Niin mikä se on?
Mikä on puhdas Android?
Anonyymi
381516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Sellainen missä ei ole laitteen valmistajan omia käyttöliittymiä tai sovelluksia vaan se on sellainen minkä Google on alunperin julkaissut. Tällaisia malleja on One Plus, Nokia merkeillä. Tai tarkemmin niissä on "lähes" puhdas Android eli niissä on valmistajan pieniä käyttöä helpottavia muokkauksia ja toimintoja mutta käyttöliittymä on muutoin sama kuin Googlen julkaisema.
eli google pixel, kaikissa muissa on jotan valmistajan omia juttuja, mutta mistäs ostat pixelin
Eipä niitä kannata sensuhteen ostaa. Nämä "muut" ovat riittävän puhtaita selkeään käyttöön ja niissä on jopa viisaasti ajateltuja lisäominaisuuksia.
Heti rupesit kiertelemään kun totuus selvisi. Mulle yksikin valmistajan tekemä lisäys on epäpuhdas. Vain pixel on täysin googlen ajattelema versio, siihen tulee päivitykset heti eikä ensi vuonna.
En ruvennut:)
olet ihme jäärä kun et tosiasioita pysty koskaan myöntämään. Jos joskus olet armejan käynyt niin saatoit olla aika hankala tapaus.
En en:D
Tuo "puhdas" taitaa olla aika pitkälti myyntimiesten keksimä termi. Kun puhelinvalmistajalla ei ole omaa kelvollista puhelin- ja sovelluskehittelyä, niin sitten vaan myydään kännykät ilman monia hyödyllisiä ominaisuuksia ja sovelluksia.
Ja kun nimitetään tätä sovelluksettomuutta ja ominaisuudettomuutta "puhtaudeksi" ja lätkäistään päälle vielä lupauksia joistain päivityksistä - vähän niinkuin myytäisiin ilmaa siis - niin kauppahan käy, vaikka vähän kalliimmalla hinnallakin. :D
Eipä se sitä ole. Puhdasta järjestelmää oli se tietokoneessa tai missä tahansa on aina helpompi, sujuvampi,käyttäjäystävällisempi käyttää kuin näitä valmistajan rankasti muokkaamia versioita. Näihin on myös helpompi tehdä päivityksiä koska valmistajan ei tarvitse testata sen toimivuutta omalla käyttöliittymällään ja esiannetuilla sovelluksilla.
Paitsi, että se "puhtaan" Androidin sujuvuus ja käyttäjäystävällisyyskin on useimmiten valitettavasti vain täysin tyhjää myynninedistämispuhetta.
Tehottomammat prosessorit, jollaiset näissä Android One -laitteissa usein on (suhteessa saman hintaluokan enemmän muokatun os:n laitteisiin) tekevät niistä ikävä kyllä monesti hitaampia ja töksähtelevämpiä käyttää - siitä huolimatta, että ohjelmisto on "kevyempi". :)
Ei ole vaan totista totta:)
"puhtaat" android puhelimet ei vaan tunnu menevän kaupaksi eikä niitä edes suomesta meinaa löytyä.
Menevät ne. One plus ja Nokia myyvät hyvin
No ei valitettavasti tosiaankaan aina ole. Kyllä se myynninedistämistouhu on monesti ihan silkkaa roskapuhetta. Käytetään tuollaisia hienoja sanoja "puhdas" ja "one", joilla on ihmisten mielissä hyvään ja arvokkaaseen viittaava merkitys - siten niillä voi sitten suoranaisesti huijata ihmisiä ostamaan kuitenkin huonompia ja sisällyksettömämpiä tuotteita kalliimmalla hinnalla.
Ei huijata vaan kannustaa ostamaan upeita laitteita
No ei myy, viime vuoden ostetuimpien joukossa oli joku hassu oneplus ja perus noksu, muut oli samppoja, iphonea, huaweita,xiaomi ja sen sellasia. Tuossa listat https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000007719308.html
Silloinhan ne myy:D
Eipä myy Nokian älyluurit. Ja syykin on aika lailla selvä. Suomalaisille tarjotaan kivijalkakaupoissa aina vain just sitä pienimuistisinta ja tökkivintä versiota, mutta yleensä kuitenkin silti aika kovaan hintaan.
Kauppiaat yrittävät loppuun saakka käyttää hyväkseen Nokian puhelinten vanhaa mainetta etenkin juuri suomalaisten mielissä - yrittäen näin härskisti vain maksimoida voittonsa.
Vaan kyllähän kansa näkee tämän läpi ja siksi nokialaisten suosio on niin kovin rajallinen nykyään.
Tämä tehottomuus koskee ainakin Nokian malleja. Xiaomilta sai halvalla hyvän Android Onen ja tehot ihan eri planeetalta.
Tauhkaa vähemmän.
Jokainen Nokia-älypuhelin on valmistettu samalla periaatteella – ne vain paranevat ajan myötä. Kaikissa Nokia-älypuhelimissa – perusmalleista lippulaivapuhelimiin – on puhdas Android-versio, jossa ei ole mitään turhaa. Ostohetkestä lähtien ne oppivat ja mukautuvat sen mukaan, miten käytät puhelintasi. Nokialta saat älypuhelimen, joka on aina ajan tasalla ja valmis tulevaisuuteen.
Ei ole "puhdas" mm. kamerasovellus on valmistajan oma ja joitain lisukkeita löytyy.
On puhdas
ei ole, pitäsi olla googlen kamerasovellus
100%+puhdasta+ei+ole.
Kyllä on.
Niin on Googlen pixel, kaikissa muissa on jotain valmistajan omaa, tämä on fakta ja se ei väittelemällä miksikään muutu.
Kamerasovellus toki tehdään mukana olevaa kameraa varten.
On siinäkin:D
mitä on
Esko se on enemmän kuin embo. Sinustahan kaikki väkivalta kumpuaa.
Mikä etu on puhtaassa Androidissa?
Ei mitään turhaa häiritsemässä käyttöä sekä nopeat päivitykset. Vähän kuin siivottu asunto.
Ja höpö höpö :D
Jep jep puhdas on aina puhdas:)
Puhtaassa ei ole turhaa tauhkaa, tai sitten monia hyödyllisiä toimintoja, joita jossain muussa mallissa on. Onko ne "epäpuhtaudet", eli puhelinvalmistajan omat lisäykset, turhia, haitallisia vai hyödyllisiä on mielipidekysymys, josta voi äänestää ns. jaloillaan hankkimalla sellaisen puhelimen joka itselle sopii parhaiten.
Ei ole mielipidekysymys..
Minun kätteni puhtauden mukaan hän minulle maksaa. (Raamattu, 2 Sam. 22:21)