Voiko luonnollisen henkilön, suomen kansalaisen, yksi ja sama riita-asia olla käsiteltävänä kahdessa eri oikeuspaikassa yhtäaikaa eli kahdessa eri käräjäoikeudessa?
Sama tuomari on jo kolmeen kertaan käsiteellyt asiaa yhdessä käräjäoikeudessa ja toinen tuomari kahteen kertaan toisessa käräjäoikeudessa.
Onko vastaavasta asiasta olemassa eu tuomioistuimen ratkaisua?
Onko suomen laissa olemassa lainsäädäntöä asiasta?
2 eri oikeuspaikkaa - samassa asiassa
7
188
Vastaukset 7
- Anonyymi
Sama asia ei voi olla käsiteltävänä yhtä aikaa kahdessa käräjäoikeudessa. Mutta ongelmana saattaa olla, mikä on "sama asia".
Toisekseen EU:lla ei ole toimivaltaa päättää suomalaisten tuomioistuimien keskinäisestä toimivallasta. Eu-tuomioistuimen ratkaisua on turha siten etsiä.
Jollei tuomari tiedä toisesta asiasta, jota käsitellään toisessa tuomioistuimessa, hän ei voi tehdä oikeaa ratkaisua käsittelyn osalta. Asianosaisen pitää tehdä oikeudenkäyntiväite.
Oikeuskäsittely perustuu tässä kysymyksessä oikeuskäytäntöön. Varsinaista pykälää, mikä kieltää kahdenkertaisen käsittelyn riita-asiassa ei ole laissa.- Anonyymi
voiko toinen tuomareista tai molemmat olla esteellisiä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
voiko toinen tuomareista tai molemmat olla esteellisiä?
asia on sama diaarimerkintöjen mukaan
- Anonyymi
Eu oikeus menee ohi kansallisen oikeuden, joten EU ratkaisuja kannattaa etsiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eu oikeus menee ohi kansallisen oikeuden, joten EU ratkaisuja kannattaa etsiä.
EU:lla ei ole mitään valtaa päättää, käsitelläänkö asiaa esim. Turussa vai Helsingissä. Mikään EU:n toimielin ei voi antaa sellaiseen kysymykseen Suomea velvoittavaa ratkaisua, koska se on Suomen sisäiseen päätösvaltaan kuuluva asia. Eri asia olisi, jos toimivaltariita koskisi rajat ylittävää oikeustapausta.
Ainoastaan rikosasiassa voi Euroopan neuvoston ihmisoikeustuomioistuin antaa sanktioita Suomelle, jos samaa rikosta käsiteltäisiin Suomessa useaan kertaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eu oikeus menee ohi kansallisen oikeuden, joten EU ratkaisuja kannattaa etsiä.
Tässä ja vastaavissa jutuissa ei ole olemassa EU lainsäädäntöä eikä näin ollen aikaisempia ratkaisuja. Ei löytynyt vaikka etsin.
- Anonyymi
Samasta asiasta voi tuomita vain kerran.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1531323Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1201069Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä33842Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216819En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58792- 64752
- 141734
- 47686
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57632Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss62590