Ruotsissa puhutaan: Suomi aikoo kotiuttaa lisää ISIS-taistelijoita

Anonyymi

Suomi suunnittelee tuovansa kotiin lisää kansalaisiaan al-Holin pakolaisleiriltä Pohjois-Syyriasta, uutisoi Sveriges Radio. Joulukuussa kuusi lasta ja kaksi naista tuotiin leiriltä valtion avustamina Suomeen. Kerta oli ensimmäinen, kun valtio oli mukana aikuisten palautuksissa leiriltä.

Leirillä on yhä 15 lasta ja viisi aikuista, jotka ovat Suomen kansalaisia. SR:n mukaan viranomaisilla on aikomus tuoda lopulta myös heidät Suomeen.

Ulkoministeriön erityisedustaja Jussi Tanner sanoo SR:n haastattelussa, että siitä voisi muodostua pitkällä tähtäimellä turvallisuusriski, jos leiriläisiä ei palautettaisi Suomeen.

− On naiivia ajatella, että esimerkiksi suomalaiset lapset leirillä vain katoaisivat sinne eivätkä koskaan tulisi takaisin. Uskon, että he tulevat takaisin ennemmin tai myöhemmin. Me voimme valita, miten ja milloin se tapahtuu.

Al-Holin leirillä on tuhansia eurooppalaisia, jotka ovat toimineet terroristijärjestö Isisin palveluksessa.

Ruotsissa pohditaan parhaillaan, mitä leirillä yhä olevien maan kansalaisten kanssa tulisi toimia. Sisäministeri Mikael Damberg (sd.) on todennut, että Isisin tekemiin rikoksiin osallistuneet asetetaan syytteeseen Syyriassa kurdihallinnon toimesta. Jussi Tannerin mukaan tähän liittyy riskejä.

− Koillis-Syyriassa ei esimerkiksi ole ollut kunnollista rikoslakia, hän sanoo.

Mitä mieltä olit artikkelista?

7

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On lapsellista ajatella myös, että nämä äidit aloittaisivat normaalin äidin elämän ja jättäisivät tuon koko touhun..

      • Anonyymi

        Niin, totta.


    • Anonyymi

      Sinne vaa suoraan Ilta - Sanomiin :)

    • Anonyymi

      Hyvä olisi, että kotoutettaisiin Ohisalon naapuriin kaikki maahanmuuttajat, pois lukien työperäinen.

      Ei kuluisi kauaakaan, kun olisi pullat uunissa ja iloisia vauva uutisia, synnyttyään hieman ihmeteltäisiin suklaasimmuja ja mustaa kiharaa pörröä, ristimä nimeksi jihadistiset etu nimet.

      Uskontonsa mukaan islamistien kuuluu käyttää kristittyjä hyväkseen, ohisalosta en tiedä, mihin uskoo, utopiaan...?

    • Anonyymi

      Hallitus teki päätöksen al-Holista vuosisi sitten, muistatte mitä Marin totesi, äidit tuodaan jos lapsen etu vaatii, Kurdit ilmoittaut ettei lapsia eroteta äideistään.
      Teille näkyy olevan joku päähänpintymä jostain henkilösä liittyen al-Holiin.
      Ei epäilystäkään ettei loppujakaan tuoda, tilanne ollut selvä vuoden mutta ei teille.

    • Anonyymi

      on tehty valtavan suurta tyhmyyttä suomen hallituksessa,
      piittaamatta suomen tulevaisuudesta ja turvallisuudesta,
      aivan käsittämätöntä toimintaa suomelle vastuullisilta
      MUKA VASTUULLISILTA mistereiltä

    • Anonyymi

      Paras hallitus mitä suomella voi olla, kourallinen al-Holista ei turvallisuus riski, ovat jatkuvan tarkkailun alla.
      Yhteiskunnasta löytyy turvallisuus uhkia kun 16 vuotiaatkin murhaajia, äärioikealta vasara tappajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      161
      2936
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      32
      2792
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      31
      1800
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      181
      1648
    5. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1516
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      322
      1447
    7. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      97
      1393
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1219
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      69
      1205
    10. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      76
      1152
    Aihe