Sinus pilonidalis.

Anonyymi

Alipainehoito tähän pakaravaon paiseeseen on loistava asia. 7 vrk saa olla ihan rauhassa. Hoitajat vastusti ja lääkäri halusi. Yleensä niitä isein ronkittavia nauhoja laitetaan onneks ei mulle!!

Hyvinkäällä siis leikattiin 23.12.2020 tulehtui ja päivystys avauksen jälkeen klo 10 kuume nousi 37,4. Pakko oli nukutukseen mennä. Siis itse halusin. Tuskaa se eka avaus. Puudutusaine ei oikee toiminut. Sain onneks kipupiikin .Vittu siyä tuskan määrää. 5h odottelua. Leikkaud meni hyvin ja toipuminen kotona myös. Ihan ei kärsinyt normaalisti istua mutta melkeen. Maha jäi hitaalle, alotin terveellisen ruoan. Lohta, protskua valkosipuli hunaja mausteita antioksidantteja vitamiineja. Ei alkoa. Viljaa vähemmän.
4cm haava parantunut viikossa 2,5cm!! Tupakoin kyl. Ekaa 2 pv ehkä 4 tupakkaa. Wc käynnit pelotti mutta hyvin pystyi käymään. Sairaalassa ekan avaamisen jälkeen sain katetrin. Olihan se helpompi mutta ilkeän tuntuine.. Suihkussa käyminen helppoa pico 7 laitteen kun irroittaa hetkeksi. Viikon päästä taas haavahoito aika.

Erilainen joulu aatto kyllä. Hoitajat ja lääkärit ihan jees. Ottaen huomioon ajankohdan tuntui että oli jo joulu mielessä monella kun vähän sellaista hmm.. haparointia? Mutta hyvin vähän.

Anteeksi sekava, virheitä täynnä oleva teksti. Ei vaan jaksa korjailla enkä oo lahjakas kirjottaja. 😂😂✨
Ps. Kertokaa omat kokemuksenne. Erityisesti alipainehoito kiinnostaa.

0

1238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

        SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
        Maailman menoa
        182
        5107
      2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

        anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
        Ikävä
        81
        3656
      3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

        Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
        Maailman menoa
        7
        3125
      4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

        "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
        Maailman menoa
        25
        3078
      5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

        Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
        Maailman menoa
        61
        2697
      6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

        Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
        Maailman menoa
        41
        2316
      7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

        Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
        Suomalaiset julkkikset
        103
        2253
      8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

        Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
        Ikävä
        29
        2117
      9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

        Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
        Maailman menoa
        75
        2095
      10. Mitä saa sanoa?

        Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
        80 plus
        92
        2059
      Aihe