Sitoutumattomien tunkeutuminen valtuustoon ja lautakuntiin myö-liikkeen ansiosta on ollut positiivinen asia. Se todetaan tutkijoiden suusta ja poliitikkojen suusta, kun poliittisen ilmapiirin arvioidaan hyväksi ja parantuneen. Puolueiden välinen kissa-hiiri-leikki on ollut vähäisempää ja on keskitytty enemmän asioihin.
Hyvän kierrettä pitää jatkaa. Toivottavasti keväällä on paljon sitoutumattomia ehdokkaita, jotka ovat valmiita käyttämään maalaisjärkeä ja äänestämään aina omantunnon mukaan. Sitä päätöksenteko kaipaa. Henkilöiden nimien perästä pitää jättää pois puoluetunnukset. Jokainen edustaja edustaa kaikkia kaupunkilaisia, ei pelkästään sitä sidosryhmää, jonka papereissa oli ehdokkaana. Sitä on sananvapaus. Sitä on liittymisen vapaus. Sitä on demokratia. Ei voi tietää, kuka on edustajaa äänestänyt. Siksi pitää edustaa kaikkia. Kesken kauden voi vaihtaa valtuustoryhmää ja silti on edustaja, koska valtakirja on henkilökohtainen. Sitä ei pidä antaa minkään puolueen käyttöön. Lappeenrannan päätöksenteko ei kaipaa ohjausta puolueiden pääkonttoreista Helsingistä. Pitää käyttää maalaisjärkeä ja äänestää omantunnon mukaan. Sitä valitsijat edellyttävät.
Miten saadaan mahdollisimman monta sitoutumatonta valtuustoon? Siten, että ehdokkaita on paljon ja lisäksi pienien puolueiden tulee tehdä tekninen vaaliliitto, että äänien yhteismäärä olisi mahdollisimman suuri. Sitä kautta aukeaa paljon valtuustopaikkoja. Sitä kautta suuret puolueet jäävät toiseksi ja kolmanneksi. Sitä kautta tulevaisuuden päätöksentekoilmapiiri on nykyistäkin parempi. Silloin jokainen edustaja tuntee voivansa vaikuttaa.
Myö-liike on vaikuttanut positiivisesti Lappeenrannan päätöksentekoon
6
111
Vastaukset
- Anonyymi
Päättäjien mielestä myönteiseen päätöksentekoilmapiiriin vaikuttavat etenkin avoimuus ja vaikutusmahdollisuudet. Päättäjien arviot oman kuntansa tilanteesta korreloivat kuntalaisten kunta-arvioiden kanssa. Siis avoimuus ja vaikutusmahdollisuudet.
Jos Anneli Kiljunen sanoo, että me sdp:ssä olemme sitä mieltä, että... niin se ei ole avointa eikä kuvasta vaikutusmahdollisuuksista. Sillä osoitetaan, että olisi yksi mielipide ja kaikki ovat samaa mieltä, Se ei ole kuitenkaan tilanne, vaan voi olla, että enemmistö on sitä mieltä, mitä Anneli sanoo, mutta osa on toista mieltä ja jotkut voivat olla kolmatta mieltä. Puolueiden omien jäseniensä mielipiteiden vaimentaminen vähentää avoimuutta ja vaikutusmahdollisuuksia.
Hyvä päätäksentekoilmapiiri syntyy avoimuudesta ja vaikutusmahdollisuudesta. - Anonyymi
Äänestän ehdottomasti sitoutumatonta tulevissa vaaleissa. Päätöksenteossa ei tarvita mitään puolueohjausta ja kaupunkilaisjärkeä.
Sitoutumattomille pitkä lista ja tekninen vaalilitto kaikkien pienpuolueiden kesken takaa paljon valtuustopaikkoja.
Terve maalaisjärki ja äänestäminen oman tunnon mukaan on järkiteko ja demokratiaa.- Anonyymi
Mitä sitoutumaton tekee lentokentän kanssa ?
- Anonyymi
Myö-liike liittoutui kokoomuksen kanssa ja äänestää kokoomuksen ehdotusten ja esitysten puolesta. Aloittaja on ilmiselvästi kokoomuksen kannattaja.
- Anonyymi
Äänestän Persua.
Heidänkin riveistään löytyy sellaisia, jotka eivät puoluekuria kumartele, eikä PS sitä juuri muutenkaan käytä. Maalaisjärjen käyttö on siis sallittua.
Bonuksena tulee vielä suurempi läpimenomahdollisuus.
Extrabonuksena kaikenlaisten piiperöiden peppukipu. - Anonyymi
Sitoutumattomat äänestävät omantunnon mukaan, ei jonkun puolueen mukaisesti. On häpeäksi antaa oma valtakirjansa jonkun puolueen käyttöön. Se on äänestäjille pyllistämistä.
Meillä voi Lappeenrannassa olla asiat paljon paremmin kuin Suomessa keskimäärin. Ei tarvitse tyytyä siihen, mitä Arkadianmäellä päätetään. Meillä on omat asiat ja itsenäinen valta päättää parhain päin. Sen takia puolueiden ohjaus on huono idea. Olemme itsenäinen kaupunki. Oma näkökulma, viisaita ajatuksia. Voimme olla Suomen paras. Maalaisjärki ja omantunnon mukainen päättäminen kaikki yhdessä on avain hyviin ratkaisuihin. Eniten vapaasti äänestäen saanutta kannatusta voittakoon. Se edustaa kuntalaisten mielipidettä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään915194Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen533336Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,732705Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621368Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041288Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?241219Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121096- 461040
- 411036
Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2311017