Olisi mukava kuulla neulojien mielipide eri pyöröpuikoista. Mikä on suosikkinne?
Taas neulomisesta innostuneena ostin Knitpro SYMFONIE DENIM vaihtopääsetin- Olen niihin hieman pettynyt. Lanka ei liu puikoilla kovin hyvin ja kaapelikiinnityskään ei kaikkein kätevin ole. Joudun välillä kiristämään.
Ostin kokeeksi Addin metalliset pyöröpuikot . Silmukat liukuvat puikoilla hyvin, puikon ja kaapelin yhdistymiskohta on todella huomaamaton ja kaapeli on mukavan "rento".
Onko jollain komenusta Addin uusista nelsikanttipuikoista, Novel?
Pyöröpuikot
2
1326
Vastaukset
- Anonyymi
Oon harkinnu oktagon-puikkoja. Pentagon puikoilla neuloin amerikkalaisen patalapun männä kuussa. Pentagram-puikoilla tulee saatanallisen siustiä jälkeä. Vaihtoehtoja siis on.
Minun suosikkini on KnitPro Zing. Olen hankkinut niitä useita eri paksuisia sarjoja, sekä samat sukkapuikkoina. Kiva kun ovat koon mukaan eri väriset, niin näkee suoraan, minkä kokoisista on kyse. Ja onhan se koko merkitty itse puikkoonkin, niin ei tarvii arvuutella. Ne ovat tosi luistavat, mikä nopeuttaa neulomista. Niillä saa tosi tasaista neuletta.
Kerran on pyöröpuikko lähtenyt takuuvaihtoon kun kaapelikiinnityksen metalliosa jumitti ja nyt on toinen lähdössä samasta syystä, kunhan on asiaa sinnepäin. (Pika-apuna käänsin puikon toisinpäin, niin saan villapaidan tehtyä.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1363221Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk622831Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362229Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042131Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1312002Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441971Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101272Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville141055Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920