Juutuupis viron rahvarallii. Suomessa varmaan kaikki kuolis ja halvaantuis.
Suomi on itse sääntelyn luvattu maa. Näkyy jo harrastustason sääntelynä. Ihme jos suomalainen bisneksen vienti on ulkomaille vaikeaa. Ei ne tajua meidän vaikeuksia sääntelyissä.
Rahva ralli
12
289
Vastaukset 12
- Anonyymi
Mä oon just samaa mieltä sun kanssa!! Täällä jeesustellaa joka asiasta.. vaikka olis minkälaiset turva vermeet niin siltikin jonkun mielestä ei oo tarpeeksi turvallista. Vaikka panssari vaunulla ajaisi 40 km/h, olis kaaret ,hanssit ja vöitä niin että kestää 3 päivää irrottaa itseään autosta niin joku valittaa että tuostakun vetää puuhun niin vyöt pettää ja kuski lentää meren yli Ruotsiin ja niskat menee poikki. Kun on nähnyt unta että niin on käynyt joillekkin ja sitten alkaa uskomaan itsekkin että näin käy.
- Anonyymi
Mitähän te sitten oikein meinaatte. Siis onko liian turvallista?
- Anonyymi
Tuoko turvavarusteet turvallisuuden. Ei tuo. Tutustu onnettomuuksiin joita on sattunut ns. nykyaikaisten turvavaruteiden aikana. Saatat yllättyä.
Aina löytyy niitä jotka ei osaa käyttää varusteita oikein.
Samoin löytyy tapauksia joissa liian hyvä auto on yllättänyt kuljettajan. Kyllä se pito loppuu joskus. Nykyään aina vaan kovemmissa vauhdeissa. Pitääkö siis kaikkien suojautua asioilta jotka itse ymmärtäisi riskiksi. - Anonyymi
Turvallisuus tuo kuluja.. ei tule uusia kuskeja ja vanhatkin lopettaa. Jos pelottaa niin voi jäädä kotiin. Kunnon rallikuskit on hurjia..ja toki ei kukaan kiellä tekemästä turvallista autoa. Löysemmät säännöt ja ne jotka ei pelkää vetää turvalaitteet ala laitaan ja laittaa rahat koneeseen ja alustaan. Pelkurit laittaa kaikki rahat turvallisuus jutut yläkanttiin. Ajaa panssari vaunulla jos pelottaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuoko turvavarusteet turvallisuuden. Ei tuo. Tutustu onnettomuuksiin joita on sattunut ns. nykyaikaisten turvavaruteiden aikana. Saatat yllättyä.
Aina löytyy niitä jotka ei osaa käyttää varusteita oikein.
Samoin löytyy tapauksia joissa liian hyvä auto on yllättänyt kuljettajan. Kyllä se pito loppuu joskus. Nykyään aina vaan kovemmissa vauhdeissa. Pitääkö siis kaikkien suojautua asioilta jotka itse ymmärtäisi riskiksi.Turvavarusteet suojaa ja voi pelastaa vahingon sattuessa.
En ole koskaan nähnyt liian hyvää autoa eikä se liian hyvä auto tee kenestäkään hyvää kuljettajaa. Hyvä kuski pärjää huonommallakin kalustolla niille liian hyville autoille huonoine kuljettajineen.
Varmaan seuraava vertaus tulee v1600 vastaan WRC. Ne voi muuten kumpikin olla hyviä ja myös huonoja.
- Anonyymi
Olis aika mahtavaa jos rahvaralli luokka löytäisi tiensä tänne pohjan perukoille. Vanhoja sora monttuja ja teollisuus alueitten pihoja vois käyttää hyödyksi ja karttojen mustia karvoja ni ei nopeudet nousisi huimiks. Siviili renkailla kesät talvet, opittais hallitsemaan auto ja kunhan taidot kehittyy niin sitten oikea ralli auto alle.
- Anonyymi
Isoa tietä vaan kovaa..omalla vastuulla niin olis yleisölle jotain kivaa.. jos pelottaa niin kierrä vaan keskenäsi soramonttuja.
- Anonyymi
Jokainen hinkkaa hidasta pätkää yhtä lujaa mutta kovavauhtisella se katsotaan kuka nostaa viimeksi.
Kieltämättä kannattaa myös opetella ajamaan hiljaa ettei tule näitä B junnu ulosajoja 20 km/h vauhdista tiukassa takapiikissä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokainen hinkkaa hidasta pätkää yhtä lujaa mutta kovavauhtisella se katsotaan kuka nostaa viimeksi.
Kieltämättä kannattaa myös opetella ajamaan hiljaa ettei tule näitä B junnu ulosajoja 20 km/h vauhdista tiukassa takapiikissä.Kyllä ennen vanhaan ajettiin pieniä teitä rallissa ja käsittääkseni jokainen sai eri ajan, eli se siitä et kaikki ajaa samaa vauhtia. Pienillä teillä opitaan teknistä ajoa ja ajolinjan hakua ettei vauhti kuole kokonaan.
- Anonyymi
Meitä on huonoja aseneteeliseti kuljettamaan autoa minäkin olen ajnut 16v 76v vuotiaaksi ilman itse aiheuttamaani kolaria. muutama mielestäni turha rikesakko lievä ylinopeus suoralla ja hyvällätiellä. parkkisakko . Opettanut kaksi lasta ajokortin ajoon ajanut ulkomailla paras maa ajaa oli Amerikka. huonoin italia venäjälle en ole mennyt omalla autolla.
- Anonyymi
Eikä liity mitenkään kilpa-autoiluun vaikka olisit opettanut mitä ja yleensä ne jotka ei osaa mitään alkaa opettamaan muita.
- Anonyymi
Löytyykö innokkaita viemään asiaa eteenpäin. Jos niin missä päin suomea.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1011216Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️86736Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35671- 47647
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja112525Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30521Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32496Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23477- 59453