Kuhmo nousuun

Anonyymi

Sähkö lentokoneet kuhmon lentokentälle ja lypsyrobotit maatiloille,sähköistetty junanratahan jo onkin itänaapuriin,kyllä se siitä.

12

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Työttömien yhdistys,siinä pelastus.

    • Anonyymi

      Suunan muutos on välttämätön!

    • Anonyymi

      Jospa perustetaan toimikunta ja projekti ? Tavoite että saadaan raportti jossa päätetään mitä tulisi tehtävä. Raportti valmis 2026 ja tekijät eläkkeelle...ennen kuin väkiluku alle 5000 henkeä. Nyt köy 30 % käy töissä loput eläkkeellä tai hoidossa.

    • Anonyymi

      Työttömyys loppuu kun ihminen menee oikeisiin töihin.

      • Anonyymi

        Oikeita töitä vähän.
        Kaikki jollain lailla tuettuja tai yhteiskunnan töitä.
        Ei se puukaan liiku Kuhmosta ilman kuljetustukea. Jos tuet pois niin oikeat työt olisi liki nolla.


    • Anonyymi

      Kuhmo saadaan nousuun ja talous kaupungin kuntoon, kun hallintoa kevennetään asukasluvun mukaiseksi. Siihen on ainut keino kainuussa kuntien yhdistyminen.
      Tähän ei tietenkään kaupunginjohdon tiimoilta perusteta työryhmää asiaa tutkimaan ja valmistelemaan. Halutaan pitää hyväpalkkaiset virat viimeiseen asti. Kun koronan maksu tulee, on ihme jos valtiovallan puolelta ei tule käskyä kuntien määrän vähentämisestä.
      Välillä tuntuu siltä, kun tänne kepun hankkimana on hommattu muualta johtajia. Ovatko he kaikki olleet täydellä sydömellä sitoutuneita meidän Kuhmoon ja paikkakunnan hyvinvoinnin edistämiseen. Vai onko suurin motivaatio hyvä palkka ja kevyet työhommat...
      Minulle itselleni on aivan sama , missä virkamies istuu jos hänet puhelimella kiinni saa ja somettaako sotkamossa oleva kunnanjohtaja...Jos täällä meillä on kunnallisvero kohtuullinen!

      • Anonyymi

        Onko kuntalaisaloitteeseen Kuhmon kaupunki vastannut, nythän olisi kuntaliitos-selvitys ajankohtainen, kun vielä ei ole vuotanut laajemmin, että Kuhmon kaupungin talous on romahtamaisillaan, kohta on pakko


    • Anonyymi

      Kuhmolaiset yritykset ovat PK yrityksiä ja työntekijät PA työläisijä,maaseudun tulevaisuus on nettiporno ja lypsyrobotti.

      • Anonyymi

        Älkää vaipuko synkkyyteen,toivoa on,akkavalta,maan vetovoima,risriveto ja ylösnousemus👹.


    • Anonyymi

      Kuhmosta pääsee pois,jos ei omillaan niin sitten liikuvuus avustuksella,tervekätiset ja päiset tulevat onnelliseksi maailmanturuilla.

      • Anonyymi

        KesKusta valtapuolue toimii kuhmon eduksi,en lähde ajamallakaan evakkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        KesKusta valtapuolue toimii kuhmon eduksi,en lähde ajamallakaan evakkoon.

        Kun ei tiedä minne menee kusta tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      74
      2279
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      50
      2209
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2025
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1801
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      86
      1218
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      74
      1123
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      293
      1005
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      321
      938
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      99
      904
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      56
      837
    Aihe