Vastikkeen nousun riski

Anonyymi

HASOn käyttövastikkeet ovat tällä hetkellä varsin edullisella tasolla, mutta hieman epäilyttää se, tulevatko nuo jatkossakin pysymään maltillisella tasolla ? HASOn sivuilta löytyy tällainen "vastaus": Tulevaisuuden vastikekehitykseen vaikuttavat oleellisesti inflaation ja euribor-koron kehitys, koska ne vaikuttavat pääomakuluihin, jotka ovat noin 60 prosenttia kokonaiskuluista.

8

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HASO laittaa myös alentuneet kustannukset vastikkeisiin. Tänään tuli tieto ensi vuoden vastikkeetta, joka alenee neliössä viidellä kympillä kuukaudessa.

    • Anonyymi

      Onhan itsestään selvää jos korot nousee niin kaikkien hintojen nousu on siitä seurausta, Hasossa se vain on pienempää kuin muidenyhtiöiden vastikkeissa.
      Asumiskustannukset on omistus- vuokra- ja asumisoikeusasunnoissa riippuvaisia yhteiskunnan muuttujista niin lämmön energian kuin muidenkin asiaan vaikuttavien muuttujien vaikutuksesta, näitä on vaikea ennutaa vuosikymmeniä eteenpäin.

      • Anonyymi

        HASO on varmasti turvallisin ja edullisin valinta asumisoikeusyhtiöksi. Niin nyt kuin tulevaisuudessakin


    • Anonyymi

      Inflaatio on vaan hyvä asia ja ilman sitä koko asojärjestelmän rahoitus jouduttaisiin rukkaamaan uusiksi.

      Korot onkin sitten huonompi asia varsinkin sellaisissa kohteissa joissa ei lainaa ole ehditty lyhentämään paljoakaan lainan takaisinmaksun takapainoitteisuuden takia.

      • Anonyymi

        Tuo lainojen takaisin maksun takapainotteisuus taitaa tosiaan tuoda korotuksia uudistuotannon käyttövastikkeisiin ajan myötä, etenkin jos ja kun korkotaso nousee.


    • Anonyymi

      HASOja on kai alettu rakentamaan 90-luvulta lähtien. On sitten mielenkiintoista nähdä kun talot tulevat peruskorjaus ikään.

      • Anonyymi

        Kyllä vanhimmat asot ovat 90-luvun alusta ja ne ovat jo pian 30 vuotta vanhoja. Eikö Helsingissä niitä siis peruskorjata? Ainakin Turussa 90-luvun asumisoikeusasuntoja peruskorjataan täyttä päätä ja on peruskorjattu jo vuosia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä vanhimmat asot ovat 90-luvun alusta ja ne ovat jo pian 30 vuotta vanhoja. Eikö Helsingissä niitä siis peruskorjata? Ainakin Turussa 90-luvun asumisoikeusasuntoja peruskorjataan täyttä päätä ja on peruskorjattu jo vuosia.

        Riippuu vähän siitä mitä sillä peruskorjauksella tarkoitetaan. Yleisesti peruskorjauksella tarkoitetaan esim. linjasaneeraus, julkisivuremontti tai kattoremonttia. En jaksa uskoa, että Turussakaan peruskorjattaisiin 30v. ikäisiä taloja. Linjasaneerauksen vanha ohje oli, että 40v ja putkien uusinta olisi aiheellista ja tällä hetkellä putkiremontit tehdään keskimäärin noin 50v. taloihin. peruskorjauksia tehdään tällä hetkellä helsingissä 40-70vuotiaisiin taloihin.
        Helsingin keskustassa saatetaan tehdä julkisivuremontteja tiheämmin kuin jossain periferiassa. Kampissa uusittin julkisivu alle 40v. taloon eikä siinäkään ollut kyse, että seinät olisivat olleet teknisen ikänsä ehtoopuolella vaan, että siinä vaihdettiin kusenkellertävät pikkuruiset neliölaatat tummanharmaisiin isompiin suunnikkaan muotoisiin laattoihin eli kyseessä oli enemmänkin ulkonäkökysymys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45572
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      43
      11343
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      88
      8602
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      276
      6650
    7. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      43
      2344
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2284
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      44
      2124
    10. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      2075
    Aihe