dna mobiilidata nopeus ?

Anonyymi

dna mobiilidatan nopeus, onko se muillakaan sitä, mistä on maksettu ?

Puhelimessani on 150 Mbps mobiilidata.

tuossa tuo b = bitti, joten tavua / s nopeuden saamiseksi se pitää jakaa joko 8:lla tai sitten 10:llä.

150 / 10 = 15 MTavua/s.

MUTTA:

imuroidessani tiedostoa:

KNOPPIX_V8.6.1-2019-10-14-EN.iso 22-Nov-2019 15:44 (4.3Gt)

hakemistosta:

http://ftp.nluug.nl/os/Linux/distr/knoppix-dvd/

TinyURL:attu versio:

https://tinyurl.com/knoppixdvd

niin imurointinopeus on vain n. 2 MTavua / s.

Siis alle 1/7 tuosta 15 MTavua/s tavoitenopeudesta.

kello näyttää 0:51, joten ei luulisi olevan mitenkään erityisen ruuhkainen aika nettiyhteyksissä.

Tämän perusteella:

Yli 20 Mbit / sekunti nopeudesta maksaminen on tarpeetonta, koska asiakas ei saa siitä mitään hyötyä, eli operaattorit myyvät sellaista nopeutta, mikä voidaan saavuttaa vain operaattorin itsensä organisoimassa testissä, mutta ei asiakkaan todellisessa käytössä.

Eli 150 Mbit / s mobiilidata on n. 2 -kertainen nopeudeltaan verrattuna 10 Mbit/s dna Welho -taloyhtiölaajakaistaan Helsingissä (kaapelimodeemi) silloin, kun imuroidaan yhtä suurikokoista tiedostoa.

Koska mobiilidatan latenssi on suurempi kuin kaapelimodeemiyhteyden, niin yhden suurikokoien tiedoston imurointi nopeustestinä antaa kaiken lisäksi mobiilidatasta todellista nopeamman kuvan , sillä on odotettavissa, että jos imuroitaisiin useita pieniä tiedostoja, niin silloin 150 Mbit/s mobiilidata on todennäköisesti jopa hitaampi kuin 10 Mbit/s dna Welho -taloyhtiölaajakaista (kaapelimodeemi).

10

1595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedoston latauksessa pullonkaula voi olla monessakin paikassa, mutta eipä nuo mobiililiittymien maksiminopeudet kyllä tosiaan yleensäkään toteudu. Minullakin oli jossain vaiheessa 4G/50 Mbps liittymä kotikäytössä, ja silloin vielä joskus hiljaisina aikoina pääsi nopeustestilläkin lähelle maksiminopeutta, mutta kun nopeudet alkoi hyytymään, vaihdoin taloyhtiölaajakaistaan. Siinä on se 10 Mbps ilmainen ja 100 Mbps noin kympin kuussa. Ja toimii vakaasti, ei ihan sataa tule mutta 85 Mbps tulee käytännössä aina.

    • Anonyymi

      Mobiiliyhteys on mobiiliyhteys eli epävakaa.

    • Tiedoston lataus on huono tapa testata yhteyden nopeutta, tämä on paljon parempi: https://www.speedtest.net/

      (Mutta tosiaan kuten jo täällä sanottiin niin mobiililiittymät usein ovat alle maksiminopeuden.)

    • Anonyymi

      Meillä on DNA 4G/50M (nämä mainokset ovat kaikilla operaatoreilla imurointisuunta, ylöspäin nopeus on vain puolet tai alle). Nopeus on käytännössä keskimäärin noin 35 Mbit/s.

      Riippuen siitä millainen järjestely kotiverkossa on, siellä on paljon mahdollisia pullonkauloja 150M nopeudele, pc:ssä wlan kortti, liinuksissa driveri, mahdollinen routteri, ja jos yhteys on älypuhelimesta niin se.

      Kaikilla muillakin yhteysmenettelyillä (kapeli/kuitu) mainostetut nopeudet ovat varsin optimaalisia.

      • Anonyymi

        Pullonkaulat on mobiiliyhteydessä ei kodin laitteissa?


      • Anonyymi

        Littymäni on DNA 4G/10M ja mittauksissa latausnopeus on aina ollut luvattua suurempi, välillä 10 - 16 M. Ilmeisesti DNA yrittää rajoittaa nopeuden tuohon 10 megaan, mutta ei ehdi ennen kuin mittaus päättyy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pullonkaulat on mobiiliyhteydessä ei kodin laitteissa?

        Pullonkauloja voi olla: Kotiverkon sisisissä yhteyksissä, yhteydessä kodista palvelunrahastajalle, yhteyksissä palvelunrahastajalta eri reittejä Ficix-solmuun ja yhteyksissä sieltä eri suuntiin internettiä. Sillä ei ole juurikaan väliä onko yhteys langaton vai langallinen, monet niistäkin yhteyksistä jotka tulevat puhelintöpselistä liikuu jo langattomasti talojakamon ja palvelunrahastajan välillä.

        Kotiverkossa, jos on käytössä WLAN, kannattaa panna kaikki ne yhteydet toimimaan 5 GHz alueella joissa se on laitteiden puolesta mahdollista, siirtonopeus niissä yhteyksissä noin kaksinkertaistuu, verrattuna siihen että käyttää 2,4 GHz alueetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pullonkauloja voi olla: Kotiverkon sisisissä yhteyksissä, yhteydessä kodista palvelunrahastajalle, yhteyksissä palvelunrahastajalta eri reittejä Ficix-solmuun ja yhteyksissä sieltä eri suuntiin internettiä. Sillä ei ole juurikaan väliä onko yhteys langaton vai langallinen, monet niistäkin yhteyksistä jotka tulevat puhelintöpselistä liikuu jo langattomasti talojakamon ja palvelunrahastajan välillä.

        Kotiverkossa, jos on käytössä WLAN, kannattaa panna kaikki ne yhteydet toimimaan 5 GHz alueella joissa se on laitteiden puolesta mahdollista, siirtonopeus niissä yhteyksissä noin kaksinkertaistuu, verrattuna siihen että käyttää 2,4 GHz alueetta.

        Ei ole. Se on 4G yhteydessä..


      • Anonyymi

        No tuokin on vielä kohtuu hyvä mobiiliksi. Meillä se alkoi pahimmillaan hyytyillä jonnekin parin megan tasolle, joka haittaa kyllä jo käyttöä aika pahasti, kun siihen kuuluu esim. videoiden katsomista. Mutta mobiiliyhteyksissä on just tuo, että nopeus vaihtelee miten sattuu riippuen sijainnista, ajasta jne.. Lankaliittymillä ainakin minulla on nopeus ollut aina hyvin vakaa ja lähellä luvattua. Tuo satameganen vähän jää luvatusta (85), mutta sekin on kuitenkin vakaa, enkä tuosta ole viitsinyt hermoilla, kun arvelen että tuollaiset nopeudet lienee jo aikalailla äärirajoilla mitä vanhoilla puhelinjohdoilla pystyy siirtämään.


    • Anonyymi

      Minulla on tässä nyt Elisan 150 Mbps liittymä, jolla nopeustestin tulokset näkyy vaihtelevan välillä 4-112 Mbps. Tässä vessanpöntöllä istuskellessa tuli nyt 36 Mbps.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      99
      3241
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      1
      2583
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2496
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      64
      1463
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      91
      1435
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1035
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      955
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      331
      947
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      857
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      824
    Aihe