Juutuupis viron rahvarallii. Suomessa varmaan kaikki kuolis ja halvaantuis.
Suomi on itse sääntelyn luvattu maa. Näkyy jo harrastustason sääntelynä. Ihme jos suomalainen bisneksen vienti on ulkomaille vaikeaa. Ei ne tajua meidän vaikeuksia sääntelyissä.
Rahva ralli
12
288
Vastaukset
- Anonyymi
Mä oon just samaa mieltä sun kanssa!! Täällä jeesustellaa joka asiasta.. vaikka olis minkälaiset turva vermeet niin siltikin jonkun mielestä ei oo tarpeeksi turvallista. Vaikka panssari vaunulla ajaisi 40 km/h, olis kaaret ,hanssit ja vöitä niin että kestää 3 päivää irrottaa itseään autosta niin joku valittaa että tuostakun vetää puuhun niin vyöt pettää ja kuski lentää meren yli Ruotsiin ja niskat menee poikki. Kun on nähnyt unta että niin on käynyt joillekkin ja sitten alkaa uskomaan itsekkin että näin käy.
- Anonyymi
Mitähän te sitten oikein meinaatte. Siis onko liian turvallista?
- Anonyymi
Tuoko turvavarusteet turvallisuuden. Ei tuo. Tutustu onnettomuuksiin joita on sattunut ns. nykyaikaisten turvavaruteiden aikana. Saatat yllättyä.
Aina löytyy niitä jotka ei osaa käyttää varusteita oikein.
Samoin löytyy tapauksia joissa liian hyvä auto on yllättänyt kuljettajan. Kyllä se pito loppuu joskus. Nykyään aina vaan kovemmissa vauhdeissa. Pitääkö siis kaikkien suojautua asioilta jotka itse ymmärtäisi riskiksi. - Anonyymi
Turvallisuus tuo kuluja.. ei tule uusia kuskeja ja vanhatkin lopettaa. Jos pelottaa niin voi jäädä kotiin. Kunnon rallikuskit on hurjia..ja toki ei kukaan kiellä tekemästä turvallista autoa. Löysemmät säännöt ja ne jotka ei pelkää vetää turvalaitteet ala laitaan ja laittaa rahat koneeseen ja alustaan. Pelkurit laittaa kaikki rahat turvallisuus jutut yläkanttiin. Ajaa panssari vaunulla jos pelottaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuoko turvavarusteet turvallisuuden. Ei tuo. Tutustu onnettomuuksiin joita on sattunut ns. nykyaikaisten turvavaruteiden aikana. Saatat yllättyä.
Aina löytyy niitä jotka ei osaa käyttää varusteita oikein.
Samoin löytyy tapauksia joissa liian hyvä auto on yllättänyt kuljettajan. Kyllä se pito loppuu joskus. Nykyään aina vaan kovemmissa vauhdeissa. Pitääkö siis kaikkien suojautua asioilta jotka itse ymmärtäisi riskiksi.Turvavarusteet suojaa ja voi pelastaa vahingon sattuessa.
En ole koskaan nähnyt liian hyvää autoa eikä se liian hyvä auto tee kenestäkään hyvää kuljettajaa. Hyvä kuski pärjää huonommallakin kalustolla niille liian hyville autoille huonoine kuljettajineen.
Varmaan seuraava vertaus tulee v1600 vastaan WRC. Ne voi muuten kumpikin olla hyviä ja myös huonoja.
- Anonyymi
Olis aika mahtavaa jos rahvaralli luokka löytäisi tiensä tänne pohjan perukoille. Vanhoja sora monttuja ja teollisuus alueitten pihoja vois käyttää hyödyksi ja karttojen mustia karvoja ni ei nopeudet nousisi huimiks. Siviili renkailla kesät talvet, opittais hallitsemaan auto ja kunhan taidot kehittyy niin sitten oikea ralli auto alle.
- Anonyymi
Isoa tietä vaan kovaa..omalla vastuulla niin olis yleisölle jotain kivaa.. jos pelottaa niin kierrä vaan keskenäsi soramonttuja.
- Anonyymi
Jokainen hinkkaa hidasta pätkää yhtä lujaa mutta kovavauhtisella se katsotaan kuka nostaa viimeksi.
Kieltämättä kannattaa myös opetella ajamaan hiljaa ettei tule näitä B junnu ulosajoja 20 km/h vauhdista tiukassa takapiikissä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokainen hinkkaa hidasta pätkää yhtä lujaa mutta kovavauhtisella se katsotaan kuka nostaa viimeksi.
Kieltämättä kannattaa myös opetella ajamaan hiljaa ettei tule näitä B junnu ulosajoja 20 km/h vauhdista tiukassa takapiikissä.Kyllä ennen vanhaan ajettiin pieniä teitä rallissa ja käsittääkseni jokainen sai eri ajan, eli se siitä et kaikki ajaa samaa vauhtia. Pienillä teillä opitaan teknistä ajoa ja ajolinjan hakua ettei vauhti kuole kokonaan.
- Anonyymi
Meitä on huonoja aseneteeliseti kuljettamaan autoa minäkin olen ajnut 16v 76v vuotiaaksi ilman itse aiheuttamaani kolaria. muutama mielestäni turha rikesakko lievä ylinopeus suoralla ja hyvällätiellä. parkkisakko . Opettanut kaksi lasta ajokortin ajoon ajanut ulkomailla paras maa ajaa oli Amerikka. huonoin italia venäjälle en ole mennyt omalla autolla.
- Anonyymi
Eikä liity mitenkään kilpa-autoiluun vaikka olisit opettanut mitä ja yleensä ne jotka ei osaa mitään alkaa opettamaan muita.
- Anonyymi
Löytyykö innokkaita viemään asiaa eteenpäin. Jos niin missä päin suomea.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792322Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1371481- 1331452
- 1541193
- 1081013
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten373927Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683