Sähkö lentokoneet kuhmon lentokentälle ja lypsyrobotit maatiloille,sähköistetty junanratahan jo onkin itänaapuriin,kyllä se siitä.
Kuhmo nousuun
12
148
Vastaukset
- Anonyymi
Työttömien yhdistys,siinä pelastus.
- Anonyymi
Suunan muutos on välttämätön!
- Anonyymi
Jospa perustetaan toimikunta ja projekti ? Tavoite että saadaan raportti jossa päätetään mitä tulisi tehtävä. Raportti valmis 2026 ja tekijät eläkkeelle...ennen kuin väkiluku alle 5000 henkeä. Nyt köy 30 % käy töissä loput eläkkeellä tai hoidossa.
- Anonyymi
Työttömyys loppuu kun ihminen menee oikeisiin töihin.
- Anonyymi
Oikeita töitä vähän.
Kaikki jollain lailla tuettuja tai yhteiskunnan töitä.
Ei se puukaan liiku Kuhmosta ilman kuljetustukea. Jos tuet pois niin oikeat työt olisi liki nolla.
- Anonyymi
Kuhmo saadaan nousuun ja talous kaupungin kuntoon, kun hallintoa kevennetään asukasluvun mukaiseksi. Siihen on ainut keino kainuussa kuntien yhdistyminen.
Tähän ei tietenkään kaupunginjohdon tiimoilta perusteta työryhmää asiaa tutkimaan ja valmistelemaan. Halutaan pitää hyväpalkkaiset virat viimeiseen asti. Kun koronan maksu tulee, on ihme jos valtiovallan puolelta ei tule käskyä kuntien määrän vähentämisestä.
Välillä tuntuu siltä, kun tänne kepun hankkimana on hommattu muualta johtajia. Ovatko he kaikki olleet täydellä sydömellä sitoutuneita meidän Kuhmoon ja paikkakunnan hyvinvoinnin edistämiseen. Vai onko suurin motivaatio hyvä palkka ja kevyet työhommat...
Minulle itselleni on aivan sama , missä virkamies istuu jos hänet puhelimella kiinni saa ja somettaako sotkamossa oleva kunnanjohtaja...Jos täällä meillä on kunnallisvero kohtuullinen!- Anonyymi
Onko kuntalaisaloitteeseen Kuhmon kaupunki vastannut, nythän olisi kuntaliitos-selvitys ajankohtainen, kun vielä ei ole vuotanut laajemmin, että Kuhmon kaupungin talous on romahtamaisillaan, kohta on pakko
- Anonyymi
Kuhmolaiset yritykset ovat PK yrityksiä ja työntekijät PA työläisijä,maaseudun tulevaisuus on nettiporno ja lypsyrobotti.
- Anonyymi
Älkää vaipuko synkkyyteen,toivoa on,akkavalta,maan vetovoima,risriveto ja ylösnousemus👹.
- Anonyymi
Kuhmosta pääsee pois,jos ei omillaan niin sitten liikuvuus avustuksella,tervekätiset ja päiset tulevat onnelliseksi maailmanturuilla.
- Anonyymi
KesKusta valtapuolue toimii kuhmon eduksi,en lähde ajamallakaan evakkoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
KesKusta valtapuolue toimii kuhmon eduksi,en lähde ajamallakaan evakkoon.
Kun ei tiedä minne menee kusta tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1104701Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1683692Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi413153Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a213133Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut331574Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik371250Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun361147Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3031060Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei221030- 72930