Voiko luonnollisen henkilön, suomen kansalaisen, yksi ja sama riita-asia olla käsiteltävänä kahdessa eri oikeuspaikassa yhtäaikaa eli kahdessa eri käräjäoikeudessa?
Sama tuomari on jo kolmeen kertaan käsiteellyt asiaa yhdessä käräjäoikeudessa ja toinen tuomari kahteen kertaan toisessa käräjäoikeudessa.
Onko vastaavasta asiasta olemassa eu tuomioistuimen ratkaisua?
Onko suomen laissa olemassa lainsäädäntöä asiasta?
2 eri oikeuspaikkaa - samassa asiassa
7
184
Vastaukset
- Anonyymi
Sama asia ei voi olla käsiteltävänä yhtä aikaa kahdessa käräjäoikeudessa. Mutta ongelmana saattaa olla, mikä on "sama asia".
Toisekseen EU:lla ei ole toimivaltaa päättää suomalaisten tuomioistuimien keskinäisestä toimivallasta. Eu-tuomioistuimen ratkaisua on turha siten etsiä.
Jollei tuomari tiedä toisesta asiasta, jota käsitellään toisessa tuomioistuimessa, hän ei voi tehdä oikeaa ratkaisua käsittelyn osalta. Asianosaisen pitää tehdä oikeudenkäyntiväite.
Oikeuskäsittely perustuu tässä kysymyksessä oikeuskäytäntöön. Varsinaista pykälää, mikä kieltää kahdenkertaisen käsittelyn riita-asiassa ei ole laissa.- Anonyymi
voiko toinen tuomareista tai molemmat olla esteellisiä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
voiko toinen tuomareista tai molemmat olla esteellisiä?
asia on sama diaarimerkintöjen mukaan
- Anonyymi
Eu oikeus menee ohi kansallisen oikeuden, joten EU ratkaisuja kannattaa etsiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eu oikeus menee ohi kansallisen oikeuden, joten EU ratkaisuja kannattaa etsiä.
EU:lla ei ole mitään valtaa päättää, käsitelläänkö asiaa esim. Turussa vai Helsingissä. Mikään EU:n toimielin ei voi antaa sellaiseen kysymykseen Suomea velvoittavaa ratkaisua, koska se on Suomen sisäiseen päätösvaltaan kuuluva asia. Eri asia olisi, jos toimivaltariita koskisi rajat ylittävää oikeustapausta.
Ainoastaan rikosasiassa voi Euroopan neuvoston ihmisoikeustuomioistuin antaa sanktioita Suomelle, jos samaa rikosta käsiteltäisiin Suomessa useaan kertaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eu oikeus menee ohi kansallisen oikeuden, joten EU ratkaisuja kannattaa etsiä.
Tässä ja vastaavissa jutuissa ei ole olemassa EU lainsäädäntöä eikä näin ollen aikaisempia ratkaisuja. Ei löytynyt vaikka etsin.
- Anonyymi
Samasta asiasta voi tuomita vain kerran.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273545Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142790Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1202708Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162388Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt182102Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771752Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261656Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.411348- 1441334