Sinus pilonidalis.

Anonyymi

Alipainehoito tähän pakaravaon paiseeseen on loistava asia. 7 vrk saa olla ihan rauhassa. Hoitajat vastusti ja lääkäri halusi. Yleensä niitä isein ronkittavia nauhoja laitetaan onneks ei mulle!!

Hyvinkäällä siis leikattiin 23.12.2020 tulehtui ja päivystys avauksen jälkeen klo 10 kuume nousi 37,4. Pakko oli nukutukseen mennä. Siis itse halusin. Tuskaa se eka avaus. Puudutusaine ei oikee toiminut. Sain onneks kipupiikin .Vittu siyä tuskan määrää. 5h odottelua. Leikkaud meni hyvin ja toipuminen kotona myös. Ihan ei kärsinyt normaalisti istua mutta melkeen. Maha jäi hitaalle, alotin terveellisen ruoan. Lohta, protskua valkosipuli hunaja mausteita antioksidantteja vitamiineja. Ei alkoa. Viljaa vähemmän.
4cm haava parantunut viikossa 2,5cm!! Tupakoin kyl. Ekaa 2 pv ehkä 4 tupakkaa. Wc käynnit pelotti mutta hyvin pystyi käymään. Sairaalassa ekan avaamisen jälkeen sain katetrin. Olihan se helpompi mutta ilkeän tuntuine.. Suihkussa käyminen helppoa pico 7 laitteen kun irroittaa hetkeksi. Viikon päästä taas haavahoito aika.

Erilainen joulu aatto kyllä. Hoitajat ja lääkärit ihan jees. Ottaen huomioon ajankohdan tuntui että oli jo joulu mielessä monella kun vähän sellaista hmm.. haparointia? Mutta hyvin vähän.

Anteeksi sekava, virheitä täynnä oleva teksti. Ei vaan jaksa korjailla enkä oo lahjakas kirjottaja. 😂😂✨
Ps. Kertokaa omat kokemuksenne. Erityisesti alipainehoito kiinnostaa.

0

1231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Saisinpa halata sinua joka päivä

        ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
        Ikävä
        50
        5639
      2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

        SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
        Maailman menoa
        44
        4352
      3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

        Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
        Ikävä
        144
        3786
      4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

        Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
        Maailman menoa
        91
        3630
      5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

        Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
        Maailman menoa
        70
        2854
      6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

        Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
        Maailman menoa
        105
        2497
      7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

        Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
        Maailman menoa
        56
        1816
      8. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

        anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
        Ikävä
        40
        1689
      9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

        Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
        Maailman menoa
        226
        1656
      10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

        Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
        Suomalaiset julkkikset
        32
        1427
      Aihe