Porvoon vanhan aseman kupeessa Ratakadun ja Vanhan Helsingintien kupeessa on iso parkkipaikka, jossa ei ole lainkaan muista kaupungeista tyypillisiä 24h tai 48h pysäköintirajoituksia. Näin ollen siellä voi talvisäilyttää ilmaiseksi harrasteautoja, asuntovaunuja ja veneitään, mitä nyt kukakin ikinä keksii. Tällä hetkellä siellä on pitkäaikaissäilytyksessä yksi asuntovaunu ja aiemmin oli myös yksi grillivaunu.
Turvallisuudesta ei tarvitse olla huolissaan, sillä paikalla on asunut jo yli puoli vuotta yksi karavaanari kaupungin johtajan siunauksella. Jos haluaa halvalla asua, niin tuonne kannattaa asuntovaunun kanssa mennä, kaupungin paraatipaikka, jossa ei tarvitse maksaa penniäkään leirintämaksua, ei parkkimaksua, ei kiinteistöveroa, ei mitään. Jos tuolle paikalla asuvalle heittää vaikkapa laatikollisen kaljaa, niin se varmastikin valvoo säilytyksessä olevia ajoneuvojanne, etteivät vandaalit pääse tekemään ilkivaltaa.
Mutta joo, kun moni syksyllä kyseli matkailuvaunulleen tai veneelleen säilytyspaikkaa talveksi, niin tällainen olisi nyt tiedossa.
Ilmaista säilytystilaa autoille/veneille/kärryille yms.
Anonyymi
1
540
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se hölmöä maksaa kaupungille toista sataa euroa vuodessa veneen säilytyksestä Sakta Fartenin tulvivalla vesijättömaalla, jos kaupungilla on ilmaisia alueitekin ilman rajoituksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15311468- 288122
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565954Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664947- 174714
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai374371Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1004262- 903565
- 803280
- 481781