Haluaisin yhtenäistää olohuonetta hieman tekstiilien, taulujen yms. avulla. Meillä on kapea olohuone, jossa yksi seinä on murretun vihreä, kaksi luonnonvalkoista ja neljännessä iso ikkuna ja parvekkeen ovi. Sohva on punainen, hyllyt ovat matalia ja tammen värisiä, ruokailuryhmä on kermanvalkoinen. Onko ideoita miten tällaisen tilan saisi yhtenäiseksi tekstiileillä?
olohuoneen...
sisustuksesta
2426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kovin monta voimakasta väriä. Aloittaisin hankkimalla suuret (sekä leveät että korkeat) verhot, joissa toistuisivat seinien väritys. Minulla verhot peittävät koko ikkunaseinän, mikä yhtenäistää väristystä tehokkaasti.
Tammihyllyjä en lähtisi maalaamaan, mutta ehkä ruokailuryhmän voisi maalata samalla sävyllä kuin vaaleat seinät? Matoilla, tyynyillä ja tauluilla saa paljon aikaiseksi.
Sinulla on vihreää, punaista ja kerman väriä.
Verhoiksi valitsisin kermanväriset pitkät esim laskeutuvaa pellavaa, eläväpintaista.
Sohvatyynyt seinän vihreät lisäksi kermanväristä hiukan keltaisemmat.
Ruokapöydän tabletit tai kaitaliinat, vihreät,
toiset sohvanpunaiset.