Kaava ongelma

Pieni kaava ongelma.

Jos sarakkeessa A on luettelo, vaikka nimiä. Solussa B1 on joku luku. Millä kaavalla saan soluun B2 B1:sen lukua vastaavalla rivillä A-sarakkeessa olevan nimen?

Käytössä on lontoon kielinen Excel..

Tattis!

Jay
8867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tämä
=OFFSET(A1;B1-1;0)

Äänestä
  • Kävis paremmin kuin hyvin!

    Kiitos.

    Äänestä

  • tuo on suomenkielisessä?

    Äänestä



  • utelias kirjoitti:

    En saa tuota toimimaan ja minusta tuntuu ettei tuo voikkaan toimia tuollaisena.???

    se vaan toimii, ihan tuollaisena

    Äänestä

=EPÄSUORA("A" &B1)
=INDIRECT("A" &B1)

Äänestä
  • =INDEKSI(A1:A100;B1)
    =INDEX(A1:A100,B1)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jay kirjoitti:

Pieni kaava ongelma.

Jos sarakkeessa A on luettelo, vaikka nimiä. Solussa B1 on joku luku. Millä kaavalla saan soluun B2 B1:sen lukua vastaavalla rivillä A-sarakkeessa olevan nimen?

Käytössä on lontoon kielinen Excel..

Tattis!

Jay

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu