Kuhmo nousuun

Anonyymi

Sähkö lentokoneet kuhmon lentokentälle ja lypsyrobotit maatiloille,sähköistetty junanratahan jo onkin itänaapuriin,kyllä se siitä.

12

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Työttömien yhdistys,siinä pelastus.

    • Anonyymi

      Suunan muutos on välttämätön!

    • Anonyymi

      Jospa perustetaan toimikunta ja projekti ? Tavoite että saadaan raportti jossa päätetään mitä tulisi tehtävä. Raportti valmis 2026 ja tekijät eläkkeelle...ennen kuin väkiluku alle 5000 henkeä. Nyt köy 30 % käy töissä loput eläkkeellä tai hoidossa.

    • Anonyymi

      Työttömyys loppuu kun ihminen menee oikeisiin töihin.

      • Anonyymi

        Oikeita töitä vähän.
        Kaikki jollain lailla tuettuja tai yhteiskunnan töitä.
        Ei se puukaan liiku Kuhmosta ilman kuljetustukea. Jos tuet pois niin oikeat työt olisi liki nolla.


    • Anonyymi

      Kuhmo saadaan nousuun ja talous kaupungin kuntoon, kun hallintoa kevennetään asukasluvun mukaiseksi. Siihen on ainut keino kainuussa kuntien yhdistyminen.
      Tähän ei tietenkään kaupunginjohdon tiimoilta perusteta työryhmää asiaa tutkimaan ja valmistelemaan. Halutaan pitää hyväpalkkaiset virat viimeiseen asti. Kun koronan maksu tulee, on ihme jos valtiovallan puolelta ei tule käskyä kuntien määrän vähentämisestä.
      Välillä tuntuu siltä, kun tänne kepun hankkimana on hommattu muualta johtajia. Ovatko he kaikki olleet täydellä sydömellä sitoutuneita meidän Kuhmoon ja paikkakunnan hyvinvoinnin edistämiseen. Vai onko suurin motivaatio hyvä palkka ja kevyet työhommat...
      Minulle itselleni on aivan sama , missä virkamies istuu jos hänet puhelimella kiinni saa ja somettaako sotkamossa oleva kunnanjohtaja...Jos täällä meillä on kunnallisvero kohtuullinen!

      • Anonyymi

        Onko kuntalaisaloitteeseen Kuhmon kaupunki vastannut, nythän olisi kuntaliitos-selvitys ajankohtainen, kun vielä ei ole vuotanut laajemmin, että Kuhmon kaupungin talous on romahtamaisillaan, kohta on pakko


    • Anonyymi

      Kuhmolaiset yritykset ovat PK yrityksiä ja työntekijät PA työläisijä,maaseudun tulevaisuus on nettiporno ja lypsyrobotti.

      • Anonyymi

        Älkää vaipuko synkkyyteen,toivoa on,akkavalta,maan vetovoima,risriveto ja ylösnousemus👹.


    • Anonyymi

      Kuhmosta pääsee pois,jos ei omillaan niin sitten liikuvuus avustuksella,tervekätiset ja päiset tulevat onnelliseksi maailmanturuilla.

      • Anonyymi

        KesKusta valtapuolue toimii kuhmon eduksi,en lähde ajamallakaan evakkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        KesKusta valtapuolue toimii kuhmon eduksi,en lähde ajamallakaan evakkoon.

        Kun ei tiedä minne menee kusta tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4696
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      168
      4265
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3882
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3845
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      48
      3665
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3488
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe