Koronaviruksesta on siis syntynyt nopeammin leviävä variantti

Anonyymi

Apulaisprofessorin mielestä Mika Salminen vähätteli uusien koronavarianttien merkitystä.

Yhdysvalloissa työskentelevä geenitutkija Tuuli Lappalainen ihmettelee Suomen huonoa varautumista koronaviruksen nopeammin leviävää varianttia vastaan.

− Koronaviruksesta on siis syntynyt nopeammin leviävä variantti, ja sitä on nyt havaittu myös Suomessa. Tämä on täysin odotettu tapahtumasarja, mutta en voi välttää vaikutelmalta, että strategiaa tämän varalta ei ole Suomessa (ja muualla) valmisteltu, ja nyt levitellään käsiä, Tuuli Lappalainen kirjoittaa Twitterissä.

Suomessa kerrottiin maanantaina löydetyn niin Iso-Britanniasta kuin Etelä-Afrikasta lähtöisin olevia ärhäkkäämmin leviäviä virusmutaatioita. Brittimutaation on arvioitu olevan jopa 70 prosenttia tartuttavampi kuin tähän saakka levinneen virusmuodon tai -muotojen. Tietoa siitä, että uudet mutaatiot olisivat aiempaa tappavampia, ei ole. Kehitettyjen koronavirusrokotteiden uskotaan tepsivän yhtä lailla uusia variantteja vastaan.

Columbian yliopistossa apulaisprofessorina toimivan Lappalaisen mukaan nopeampi leviäminen aiheuttaa helposti enemmän uhreja kuin tappavampi variantti ja tekee epidemian hallinnasta paljon vaikeampaa.

− Tilanne on vakava, hän sanoo.

− Ei oltaisi näin isossa pulassa, jos 1) viruksen ei olisi annettu levitä niin laajalle, 2) Eri toimijoilla olisi kunnon sekvensoinnit käynnissä, jotta ei oltaisi näin sokkona Suomessa ja muualla, 3) Suomessa olisi saatu kunnon rajavalvonta 10 kk:ssa.

https://www.verkkouutiset.fi/tutkija-tyrmistyi-thln-mutaatiopuheista-kevat-voi-olla-kaaos/#439b70a4

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saatko linkkiä klikatessa Verkkouutisilta jotain bonusta laittaessasi oman koodin linkin perään?
      Keskusteluunhan et osallistu kait koskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      91
      7431
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7295
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      137
      5038
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      123
      4694
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4540
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      86
      4251
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4050
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1711
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1459
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      235
      1314
    Aihe