Pylväsporakoneen hihnat

Anonyymi

Ostin vuosi sitten yksityiseltä harrastuskäyttöön Tamforce-pylväsporakoneen (valovirta 550 W, kartio MK2, 16 mm:n istukka, 12 nopeutta). Myyjä oli ostanut koneen itselleen ammattikäyttöön mutta todennut piankin tarvitsevansa työssään järeämpää. Kone oli siisti ja minun oli helppo uskoa, että se oli ostettu uutena vain muutamaa kuukautta aikaisemmin. Hintakin varsin sopuisa, joten sain mielestäni rahalleni vastinetta eikä minulla ole myyjää vastaan mitään hampaankolossa.

Laite toimii muuten asianmukaisesti, mutta sain huomata vetohihnojen kuluneen pahoin. Vähänkin raskaammassa työssä ne luistavat kiristysyrityksistä huolimatta. Ilmeinen suunnitteluvirhe: hihnapyörien läpimitta on selvästikin tingitty liian pieneksi. Uskoisin hihnojen uusimisen kuitenkin auttavan ongelmaan.

Tiedustelin laitteita uutena myyvältä Puuilolta varaosiksi uusia hihnoja. Minulle myytiin eioota ja kehotettiin tiedustelemaan eri myymälöistä, sattuuko niistä löytymään palautuksena tulleita koneita, joista minulle ehkä voitaisiin irrottaa hihnat. Pari yhteydenottoa ei ole johtanut tuloksiin.

Halpahan tuollainen kiinalaislaite on uutenakin, mutta varaosien saatavuus maahantuojan kautta ei kai olisi kohtuuton toivomus!

Osaisiko joku täällä antaa vinkin, mistä minun kannattaisi tuollaiseen värkkiin voimansiirtohihnoja kysellä? Laite talvehtii satojen kilometrien päässä mökillä enkä tullut syksyllä lähtökiireissä ottaneeksi hihnojen mittoja tai itse hihnoja malliksi mukaan. Käyttöäkin tulee vasta kesällä, mutta olisi hienoa saada käypäiset hihnat mukaan jo kevään/kesän ensimmäiselle mökkireissulle.

16

4592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä! Tuo kone vaikuttaa muuten vastaavalta, mutta on lähes tuplahintainen Puuilon myymään Tamforceen nähden (435 € vs. 259 €). Vaikea uskoa, että olisi kyse identtisestä laitteesta. Pitääpä yrittää ottaa selvää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vinkistä! Tuo kone vaikuttaa muuten vastaavalta, mutta on lähes tuplahintainen Puuilon myymään Tamforceen nähden (435 € vs. 259 €). Vaikea uskoa, että olisi kyse identtisestä laitteesta. Pitääpä yrittää ottaa selvää.

        IKH on tunnetusti kalliin ostopaikan maineessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        IKH on tunnetusti kalliin ostopaikan maineessa.

        Niinpä. Toisaalta olen joskus yllättynyt ostettuani ensin jotakin Motonetistä ja havaittuani sen jälkeen että olisin saanut samaa tai vastaavaa tavaraa halvemmalla viereisestä IKH:sta. IKH :n kanta-asiakkuudella saa myös hyvinkin monista tuotteista 5 pinnan alennuksen.

        Monen tuotteiston osalta IKH:ssa vaikuttaa olevan kahta linjaa: on kalliimpia ammattivärkkejä ja vieressä jos ei halpaa niin ainakin halvempaa kuluttajakamaa samaan tarkoitukseen.

        Olen tyytyväinen asuessani paikassa, josta on vain puoli kilometriä molempiin liikkeisiin, molemmilla melkeinpä yhteinen P-alue.

        (kirjoitti aloittaja-Anonyymi)


    • Anonyymi

      Aloituksessa on humoristinen määritelmä "ammattikone", samaa romua on ainakin kymmenellä eri merkillä yhtä monella eri myyjällä...

      • Anonyymi

        Minä (aloittaja) en puhunut "ammattikoneesta", vaan kerroin ostamani koneen eka omistajan ostaneen koneen omaan ammattikäyttöönsä, missä se kävi heiveröiseksi. Aivan eri asia.

        Minä tarvitsen konetta satunnaiseen kesäajan harrastuskäyttöön mökillä, missä ei ole edes sähköjä vaan pelataan aggregaatin varassa. Tuollainen "kiinanromu" ajaa asiansa hienosti ollessaan kunnossa. Jos saan sellaisen satasella, käytän jonkin Arbogan hammasrataskoneen ja "kiinanromun" välisen hintaeron ehdottomasti johonkin muuhun kuin porakoneeseen. Eläkeläinen ei ammattikonetta kaipaa vaan resurssit on pakko käyttää mielekkäästi eikä ylimitoitettujen mielihalujen mukaan.


      • Anonyymi

        Aloittaja tässä vielä kommentoi: Ostamani Tamforce-kone vaikuttaa muilta osin hämmästyttävän käyttökelpoiselta hintaisekseen. Heikko kohta on nuo ensiasennus- voimansiirtohihnat, jotka eka omistaja vaikuttaa pilanneen vaatimalla koneelta liikoja. Uusilla (toivottavasti laadukkaammilla) hihnoilla uskon pärjäileväni koneella hienosti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja tässä vielä kommentoi: Ostamani Tamforce-kone vaikuttaa muilta osin hämmästyttävän käyttökelpoiselta hintaisekseen. Heikko kohta on nuo ensiasennus- voimansiirtohihnat, jotka eka omistaja vaikuttaa pilanneen vaatimalla koneelta liikoja. Uusilla (toivottavasti laadukkaammilla) hihnoilla uskon pärjäileväni koneella hienosti.

        Pinolin välys on vaan aikamoinen noissa kaikissa mitä minä olen kokeillut.


    • Anonyymi

      Kiilahihnoja myy monikin firma, vanhat malliksi mukaan, ja kas, uskon että remmit löytyy.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ennen kuin lähtee höpöttelemään omiaan, kannattaisi lukea aloitus :D


    • Anonyymi

      Minulla sama kone, ja olen yrittänyt löytää hihnat siihen. Motonetillä ei ole, eikä Bilteemalla. Seuraava paikka mistä kyselen on IKH. Saa nähdä jos kone päätyy ankkuriksi!

      • Anonyymi

        Miksi tässä keskustelussa puhutaan hihnoista monikossa, eikö ko. laitteessa ole vain yksi hihna? Tuntematta tapausta, niin eikö hihna ole hyvin samantapainen kuin autojen perinteiset kiilahihnat, löytyisikö niistä sopivaa? Itse hain nauhahiomakoneen vetohihnan Etrasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi tässä keskustelussa puhutaan hihnoista monikossa, eikö ko. laitteessa ole vain yksi hihna? Tuntematta tapausta, niin eikö hihna ole hyvin samantapainen kuin autojen perinteiset kiilahihnat, löytyisikö niistä sopivaa? Itse hain nauhahiomakoneen vetohihnan Etrasta.

        Niin kyllähän nyt hihnoja löytyy, kun vaan ymmärtää oikeanlaisesta kaupasta kysellä kuten juuri vaikka Etrasta.


    • Anonyymi

      Turhien aloituksien aiheena olevissa "paremmissa" porakoneissa lienee useammat hihnat...

    • Anonyymi

      Oisko ylitetty aikaisemmalla omistajalla heppoisen koneen kapasiteetti ja poltettu hihnat. Tuollaisessa moottori kuumenisi joku muu paikka hajoaisi jos hihnat ei luistaisi.
      Hihnoja saa aika helposti mihin tahansa kun mittaa ja katsoo millaiset pitää olla.

      Omissa koneissa ei luista hihnat, tänään 20mm paksuun normaalia rakenneterästä kovempaan lattaan, oikealla 230v käsiporakoneella joka oli hyvässä poraustelineessa, 35mm reikiä 18kpl. Kova tasainen vääntö pienillä kierroksilla, 3 kertaa alennettu vaihteisto ja isoilla rattailla, yli 1000w. Teräkin pysyy kunnossa ja terävänä pienillä kierroksilla, leikkausöljyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6008
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      62
      3699
    3. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      16
      2840
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      186
      2779
    5. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2339
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      36
      2325
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      18
      2147
    8. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      21
      2129
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      149
      1428
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      287
      1380
    Aihe