Millaisia kokemuksia löytyy kissan lymfoomasta, minkä ikäinen kissanne oli sairastuessaan ja hoidettiinko sairautta jotenkin? Onko kenenkään kissalle annettu solusalpaajahoitoa?
Kissan lymfooma
3
3362
Vastaukset
- Anonyymi
Kokemusta löytyy kissan suolistolymfoomasta. Ikävä tauti. Saatiin erinäisistä syistä ja sattumista johtuen diagnoosi myöhään. Kissa sai solusalpaajahoitoa, joka kyllä auttoi mutta sivuvaikutuksiakin tuli. Hoito lopetettiin, kissan kunto koheni hetkeksi. Jo parin viikon kuluttua hoidon lopettamista oli pakko päästää kissa kärsimyksistään. Se oli ainutlaatuinen kissa, josta en mitenkään olisi halunnut luopua.
Omalla kissallani lymfooma todettiin liian myöhään ja syytän siitä itseäni. Syyskuussa otetut verikokeet oli ok, kuten myös lokakuussa otetut röntgenit ja siitä kuvittelin ettei mitään todella vakavaa voisi olla, vaikka kissan ruokahalu huononi. Joulukuussa sitten todettiin ensin paha anemia ja parin päivän päästä ultrassa lymfoomaan viittaavia muutoksia, ei kuitenkaan selvää kasvainta. Lisäksi oli vapaata nestettä vastaontelossa. Kissani oli 15 -vuotias, minkä ikäinen sinun kissasi oli? Lopetettiinko solusalpaajahoito kesken, vai mentiinkö loppuun asti? Itseäni surettaa, kun emme päässeet edes kokeilemaan hoitoa.
- Anonyymi
Minun kissani oli vain 11-vuotias. Solusalpaajahoito on suolistolymfooman yhteydessä loppuelämän pituinen, meillä meni alun päivittäisen tabletin jälkeen tabletti joka toinen päivä. Meillä hoito oli keskeytettävä kolmen kuukauden jälkeen ja viimeiset viikot mentiin pelkällä kortisonilla. Hyvässä tapauksessa hoito voi pidentää kissan elämää jopa kaksi vuotta. Mutta kuten sanottu, meillä diagnoosi tuli liian myöhään.
En tiedä lohduttaako, mutta ehkä sittenkin pääsitte helpommalla, kun hoitoa ei edes aloitettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3233765Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283530Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42220- 1071597
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181508Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1221262Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99850Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77787- 85723