2 eri oikeuspaikkaa - samassa asiassa

Anonyymi

Voiko luonnollisen henkilön, suomen kansalaisen, yksi ja sama riita-asia olla käsiteltävänä kahdessa eri oikeuspaikassa yhtäaikaa eli kahdessa eri käräjäoikeudessa?

Sama tuomari on jo kolmeen kertaan käsiteellyt asiaa yhdessä käräjäoikeudessa ja toinen tuomari kahteen kertaan toisessa käräjäoikeudessa.

Onko vastaavasta asiasta olemassa eu tuomioistuimen ratkaisua?
Onko suomen laissa olemassa lainsäädäntöä asiasta?

7

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama asia ei voi olla käsiteltävänä yhtä aikaa kahdessa käräjäoikeudessa. Mutta ongelmana saattaa olla, mikä on "sama asia".

      Toisekseen EU:lla ei ole toimivaltaa päättää suomalaisten tuomioistuimien keskinäisestä toimivallasta. Eu-tuomioistuimen ratkaisua on turha siten etsiä.

      Jollei tuomari tiedä toisesta asiasta, jota käsitellään toisessa tuomioistuimessa, hän ei voi tehdä oikeaa ratkaisua käsittelyn osalta. Asianosaisen pitää tehdä oikeudenkäyntiväite.

      Oikeuskäsittely perustuu tässä kysymyksessä oikeuskäytäntöön. Varsinaista pykälää, mikä kieltää kahdenkertaisen käsittelyn riita-asiassa ei ole laissa.

      • Anonyymi

        voiko toinen tuomareista tai molemmat olla esteellisiä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        voiko toinen tuomareista tai molemmat olla esteellisiä?

        asia on sama diaarimerkintöjen mukaan


      • Anonyymi

        Eu oikeus menee ohi kansallisen oikeuden, joten EU ratkaisuja kannattaa etsiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eu oikeus menee ohi kansallisen oikeuden, joten EU ratkaisuja kannattaa etsiä.

        EU:lla ei ole mitään valtaa päättää, käsitelläänkö asiaa esim. Turussa vai Helsingissä. Mikään EU:n toimielin ei voi antaa sellaiseen kysymykseen Suomea velvoittavaa ratkaisua, koska se on Suomen sisäiseen päätösvaltaan kuuluva asia. Eri asia olisi, jos toimivaltariita koskisi rajat ylittävää oikeustapausta.

        Ainoastaan rikosasiassa voi Euroopan neuvoston ihmisoikeustuomioistuin antaa sanktioita Suomelle, jos samaa rikosta käsiteltäisiin Suomessa useaan kertaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eu oikeus menee ohi kansallisen oikeuden, joten EU ratkaisuja kannattaa etsiä.

        Tässä ja vastaavissa jutuissa ei ole olemassa EU lainsäädäntöä eikä näin ollen aikaisempia ratkaisuja. Ei löytynyt vaikka etsin.


    • Anonyymi

      Samasta asiasta voi tuomita vain kerran.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      185
      1374
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1178
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      884
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      880
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      800
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      776
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      54
      746
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      101
      721
    9. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      702
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      699
    Aihe