Koronaviruksesta on siis syntynyt nopeammin leviävä variantti

Anonyymi

Apulaisprofessorin mielestä Mika Salminen vähätteli uusien koronavarianttien merkitystä.

Yhdysvalloissa työskentelevä geenitutkija Tuuli Lappalainen ihmettelee Suomen huonoa varautumista koronaviruksen nopeammin leviävää varianttia vastaan.

− Koronaviruksesta on siis syntynyt nopeammin leviävä variantti, ja sitä on nyt havaittu myös Suomessa. Tämä on täysin odotettu tapahtumasarja, mutta en voi välttää vaikutelmalta, että strategiaa tämän varalta ei ole Suomessa (ja muualla) valmisteltu, ja nyt levitellään käsiä, Tuuli Lappalainen kirjoittaa Twitterissä.

Suomessa kerrottiin maanantaina löydetyn niin Iso-Britanniasta kuin Etelä-Afrikasta lähtöisin olevia ärhäkkäämmin leviäviä virusmutaatioita. Brittimutaation on arvioitu olevan jopa 70 prosenttia tartuttavampi kuin tähän saakka levinneen virusmuodon tai -muotojen. Tietoa siitä, että uudet mutaatiot olisivat aiempaa tappavampia, ei ole. Kehitettyjen koronavirusrokotteiden uskotaan tepsivän yhtä lailla uusia variantteja vastaan.

Columbian yliopistossa apulaisprofessorina toimivan Lappalaisen mukaan nopeampi leviäminen aiheuttaa helposti enemmän uhreja kuin tappavampi variantti ja tekee epidemian hallinnasta paljon vaikeampaa.

− Tilanne on vakava, hän sanoo.

− Ei oltaisi näin isossa pulassa, jos 1) viruksen ei olisi annettu levitä niin laajalle, 2) Eri toimijoilla olisi kunnon sekvensoinnit käynnissä, jotta ei oltaisi näin sokkona Suomessa ja muualla, 3) Suomessa olisi saatu kunnon rajavalvonta 10 kk:ssa.

https://www.verkkouutiset.fi/tutkija-tyrmistyi-thln-mutaatiopuheista-kevat-voi-olla-kaaos/#439b70a4

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saatko linkkiä klikatessa Verkkouutisilta jotain bonusta laittaessasi oman koodin linkin perään?
      Keskusteluunhan et osallistu kait koskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2514
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1977
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      16
      1861
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      47
      1824
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      53
      1799
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1533
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1488
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      265
      1183
    Aihe