Apulaisprofessorin mielestä Mika Salminen vähätteli uusien koronavarianttien merkitystä.
Yhdysvalloissa työskentelevä geenitutkija Tuuli Lappalainen ihmettelee Suomen huonoa varautumista koronaviruksen nopeammin leviävää varianttia vastaan.
− Koronaviruksesta on siis syntynyt nopeammin leviävä variantti, ja sitä on nyt havaittu myös Suomessa. Tämä on täysin odotettu tapahtumasarja, mutta en voi välttää vaikutelmalta, että strategiaa tämän varalta ei ole Suomessa (ja muualla) valmisteltu, ja nyt levitellään käsiä, Tuuli Lappalainen kirjoittaa Twitterissä.
Suomessa kerrottiin maanantaina löydetyn niin Iso-Britanniasta kuin Etelä-Afrikasta lähtöisin olevia ärhäkkäämmin leviäviä virusmutaatioita. Brittimutaation on arvioitu olevan jopa 70 prosenttia tartuttavampi kuin tähän saakka levinneen virusmuodon tai -muotojen. Tietoa siitä, että uudet mutaatiot olisivat aiempaa tappavampia, ei ole. Kehitettyjen koronavirusrokotteiden uskotaan tepsivän yhtä lailla uusia variantteja vastaan.
Columbian yliopistossa apulaisprofessorina toimivan Lappalaisen mukaan nopeampi leviäminen aiheuttaa helposti enemmän uhreja kuin tappavampi variantti ja tekee epidemian hallinnasta paljon vaikeampaa.
− Tilanne on vakava, hän sanoo.
− Ei oltaisi näin isossa pulassa, jos 1) viruksen ei olisi annettu levitä niin laajalle, 2) Eri toimijoilla olisi kunnon sekvensoinnit käynnissä, jotta ei oltaisi näin sokkona Suomessa ja muualla, 3) Suomessa olisi saatu kunnon rajavalvonta 10 kk:ssa.
https://www.verkkouutiset.fi/tutkija-tyrmistyi-thln-mutaatiopuheista-kevat-voi-olla-kaaos/#439b70a4
Koronaviruksesta on siis syntynyt nopeammin leviävä variantti
Anonyymi
1
59
Vastaukset
- Anonyymi
Saatko linkkiä klikatessa Verkkouutisilta jotain bonusta laittaessasi oman koodin linkin perään?
Keskusteluunhan et osallistu kait koskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva202960- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703