kannabis ja ajokielto

Anonyymi

Kärähdin poliisille ja hallusta löytyi ja positiivistä tuli tikkarista sitten verikokeisiin ja niin tulee siitäkin. lapussa kuki rattijuopumus mutta muuta ei vielä sanottu. Mietin nyt vaan jos jollain kokemusta tai kaverilla ym. Paljonkohan tulee ajokieltoa, taustalle ei ole mitään tällästä ennen. ja olen opiskelija joten tuloja ei ole joten tuskin paljoa sakkoakaan? Jos joku tietää niin ois kiva tietää poliisit sano että pyytää sitten kuulusteluihin ym

6

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rattijuopumuksen lisäksi tulee myös huumausaineen käyttörikos. Normaalisti 3-4 kuukautta ajokieltoa ja 40-50 päiväsakkoa. Huumeista kärähtäneeltä poliisi yleensä vaatii myös lääkärintodistuksen, jonka perusteella arvioidaan oletko huumeriippuvainen ja saatko pitää ajokorttisi.
      Kaiken lisäksi poliisin rekisteriin jää koko eliniän näkyvä merkintä, joka saattaa vaikuttaa myöhemmin esimerkiksi opiskeluun, tai työpaikan saantiin.

      • Anonyymi

        Kuulusteluihin ym. tarkoittaa suomeksi sitä, että kuulustelun lisäksi merkitään rekisteriin tuntomerkit, otetaan valokuvat, sormenjäljet ja DNA. Ne myös säilyvät koko eliniän. Annetaan teosta sakko ja kerrotaan ajokiellon pituus.


    • Anonyymi

      Aijajaijai...taas saadaan tänne kivitaloon uutta tiukkaa neitsyttä.
      Te huumeriippuvaiset olette meidän suosikkeja, koska teistä saa "unilelun" muutamalla grammalla ja lomilta saapuessa "peräkontissa" on taatusti tilaa.

      Alankin tässä hiljalleen veivaamaan meisseliä tervetuoloa-kuntoon.

      Ps. tuo vaseliinit mukana.

    • Anonyymi

      Huumeriippuvaiselle ei tarvitse enään antaa ollenkaan ajooikeutta takaisin vaan se menee pysyvästi.EU ajokortti direktiivi ja sieltä terveysvaatimukset. Suomessa ei näin menetellä yleensä mutta monessa muussa EU maassa mene kerrasta poikki ajooikeus ja takaisin saa kun itse todistaa omalla kustannuksellaan etei oleenään huumeriippuvainen.Eli kaikki erikoislääkärit ja muut pitää itse maksaa.Norjassa menee myös kerralla ja ei tuo Nordhug saa korttia takaisin vaikka iltapäivä lehdissä niin väitettiin. Tiukimmat ajokortti lait siellä koko maailmassa.

    • Anonyymi

      Muista, viina>hassis>piri>kokkeli>heroiini>kuolema

      Tuohon menee se 10 vuota.

      Kun muistat tätä normihommaa noudattaa niin helppoa elämää sulle

    • Anonyymi

      höpötystä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6817
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3906
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe