Suomi suunnittelee tuovansa kotiin lisää kansalaisiaan al-Holin pakolaisleiriltä Pohjois-Syyriasta, uutisoi Sveriges Radio. Joulukuussa kuusi lasta ja kaksi naista tuotiin leiriltä valtion avustamina Suomeen. Kerta oli ensimmäinen, kun valtio oli mukana aikuisten palautuksissa leiriltä.
Leirillä on yhä 15 lasta ja viisi aikuista, jotka ovat Suomen kansalaisia. SR:n mukaan viranomaisilla on aikomus tuoda lopulta myös heidät Suomeen.
Ulkoministeriön erityisedustaja Jussi Tanner sanoo SR:n haastattelussa, että siitä voisi muodostua pitkällä tähtäimellä turvallisuusriski, jos leiriläisiä ei palautettaisi Suomeen.
− On naiivia ajatella, että esimerkiksi suomalaiset lapset leirillä vain katoaisivat sinne eivätkä koskaan tulisi takaisin. Uskon, että he tulevat takaisin ennemmin tai myöhemmin. Me voimme valita, miten ja milloin se tapahtuu.
Al-Holin leirillä on tuhansia eurooppalaisia, jotka ovat toimineet terroristijärjestö Isisin palveluksessa.
Ruotsissa pohditaan parhaillaan, mitä leirillä yhä olevien maan kansalaisten kanssa tulisi toimia. Sisäministeri Mikael Damberg (sd.) on todennut, että Isisin tekemiin rikoksiin osallistuneet asetetaan syytteeseen Syyriassa kurdihallinnon toimesta. Jussi Tannerin mukaan tähän liittyy riskejä.
− Koillis-Syyriassa ei esimerkiksi ole ollut kunnollista rikoslakia, hän sanoo.
Mitä mieltä olit artikkelista?
Ruotsissa puhutaan: Suomi aikoo kotiuttaa lisää ISIS-taistelijoita
7
<50
Vastaukset
On lapsellista ajatella myös, että nämä äidit aloittaisivat normaalin äidin elämän ja jättäisivät tuon koko touhun..
- Anonyymi
Niin, totta.
- Anonyymi
Sinne vaa suoraan Ilta - Sanomiin :)
- Anonyymi
Hyvä olisi, että kotoutettaisiin Ohisalon naapuriin kaikki maahanmuuttajat, pois lukien työperäinen.
Ei kuluisi kauaakaan, kun olisi pullat uunissa ja iloisia vauva uutisia, synnyttyään hieman ihmeteltäisiin suklaasimmuja ja mustaa kiharaa pörröä, ristimä nimeksi jihadistiset etu nimet.
Uskontonsa mukaan islamistien kuuluu käyttää kristittyjä hyväkseen, ohisalosta en tiedä, mihin uskoo, utopiaan...? - Anonyymi
Hallitus teki päätöksen al-Holista vuosisi sitten, muistatte mitä Marin totesi, äidit tuodaan jos lapsen etu vaatii, Kurdit ilmoittaut ettei lapsia eroteta äideistään.
Teille näkyy olevan joku päähänpintymä jostain henkilösä liittyen al-Holiin.
Ei epäilystäkään ettei loppujakaan tuoda, tilanne ollut selvä vuoden mutta ei teille. - Anonyymi
on tehty valtavan suurta tyhmyyttä suomen hallituksessa,
piittaamatta suomen tulevaisuudesta ja turvallisuudesta,
aivan käsittämätöntä toimintaa suomelle vastuullisilta
MUKA VASTUULLISILTA mistereiltä - Anonyymi
Paras hallitus mitä suomella voi olla, kourallinen al-Holista ei turvallisuus riski, ovat jatkuvan tarkkailun alla.
Yhteiskunnasta löytyy turvallisuus uhkia kun 16 vuotiaatkin murhaajia, äärioikealta vasara tappajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723328
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753107Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682982On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662651Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442162- 611729
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251687- 351685
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181669- 601598