Jos asuntojen hinnat laskevat tuommoiset 30-50 %, voisi olla järkevämpää odottaa 'pakkomyyntejä'.
Mitä mieltä, itse ainakin myin taloni ja odottelen nyt hintojen laskua.
Eikös se Aktian mukaan hintahuippukin saavutettu jo vuosi sitten.
Pieni korkojen nousu ja romahdus voi alkaa.
Mitä mieltä, itse ainakin myin taloni ja odottelen nyt hintojen laskua.
Eikös se Aktian mukaan hintahuippukin saavutettu jo vuosi sitten.
Pieni korkojen nousu ja romahdus voi alkaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattaa odottaa kohta halvalla pakkomyyntiin tulevia vähänkäytettyjä taloja.
työtä tulee lisää. Lisäksi kartellit purkautuvat!!
Eli hinnat tulevat laskemaan rajusti. Etenki omakotitaloissa.
Silloin kannataa rakentaa kun tarvii talon. Sitten kun haluaa vaihtaa tai ei enää tarvi taloa silloin kannattaa myydä!
tällä palstalla.
Tai no jaa, äänessä taitaa olla enimmäkseen nämä hinnoilla rommailijat - taitavat olla vierailemassa asunnot-palstalta..
Mikähän tarkoitus näillä tolloilla on, toisaalta jos juku näiden jutuista välittää niin on kyllä kohtalonsa ansainnut odotellessaa jotain tulevaksi. Kuuluvatkohan nämä siihen samaan porukkaan jotka tasaisin väliajoin ennustavat ja odottelevat maailmanloppua tulevaksi. Luotettavuus ainakin samaa luokkaa.
jos asunnon hinta laskee ei sitä kukaan myy kun ei omiaan pois saa! sulla logiikka pätkii pahasti. ja koskas asuntojen hinnat olis noin laskenut? pieni koron nosto ei vielä vaikuta mitään, mutta jos mennään yli 10% korkoihin niin taitaa tulla lyhennysvaikeuksia monelle, mutta eiköhän se pankki sitten jousta maksuajassa ennen kuin antaa mennä perintään ja tollasille ketkuille!
1989 reaalihintaindeksi oli 180 ja 1991 se oli alle 100 eli hinnat tippui kahdessa vuodessa noin 45%.Miksei nytkin kuplahintojen aikana voisi käydä samoin. 1980 sai 3,3 vuoden bruttotulolla 100m2 OKT ja nyt saa saman kokoisen talon 7,5 vuoden bruttotuloilla.
Asuntoja myydään mm. avioerojen takia,työttömyys iskee,muutetaan työpaikan takia ja on muita syitä miksi pitää myydä vaikka se ei olisikaan juuri silloin kannattavaa.