Reklamaatio ja palautteen antokin Hasoon kannattaa aiheesta!

Anonyymi

Saatiin alustavaa tietoa tulevan vuoden 2021 vastike-kustannuksista kuten myös kk vesimaksun ennakon alenemisesta!
Takavuosien huomattavaan käyttövastikkeen (vuokra) alenemaan ei päästy kuten muutamia vuosia sitten jopa perättäisinä vuosina.
Mutta pienikin alennus entiseen nähden on parempi kuin samansuuruinen kustannusten nousu.
Vesimaksu yhtiössämme jonka suuruus pari viime vuotta on ollut korkeimmalla mahdollisella tasolla, vaihtelee kummallista kyllä niin Haso-taloissa eri puolilla merkittävästikin!
Viime vuonna toim-johtajan tiedotteessa joka oli samalla sekä vesimittareilla - että mittarittomille taloyhtiöille saman sisältöinen viesti.
Siinä tuli ilmi (2019) yllättäen että mittarittomien talojen ja talouksien kk vesimaksu joka perustuu pääosin henkilömääriin asunnoissa oli halvempaa kk maksua kuin esim. meillä joissa asuntokohtainen mittari on käytössä - missä kussakin milläkin teholla ja tavalla!?

Tätä ihmettelin ja myös kyselin tältä muutenkin vastuualueensa aso-asioista hyvin vaikenevalta toimitusjohtajalta suoraan. Eikä vastausta siihen missään muodossa ja selitystä - miksi vesimaksujen ennakko mittarilla varustetuissa asunnoissa /taloissa on korkeampaa!?

Sittemmin on käynyt ilmi asukkaan kertomana ( hlö mukana myös talotoimikunnassa siellä) että juurikin Hekan vuokra-asunnoissa on yllättävän paljon pienempi vesimaksu ihan uuden alueen kiinteistöissä nekin ja on 15 euroa kuukaudessa vuokran lisäksi! Siis 15 -euroa kk, ja vesimittareita ei tiettävästi ole!?

Mikä tekee sen eron että osassa Hason asuintaloissa (useimmat kuten tiedämme ovat varsin uusiakin) on näin suurta eroa vesimaksuissa ja vielä verraten Hekan vuokarataloihin on vaikea ymmärtää?
Eikä se että oli tai on talo uudempi tai vanhempaa tuotantoa voi olla syy maksujen erisuuruiseen määrään!

Mutta oliko tämä nyt tämän hiljaisen vaikenija toim. johtajan "vastaus" että tulevana vuonna vesimaksu alenee noin 2- vuoden takaiseen määrään ( ja on siis ennakkoa joka tasataan vuoden lopulla)!
Muut kustannukset ja kuluerät olisi odotettavaa laskisi jopa vuosittain myös enemmän kuten kerroin vuosia sitten tehtiin.
Korot (jos ja kun yhtiöissä omaa lainaerää ) ovat olleet jo 10-vuoden ajan euro.maiden tasolla lähes 0-% korolla!
Kustannuksia ovat nostaneet myös kaiken aikaa lisätyt ( vanhan isännöintitoimiston) henkilöstökulut - joiden tarpeellisuudesta ei kukaan ole esittänyt mitään faktaa!
Nyt uuden toivottavasti tehokkaamman isännöinnin kautta kuluja edelleen karsitaan myös toimistokohtaisesti mm. Helsingissä!

On siis oltava tyytyväinen 17 - euron kk ennakko vesimaksun ennakko alenee näin ja tässä ajassa!

Hyvää alkavaa vuotta !

4

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse asuin Hason asunnossa ja muutin pois muutama kuukausi sitten. Isännöitsijäntoimiston vaihto ei ainakaan laske hintoja. Vanhan isännöitsijätoimiston kulut näkyivät vuosittain talohallitukselle lähetetyissä laskelmissa Uusi toimisto varmaan tuplaa kustannukset. No, eipä enää haittaa vaikka Hason halvat vastikkeet vähän nousevat. Riittää ainakin valittajilla narisemista ja kirjoitettava.

    • Anonyymi

      Meillä jakoivat avoimella tiedotteella kuukausivuokran korjauksen postiluukusta, jossa siis tiedotettiin kuukausivuokralaskelman kera, että postipalvelun kautta lähetetyssä vastikelaskussa on virheellinen vesimaksuennakko.
      Voisivat vähän terästäytyä tuossa, sillä eihän se nyt kuulu kaikkien nähtäväksi minkä verran tai ketä laskutetaan huoneistosta.

    • Anonyymi

      Joo ja kyllä kannattaa!
      Vesilaskutuksen "tasaus" saapui vaikka itse laskutus-vuokranmaksu kautta on jäljellä uudelle vuodelle pitkälle.
      Palautusta pikkuisen verran sen jo kalliisti perityn 21 e/kk maksun ennakkoon!

      Hyvä näin sillä olin jo varma tulee jälkilaskua kun kulunut vuosi on veden kulutuksen kannalta myös erilainen.
      Mutta nyt ilm. uudet ohjeet tai muuta, ja uusi toiminnan harjoittaja ei osaa vielä ottaa aso-asukkaiden vedenkulutuksen kautta itselleen ylihinnoittelun kautta lisätuloa kuten edellinen päätoimija?
      Enkö "meeminen" äänetön yhtiömies tj. myös on siinä jonkunmoinen estäjä?

      Nyt voi olla erilainen vuosi tulossa jälleen mutta ennakkomaksu tosiaan aleni edellisestä!

    • Anonyymi

      HASO vastikkeet muodostuvat kohteen hoitovastikkeesta ja koko yhtiön tasattavista kustannuksista, joita ovat pääomakulut ja tontin vuokrat. Lisäksi tulee maksettavaksi tyhjäkäynneistä aiheutuvat kustannukset ja vielä kerätään varoja tulevia peruskorjauksia varten. Kohdekohtaiset hoitokulut sisältävät myös suuria vuosikorjauksia, jotka nostavat vanhojen kohteiden vastikkeita. Tällöin käy yleensä niin, että uusissa HASO kohteissa vastike laskee ja vanhoissa nousee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1549
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1374
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1287
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1188
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1155
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      955
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      817
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      744
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      715
    Aihe