Millähän sovelluksella tai tavalla saisi matemaattisen funktion rykäistyä kuunneltavaan muotoon? Yksinkertaisimmillaan esimerkiksi sin(x) tuottaisi siniaaltoa ääniulostuloon jne.
Funktio audioksi
14
247
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa yksi linkki
https://music.stackexchange.com/questions/43110/how-can-i-hear-what-a-mathematical-function-sounds-like- Anonyymi
Tutkitaan. Python-pohjaista tuossa jo haeskelin.
- Anonyymi
Ehkä tuolle aplaylle putkittamalla saa tämän toteutettua.
- Anonyymi
Olen itse käyttänyt 'audacity' -sovellusta onnistuneesti erilaisten tallenteiden kanssa joissa on ollut mm. epäselvyys formaatista ja taajuudesta.
Eli tässä tapauksessasi kun kyse lähtökohtaisesti ei ole kysymys mistään edes lähellekään äänisignaaliin liittyvästä, niin suosittelisin että kirjoitat tuön matemaattisen datan ensin tiedostoon ja sitten luet sen raakadatana (jollaista se onkin) 'audacity' -sovellukseen ja leikit eri asetuksilla ja kuuntelet lopputulosta.
Aikanaan me leikittiin commodore 64 juuri tällaisten kanssa, ja mm. ihan RND() -funktiolla otettiin satunnaislukuja ja puskettiin äänigeneraattoriin. Tulokset olivat yllättävän hauskoja...
Netistä löytynee ohjeita ja lähdekoodia äänen toistoon Linuxissa, johon sinun tarvitsee vain liittää oma funktiosi...- Anonyymi
Audacity on jostain yhteyksistä tuttu. Tiedostoon kirjoitus olisi yksi mahdollisuus, mutta haluttaisiin silti "lennosta" soittava tapa.
- Anonyymi
Commorojullahan tungettiin yleensä kanttiaaltoa, saha-aaltoa, kohinaa jne. kanaville.
Saihan sillä paljon muutakin kikkailtua, kuten rengasmodulaation https://en.wikipedia.org/wiki/Ring_modulation
Esimerkiksi Jeroen Tellin "Kinetixissä" rapiat 3 minuutin kohdalla on tuo rengasmodulaatio. Googlaa youtubesata kinetix oscilloscope view, niin näkee miltä käppyrä näyttää.
WAV-äänitiedoston tekeminen funktion pohjalta on niin yksinkertaista että olettaisin siihen olevan valmiita ohjelmia, mutta nyt en kyllä sellaista onnistunut löytämään.
Onko sinulla ohjelmointikokemusta? Tässä on C-kielellä tehty esimerkki miten tuo onnistuu: https://www3.nd.edu/~dthain/courses/cse20211/fall2013/wavfile/- Anonyymi
Kyllä koodi taipuu. Ensisijaisesti etsitään kuitenkin suoraan audioon kirjoittavaa tapaa.
Raspberrylle (?) näyttäisi olevan CircuitPython Audio Out palikka, mutta haluttaisiin käyttää kuitenkin ihan normaali pc:n äänilähtöä.
https://learn.adafruit.com/circuitpython-essentials/circuitpython-audio-out Anonyymi kirjoitti:
Kyllä koodi taipuu. Ensisijaisesti etsitään kuitenkin suoraan audioon kirjoittavaa tapaa.
Raspberrylle (?) näyttäisi olevan CircuitPython Audio Out palikka, mutta haluttaisiin käyttää kuitenkin ihan normaali pc:n äänilähtöä.
https://learn.adafruit.com/circuitpython-essentials/circuitpython-audio-outNäyttää siltä että aiemmin Linuxissa on ollut /dev/dsp johon voi kirjoittaa audiodataa suoraan, mutta nykyisin tuo onnistuu esim. aplay:n kautta:
https://unix.stackexchange.com/questions/587002/how-to-pipe-anything-to-the-audio-output
- Anonyymi
Löytyi joku python-sounddevice, mikä toistaa PortAudion kautta NumPy-taulukoita. Saattaisi sopia käyttöön, siniaalto-esimerkki.
https://python-sounddevice.readthedocs.io/en/0.4.1/examples.html#play-a-sine-signal
Toistettavaa signaalia generoidaan kohdassa
outdata[:] = args.amplitude * np.sin(2 * np.pi * args.frequency * t) - Anonyymi
En osaa sanoa onko olemassa jokin avoimen lähdekoodin softa tai ylipäätänsä ilmainen softa, joka tuon osaa tehdä. Ehkä on, mutta en tosiaan osaa sanoa tuohon mitään.
Kaupallisista sotista tulee ekana mieleen Matlab, mutta se on ihan hävyttömän törkeän kallis. Matlab on saatavissa sisi Linuxillekin ja jos en muista väärin niin siinä taisi olla mahdollisuus muuttaa funktio äänitiedostoksi. Ihan täysin varma en siitä ole, koska siitä on aikaa kun olen Matlabilla matemaattisia hommia vääntänyt.
Mutta kukaan tuskin on valmis maksamaan itseään kipeäksi Matlabin takia vain muuttaakseen jonkun satunnaisen funktion äänitiedostoksi :-)
T. miksuh- Anonyymi
Korkeakouluopiskelijat yleensä saa opiskelupaikasta Matlabin opiskelijalisenssin. Mutta joo tosiaan Matlab on varmaankin aivan liian järeä softa siihen nähden mitä ketjun aloittaja haki :-) Mutta tuo nyt tuli ekana mieleen.
T. miksuh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korkeakouluopiskelijat yleensä saa opiskelupaikasta Matlabin opiskelijalisenssin. Mutta joo tosiaan Matlab on varmaankin aivan liian järeä softa siihen nähden mitä ketjun aloittaja haki :-) Mutta tuo nyt tuli ekana mieleen.
T. miksuhAinakin Debianissa on matikkasofta nimeltä GNU Octave, joka on pitkälti yhteensopiva Matlabin kanssa. En osaa sanoa onko Octavessa mahdollisuutta tuottaa audiotiedostoja funktioista.
T. miksuh
- Anonyymi
Audacityllä se onnistuu: Siihen löytyy Expression Generator -plugini:
https://forum.audacityteam.org/viewtopic.php?t=95291
Tuon avulla hetken haahuilemalla sain puhdasta siniä, sivulta löytyvä plugini pitää siirtää ainakin Ubuntu:ssa kansioon:
$ mv ExpressionGenerator.ny /usr/share/audacity/plug-ins/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761219
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47644Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305562Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t232557- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510