Etelän vetelänä lomalaisena Kainuun korvessa kuuntelin paikallista radiolähetystä jossa joku Kainuun Radion Ville alkoi lukemaan MERISÄÄTÄ klo 7.50 maanantaiaamuna.
Siis haloo!! Missä täällä on lähin meri? Onko teitä taas huijattu?
Vai onko lähetystehot niin kovia että kuuluvuus yltää Vienanmereltä Itämerelle? Vai onko Ylen isot herrat huomaamattaan käskeneet Korpi-Kainuuseenkin säätiedotteita luettavaksi millä ei ole mitään merkitystä? Ja kainuulainenhan sitten nöyränä tekee mitä käsketään kun ei uskalla/ymmärrä pullikoida vastaankaan.
Vanhana purjehtijana pidän muutenkin merisään lukemista turhana ja vanhanaikaisena rannikollakin, koska nopeampia ja tarkempia tietoja saa nykyään jopa kännykälläkin. Ja ammattilaisilla on vielä paremmat palvelunsa.
Meni aamukaffet väärään kurkkuun
18
118
Vastaukset 18
- Anonyymi
Oisit pysynyt siellä meren rannalla etelän vetelä koronalinko nyt joulun etkä tullut tänne.
- Anonyymi
Ne on aamukahavit eikä mitkään aamukaffet etelän vetelä merikarhu.
- Anonyymi
PÖKELÖT EI OO MERTA NÄHNYTKÄÄ Oulujärvi on matala lätäkkö vaan
- Anonyymi
Onko Saimaa meri?
Sekin mainitaan merisäätiedotuksessa.
Mietipä sitä.
- Anonyymi
Etelän vetelät on apinoita. Eivät osaa kunnolla edes suomen kieltä.
- Anonyymi
Se on aamukahvi. Toistan, aamukahvi. Vitun hesapelle.
- Anonyymi
Sivistäpä vähän itseäsi.
Nuo viranomaistiedotteet OU LUETTAVA myös Kainuussa.
Ne on luettu aina ja iänkaiken.
Nyt sinä tulit ja sait kahvin väärään kurkkuun.
No voi se mennä väärään kurkkuun, jos ei mistään mitään tiedä.
Älä kuitenkaan tukehdu.- Anonyymi
siis ON LUETTAVA
Toistan, kyseessä on VIRANOMAISTIEDOTE - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
siis ON LUETTAVA
Toistan, kyseessä on VIRANOMAISTIEDOTEOnko Kainuun viranomaiset noinkin jälkeenjääneitä että noudattavat sata vuotta vanhaa käskyä jolla ei ole tänä päivänä mitään merkitystä? Noudattavat vain sen takia että niin on joskus satuttu määräämään ja Suomessa toimi vain yksi lähetysasema eli Lahden pitkäaaltolähetin.
Ei ihme että siellä ollaan vielä pärevalon varassa ja kansa seuraa viime vuosituhannelta periytyviä ukaaseja kuin lampaat paimentaan! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko Kainuun viranomaiset noinkin jälkeenjääneitä että noudattavat sata vuotta vanhaa käskyä jolla ei ole tänä päivänä mitään merkitystä? Noudattavat vain sen takia että niin on joskus satuttu määräämään ja Suomessa toimi vain yksi lähetysasema eli Lahden pitkäaaltolähetin.
Ei ihme että siellä ollaan vielä pärevalon varassa ja kansa seuraa viime vuosituhannelta periytyviä ukaaseja kuin lampaat paimentaan!Kahdessa tunnissa ajelen veneelle Kajaanista Ouluun. Hyvä nämä säätiedot on tietää. Kesäkelillä menee 1,5 h.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko Kainuun viranomaiset noinkin jälkeenjääneitä että noudattavat sata vuotta vanhaa käskyä jolla ei ole tänä päivänä mitään merkitystä? Noudattavat vain sen takia että niin on joskus satuttu määräämään ja Suomessa toimi vain yksi lähetysasema eli Lahden pitkäaaltolähetin.
Ei ihme että siellä ollaan vielä pärevalon varassa ja kansa seuraa viime vuosituhannelta periytyviä ukaaseja kuin lampaat paimentaan!Lampaitapa hyvinkin. Ei sitä kukaan kiellä:
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000007708353.html
- Anonyymi
Tässä aloittajalle lisää nikottelemista
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/10/08/merisaa-radiotiedotteiden-klassikko - Anonyymi
Tulee niin lapsuus mieleen kun kuuntelen merisäätiedotuksen... 😊
- Anonyymi
Minullakin muistuu mieleen se kun ostettiin oikea öljylamppu eikä tarvinnu enää pärreen valossa opetella lukemaan. Tosin ei meillä sillon vielä ollu radiookaan joten meri säistä ei ollu aavistustakaan. Raatihuoneen torin kuppeessa oli se kauppa mikä möi lamppuja ja öljyä.
- Anonyymi
No niin. Kuuntelitko tiistaiaamuna. Ville luki TAAS merisään. Ja lukee huomennakin, tai jos ei Ville niin joku muu. Kuin kello.
Näin tehdään jokaisessa alueradiossa Yle Suomen kanavilla Hangosta Utsjoelle ja Vaasata Imatralle.
Onminulla tähän sinua järkyttäneeseen seikkaan parannuskeinokin:
Lopeta kahvinjuonti ennenkuin tukehdut.
Näin sitä nuo maalikylistä tulevat oppivat elämästä jotain, kun matkustavat Kainuun mettäläisten joukkoon, että ihan merisäätä luetaan sisämaassakin. Oppia ikä kaikki.
Muuten, se merisään lukeminen loppui Saimaan säätietoihin. Ei taida olla mikään meri sekään, tuo Saimaa nimittäin...
Kuuntelepa taas huomenna klo 07: 50. Ilman kahvia - turvallisuussyistä. - Anonyymi
Kainuun Radiosta myös tuli julki se, että Nuasjärvestä on pyydystetty kalastuslain vastaisesti Kardinaalitetroja liian pienisilmäisillä verkoilla, josta syystä Terrafame on nostanut syytteen paikallisia kalastajia vastaan, jotka yleensä ovat näitä säännöistä piittaamattomia etelän kesämökkiläisiä.
- Anonyymi
Tuolta voi kuunnella merisäätä takautuvastikin, kuuntelin kaikki ja kivaa oli.
https://areena.yle.fi/audio/1-2742725
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591541- 261174
- 851038
- 42857
- 65816
- 92784
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.14737Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19715Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131715- 115676
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �144614- 4612
- 43591
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570- 19546
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t73537- 43536
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17487