Vähän pyykkikoneen käytöstä.
Käytän hajusteettomia pesuaineita. Pesen koneen 3 kuukauden välein etikkavedellä 90 asteessa.
Lajittelen pyykit.
Yleensä pesen 60 asteessa.
Kuitenkin kun nyt otin pyykit koneesta, ne eivät tuoksuneet raikkailta.
Jotensakin ummehtuneilta.
Näin on ollut jo jonkun aikaa.
Missä vika?
En vie mielelläni talon yleistilan kuivahuoneeseen pyykkejä.
Käytän talon kuivausrumpua joskus.
Miten saan pyykit raikkaiksi?
Käytän hajusteettomia pesuaineita. Pesen koneen 3 kuukauden välein etikkavedellä 90 asteessa.
Lajittelen pyykit.
Yleensä pesen 60 asteessa.
Kuitenkin kun nyt otin pyykit koneesta, ne eivät tuoksuneet raikkailta.
Jotensakin ummehtuneilta.
Näin on ollut jo jonkun aikaa.
Missä vika?
En vie mielelläni talon yleistilan kuivahuoneeseen pyykkejä.
Käytän talon kuivausrumpua joskus.
Miten saan pyykit raikkaiksi?
Vastaukset 79
Vanhimmat
Monelle ihmiselle olen sanonut, että joskus voi pestä hajuttomilla, mutta jos jatkuvasti pesee, niin tulee paha haju.
En tiedä, miten hajuttomat testataan. Ehkä toimii uusiin kuteisiin, mutta ei vanhoihin, jotka kyllä alkavat haista. Lakanat ja pyyhkeet pesen aina 90°.
Ano 16:25
Pitää sitten vaihtaa pesuaineita.
En pese 90° koskaan pyykkiä.
Pitäisi kokeilla.
Minä olen aina pessyt hajusteettomalla siitä asti kun niitä on saanut, yleensä BioLuvililla, vaatteet pesen 40 ja liinavaatteet 60 asteessa, huuhteluainetta en käytä mutta etikkaa lorautan tilalle eikä koskaan ole ollut hajuongelmia vaatteissa eikä koneessa !
Käytän pääasiassa hajustettomia valko-ja kirjopesuaineita, mutta silloin tällöin ostan tarjouksesta OMOn tai jonkun muun perinteisen. En ole koskaan millään etikkavedellä puhdistanut (kone ainakin 25 v Cylinda Bioline), ritilän puhdista pari kertaa vuodessa. Kuivatan froteepyyhkeet ja lakanat usein terassilla pyykkinaurun reunoissa, on talossa pitkä räystäs sateensuojana. Mutta usein sateella kaikki sisällä olohuoneessa, jonne viritän telineen. Kuivuria en ole käyttänyt kuin joskus untuvatakkiin. En ole huomannut hajua, enkä huomaa aloittajan pesussa virhettä. Omituiselta tuntuu. Olisiko joku uusimerkkinen, halpa kone, jonka uumeniin jää seisomaan vettä.
Ano 16:42
Minkä ritilän?
Pitäisi kuulemma se kumitiiviste pestä harjan kanssa.
Jäänyt vähälle hoidolle.
Kone on Hoover ja neljävuotta vanha
Koneen alaosassa on pyöreä nuppi, josta kääntämällä tulee ulos ritilä/siivilä. Siihen on kertynyt kaikenlaista nukkaa ja töhnää vaatteista, joskus irronnut pieni nappi tai tukkarenksu. Siinä samalla koneesta tulee pois kaikki seisonut vesi. riitilä puhdistetaan ja huuhdellaan.
Totta tosiaan, joskus pyyhin tiivisteet rätillä, johon ruiskautan mäntysuopaliuosta.
Kaikki pesuaineeni ovat suihkepulloissa, niin altaidenpesuaineet kuin wc-pntön, kaakelien ja kylppärin lattian pesuaineet. Ja laimennan suihkepulloihin itse, kun suihkepullon kera ostettu aine on puolet kalliimpaa kuin täytepullon aine. On fairy, tolu ja mäntysuopaliuos. Näppäräkäyttöistä eikä koskaan hulahda liikaa.
Ano
Koneessani on eri systeemi.
Avaan luukun ja senjälkeen pyöräytän sihdin ulos.
Koneen putkesta tulee vettä ja putki haisee pahalle.
Tällöin pesen koneen etikkavedellä 90°.
Pieni huomautus.
Ei koskaan käytetä rättejä vaan liinoja.
Sanot että koneen putki haisee pahalle. Meneekö se putki suoraan alas viemäriin ? Ehkä se poistoputki pitäisi jollakin tavalla puhdistaa, Jos siinä putkessa on joku mutka ja sinne kerääntynyt pesuaine saosta ja nöyhtää joka ei irtoa tavallisella puhdistuksella.
Hyvä aloitus sinulta. Taidanpa mennäkin tuonne puhdistamaan pyykkikoneen pulveriluukun ja sihdin ja kumisen tiivisteen vaikkapa kloriitilla kun ei ole sitä vahvaa etikkaa eikä muitakaan ympäristö ystävällisiä aineita.
Hytinäx1
Hytinäx
Koneessa on kaksi putkea.
Toinen menee viemäriin.
Toinen on etuluukun takana jossa on "nukkasihti".
Kun otan pois sen nukkasihdin, siitä putkesta leimahtaa paha haju.
Ja ylimääräiset vedet valuvat lattialle.
Minulla on kahdeksan vuotta vanha edullinen Whirlpool,
Ei haise pyykki. Pesen aina pyykin 30 tai 40-asteisilla lyhimmillä ohjelmilla
(pari kertaa viikossa)
Nykyään käytän Lumme Sensitive pyykinpesunestettä
noin puolella annostuksella.
"Sensitive" pyykinpesuaineitten nimissä tarkoittaa "hajusteeton".
En käytä oikeastaan koskaan huuhteluainetta.
Niistä tulee kone ajan mittaan "limaiseksi"
ja huuhteluaine on tarpeeton useimpiin materiaaleihin.
Pari kertaa vuodessa puhdistan rummun sitruunahapolla, jota myydään
apteekissa.
En tiedä onko märkä pyykki koksaan niin kovin "raikkaan" tuoksuista ?
En ole haistellut.
Kuivana se on ihan raikasta ollut aina.
Moni käyttää tarpeettoman paljon pesuainetta.
Koneet eivät huuhtele täydellisesti.
Ehkä pesuainejäämä alkaa haista vaatteissa.
Ano 17:11
Minulla onkin ollut ongelma saada pyykki kuivaksi.
Tilasin kuivausrummun ja saan sen ensiviikolla.
Laitetaanko koneeseen jotain tuoksuliinoja pyykin sekaan.
Joskus luin jostain pyykkipähkinöistä.
Mitähän ne ovat?
Pesupähkinä ? Joku uutuus, jossa pesuaine ?
Ennen tuli perus-Comfortilla hyvä tuoksu pyykkiin. Nykyisin ei tuoksu millekään.
Onko enää hyvätuoksuisia huuhteluaineita?
Ano
Että sellaisenkin vaara olemassa.
Ei kone sitruunahaposta ala hoosiannaa huutamaan !
Se oli tod.näk. sattuma, että koneesi hajosi juuri siiloin.
Ei pidä paikkansa.
Sinulla nyt typerää vastaaninttämistä. En huvikseni kirjoittele valheita kuten eräät.
Kukin voi tarkistaa koneensa ohjeista onko mainittu ettei s-happoa saa käyttää. Se varoitus tulee ottaa vakavasti.
Ehkä hyvin vanhojen koneiden ohjeissa ei ole varoitusta........
Kyllähän fakta on, että pyykkikoneet pitää vaihtaa 5 - 10 vuoden välein, vaikka ei olisi vikaa. Joissakin koneissa on tuo 10 vuoden takuu.
Sitä vanhemmat kurppa ruppanat joutaa kaatopaikalle. Niiden pesuteho vastaa jotakuinkin sitä, että liota pyykkiä pesuvadissa ja nosta ylös, väännä liiat vedet pois ja nosta kuivumaan.
Niin no, nykykoneet, vaikka niitä saa jo 300-400 hinnalla, ei olekaan köyhille. Silloin on parempi pitää se 20 vuotta vanha rupu ja ripustaa ylleen paskassa lionneet vaatteet.
Ai, jäi ikäänkuin pakonomaiseksi vastaaninttäminen päälle sitruunahapon lisäksi. Hormonitko rouvalla noin heittää, että täytyy vielä tyystin skeidaa sönkätä koneen iästä?
Minulla on vakio käytössä vanha pulsaatoripesukone.Tomii erittäin hyviin ja tulee tosi puhdasta pyyķiä.En aijo vaihtaa automaattikoneeseen.
Pesupähkinöitä käytetään pesuaineen tilalla, ei ne sen kummempia ole. Itse en ole kokeillut eikä kukaan tuttavapiirissäkään. https://www.ekolo.fi/info/pesupahkinat/22/
Pyykinpesukoneen nukkasihti pitää tyhjentää ja puhdistaa riittävän usein.
Ano 17:12
Tehty on.
huuhteluaineeksi etikkaa - aina
Apteekista sitruunahappoa ja pesu 90 astetta. Pesun jälkeen tyhjennä se ''hukkaputki''
Ja sitten perään pesu 60 astetta. pitäisi hajujen hävitä.
Se on zeoliitti mikä kertyy koneeseen ja haisee, tai sitten puhdistamaton nukkasihti.
Itse pyöräytän kerran kuukaudessa tyhjän koneen 90 valkopesulla, eikä ole hajuhaittoja, pyykki tuoksuu puhtaalta eikä pesuaineelta. Hajuton nestemäinen MiniRisk ei sisällä zeoliittia.
Ano 19:58
Zeoliitti onkin syypää. Ei heti tullut mieleen.
Olen käyttönyt sitä aina.
Kokeilen MiniRiskiä
Ostin viimeksi Elisan biohajoava pyykinpesuneste.
Lukee että on:
Hajusteeton
Väriaineeton
Fosfaatiton
Fosfonaatiton
Zeoliititon
Täytyy tämä puteli käyttää.
Korjaus 20:37
Po. Erisan pyykinpesuneste
ihminen ja talo kun tulee vanhaksi niin niistä alkaa tulla hajuja jotka ei lähde pesemälläkään
njj
meinaan vaan että jos peset hoitokodissa olevan vaarin pyykkejä haju voi johtua siitä
Leski! Jätä se etikka väliin vähäksi aikaa, lisäksi ulos kuivamaan ja tuulettumaan kunnolla, niin tulee kiva raikkaus pyykkiisi!
Ano
Kone 4 vuotta, ei kovin vanha vielä
Ano 21:01
No voi hyvät hyssykät.
Miksi ihmeessä pesisin jonkun vaarin pyykkejä kotona.
Kummallinen ajatus.
Ano21:23
Veisin ulos pyykkiä jos olisi naru mihin ne ripustaisi.
Täällä on autopaikat niin että pyykkinaruille ei ole jätetty tilaa.
Terassilla pidän pientä telinettä, mutta naapuri savustaa ne tupakoillaan.
Vaihtariksi jäi enää kuivausrumpu
joku teillä sitten vähän tuoksahtaa, ei se haju tyhjästä tule, vaan siitä mitä sinne
koneeseen laitat
nj
Ano 11:09
Olen ajatellut asian näin,että pesukone on likaista pyykkiä varten.
Siis ei jummalauta sulla on mielenterveysongelma tuosta tupakasta. Ja paha.
Tuskin se naapuri istuu sun pyykkitelineen vieressä ja puhaltelee savut pyykkeihisi.
Kohta varmaan tunnet tupakan pers papereissasikin kun oikein uskottelet.
Kuivausrumpu. Se muuten lemuaa tupakalle. Usko vaan.
Mutta sitä et tiennyt että rumpu kutistaa vaatteita ja pilaa kankaan kuosin hetken päästä.
Oikea kuivatustapa on kosteuden haihduttaminen sen aikaa kun se kestää pyykki ripustettuna.
Ano 1:56
Tänään tuodaan kuivausrumpu kotiini.
Aivan sama mitä sinä yrität sanoa.
Konetta ei voi pestä samassa koneessa kolmen kuukauden välein.
Kehon ominaistuksut pilanneet vaatteet, ettei teillä vain ole kihti, onko isovarvas kipeä?
Ano Eilen 14:18
Mitkä ihmeen ominaistuksut?
Jos pyykit pesun jälkeen haisee vanhassa koneessa, rummun pohjalla täytyy olla vuosien mittaan kertynyttä töhnää. Sitä voi yrittää käsitellä sitruunahapolla ja muilla, mutta ei se sieltä poistu, hapot vaan poistaa siihen kertyneet huuhteluaine jäämät sun muut
Käyn nykyisin aika harvoin täällä, mutta heikunkeikun eksyminen 70plussiin muistutti taas kerran että tänne jäi ja on varmasti tullut uusiakin aivan kivoja ja kelvollisia kirjoittajia ja onnekseni pistäydyin eilen illalla kun etusivu mainosti pyykinpesuongelmia.
Olinkin juuri katselemessa uutta pyykkokonetta kun luulin vanhan luotettavan whirlpoolini, joka tuli talon mukana kaupassa 7 vuotta sitten olevan sanomassa sopimusta irt. Pysähteli ja ei lähtenyt toimimaan kun säätimestä vääntäen ja sitten totesimme että pumppu taitaa olla sökö. Saimme sitten kuitenkin pumpun tekemään hommansa ja sitten luin täältä että pyykkikoneessa on joku sihti joka tarvii avaa ja putsaa aina välillä. Kaikki nää vuodet kun olen käyttänyt pyykkikonetta ja ei ollut mitään tietoa asiasta. No me tehtiin se sihdin puhdistus ja kappas vaan pyykkikone toimii taas.
Ei voi olla totta!
Olet 7 vuotta käyttänyt pesukonetta ja kertaakaan et ole putsannut nukkasihtiä!
Melko uusavutonta touhua.
Yleensä ne käyttöohjeet luetaan ensin, oli sitten uusi tai vanha kone.
Jos teille tulee ongelmia auton kanssa, niin kannattaa varmasti tutkia ensin bensapumppu.
Tuskin olette tietoisia mistään öljynsuodattimesta...
Autojen huolto ja hoito on miehen tonttia, ei minun. Näyttää käyttävän huollossa aina kun tietokone ilmoittaa että on aika. Onneksi on verstas tuossa alle sadan metrin päässä siellä ne pikkuviat korjaa ja isommatkin, mutta ei nyt ole ollut mitään suurempaa.
On minulla ollut aikaisemminkin pesukoneita mutta en koskaan ole ollut tietoinen mistään nukkasihdistä. Ei ole koskaan ollut tarvetta. Edellisen jätin täysin toimivan mökkiini jonka myin, seuraavalle omistajalle. Ei ollut kovin vanhakaan.
En lue käyttöohjeita paitsi kun ostan jonkun uuden aparaatin niin kootessa ja käyttöön laittaessa luen ohjekirjasta ja sitten jos ei joku juttu toimi niin etsin virheenhausta.
Savun hälvettyä katsotaan ohjekirja......
Sinä ilmeisesti jätät kuljetustuetkin irroittamatta, kun ostat uuden pesukoneen.
Siinä vaiheessa, kun vehje hyppii pitkin seiniä, selaat vasta ohjekirjaa.
Typerämpää selitystä en ole koskaan kuullut:
"En koskaan lue käyttöohjeita".
Et taida osata sisäistää lukemaasi:
" paitsi kun ostan jonkun uuden aparaatin niin kootessa ja käyttöön laittaessa luen ohjekirjasta "
elikkä siinä vaiheessa kun en ole laittanut vielä käyttöön laitetta luen ohjekirjaa
***
Yleensä kyllä pyydän jotain toista asentamaan raskaat koneet. Minä en ole mitenkään teknillisesti lahjakas tai edes kiinnostunut. Mies hoitaa kuljetustuet ja alustat ja kiinnitykset. Jos tarvitaan ammattiapua niin tilataan.
Ja kuitenkaan et ole ohjekirjaa lukiessasi havahtunut siinä kohtaa, jossa kehoitetaan puhdistamaan nukkasihti määräajoin?
Taitaa sen oman sisäistämisesi kanssa olla vähän niin ja näin.
Miksi jankutat selvää asiaa vastaan?
Otetaan sitten vielä kerran alusta: tämä kone tuli talon mukana. Ei meidän asentama. Mahdollisesti ohjekirja on jossain, mutta en ole nähnyt sitä.
Edellisessä koneessani ei ollut mitään nukkasihtiä.
Rumpukuivaajassani, jonka ostimme itse, puhdistan molemmat nukkasihdit huolellisesti.
https://youtu.be/LYWNbMSjlj8
Ohjeistusta
Suurkiitos, taas olen oppinut minulle aivan uusia asioita.
Olet kyllä kaikkien palstojen norkoilija, sekä paskaa jauhava torimatami.
Kodinkonekorjaajan ohje, kokeilin ja hyväksi havaitsin:
Kone pois seinästä. Täytä melko kuumalla vedellä, johon on sekoitettu reilusti hajusteellista pyykinpesuainetta. Täytä kone piripintaan asti, ja jätä likoamaan yöksi. Aamulla tyhjennä alakautta, puhdista samalla nukkasihti. Laita sitten kone 90 asteen puuvillapesuohjelmalle ja puhdista vielä ohjelman jälkeen nukkasihti. Irtoaa koneeseen juuttuneet liat!
Miksi pitäisi vaivautua?
Itse olen aina ostanut uuden auton, kun tuhkakuppi täyttyy.
On jotenkin köyhän tuntuista touhua tuo pyykinpesu.
Ja vaatteita vaihtaessani laitan käytetyt vaatteet jätesäkkiin ja jätän sen portin ulkopuolelle.
Kyllä ne silkkipaidat, merkkifarkut ja käsin neulotut puuvillasukat ovat aina kelvanneet jollekin.
Pyykinpesu kotona on niin alkeellista toimintaa!
Niin muuten onkin!
Minäkään en tiskeistä ole kiinnostunut, joten käyn aina ravintolassa syömässä ja kahvilla jollakin huoltoasemalla.
Kyllä köyhänä olisi viheliäistä elää!
Miksi vaivautua ulos, kun ravintolapalvelut tuodaan kotia, niin halutessani.
Muuloin sisäkköni huolehtii erilaisista kotipalveluista ja monenlaisista tarpeista sekä viihdyttämisestä.
Samaa sanoi minullekin eilen autonkuljettajani, kun pyysin käyttämään sisäkköä ostoksilla.
Elämä on ihan mukavaa, kun sen oikein oivaltaa.
Tarkoitat varmaan päältä täytettävää konetta. Sivuluukulliset on vaikea täyttää vedellä.
Minulla käy täyden herkun kotipalvelu kun itse istun johtajan tuolissani ja leikin liikuntarajoitteista.
Joo, päältätäytettävä kone silloin pitää olla. En huomannut mainita, meillä on sellainen pienemmän tilantarpeen vuoksi.
Tämä ketju muuttui ihme pelleilyksi.
Ihan asiallisesta aiheesta kehkeytyy joku ruotsalainen farssi.
Ei voi vähempää kiinnostaa, jos joku ulkomaanelävä ei ole kuullutkaan pesukoneen huollosta mitään.
Saattaa olla, että Ruotsissa hoidetaan pesukoneita samallalailla kun koronavirusta.
Ei siis mitenkään.
Kirjoittaja voisi esittää asiansa oman ikäistensä palstalla.
Siellä voi olla lisää yhtä huolimattomia taloudenhoitaja
Outoa, että hyvä kodinkonekorjaajan ohje leimataan pelleilyksi. Olet tainnut käsittää asian väärin.
Minulla on haastava pyykinpesuaineisto, miesväen työ on fyysistä, haalarit ovat mullassa, öljyssä jne. Ei siis mitään siistiä toimistotyötä. Pesen koneen välillä 95 asteen valkopyykkiohjelmalla, käytän koneen puhdistukseen sitruunahappoa, puhdistan usein nukkasihdin, myös koneen "kauluksen" ja pesuainelokeron. Siitä huolimatta kone ei tuntunut puhtaalta.
Tuo aikaisemmin kirjoittamani ohje koneen täytöstä vedellä yms. toimi hyvin, eli tämä tiedoksi niille, jotka ymmärtävät lukemansa.
Ei mitenkään mahdotonta myöskään että "joku ulkomaanelävä" olisi hakenut pyykinpesuongelmiinsa apua tästä samaisesta ketjusta ja eipä ne pyykinpesuongelmat ja pyykkikoneenhuolto ole ikäriippuvaisia ainakaan aikuisiässä. Eikä maakohtaisia. Eiköhän kaikissa pohjoismaissa ainakin ole samanmerkkiset koneet käytössä.
Aloituksesi on julkinen ja sinulla ei ole mitään mahdollisuutta komennella muita kirjoittajia täällä, olemaan, tulemaan, jäämään tai lähtemään.
Ano 06.01 10:34
Sivustatäytettävä kone ilmeisesti täytetään, niin johonkin asti.
Ano 06.01 11:47
Voihan sitä apua hakea mistä vaan, mutta onko pakko kirjoittaa asian vierestä.
Otsake koskee pyykinpesua ja aiheessa pysytään.
Mitä autot ja ruokapalvelut kuuluvat tähän ketjuun?
On silti niin tuttua täällä, että toinen puhuu aidasta ja toinen aidan seipäästä.
Se on vain niin, että toisten koneet haisee ja toisten ei. Toisten kuteet haisee ja toisten ei. Mistä se sitten lienee jotunutkin. Yhdeltä kysyin kauttarantain, että miksi kotinsa limusi niin, että meinasi yrjö tulla ja kotiin tullessa piti kuteet parvekkeelle heittää. Ehdotin siihen, että jos ei persettään pese. No, nyt kun on yksin asunut, niin kotinsa tuoksuu jo ihan normaalilta kodilta. Että ehkä ei toinen sitten sitä persettään pessyt! Niin se on pyykin ja koneenkin kanssa!
Mitenkähän mahdetaan koiraperheissä pestä vaikka pyyheliinat.
Sadepäivinä niitä käytetään tosi paljon.
Ja haisevat koiralle.
Vai onko koirilla omat pyykkikoneet.
jos ei pese muuta kun omia pyykkejä, hajun syy löytyy peilistä
ei kone ala itsekseen haisemaan.
Helppo homma kone teki
nj
Ano 18:19
Ei minulla ole ollut peiliä pesukoneessa.
Puhdista+siivilä,+pese+kone+60+asteessa+tyhjiltään+allamainitulla+pesuaineella.
SERTO+KIRJO,+nopeasti++biohajoava+98%,+37+pesukertaa>>>Oranssinen+värinen,+miedosti+hajustettu,+fosfaatiton+zeoliititon+ja+väriaineeton.++Pesen+pyykkiä+ammatikseni,+joten+tiedän+näistä+asioista+paljon.
Pesuaine jota käytät, tuli ostoskassiini tekstin "miedosti hajustettu" vuoksi/takia/ansiosta.
Maailman paras Suomessa valmistettu tuote.
Monessa pesuaineessa on niin vahva haju, että jouduin talvellakin nostamaan pyykit pihalle.
Kaikista kauhein tuoksu oli pyykinpesuainetableteissa.
No mulla oli vähän saman kaltaista ongelmaa. Pyykki ei haissut, mutta kone haisi. Pesin konetta sitruunahapolla, ei auttanut. Sitten keksin, että se haju tulee lattiakaivosta, johon poistivesi on johdettu. Nykyään putsaan sitä lattiakaivoa viemärinavaajalla, ja se auttaa. Sinne kertyy jotain mikrobikasvustoa, jota pyykinpesuaineet eivät riitä poistamaan.
E-lux pesukone EW6T5227F4 ohje
”Älä käytä rummun puhdistuksessa happoja sisältäviä kalkinpoistoaineita”
”Sitruunahappo on kolmearvoinen orgaaninen happo”
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sitruunahappo
Sitruunahapolla käsittelyn jälkeen koneen laakerit ulvoivat voimalla kolmen pesun ajan. Kone ei ihmeekseni hajonnut
Otan tämän vanhan ketjun vielä esiin.
Olen tutustunut tarkkaan Hoover-koneen huoltokirjaan ja kaikkiin mahdollisiin vikoihin pesukoneessa.
Netistä olen lukenut ohjeita.
Nyt vihdoin välähti.
Koneeni on tietty lähes seinässä kiinni.
Joten en näe koneen taakse.
Eikä ole voimia siirtää sitä tai nostaa.
Ei muuta kuin Mies paikalle.
Sanoin miehelle, että kaikkien tutkimusteni tulos on, on että koneesta lähtevä poistoletku on pahasti mutkalla.
Mies tarttui koneeseen ja katsoi taakse.
Poistoletku oli täysin mutkalla.
Siinäpä syyllinen.
Mies avasi seinäliittimen ja suoristi letkun.
Eipä ihme, että vesi ei ole päässyt pois kunnolla eikä siten linkoa.
Nyt pyykkiä koneeseen, että jokohan toimii.
Päivänjatkoja
Nonnii kukaan ei oo niin viisas kuin vanha nainen. Itestäni käytän, vanha viisas pohjalainen nainen.
Miten muuten pyykkiketjuunkin saa joku kirjoitetuksi säännönvastaisen, poistettavan viestin?
Ano 8:43
Olisiko joku ostanut sivustatäytettävän isoluukkuisen pesukoneen.
Ja joku harras on nähnyt
siellä vilahtavan intiimejä alusasuja.
Tällainen voi olla poiston paikka.