Funktio audioksi

Anonyymi

Millähän sovelluksella tai tavalla saisi matemaattisen funktion rykäistyä kuunneltavaan muotoon? Yksinkertaisimmillaan esimerkiksi sin(x) tuottaisi siniaaltoa ääniulostuloon jne.

14

249

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Tutkitaan. Python-pohjaista tuossa jo haeskelin.


      • Anonyymi

        Ehkä tuolle aplaylle putkittamalla saa tämän toteutettua.


    • Anonyymi

      Olen itse käyttänyt 'audacity' -sovellusta onnistuneesti erilaisten tallenteiden kanssa joissa on ollut mm. epäselvyys formaatista ja taajuudesta.

      Eli tässä tapauksessasi kun kyse lähtökohtaisesti ei ole kysymys mistään edes lähellekään äänisignaaliin liittyvästä, niin suosittelisin että kirjoitat tuön matemaattisen datan ensin tiedostoon ja sitten luet sen raakadatana (jollaista se onkin) 'audacity' -sovellukseen ja leikit eri asetuksilla ja kuuntelet lopputulosta.

      Aikanaan me leikittiin commodore 64 juuri tällaisten kanssa, ja mm. ihan RND() -funktiolla otettiin satunnaislukuja ja puskettiin äänigeneraattoriin. Tulokset olivat yllättävän hauskoja...

      Netistä löytynee ohjeita ja lähdekoodia äänen toistoon Linuxissa, johon sinun tarvitsee vain liittää oma funktiosi...

      • Anonyymi

        Audacity on jostain yhteyksistä tuttu. Tiedostoon kirjoitus olisi yksi mahdollisuus, mutta haluttaisiin silti "lennosta" soittava tapa.


      • Anonyymi

        Commorojullahan tungettiin yleensä kanttiaaltoa, saha-aaltoa, kohinaa jne. kanaville.

        Saihan sillä paljon muutakin kikkailtua, kuten rengasmodulaation https://en.wikipedia.org/wiki/Ring_modulation

        Esimerkiksi Jeroen Tellin "Kinetixissä" rapiat 3 minuutin kohdalla on tuo rengasmodulaatio. Googlaa youtubesata kinetix oscilloscope view, niin näkee miltä käppyrä näyttää.


    • WAV-äänitiedoston tekeminen funktion pohjalta on niin yksinkertaista että olettaisin siihen olevan valmiita ohjelmia, mutta nyt en kyllä sellaista onnistunut löytämään.

      Onko sinulla ohjelmointikokemusta? Tässä on C-kielellä tehty esimerkki miten tuo onnistuu: https://www3.nd.edu/~dthain/courses/cse20211/fall2013/wavfile/

      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä koodi taipuu. Ensisijaisesti etsitään kuitenkin suoraan audioon kirjoittavaa tapaa.

        Raspberrylle (?) näyttäisi olevan CircuitPython Audio Out palikka, mutta haluttaisiin käyttää kuitenkin ihan normaali pc:n äänilähtöä.

        https://learn.adafruit.com/circuitpython-essentials/circuitpython-audio-out

        Näyttää siltä että aiemmin Linuxissa on ollut /dev/dsp johon voi kirjoittaa audiodataa suoraan, mutta nykyisin tuo onnistuu esim. aplay:n kautta:
        https://unix.stackexchange.com/questions/587002/how-to-pipe-anything-to-the-audio-output


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En osaa sanoa onko olemassa jokin avoimen lähdekoodin softa tai ylipäätänsä ilmainen softa, joka tuon osaa tehdä. Ehkä on, mutta en tosiaan osaa sanoa tuohon mitään.

      Kaupallisista sotista tulee ekana mieleen Matlab, mutta se on ihan hävyttömän törkeän kallis. Matlab on saatavissa sisi Linuxillekin ja jos en muista väärin niin siinä taisi olla mahdollisuus muuttaa funktio äänitiedostoksi. Ihan täysin varma en siitä ole, koska siitä on aikaa kun olen Matlabilla matemaattisia hommia vääntänyt.

      Mutta kukaan tuskin on valmis maksamaan itseään kipeäksi Matlabin takia vain muuttaakseen jonkun satunnaisen funktion äänitiedostoksi :-)

      T. miksuh

      • Anonyymi

        Korkeakouluopiskelijat yleensä saa opiskelupaikasta Matlabin opiskelijalisenssin. Mutta joo tosiaan Matlab on varmaankin aivan liian järeä softa siihen nähden mitä ketjun aloittaja haki :-) Mutta tuo nyt tuli ekana mieleen.

        T. miksuh


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korkeakouluopiskelijat yleensä saa opiskelupaikasta Matlabin opiskelijalisenssin. Mutta joo tosiaan Matlab on varmaankin aivan liian järeä softa siihen nähden mitä ketjun aloittaja haki :-) Mutta tuo nyt tuli ekana mieleen.

        T. miksuh

        Ainakin Debianissa on matikkasofta nimeltä GNU Octave, joka on pitkälti yhteensopiva Matlabin kanssa. En osaa sanoa onko Octavessa mahdollisuutta tuottaa audiotiedostoja funktioista.

        T. miksuh


    • Anonyymi

      Audacityllä se onnistuu: Siihen löytyy Expression Generator -plugini:
      https://forum.audacityteam.org/viewtopic.php?t=95291
      Tuon avulla hetken haahuilemalla sain puhdasta siniä, sivulta löytyvä plugini pitää siirtää ainakin Ubuntu:ssa kansioon:
      $ mv ExpressionGenerator.ny /usr/share/audacity/plug-ins/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      14
      2564
    2. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1162
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1138
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      82
      936
    5. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      87
      853
    6. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      818
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      24
      755
    8. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      72
      725
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      721
    10. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      137
      690
    11. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      142
      681
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      47
      670
    13. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      54
      623
    14. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      614
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      608
    16. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      603
    17. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      44
      594
    18. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      564
    19. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      548
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      528
    Aihe