Asuinalueena Loppi

Anonyymi

Moi,
Olen harkinnut muuttoa Perintömäki Loppeen. Osaako kokeneet sanoa, millainen alue on asua? Olen maahanmuuttaja taustainen ja vielä tarkempi lähi-idän ihminen, tummat hiukset jne. Miten alueella erilaisia vähemmistöjä kohdellaan? Onko miten paljon ja minkä asteista rasismia?

6

2228

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä täällä kyselet? Mene kotiisi.

      • Anonyymi

        Jos kyseleekin kotoa.


    • Anonyymi

      Loppi on pieni maalaispaikkakunta kaupungin kupeessa eli kokoomuksen ja keskustan hallitsemaa aluetta. Lopen persut ovat talouslinjauksissa kokoomustakin oikeammalla. Ilmapiiri Lopella on kaksijakoinen, pieni eliitti lapsineen ja lähipiireineen lypsävät kunnasta kaiken mahdollisen työpaikoista lähtien kun taas ne joilla menee huonosti, menee aina vaan huonommin ja heitä eliitin suulla herjataan. Jotkut juuri ja juuri keskiluokan alaoksilla olevista kuvittelevat olevansa eliittiä. Kannattaa huomata miten valtakunnan politiikassa persut keulii gallupeissa ja kokoomus tippuu koko ajan alemmas. Lopen kokoomuksen kärki on lähtenyt persujen linjoille kannatuksen nousun toivossa. Tämä on vaikuttanut mm. siihen, että mikä edellisen vaalikauden alku- ja keskivaiheilla tuomittiin tiukasti rasismiksi on saanut alkaa kukkia Lopen sosiaalisessa mediassa. Porttiteorian mukaan rasismi alkaa yleistyä myös katutasolla.

    • Anonyymi

      Kyllä Lopella pärjää jos viihtyy itsekseen ja perheen parissa. Itse yritin muutamaa urheilu harrastusta aloittaa. Peliin pääsin mukaan, mutta siinä se. Vaikka yritin olla sosiaalinen ja tutustua niin ei. Nenänvartta pitkin katsottiin. Tauoilla kokoonnuttiin omiin kuppikuntiin. Eräs vanhempi harrastaja, 30v Lopella asunut, kertoi, että Loppi on Suomen sisäsiittoiskn kunta. Kaikki sukua kaikille. Jä nämä tietyt suvut ovat ylimielisiä lapsista vaareihin.

    • Anonyymi

      Jos olet yrittäjä niin silloin pääset piireihin. Yrittäjyyttä ihannoidaan ja etenkin pimeitä töitä tekeviä yrittäjiä Lopella riittää. Yrittäjät kun ostavat palveluita/tavaroita toisiltaan niin antavat kaksi kuittia (normaali ja käsinkirjoitettu, jossa esim. sukset ovatkin työkaluja), että saavat yrityksen kirjanpitoon vähennyksiin omiin tarpeisiin ostettuja juttuja.

    • Anonyymi

      Lopelle kun muuttaa, haluaa kuolla itsemurhaan. Voi kun pääsisi takaisin Hyvinkäälle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1386
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1273
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      102
      1013
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      849
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      743
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      566
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      556
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      522
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe