Funktio audioksi

Anonyymi

Millähän sovelluksella tai tavalla saisi matemaattisen funktion rykäistyä kuunneltavaan muotoon? Yksinkertaisimmillaan esimerkiksi sin(x) tuottaisi siniaaltoa ääniulostuloon jne.

14

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Tutkitaan. Python-pohjaista tuossa jo haeskelin.


      • Anonyymi

        Ehkä tuolle aplaylle putkittamalla saa tämän toteutettua.


    • Anonyymi

      Olen itse käyttänyt 'audacity' -sovellusta onnistuneesti erilaisten tallenteiden kanssa joissa on ollut mm. epäselvyys formaatista ja taajuudesta.

      Eli tässä tapauksessasi kun kyse lähtökohtaisesti ei ole kysymys mistään edes lähellekään äänisignaaliin liittyvästä, niin suosittelisin että kirjoitat tuön matemaattisen datan ensin tiedostoon ja sitten luet sen raakadatana (jollaista se onkin) 'audacity' -sovellukseen ja leikit eri asetuksilla ja kuuntelet lopputulosta.

      Aikanaan me leikittiin commodore 64 juuri tällaisten kanssa, ja mm. ihan RND() -funktiolla otettiin satunnaislukuja ja puskettiin äänigeneraattoriin. Tulokset olivat yllättävän hauskoja...

      Netistä löytynee ohjeita ja lähdekoodia äänen toistoon Linuxissa, johon sinun tarvitsee vain liittää oma funktiosi...

      • Anonyymi

        Audacity on jostain yhteyksistä tuttu. Tiedostoon kirjoitus olisi yksi mahdollisuus, mutta haluttaisiin silti "lennosta" soittava tapa.


      • Anonyymi

        Commorojullahan tungettiin yleensä kanttiaaltoa, saha-aaltoa, kohinaa jne. kanaville.

        Saihan sillä paljon muutakin kikkailtua, kuten rengasmodulaation https://en.wikipedia.org/wiki/Ring_modulation

        Esimerkiksi Jeroen Tellin "Kinetixissä" rapiat 3 minuutin kohdalla on tuo rengasmodulaatio. Googlaa youtubesata kinetix oscilloscope view, niin näkee miltä käppyrä näyttää.


    • WAV-äänitiedoston tekeminen funktion pohjalta on niin yksinkertaista että olettaisin siihen olevan valmiita ohjelmia, mutta nyt en kyllä sellaista onnistunut löytämään.

      Onko sinulla ohjelmointikokemusta? Tässä on C-kielellä tehty esimerkki miten tuo onnistuu: https://www3.nd.edu/~dthain/courses/cse20211/fall2013/wavfile/

      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä koodi taipuu. Ensisijaisesti etsitään kuitenkin suoraan audioon kirjoittavaa tapaa.

        Raspberrylle (?) näyttäisi olevan CircuitPython Audio Out palikka, mutta haluttaisiin käyttää kuitenkin ihan normaali pc:n äänilähtöä.

        https://learn.adafruit.com/circuitpython-essentials/circuitpython-audio-out

        Näyttää siltä että aiemmin Linuxissa on ollut /dev/dsp johon voi kirjoittaa audiodataa suoraan, mutta nykyisin tuo onnistuu esim. aplay:n kautta:
        https://unix.stackexchange.com/questions/587002/how-to-pipe-anything-to-the-audio-output


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En osaa sanoa onko olemassa jokin avoimen lähdekoodin softa tai ylipäätänsä ilmainen softa, joka tuon osaa tehdä. Ehkä on, mutta en tosiaan osaa sanoa tuohon mitään.

      Kaupallisista sotista tulee ekana mieleen Matlab, mutta se on ihan hävyttömän törkeän kallis. Matlab on saatavissa sisi Linuxillekin ja jos en muista väärin niin siinä taisi olla mahdollisuus muuttaa funktio äänitiedostoksi. Ihan täysin varma en siitä ole, koska siitä on aikaa kun olen Matlabilla matemaattisia hommia vääntänyt.

      Mutta kukaan tuskin on valmis maksamaan itseään kipeäksi Matlabin takia vain muuttaakseen jonkun satunnaisen funktion äänitiedostoksi :-)

      T. miksuh

      • Anonyymi

        Korkeakouluopiskelijat yleensä saa opiskelupaikasta Matlabin opiskelijalisenssin. Mutta joo tosiaan Matlab on varmaankin aivan liian järeä softa siihen nähden mitä ketjun aloittaja haki :-) Mutta tuo nyt tuli ekana mieleen.

        T. miksuh


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korkeakouluopiskelijat yleensä saa opiskelupaikasta Matlabin opiskelijalisenssin. Mutta joo tosiaan Matlab on varmaankin aivan liian järeä softa siihen nähden mitä ketjun aloittaja haki :-) Mutta tuo nyt tuli ekana mieleen.

        T. miksuh

        Ainakin Debianissa on matikkasofta nimeltä GNU Octave, joka on pitkälti yhteensopiva Matlabin kanssa. En osaa sanoa onko Octavessa mahdollisuutta tuottaa audiotiedostoja funktioista.

        T. miksuh


    • Anonyymi

      Audacityllä se onnistuu: Siihen löytyy Expression Generator -plugini:
      https://forum.audacityteam.org/viewtopic.php?t=95291
      Tuon avulla hetken haahuilemalla sain puhdasta siniä, sivulta löytyvä plugini pitää siirtää ainakin Ubuntu:ssa kansioon:
      $ mv ExpressionGenerator.ny /usr/share/audacity/plug-ins/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      1002
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      902
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      827
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      87
      791
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      790
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      689
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      46
      687
    Aihe