjoitus hieman oudolta. Kunta missä on vuosikymmeniä totuttu elämään kurjuudessa ja puutteessa on pian yksi rikkaimmista kunnista maassamme. Me naapurikunnassa kadehdimme Lestijärveä ja sen miljoona tuloja. Nyt kannattaa katsella vain vävyn tai miniän paikkoja Lestijärveltä ja päästä nauttimaan tuulimyllyjen tuomasta vauraudesta.

Äänestä
  • Kuulevat kuulosuojaimet on nykyään hyviä tosin nukkuessa vähän hankalat.

    Äänestä

  • Anonyymi00566 kirjoitti:

    Kuulevat kuulosuojaimet on nykyään hyviä tosin nukkuessa vähän hankalat.

    Terdemies

    Äänestä

  • Missä ne vauraudet ovat. ? Jos voimalasta saa 8500 euroa vuodessa ja siitä 30 prosenttia veroja niin kyllä täytyy olla epätoivoinen joka sitä hyväksi kaupaksi kehuu.

    Äänestä

Lestijärvi ja Halsua pitäisi yhdistyä, vaurastua yhdessä vihreän siirtymän keskus paikaksi.

Äänestä

Joko Lestijärven turvelautan alku on selvinnyt ?

Äänestä

Somessa on ollut kiinnostusta asiasta mutta kunnantalolla mummu odottaa ympäristötarkastajan palkkaamista joka kuulemma asiaa ryhtyy selvittämään ehkä ensi vuonna.
JK Meillä olisi täällä Halsualla ympäristötarkastaja kysykää sitä konsultoimaan.

Äänestä

Joko lestijärvelle on muuttanut paljon porukkaa ihailemaan tuulivoimaloita?

Äänestä

Pian rupiaa tulehen ko myllyistä suorastaan sataa rahaa taivaalta kunnan kassahan ja saajahan uimahallista lähtien nauttia omasa kunnasa. Kannattaa tulla ajoisa ettettä jää iliman.

Äänestä
  • Kyllähän sitä rahaa sataa. Vaan uso pois, herran venkulat keksivät käyttökohteita. Pian kätvåt ulkomailla katsomassa uusia innovaatioita..kunnan piikkiin luonnollisesti

    Äänestä

Lestijärviset on hitaita missään muualla ei enään menisi läpi tämä, kun paskot maisemasi niin kaikki alkaa kukoistamaan se uimahalli ei kyllä pelasta mitään, vetovoimatekijät on jo tuhottu

Äänestä

Näitä Annelin suvun kirjoituksia riittää mutta jostain se raha on saatava helppoheikkien elättämiseen kun jättivät verot elämässään maksamatta.

Äänestä

Noloa maalittaa jotain ihmistä omien kuvitelmien varassa, tänne voi kirjoittaa kuka tahansa, lestijärviset tulevat vielä kärsimään kovan krapulan tämän tuulihumalan jälkeen, totuus valkea kunhan muutama vuosi on kulunut.

Äänestä

Ny näyttää annelilla olevan puute kuntoportaista. Jatkuvaa valitusta tällä suvulla milloin mistäkin asiasta. Valehtelee ollehensa Muikkumarkkinoita perustamasa oikiasta sai ilimasen myyntipaikan ko kerto muille heleppoheikeille tapahtumasta ja on sen jäläkehen vain moittinu oman kylän tapahtumaa ko joutu maksahan myyntipaikasta.

Äänestä
  • Mitä ihmettä höpiset, aina joku Anneli ja kuntoportaat?

    Äänestä

On tämä sakkia, luullaan että kun saadaan uimahalli nii se korvaa kaiken tuulivoimalla tuhotun😁

Äänestä

Kaikki kuntalaiset saavat jouluna puhdasta rahaa lahjana kunnalta seuraavat kolmekymmentä vuotta. Pari kolmesataa jokaiselle ja mökkiläiset saavat sata euroa.

Äänestä
  • No eikö ne riitä.kun joka sukuun tulee tuulivoima rahaa.
    Vuan olisipa hauska, kun joku päättäjistä olisinnii näitä herkkiä ihmisiä..eli rupeaisi kaikennäköistä vaivaa tulemaha. Vaan tajuasko, että tuulivoimaloista tulee joillekin oireilua..

    Äänestä

Lestillä tiedetään hyvin mitä turvesuot tekee vesistölle, järven vesi on tummaa ja sieltä uimasta noustessa jää limakerros nahkaan. Kunnan talous on kuralla ja nyt kun tuulivoimalat alkaa tuomaan rahaa kunnan kassaan on maltin aika. Turvetuotannosta hyötyneet pitää asettaa korvausvelvollisiksi aiheuttamastaan luontotuhosta.

Äänestä
  • No kukas vastaa tuulivoiman tuomasta tuhosta? Sinä ilmeisesti😁

    Äänestä

  • Anonyymi00580 kirjoitti:

    No kukas vastaa tuulivoiman tuomasta tuhosta? Sinä ilmeisesti😁

    Terdemies

    Äänestä

Ajelin täsä yhtenä päivänä ylilestiltä Kinnulahan ja kyllä täytyy murheellisin sanua että Lestin maisemat on pilattu täyellisesti tuulimyllyillä. Ei ne näytä talojen isännäkkää ymmärtää ko rahan päälle.

Äänestä

Rahaa tuloo ja samalla lailla pystyy mehtäsä marijo poimihin ja sienestähän ko ennenki. Vielä jäi mehtästäjilleki tilaa ja nykki viis myllyä pyörii eikä mitään kuulu täälä kotipellonkujalla keskellä kylää.

1Äänestä
  • Älä vielä mene poimii vasta syksyllä sitten, ja varo ettei ropelli katkea ja kuulolaitteeseen on hyvä aina joskus uusia se patteri😅

    Äänestä

Höpö höpö. Itse pidän tuulivoimaloista, tuo tulevaisuuden tuntua kivikauteen. Ei haittaa, päin vastoin. Elämme tulevaisuutta.

Äänestä
  • Ongelma on vain se että tuulivoimalat ovat menneissyyttä, Lestillä on uskottu satuihin

    Äänestä

Euroopassa ihmiset ovat tajunneet tuulikuran aiheuttaman tuhon, Lestillä vielä iloitaan elinympäristön tuhoamisesta ja syytellään jotain Annelia 😅

Äänestä

Mitä se auttais vaikka ihiminen voittais koko maaliman omakseen jos sais... kauniin Lestijärven maisemat ja luontoarvot pilattua , asuinterveydestä ja viihtyisyyestä puhumattakaan!

Äänestä

Aivan kuten joku eellä kirjoitti Lesti on pilattu tuulimyllyillä.

Äänestä

Jollain näitä Anneleita on elätettävä ei koko elämää voi kunta rahoittaa ilman tuloja.

Äänestä
  • Onko sinulla jokin henkilökohtainen fetissi Anneleihin😅

    Äänestä

  • Anonyymi00592 kirjoitti:

    Onko sinulla jokin henkilökohtainen fetissi Anneleihin😅

    🤣🤣🤣🤣🤣 näyttää olevan Lestillä melkoisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi00595 kirjoitti:

    🤣🤣🤣🤣🤣 näyttää olevan Lestillä melkoisesti.

    Jo useampi vuosi Annelia, vaikka minäkin olen mies, niin aina olen Anneli😅

    Äänestä

Eilen uutisoitiin Itärajalla sijaitseva Karjalan Pyhäjärvi on tunnettu kirkkaasta vedestä. Paikalliset ja asiantuntijat ovat huolissaan järveen kulkeutuvasta humuksesta, joka samentaa järveä. Siellä herätään toivottavasti ajoissa . Olisiko Lestijärvellä aika käynnistää ennallistamistoimet järven pelastamiseksi. Tuulivoimayhtiö saattaa imagomielessä olla apuna.

Äänestä

On se hyvä,että tuulivoimaa tulee runsaasti lisää lähivuosina.

Äänestä

Sen takia väki väheni Lestijärvellä niin rajusti, kun muutettiin tuulivoimaloiden alta pois.

Äänestä
  • Älähän nyt oo pökö ja trolli! Lestillä väkiluku on aina ollut onneton ja vähenee runsaasti suurien ikäluokkien tullessa kuolin ikään. Taidat olla niitä Teräsmiehen Joukon kavereita, kun tommosta sontaa ajat.

    1Äänestä

Pääasia on että rahaa tulee runsaasti myllyistä seuraavat vuosikymmenet ja pakolaisia tai muita elättejä ei tarvita.

Äänestä
  • Rahaa todellakin tarvitaan kymmeniä miljoonia, kun voimaloiden purku- ja ennallistamiskustannukset tulee maksuun. Lestijärvi lakkaa olemasta samantien.

    Äänestä

Kilon räjähde riittää myllyn purkuun ja maastosta ne kerätään kierrätykseen. Perustukset vain peitetään ja luonto hoitaa lopun. Muutaman tuhannen euron kustannus per mylly ja tulot 2,5 miljoonaa euroa vuodessa ainakin parikymmentä vuotta. Siinä kateellista viherpiipertää ja maatonta köyhälistöä tietysti harmittaa mutta normaali kuntalaista täällä Halsualla ja Lestijärvellä vain naurattaa nämä kirjoitukset.

Äänestä
  • Oot pihalla kun lumiukko, vai että räjäytetään selitäppä itsellesi ensin mitä siellä ylhäällä on😅

    Äänestä

Kävin Lestijärvellä.. onko puhelimien kanssa ongelmia siellä muillakin ? Eli ei kuuluvuutta?

Sinulle kilolla räjäyttäjälle, oletko oikein ammattilainen?
sinulle kerskailija. Ei ole vielä tietoa kuinka kauan Suomessa tuulivoimalat toimivat kannattavina. Erilainen sää täällä.
Eli muista kerskua sitten, jos tuulivoimalat myydään firma ö:lle joka on ns Pa firma. Purkamiset saattaa jäädä tekemättä ja sinä maksat maanomistajana kiinteistöveroja.

Äänestä
  • 3G-verkon lakkauttaminen romautti puhelinverkon varmuuden. Ruuhka-aikoina 4G ja 5G jumii, kun ei varalla 3G:tä. Sama ilmiö ympäri Suomea. Älä syytä tuulivoimaa, kun et mitään tiedä.

    Äänestä

  • Anonyymi00615 kirjoitti:

    3G-verkon lakkauttaminen romautti puhelinverkon varmuuden. Ruuhka-aikoina 4G ja 5G jumii, kun ei varalla 3G:tä. Sama ilmiö ympäri Suomea. Älä syytä tuulivoimaa, kun et mitään tiedä.

    Ai en tiedä mitään.
    Kyllä minulla muualla toimii puhelin vaan Lestijärven ohi ajaessa ei toiminut.. höpönassu yrittää selittää vaikka mitä.
    voin myöntää silloin kun lähimasto tehtiin alasajo pari vk toimi huonosti, nyt toimii taas hyvin puhelin.

    Äänestä

Ovatko lestijärviset lisääntyneet liian kauan vain keskenään, miten on saatu ihmisiin läpi uskottelu tuulivoiman tuomasta onnesta, muualla Suomessa haitat ja tuho kyllä tiedetään, Lestillä heitetään voltteja kun on saatu maisemat tuhottua!

Äänestä
  • Kyllä on lisäännytty, mutta ei se tuulivoimaa pois vie. Sinä saatanan sintti.

    Äänestä

Kateelliset ne vain jaksaa valittaa. Myllyt jauhaa rahaa seuraavat 30 vuotta ja palvelut pelaa kunnassa riittävästi. Riittävästi löytyy vielä metsiä ja järviä kunnasta vaikka myllyjä tulisi lisääkin kuten on suunniteltu. Pian on meillä täällä Halsualla muutamia kymmeniä myllyjä rahaa tuomassa ja lisää otetaan jos vain saadaan.

Äänestä
  • 🤣 hyvin tuulikoijarien opit menneet perille..
    Olisit nyt kertonut että 50 vuotta kestävät..

    Äänestä

  • Anonyymi00605 kirjoitti:

    🤣 hyvin tuulikoijarien opit menneet perille..
    Olisit nyt kertonut että 50 vuotta kestävät..

    Niin tai maanvuokraussopimus kestää kiinnityksineen ainakin 50 vuotta, eli jälkipolvikin on pitkään nalkissa ja omistaja hukassa😅

    Äänestä

  • Anonyymi00606 kirjoitti:

    Niin tai maanvuokraussopimus kestää kiinnityksineen ainakin 50 vuotta, eli jälkipolvikin on pitkään nalkissa ja omistaja hukassa😅

    10-15 vuoden päästä rupeaa huoltoja tulemaan enemmän. Silloin sijoitusyhtiö miettii miten tekee, jatkaako vai myykö eteenpäin. Hyvässä lykyssä joku firma ostaa sen. Vaan onko firmalla enää kiinnostusta huoltaa voimaloita, se on eri asia. saattaa olla, että kiinteistövero maksun aikana verottaja kyselee maanomistajat, että miten on, kun teidän mailla on tuulivoimala eikä ole saatu kiinteistövero ja vielä..

    Äänestä

  • Anonyymi00607 kirjoitti:

    10-15 vuoden päästä rupeaa huoltoja tulemaan enemmän. Silloin sijoitusyhtiö miettii miten tekee, jatkaako vai myykö eteenpäin. Hyvässä lykyssä joku firma ostaa sen. Vaan onko firmalla enää kiinnostusta huoltaa voimaloita, se on eri asia. saattaa olla, että kiinteistövero maksun aikana verottaja kyselee maanomistajat, että miten on, kun teidän mailla on tuulivoimala eikä ole saatu kiinteistövero ja vielä..

    Voi kuule sinä aivokääpiö, niitä myllyjä huolletaan uudesta asti kuudella miljoonalla vuodessa. Voi olla toukohousun vaikea tajuta näitä asioita... saattaapi kohta tulla kuluja ja vähän kuule huoltokuluja, ja että sitten perkele sitten.... voi pyhä vittu! Tyhmä on tyhmä.

    Äänestä

  • Anonyymi00618 kirjoitti:

    Voi kuule sinä aivokääpiö, niitä myllyjä huolletaan uudesta asti kuudella miljoonalla vuodessa. Voi olla toukohousun vaikea tajuta näitä asioita... saattaapi kohta tulla kuluja ja vähän kuule huoltokuluja, ja että sitten perkele sitten.... voi pyhä vittu! Tyhmä on tyhmä.

    Kas kas.
    Kai tämä tyhmä tietää, että voimala ei enää tuota samalla tavalla sähköä vanhempana kuin uutena.. ainakin näin on insinöörit kertoneet.
    Vai kuusi milliä on se summa millä niitä huolletaan vuodessa. Öljyt tieten pitää vaihtaa näin vihreän energian härpäkkeissä. hemmetti. Eihän näillä sähkön hinnoilla jää firmoille mitään kun kaikki kulut lasketaan.
    😁

    Äänestä

Emännän sukulaisen mailla on muutama mylly ja ne on yhtiöittäneet niistä tulevat tulot eli varmasti useampi on saanut saman vinkin. Tuolloin ei ole henkilökohtaisessa vastuussa tapahtui mitä hyvänsä. Nyt ainakin se 20-30 vuotta muutama kymppitonni kuussa tulee yhtiön tilille ja veroprosentti 30 %.

Äänestä
  • Veroprosentti on muutenkin 30.
    Oho. Vai kuussa oikein tulee muutama kymppitonni. Sinä olet vitsiniekka.. tai sinua on kusetettu rajusti.

    Äänestä

Kyllä niistä myllyistä tulee hyvät rahat maanomistajille ja varmasti näitä kateellisia piisaa siellä Lestijärvelläkin kuten täällä naapurikunnissa. Teillä siellä Lestijärvellä vain reilu 600 asukasta niin kyllä niistä rahoista jää kaikille jotakin toisin kuin Kalajoella tai Kannuksessa missä on myös useita tuulivoimaloita.

Äänestä
  • Sen verran lehdistä lukenut ettei nuo nyt huippu tuottoja lestijärvellä tule maanomistajille.
    Vaan sitä ihmetellyt kun jotkut koijarit kehuvat pitkin maita ja mantuja kuinka ihania tuulivoimalat ovat. Joihinkin pieniin lehtiinkin kirjoittelevat.
    Eli tekeekö jotkut bisnestä kehumisilla?

    Äänestä

Yksi hyvä kohde missä lestijärvellä myös nyt tienaa on mökit. Ne käyvät hyvin kaupaksi. 🤫

Äänestä
  • Tarkoitatko, että on paljon mökkejä myytävänä.

    Äänestä

Kunnassa yli 500 kesämökkiä ja yleensä myyntiin tulee muutama mökki vuodessa. Nyt myynnissä kolme ja hinnat 120 000 - 237 000 eli reilusti yli maan keskitason.

Äänestä
  • No miksi ne ovat vielä myynnissä? Etuovi ei ole ainoa paikka missä niitä myydään vinkki vinkki..

    Äänestä

  • Anonyymi00630 kirjoitti:

    No miksi ne ovat vielä myynnissä? Etuovi ei ole ainoa paikka missä niitä myydään vinkki vinkki..

    Myynnissä yli 5400 kesämökkiä maassamme joista vain kolme Lestijärvellä. Usein heikkokuntoisia mökkejä myydään tori fi tai omilla ilmoituksilla ja ne ovat niitä joita välittäjät eivät ota myyntiin.

    1Äänestä

  • Anonyymi00637 kirjoitti:

    Myynnissä yli 5400 kesämökkiä maassamme joista vain kolme Lestijärvellä. Usein heikkokuntoisia mökkejä myydään tori fi tai omilla ilmoituksilla ja ne ovat niitä joita välittäjät eivät ota myyntiin.

    Onko mahdollista ettei firmat ota näitä mökkejä myyntiin, juuri sen takia kun ei mene kaupaksi tuulivoimaloiden takia ?
    Tahtoo tuolla Kalajoella olla aika paljon olla myynnissä vaikka minkä näköistä mökkiä.
    Eikö kaupaksi mene.

    Äänestä

  • Anonyymi00638 kirjoitti:

    Onko mahdollista ettei firmat ota näitä mökkejä myyntiin, juuri sen takia kun ei mene kaupaksi tuulivoimaloiden takia ?
    Tahtoo tuolla Kalajoella olla aika paljon olla myynnissä vaikka minkä näköistä mökkiä.
    Eikö kaupaksi mene.

    Lähes kaikki mökkikauppa Lestijärvellä tapahtuu ilman välittäjää. Mökin tullessa myyntiin sillä on jo ostaja mikäli ei siirry suvussa eteenpäin kuten yleensä tapahtuu. Kalajoella valmistuu joka vuosi kymmeniä ellei jopa satoja uusia kohteita niin mökkejä kuin osakkeita.

    Äänestä

  • Anonyymi00639 kirjoitti:

    Lähes kaikki mökkikauppa Lestijärvellä tapahtuu ilman välittäjää. Mökin tullessa myyntiin sillä on jo ostaja mikäli ei siirry suvussa eteenpäin kuten yleensä tapahtuu. Kalajoella valmistuu joka vuosi kymmeniä ellei jopa satoja uusia kohteita niin mökkejä kuin osakkeita.

    Eli herra on Kalajoelta.. 😁
    Oletko minkä firman palveluksessa?
    Olen ymmärtänyt, että Kalajoeltakin on muuttanut muualle porukkaa tuulivoimaloiden takia.
    Toisekseen Kalajoki telopyhä homma. Eli Raahe ei saisi tietyille alueille rakentaa tuulivoimaloita, kun tulisi sörkille näkymään.
    Täällä järvi Suomessa nämä koko ajan korkeammaksi nousevat tuulivoimalat näkyvät todella hyvin ja todella kauaksi.
    Kerro viisaana miksi matalammat tuulivoimalat eivät riitä?
    eli järki siinä pitää olla mihin näitä työnnetään. Ihmiset tarvitsee edelleen erämaata.
    Näiden kaupunkilaisten on helppo huudella vaikka mitä,. He eivät suostu että heidän asuinalueelle tulee tuulivoimaloita. On muuten jonkun firman konsultti sanonut sen suoraan.
    Oikeastaan maaseudun pitää tuottaa kaikki kaupunkilaisille ja silti kaupunkilaiset haukkuu maalaisia.

    Äänestä

Teräsmies täällä vain vastustaa kaikkea!

Äänestä

Tuulimyllyisä on kuulemma portaat sisällä . voisiko niitä käyttää kuntoportaina. TEhty aloitetetta kunnalle kuntoportaista mutta eivät rakenna niin me eläkeläiset voitas käyvä tuulimyllyssä jos yhen niistä ovi saatas auki niinku kuntoslin ovi semmosella lätkällä.

Äänestä

Onko täsä mitään järkiä pitää yllä kallista kunnan hallintoa ja ny kun siihen byrokratian pyörittämiseen on jouduttu tuhoamaan Lestin luontoarvot ja maisemat tuulimyllyillä? Jos olisimme liittyneet Toholampiin niin ei olisi tarvittu byrokratian pyörittämiseen mijoonia. Monet elinkeinot kuten matkailu on nyt tuloontuomittu heti alakuunsa ja saapa nähäjä mitä muita ongelmia myllyistä aiheutuu asukkaille? Pelekään vaan että kuhan ihimiset ei vain alakais sairastelehan myllyistä johtuen. Lestijärven rannoilla mökkien arvot putuaa ja voi , voi !

Äänestä
  • Hyvähän se, että likipitäen jokaiselle oma virkamies on. Vielä kun maksaisivat veronsa kuntaa.n. Vaan eihän niitä veroja enää tarvihe , kun on nämä tuulivoimarahat.

    Äänestä

Nyt rahaa rupiaa Lestille vasta tulehen ko saajahan myllyt pyörihin. Turistit tulee niinku enneki ampuhun hirviä ja lintuja sekä nää karavaanarit mikkä tuo vain viinakset ja muut evähät kotua mukanahan sekä tankkaa muualla niinku oman paikkakunnan annelikin tekee.

Äänestä
  • Kah tämä kirjoittaja on varmaan sen huoltoaseman pitäjä joka odottaa turistiryntäystä tuulivoimaloiden ansiosta.
    Joko turistit ovat käyneet ihailemassa tuulivoimaloita?

    Äänestä

Melekeen sata milijoonaa eurua tulee myllyistä rahoja seuraavan 40 vuojen aikana. NYt pitää ne kuntoportaat saaja ennekö kuollahan kaikki vanhuutehen.

Äänestä
  • Olet siis mennyt tuulivoimafirma miesten puheiden lankaan.
    Oletko puhunut huoltomiesten kanssa? Käsittääkseni tuulivoimalat eivät kestä ,40 vuotta. Niiden tuotto rupeaa heikkenemäön jo kymmenen vuoden päästä. 15 vuoden päästä ruvetaan jo miettimään tuleeko vastaavaa tuottoa mitä huollot maksavat.
    Nämä rahafirmat haluavat isot tuotot.
    Ja verotuotot muuten tippuu joka vuosi.

    Äänestä

OIkeen lehestä lukenu kuinka rahaa tulee sata milijoonaa myllyveroja kunnalle ja työpaikkoja ja etätyöpesäsäkkeitä mihin muuttaa uusia asukkaita kuntahan rKENNETAAHAN UIMAHALLI JA KEILAHALLI JA kuntoportahat. lääk
riasema tulee yksitynen ja järvi kunnostetaha kaikki myllyjen ansioota.

Äänestä
  • Voi voi.
    Eikö se koulu ensin makseta? Sitten on niitä herroja palkattu. Kiinteistövero tuloja tulee alkuun noin kaksi miljoonaa ja joka vuosi summa tippuu. Kuulostaa isolta summalta vaan..rupea rätnäämään mihin herrat työntävät rahaa.
    Ja saattaapi tulla vielä kiinteistöverojen tasaus.

    Äänestä

Ja velekoo on omasta takkaa.. pieneksi pitkäksi yllättävän paljon..

Äänestä

Kohtapuoliin aletahan valtion toimesta tasaamaan tuulimyllyjen kiinteistöverotuloja kaikkien kuntien kesken, kun eihän se tuulienergia ole yksinomaan Lestin tuulta vaan kaikki kunnat saavat suunnilleen samanverran kiinteistövero tuloja riippumatta siitä onko niitä tuulimyllyjä vai ei.

Äänestä
  • Valitettavasti sitä ei suunniteltu tasaus hommaan..vaan se on suunnitteilla, että valtion tuet vähenee, jos kovin on paljon kiinteistövero tuloja.
    Sitten voipi olla, että mökkiläiset ilmoittavat että heidän mökkien arvot ovat laskeneet ja sieltä vähenee kiinteistövero..samoin paikallisten yrittäjien snsiotulot saattavat vähetä, kun ei ole mökkiläisiä

    Äänestä

Poikame kerto että kymmeniä miljoonia tulee rahoja ja saajaha kuntoportahat. Kalajoela jakaovat kaikile asukaile joululahja rahaa ko tuulimyllyt tuottaa niin palijo etteivät tiiä mihin sijottaa jOko ens jouluna saajahan lestilläki kunnalta rahaa joululahajaks?

Äänestä
  • No toivottavasti tulee ne kunto portaat.
    Tosin taitaa suurin osa rahoista mennä herroille.
    Herroja on palkattu lisää ja ei taida ne kuntalaisilta kerätyt rahat riittää niiden palkkoihin. Vielä jos tulee se tasausjårjestelmä, mikä on oikeus ja kohtuus , niin ei taida kunnalle isoja jäädä jaettavaksi.

    Äänestä

  • Niin, pari kymppiä taisivat jakaa... hahahaha! Kannatti raiskata Kalajoen maisemat kun sai het kaks kymppiä joulurahaa.

    Äänestä

Sata milijoona eurua on 600 miljona mummunmarkkaa seon iso raha lestijärvelle saajahan kunnan taloukuntohon ja urheilutaloa ja uimahaallia ja joululahaja rahaa kaikile kunnassa.

Äänestä
  • Voi voi.
    Lestijärven palkkakulut olivat vuonna 23 3.5 miljoonaa. Pari virkamiestä on nyt palkattu lisää eli palkkakulut varmaan liki neljä miljoonaa vuodessa. Tuulivoimaloista tulee pari miljoonaa vuodessa eli ei vielä pääse leveilemään.
    Kulut ovat isot pieneksi kunnaksi.

    Äänestä

  • Elät haavemaailmassa😅

    Äänestä

Tuhat euroa joka talouteen jaetaan joulurahaa myllytuloista ja kunnallisveroa lasketaan reilusti. Kyllä tuulivoima on parasta mitä Lestijärvellä on tapahtunut.

Äänestä
  • Sinähän vitsiniekka olet.
    Kyllähän se yksi mylly per kymmenen henkeä melkein sen tonnin tuottaa vuokratuloa per henkilö..
    Katsotaan mitä.mieltä viiden vuoden päästä.

    Äänestä

UUesa valtuustosa oli käsitelty kuntoportahia ja kahen tuhanen euron joulurahoja joka talouteheja veron aleneta ens vuona ko tule täyvet rahat myllyistä.

Äänestä

KUKAS NE VOIMALOIDEN RÄÄPPEET SITTEN AIKANAAN KORJAA POIS KUN NIISTÄ AIKA JÄTTÄÄ , MAAN OMISTAJAT TIETENKI

Äänestä
  • Voihan ne kiinteistöverotkin jossain vaiheessa tulla maanomistajan kontolle. Sattuu tulemaan se kausi ettei kannata enää huoltaa niin myydä täräytetään se firma pöytälaatikko öölle.siellä ei olekaan rahaa niin ei sen kummempaa tarvitse.
    Ei ne voimalat tuota 40 vuotta kestä. Koijarit puhuvat lämpimikseen. Ja kyllä tuo Lestijärven tapaus on aivan maalaiskomediaa ollut.

    Vaan edelliselle papalle kertoisi, että älä vielä käytä mahdollisesti tulevia rahoja. Ei ollut valtuustossa päätetty jakaa rahaa. Kunto portaat olisivat varmaan aivan ok vaan tuo rahanjako ei varmaan ole realistinen juttu. Sen verran pitää paikata kunnan taloutta..ja noita herroja kun palkataan lisää niin rahat kuluu niihin.

    Äänestä

Erinomainen artikkeli oli Lestijoki lehdessä. Tuulivoimaan suhtauduttiin asiallisen rauhallisesta. Kiitos siitä. Tämä pieni joukko hörhöjä, jotka suoltavat paskaa pelloille, ovat häviävä joukko (Jouko), jotka sopeutuvat vallitsevaan tilanteeseen ajan kanssa, eli tukkivat turpansa. Parhain esimerkki näistä hörhöistä oli FB:hen postattu valeartikkeli Maaseudun Tulevaisuuden joutuneen keskeyttämään jutun teon tuulivoima metelin takia. Täyttä paskaa. Voi vain mietiä kirjoittajan motiivia.

Äänestä

Näen nämä tuulivoiman vastustajat samanlaisina trolleina, kuin ryssien trollitehtaan valiot. Kun tarkemmin miettii, niin voivat olla myös Iivanan palveluksessa... Suomi pääsee irti Venäjän energiasta, niin nää ohjatut pygmit alkaa riehua. Joo eli pidän heitä pettureina, maanpettureina, ja tuomio lienee luettavissa historiasta. Varsinkin kun myllyistä ei pihaustakaan kirkolle kuulu. Hävetkää jos osaatte, ja ettehän te osaa.

Äänestä
  • No tuottaako ne voimalat kuinka sähköä. ?
    Likipitäen koko kesän pitänyt ruotsista tuoda sähköä, kun kuuluisat tuulivoimalat ovat tuottaneet sähköä heikosti .
    sinä puhut Venäjästä. Oletko varma mihin maahan näiden ulkomaalaisten firmojen omistus oikeasti menee? Eli ulkomaalaiset firmat täällä käyvät meuhkaamassa ja jöttävät paskat tänne.

    Miksi muuten Lestijärven talous ei kohentunut jo silloin, kun rakennusluvat myönnettiin? Eikö se ollut aika merkittävä summa tuosta tuulivoimala määrästä. ? Toivottavasti sinulla on sähköstä tuulivoimalla tuotetun sähkön sopimus. Ja silloin kun ei tuule niin et käytä sähköä.

    Äänestä

RAha tulee ja kuntopotahat ja me eläkeläisekki saajaan rahaa niiku toisekki saanu lapsrahaa jota ei saatu ko oötihin nuoria. JOulurhaa pati tuhatta joka vuosi tai enemppi niin kyllä myllyt on hyvä asia meille lestiläisille.

Äänestä
  • Voi voi.
    Mitähän ne sotien veteraanit sanoisivat tästä metsien tuhoamisesta. Aikoinaan taistelivat Suomen itsenäisyyden puolesta ja nyt tämä sukupolvi antanut metsät tuhottavaksi ulkomaalaisille firmoille.
    Veteraaneille oli kova pala, kun saksalaiset Rovaniemen pääsivät tuhoamaan.
    eikö se Lestijärven kunnanjohtaja jo itkenyt ettei saa tuulivoimaloiden kiinteistövero mennä tasaukseen. Kumma tyyli. Sossusta loppuu raha, jos saat muualta tuloja. Sama se tässäkin pitäisi olla.
    Eli luultavasti ei tule rahaa talouksiin. Vaan saattehan te katsella jos tuulivoimalat joskus sattuisivat pyörimään.

    Äänestä

Muutama vuosi ja Lestijärvellä on uimahalli ja yksityislääkärin vastaanotto. Kunnallisverotus on maamme alhaisin ja etätyöntekijöitä on jonoksi asti. Kerros ja rivitaloja rakennetaan uusille asukkaille keskustaan. Kyllä positiivinen julkisuus palkitaan ja turistit tulevat myös tätä ihmettä katsomaan sankoin joukoin.

Äänestä
  • Anteeksi kun hiukan naurattaa.
    Ulkomaalaiset turistit menevät pohjoiseen ja itään missä ei ole tuulivoimaloita. He ovat saaneet tarpeekseen niistä.
    Tiedätkö miksi kaupunkien lähelle ei rakenneta tuulivoimaloita? Kaupunkilaiset eivät halua niitä lähelle, kun niistä on haittoja.
    Tuo verotouhu oli lehdissä pari vuotta sitten. aika korkeat verotuksen ovat tuulivoimala pitäjissä.
    kunnan taloudessa toimii sama juju kuin yksityistaloudessa ei ne isot tulot vaan pienet menot. Tahtoo vaan olla kun ei ole omat rahat niin niitä käytetään iloisesti.

    Äänestä

Joutsenet ja telkät kadonneet Lestijärveltä kokonaan? Lokkejakin vain muutamia? Tuulimyllyjen aiheuttamia luonto -ja eläinkatoja korjataan sata vuotta vielä myllyjen purkamisen jälkeen, jos saadaan koskaan enää lajikantoja takaisin. Kova on hinta eläimille ja luonnolle. Mikään summa maailmassa ei korvaa eläimiä eikä tervettä, elinkelpoista luontoa.

1Äänestä
  • Jokaisella eläimellä on oma tarkoitus luonnon kiertokulussa.
    Vaan ei riitä noin pienelle pitäjälle 69 voimalaa. Pitää vielä haalia lisää voimaloita. ksilki Elisen mahdollisuudet menee huonommaksi..

    Äänestä

Vielä rakennetahan 10-20 tuulimyllyä lisää Lestille ja saajahan joulurhaa joka taloutehen sen jäläkehen ainaki se 2500 eurua niin on kuulemma sovittu kunnasa.

Äänestä
  • Onko poika näin kehunut?
    älä kuule kaikkea usko.
    Jos sen 30 euroa saa kunnasta niin hyvä on.

    Äänestä

NIemelle saattiji joka vuosi Jauhosäkki keran kuussa ja joka Lapselle monot talvitakki ja housut Ja tytölle mekot. NYT saajahan ens vuona se 2500 ja sillä saaostaa ihta mitä kuka haluaa.

Äänestä
  • No mitähän tuo valtio sanoo tuosta.. ? Eiköhän jouda valtion tuet pois, kun on rahaa kunnassa

    Äänestä

Koska on alustava purkuvuosi noille määrätty?

Äänestä
  • Firmat varmaan kehuu kuinka kauan ne toimivat. Vaan ei aina toimi niin kauan kuin on luvattu. Ja on tainnut olla ongelmia Siemens energyn laitteissa sen verran, että oli jo menossa konkurssiin. Kuinka monta kertaa Saksa pelastaa firman? Se onkin mielenkiintoinen kysymys se

    Äänestä

  • Anonyymi00678 kirjoitti:

    Firmat varmaan kehuu kuinka kauan ne toimivat. Vaan ei aina toimi niin kauan kuin on luvattu. Ja on tainnut olla ongelmia Siemens energyn laitteissa sen verran, että oli jo menossa konkurssiin. Kuinka monta kertaa Saksa pelastaa firman? Se onkin mielenkiintoinen kysymys se

    Pitää olla alkuperäiset varaosat näihin.. 😉

    Äänestä

Nyt jo asuntoja kysellään Lestijärveltä. Kyllä tulijoita on kun rahaa alkaa tulemaan ja palvelut paranee. Tuulimyllyt on tulevaisuus ja kaikki julkisuus on vain hyväksi kunnan tulevaisuudelle.

Äänestä
  • Juu ovat asuntojen myyjät jopa laskeneet hintoja, kun kauppa käy..tosin jos kauppa käy niin ei tarvitse hintaa laskea. ilmeisesti firmat eivät ota edes välttääkseen asuntoja, niin käy kuumana puhelimet

    Äänestä

Nyt olisi kysyntää 300 000- 800 000 euron omakotitaloille mutta niitä ei varmaan ole myynnissä. Paluumuuttajia ja etätyöntekijöitä olisi tulossa kunhan vain riittävän laadukkaita asuntoja löytyy. Seuratkaa somesta kysyntää ja ilmoittakaa jos vastaavia on tarjolla.

Äänestä
  • No noilla summilla kyllä rakennetaan komiat talot. Ei kun tontteja myyntiin, seurataan kuin on paluumuuttajia.
    Jotka pystyy tuollaiset asunnot hankkimaan heilä tulee jo veroäyrejä.
    Vaan satusetiäkin täällä on näymä.

    Äänestä

  • Anonyymi00684 kirjoitti:

    No noilla summilla kyllä rakennetaan komiat talot. Ei kun tontteja myyntiin, seurataan kuin on paluumuuttajia.
    Jotka pystyy tuollaiset asunnot hankkimaan heilä tulee jo veroäyrejä.
    Vaan satusetiäkin täällä on näymä.

    Toisekseen jos meinaat, että niillä tuulivoimarahoilla saa pytingit, niin kehnonlaiset sopimukset oli tehty.
    Mitä lehdissä luki.
    Ajat oli silloin toiset eivätkö ymmärtäneet mitä tekevät.

    Äänestä

Kai ne paluumuuttajat osaavat rakentaakin talonsa, ettei valmista tarvitse olla. Ja jos kerran rahaa on, niin tuskin kannattaa toisen vanhaa ostaa. Taitaa vaan olla niin, ettei ole paluumuuttajia.

Äänestä

Vuokratasoista on vaikeaa löytää tietoa eivätkä osapuolet halua kertoa euroista julkisuuteen. Tietojen mukaan yhden tuulimyllyn alueen maanvuokra voi olla nykyään 20 000–30 000 euroa vuodessa. Isoja rahoja jo pelkästään maanvuokrista ja 30-40 vuoden aikana tuohon vielä kiinteistöveroja 50-100 miljoonaa euroa.

Äänestä
  • Tuulipuistosta vuosia sitten tehty sopimus jätti maanomistajat vuokrakuoppaan Lestijärvellä – tuulivoimatuottojen nopea nousu on ollut kaikille yllätys | Kotimaa | Yle https://share.google/Ku4XkomIpjtHI0eUX

    Näin oli Lestijärven alueella. Huonot sopimukset. Kunnassa ei ollut rahapula kun rakentamisluvan hinnan tiputti tonniin (8000 oikea summa) ja vielä osamaksulla. 69 voimalaa ja 7000 per voimala alennusta niin kiima oli kova .
    Taisi mennä liki pitäen joka valtuutetulle tai ainakin sukulaiselle voimala. Tämä on sitä hyvää neuvottelutekniikkaa. Vieläkään ei riitä voimaloiden tulot , itsenäisyydestä tulee kova hinta. Ja on näyttänyt olevan vaikka mitä työpaikkaa auki. Pienen pitäjän olisi syytä ostaa
    joitain palveluita.
    Odotan mielenkiinnolla kiinteistöverojen ns tasausta.

    Äänestä

  • Anonyymi00687 kirjoitti:

    Tuulipuistosta vuosia sitten tehty sopimus jätti maanomistajat vuokrakuoppaan Lestijärvellä – tuulivoimatuottojen nopea nousu on ollut kaikille yllätys | Kotimaa | Yle https://share.google/Ku4XkomIpjtHI0eUX

    Näin oli Lestijärven alueella. Huonot sopimukset. Kunnassa ei ollut rahapula kun rakentamisluvan hinnan tiputti tonniin (8000 oikea summa) ja vielä osamaksulla. 69 voimalaa ja 7000 per voimala alennusta niin kiima oli kova .
    Taisi mennä liki pitäen joka valtuutetulle tai ainakin sukulaiselle voimala. Tämä on sitä hyvää neuvottelutekniikkaa. Vieläkään ei riitä voimaloiden tulot , itsenäisyydestä tulee kova hinta. Ja on näyttänyt olevan vaikka mitä työpaikkaa auki. Pienen pitäjän olisi syytä ostaa
    joitain palveluita.
    Odotan mielenkiinnolla kiinteistöverojen ns tasausta.

    Suomen uusiutuvat kyllä kertovat hyvin suuria asioita vuokratuloista ja kiinteistöveroista. Ja annettu ymmärtää ettei kunnat pärjää ilman niitä tuloja. Hyvin pienesti kerrotaan, että kiinteistövero tippuu vuosien mittaan.
    Monesti tuulivoimala tulee isojen firmojen maille. Näillä isoilla firmoilla on omat sopimuksensa.
    ja tämä ulkomaalaisomistus on yksi ongelma ja tulee tuomaan ongelmia..
    Tuulivoimalat eivät ole kovin hyvä.sähköntuottaja vaikka kuinka sitä hehkutetaan. Meille pitää saada vakaata sähköä.

    Äänestä

  • Anonyymi00689 kirjoitti:

    Suomen uusiutuvat kyllä kertovat hyvin suuria asioita vuokratuloista ja kiinteistöveroista. Ja annettu ymmärtää ettei kunnat pärjää ilman niitä tuloja. Hyvin pienesti kerrotaan, että kiinteistövero tippuu vuosien mittaan.
    Monesti tuulivoimala tulee isojen firmojen maille. Näillä isoilla firmoilla on omat sopimuksensa.
    ja tämä ulkomaalaisomistus on yksi ongelma ja tulee tuomaan ongelmia..
    Tuulivoimalat eivät ole kovin hyvä.sähköntuottaja vaikka kuinka sitä hehkutetaan. Meille pitää saada vakaata sähköä.

    No ydinvoimalla yritettiin viimeksi. Mitenkäs niinku meni sun mielestä...

    Äänestä

Lestiläiset ostaneet ulkomailta ja pääkaupungista kakkosasuntoja jo nyt myllytuloilla vaikka ollaan vielä alkuvaiheessa. Myllyt tuottaa vielä lähes viisikymmentä vuotta niin rikkaudet kasaantuu pieneen kylään ja se huomataan. Pian ollaan kuin se pieni Gallialainen kylä Asterixissa ja tunnettu koko maailmassa.

Äänestä
  • 🤣
    Kyllä sinä.vitsejä kehittelet. Kerro ketkä ostaneet ? Miten sinä kehut kuinka sinne tulee porukkaa ja nyt onkin porukka muuttamassa pois..

    Äänestä

Pääsee kuulemma oopperaan ja teatteriin sekä talavellä lomalle omaan kämppään epsanjassa. Isoja summia tulee niin pitää sijottaa.

Äänestä
  • Hyvä huumori sinulla on tai sitten olet hyväuskoinen.. tai sitten sinua vedetään höplöstä täysin..

    Äänestä

Lastenlapsille kuulemma ostavat opiskelija asuntoja yliopistokaupungeista niin ei tarvi perintöveroja maksaa.

Äänestä
  • Kyllä sinua vedetään nyt höplästä.
    Ei ne perintövero mihinkään karkaa. Ja onko Lestijärvellä edes opiskelemaan lähteviä nuoria?

    Äänestä

Paremmissa perheissä varmaan on ja perintöveroja voi kiertää monella tavalla jos on perittävää kaikillahan sitä ei ilmeisesti ole.

Äänestä
  • Ai paremmissa perheissä lapsia ja muissa ei.
    Muuten tiedätkö että nykyään ns parempien perheiden lapsilla on enemmän ongelmia. Luultavasti johtuu siitä ettei vanhemmilla riitä aikaa lapsille. Pitää harrastaa ja kännykällä oloa . Ja rahaa tehdä. Mitä enemmän rahaa , sen ahneempi ihminen on. Eikä ole tyytyväinen

    Äänestä

Kyllä varmasti näiden rikkaiden ja parempiosaisten jälkikasvu suuntaa yliopistoihin ja muihin parempiin koulutuksiin. Köyhien ja yksinhuoltajien lasten kohdalla riittää peruskoulu sekä muutama vuosi ammattilistakoulua. Sillä koulutuksella osaa palvella rikkaita ja vanhuksia eikä tarvitse perinnöistä haaveilla. Nyt Lestijärvellekin tulee näitä rikkaita lisää ja palveluja sekä palvelijoita tarvitaan.

Äänestä
  • Sinähän olet aika poika syrjimään.
    Tiedän paljon yksinhuoltajien lapsia , jotka pärjänneet todella hyvin.. on muuten Lestijärveltäkin vähän ns huonoimmista oloista tullut todella korkeasti koulutettua väkeä.

    Muuten ei nykyään enää käytetä palvelija nimikettä.

    Äänestä

  • Anonyymi00700 kirjoitti:

    Sinähän olet aika poika syrjimään.
    Tiedän paljon yksinhuoltajien lapsia , jotka pärjänneet todella hyvin.. on muuten Lestijärveltäkin vähän ns huonoimmista oloista tullut todella korkeasti koulutettua väkeä.

    Muuten ei nykyään enää käytetä palvelija nimikettä.

    meillä käy palio saariasukkaita ja vain muuten vieraspaikkakuntalaisia ja veneiliöitä naapuripitäjistä.eikä lomalaiset kanna puita mukanaan.!!!?? Ilkeitä ihmisiä on Lestillä
    tunnen kyllä peukuttajat.

    Äänestä

  • Anonyymi00701 kirjoitti:

    meillä käy palio saariasukkaita ja vain muuten vieraspaikkakuntalaisia ja veneiliöitä naapuripitäjistä.eikä lomalaiset kanna puita mukanaan.!!!?? Ilkeitä ihmisiä on Lestillä
    tunnen kyllä peukuttajat.

    Onko niin paljon mennyt puita kaupaksi kuin ennen?
    Palvelija sanaa ei enää käytetä. Nyt on ns mökkitalkkarit joka jeesaa mökkiläisiä.

    Äänestä

Oli se ennen ei ollu kaatopaikkoja ei etes mustia jätesäkkejä. Asuin kutuniemesä kaatopaikka oli aitantakana. Sinne haudattiin mehtään pelti ja lasipurkit. ny on rikkahia ihimisiä myllyrahaalla ja kylällä pojan klopit särkee kaiken minkä kerkiää ko vanhemmat ei välitä.

Äänestä

NEt on näitä mökkiläisejä viherpiipertelijöitä jokka tuulimyllyistä valittaaa ja kirjottaa ei met pailalliset muuta ko jouluvalona niistä pijetään. on lestillä ollu viisahia lapsia enne mutta ny nämä vain särkee niiku tuon krillikojan ja jokku oli varastannu venehen moottorinki viime kuusa puhuuvat kylillä.

Äänestä
  • Yksi asia..mökkiläiset tuovat rahaa. Kuntaan.
    Ja toinen .kaikki eivät ole mökkiläisiä.

    Äänestä

Jostain se raha on otettava näiden pienten kuntien kuten Lestijärvi. Varmasti yli puolet kunnan asukkaista elää jollain tuella eli saa rahaa muusta kuin työnteosta.

Äänestä
  • Vaan mitä järkeä noin pienellä paikkakunnalla olla joka alalle oma virkamies. Sinne ne rahat menevät.

    Äänestä

Kunnanjohtaja Päivi Rautio
Hallintojohtaja Maija Kääriäinen
Hallinto- ja taloussihteeri Kätlyn Tamm
Tietosuojavastaava Niklas Palén

Tekninen johtaja Mika Rajaniemi
Rakennustarkastaja Juha Timo
Toimistosihteeri Jaana Peritalo

Ei tuolla nyt kovin paljon henkilöstöä ole kun vertaa naapurikuntiin ja pian alkaa tuulimyllyistä kuntaan tulemaan 2,5 miljoonaa euroa vuodessa.

Äänestä
  • Noinn3 miljoonas ainakin palkkakulut

    Äänestä

  • Anonyymi00709 kirjoitti:

    Noinn3 miljoonas ainakin palkkakulut

    Kunnanjohtajan palkka suurin n. 6500 e kuukausi muilla vähemmän. Ei näistä tule kyllä millään tuota kolmea miljoonaa, Markka aikana ehkä jos edellisen kirjoittaja ei ole sisäistänyt vielä euroja.

    Äänestä

  • Anonyymi00710 kirjoitti:

    Kunnanjohtajan palkka suurin n. 6500 e kuukausi muilla vähemmän. Ei näistä tule kyllä millään tuota kolmea miljoonaa, Markka aikana ehkä jos edellisen kirjoittaja ei ole sisäistänyt vielä euroja.

    Kannattaa katsoa tilinpäätöksiä eikä arvuutella.
    Onkohan palkka nostettu, kun tuulivoimalat nousseet?
    Kunnanjohtajalle kohtuu iso.pslkks kunnan kokoon nähden

    Äänestä

  • Anonyymi00711 kirjoitti:

    Kannattaa katsoa tilinpäätöksiä eikä arvuutella.
    Onkohan palkka nostettu, kun tuulivoimalat nousseet?
    Kunnanjohtajalle kohtuu iso.pslkks kunnan kokoon nähden

    Tuossa vilkaisin niin Ylen tietojen mukaan Lestijärven kunnanjohtajan palkka yli 7000 kuussa..

    Äänestä

  • Anonyymi00712 kirjoitti:

    Tuossa vilkaisin niin Ylen tietojen mukaan Lestijärven kunnanjohtajan palkka yli 7000 kuussa..

    Sekö selittää sen kolme miljoonaa euroa?

    Äänestä

  • Anonyymi00713 kirjoitti:

    Sekö selittää sen kolme miljoonaa euroa?

    Osaatko lukea asiakirjoja?
    Suosittelen lukemaan.
    Yrityspalveluita ostetaan paljon. Onko näkynyt?

    Äänestä

Tietosuojavastaava Palen on työsuhteessa Kaustisen seutukunnassa ei Lestijärven kunnan.

Äänestä

Ensi vuonna alkaa miljoonia tulemaan niin voitaisiin Eskon haudalle ostaa palamaan ikuinen tuli kuten näillä tuntemattomien sotilaitten haudoilla Lestijärven kunnan kustantamana. Muutama satatuhatta euroa ja vuosittaiset kaasulaskut päälle sekä nykyiselle kunnanjohtajalle tietysti pieni palkankorotus.

Äänestä
  • Palkankorotus sitten kun kuntaan tullut sata henkeä lisää asukkaita..
    Kyllähän työpaikkoja on tullut tuulivoimaloiden ansiosta

    Äänestä

On kaikki Muuttunut ja metsät on kuin kynnöspeltoja.kutuniemen karavaanialueelle. Näkyy 38 myllyä .Kyllä pimeän tullessa yöt. On kuin ilotolitusta.Raha Tulee kuitenki niin me vanhat saajaa hoitua vaikka ei veroja oo maksettu.

Äänestä
  • Kunta ei enää hoida vanhuksia. Etkö ole vielä ymmärtänyt sitä?

    Äänestä

Ainaki punavalohoitoa sitte saatte yöaikaan

Äänestä

Myllyt Tuottaa miljoonia niin kuntaan tulee yksityinen vanhainkoti meille iäkkäille josta kunta omistaa puolet uimahallin lähelle.

Äänestä
  • No teillä on rahaa maksaa yksityisen hoidot.

    Äänestä

  • Anonyymi00722 kirjoitti:

    No teillä on rahaa maksaa yksityisen hoidot.

    Kunta ei maksa hoitoja.
    Vai onko tuulivoimafirma höpöttänyt omiaan?
    Lestijärvellä taisi sopimuksen tekijä olla vanha ukko.

    Äänestä

Menkääpä ajelehan Kinnulan suuntaan ni huomaatte kuinka maisemat on pilattu myllyillä pilalle.

Äänestä

Kauniita ovat kurottavat taivaalle ja luovat kuvan kehityksestä. Rautatien tuloa pelättiin reilu sata vuotta sitten samalla tavalla. Maailma muuttuu ja pian saa Lestijärven lentokenttää ryhtyä uudistamaan etätyöntekijöiden ja turistien tarpeisiin.

Äänestä
  • 😂 mihin sinne mahtuu lentokenttää?
    Hankala on laskeutua kun tuulivoimaloita pitää varoa. Ja tuulivoimaloista tulee omat turbulenssi.
    Onko kuinka paljon jo porukkaa muuttanut Lestijärvelle?

    Äänestä

Lestijärvellä on jo lentokenttä sen päällystäminen ei paljoa maksa. Puretun tanssilavan ja purettavan Jukolan tontille rivi ja paritaloja tuleville rikkaille etätyöntekijöille. Uusi kunnantalo ja uimahalli/urheilutalo sinne pellolle tien varteen lähelle keskustaa. Rakentaminen on nyt halpaa laman aikana ja 2,5 miljoonaa tulee joka vuosi myllyistä niin äkkiä nuo maksaa.

Äänestä
  • Onko sinulta unohtunut, että lestijärvellä ei ole riittänyt rahat tähän asti? Eli saattaa olla, että elämiseen menee rahat.

    Äänestä

Sata miljoonaa euroa tulossa tuulimyllyistä verotuloja kunnalle. Kyllä nyt kelpaisi asua Lestijärvellä ja olla nauttimassa tuosta tulevasta julkisuudesta sekä kehityksestä. Erikoisliikkeitä avataan pitäjään muoti ja merkkivaatteita ei tarvitse tilata netistä vaan paikkakunnan omasta kauppakeskuksesta löytyy. Hanhenmaksaa ja kaviaaria sekä jättikatkarapuja kesäisin mökkiläisille. Kyllä nyt pientä kuntaa hehkutetaan joka mediassa ja pian on asukkaita kunhan saavat kerros sekä rivitaloja rakennettua.

Äänestä
  • Joko rakennukset aloitettu?
    Onhan tuossa muistettu, että kiinteistövero tippuu joka vuosi. samoin sähkön tuotto rupeaa tippumaan tietyssä vaiheessa , sitten näkee onko kiinteistöveron maksajia enää

    Äänestä

Lestijärven kaloissa kohta niin paljon tuulivoimaloista irronutta mikromuovia, että eivät taida kohta päästä enää pintaa syvemmälle.

Äänestä

Sata miljoonaa euroa riittäisi vailla golf kentän tekemiseen Lestijärvelle.

Äänestä
  • Joko Lestijärvi on saanut sata miljoonaa. ?
    Ilmeisesti, koska rakennuslupien hinta laskettiin 8000 eurosta tuhanteen euroon ja sekin osamaksulla.
    Vaan on se hyvä, että on noin hyvä usko kaikkeen.
    Vaan muista Lestijärvellä on aika isot kulut, eli kyllä sinnekin menee rahaa..
    Mieti esimerkiksi Pyhäjärven tapausta. Siellä oli kaivos , rahaa tuli paljon ja kaivos loppui . Pyhäjärvi lähellä kriisikunta mandaattia.
    Eli rahaa käytetään enemmän kuin on vara.

    Äänestä

Myllyistä tulee ainakin se sata miljoonaa 40 vuotta ja 2,5 miljoona vuodessa. Kyllä tuolla tämä sukupolvi pärjää. Tulee yksityinen lääkäriasema ja uimahalli sekä hieno hoitolaitos rikkaille vanhuksille. Golf kenttä ja vaikka se sisäpilkkihalli niin voi vaikka kesällä pilkkiä eikä palele talvella. Järveen voisi istuttaa Sampeja ja jättirapuja niin saataisiin kaviaaria omasta järvestä. Viinakauppa ja hieromalaitos olisi myös tarpeellinen.

Äänestä
  • 🤣
    sinä.omet ilmeisesti se huoltoaseman pitäjä.
    On se hyvä, että ihminen on noin hyväuskoinen vielä tässä maailmassa .

    Äänestä

Maan omistajille vuodessa vajaat miljoona euroa ja kunnalle se 2,5 milliä. Lestijärven asukkaat kieriskelevät rahassa ja köyhyys lähtee kylästä.

Äänestä

Rakennuskustannukset 650 miljoonaa, tuotto 0,05 kWh hinnalla 65 miljoona/vuosi. Kunta saa kiinteistöveroina 2,5 miljoonaa/vuosi ja maanomistajat vuokratuottoina 586 000 euroa vuodessa. Lisäksi tulevat sähkölinjojen kertakorvaukset, jotka ovat muihin korvauksiin verrattuna todella mitättömiä.

Äänestä

Infraääni aiheuttaa vähitellen erilaisia sairauksia, varsinkin sydän - ja verisuonisairauksia. Mikromuovia kertyy lestisten verenkiertoon ja ajan kuluessa sitten näemme, mitä se aiheuttaa. Mutta ei huolta huomisesta.

Äänestä
  • Kyllä kertyy mikromuovia jokaiselle nykyään.
    Ei tarvitse sitä epäillä. Kaikki on moneen kertaan muoviin pakattu muoviin. Vaan tämä pfas aine on huolestuttavampi aine.
    Ei tee mieli enää Lestin muikkua..

    Äänestä

Tulevaisuudessa lestiläiset elävät myllytuloilla pidempään ja voivat paremmin. Tulee urheilutalo, uimahalli, kuntoportaat, latukoneet, avantouintipaikka, keilahalli...
Terveydenhuoltoon yksityinen lääkäriasema. Rahaa on syödä paremmin ja terveellisemmin myllyjen ansiosta.

Äänestä
  • On se hyvä, että on uneksijoita.
    Ei taida tulla kyseisiä asioita. Virkamiehet lisääntyvät se on siinä ja enempää
    No ei riitäkään rahat..

    Äänestä

Me oltais voitu liittyä Lampiin niinkö joku tuosa edellä jo näyttää kirjoittaneen. Mitä järkiä näin pienesä alle 700 asukkaan kunnasa on pitää yllä kallista hallintoa itsenäisenä kuntana pysyäksemme? Nyt vaihettihin rahaan Lestin sanomattoman kauniit luontoarvot. Kaikki arvokas eläin ja linukanta liito-oravista, hirviin, kotkiin ja niinpoispäin tuhoutuu. Täsä ei ole niinkö mitään järjen häivää. Eikö joittenki ihimisten ahaneuvella satu olehen mitään tolokkua? Terveydenhoito menot tulee täsä kunnasa kasvahan aika rajusti suraavasa kymmenesä vuojesa. Kuka tämän kaiken käsittämättömän vahingon lopulta maksaa?

Äänestä
  • Lestijärvellä ei ole mitään sanomattoman kaunista luontoarvoa, toisin voi kuvitella jos maailma alkaa tunkiolta ja päättyy postilaatikolle. Suomessa on valtava määrä kiehtovampia luonnonmaisemia, joille yleensä syntyy turismia. Lestijärvellä vuosikymmenten yrittämisestä huolimatta, ei koskaan ole syntynyt sen kummempaa turismia. Tuulivoimaa tai ei. On naurettavaa luoda Lestijärvestä jotain jota se ei ole ikinä ollut, sillä varjolla ettei voi sietää tuulivoimaa. Eiköhän tuo väkiluku kerro jo kaiken tarvittavan Lestin luonnon ainutlaatuisuudesta, ja väestön asenneilmastosta. Asenneilmastoon viitaten, ennen tuulivoimapuiston vastustusta, Lestillä vastustettiin uutta koulua... manner Suomen pienin.

    Äänestä

  • Anonyymi00746 kirjoitti:

    Lestijärvellä ei ole mitään sanomattoman kaunista luontoarvoa, toisin voi kuvitella jos maailma alkaa tunkiolta ja päättyy postilaatikolle. Suomessa on valtava määrä kiehtovampia luonnonmaisemia, joille yleensä syntyy turismia. Lestijärvellä vuosikymmenten yrittämisestä huolimatta, ei koskaan ole syntynyt sen kummempaa turismia. Tuulivoimaa tai ei. On naurettavaa luoda Lestijärvestä jotain jota se ei ole ikinä ollut, sillä varjolla ettei voi sietää tuulivoimaa. Eiköhän tuo väkiluku kerro jo kaiken tarvittavan Lestin luonnon ainutlaatuisuudesta, ja väestön asenneilmastosta. Asenneilmastoon viitaten, ennen tuulivoimapuiston vastustusta, Lestillä vastustettiin uutta koulua... manner Suomen pienin.

    Koulusta sen verran. Kunnassa jos ei ole vara tarjota näkkileipää lapsille Niin ei olisi vara ollut kouluunkaan

    1Äänestä

Turha myllyrahoilla on näitä tuottamattomia ihmisroskia elättää. Yksityinen terveydenhuolto maksaville asiakkaille. Näin saadaan nämä loiset muuttamaan kaupunkeihin ja paikkakunnalle saadaan osaavaa sekä veroja maksavia lapsiperheitä. Näin toimitaan meillä Etelä-Pohjanmaalla ja tulokset ovat positiivisia.
No nyt lestiläiset ryhdistäytykää ja näyttäkää että kyllä me porukalla onnistutaan ja osataan tehdä niin kuin ennenkin! Silloin aikoinaan kun olin vielä pikkupoika ja asuin Lestijärvellä, niin aina sanottiin, että tehdään töitä väkivelekasin, elikkä kun autettiin toista niin saatiin apua siltä jota käytiin auttamassa. Niin on myös tässä hommassa!

Äänestä
  • Tervetuloa Lestijärvelle. Tarvitaan näitä paluumuuttajia.
    Toki maisemat ovat muuttuneet sinun lapsuuden ajoista vaan voihan sitä vähän romantisoida asiaa . Lestijärvi on oikeastaan koe erä miten käy. Missään ei ole näin paljon ja näin korkeita voimaloita. Mikä on yhteisvaikutus.
    Kuulostellaan vuoden päästä kuinka nämä voimalat ovat saaneet ihmiset muuttamaan Lestijärvelle, mahtavaan maalaismaisemaan.
    Töitähän nuo voimalat eivät paljon tuo.

    Äänestä

Tälle haaveilijalle. Lestijärvellä oli vuonna 23 74 henkilöä töissä. Eiköhän ne osa rahoista valu sinne. On vielä muutama uusi virkamies haalittu.

Äänestä

Kommentointi on suljettu.

Ketjusta on poistettu 35 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lestijärvi pilattiin aikanaan turvetuotannolla. Siitä ovat kärsineet sen jälkeen sekä paikalliset että loma-asukkaat, joita Lestijärvellä on tosi paljon.
Nyt Lestijärvelle ollaan puuhaamassa tuulivoimaloita, joiden vaikutus Lestijärven luontoon ja maisemaan tulee olemaan valtava. Ja on aivan varmaa, että vaikutus ei tule olemaan ainakaan positiivinen. Jos tuovat tuulivoimalat rahaa kunnan kassaan, tulevat ne tuomaan myös paljon haittoja kuntalaisten ja loma-asukkaiden elämään. Satavarmaa kuitenkin on, että Lestijärven imago viihtyisänä hiljaisena luonnonläheisenä lomanviettopaikkana tulee laskemaan.
Vuosien kuluessa tulemme näkemään nämä negatiiviset vaikutukset niinkuin kävi myös turvetuotannon kohdalla.

Keskustelu on suljettu, eikä siihen voi enää kirjoittaa.

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu