Merenkurkun helmeksi kutsuttuun Raippaluotoon tarkoitus lähteä tutustumaan toukokuuss. Onko jollain suositella sieltä jotain nähtävyyksiä ja käynti kohteita.
Raippaluoto
18
436
Vastaukset
- Anonyymi
Monet menevät Raippaluotoon vain sen takia että näkevät huikean sillan ja kääntyvät heti sitten takaisin. Se on suuri virhe sillä ehdottomasti kannattaa ajaa aivan saaren perälle Svedjehamniin. Upea kalastajakylä punaisine rakennuksineen ja huikea näkötorni Saltkaret jonne kannattaa kiivetä.
- Anonyymi
Tutustumisen arvoinen paikka tuo Raippaluoto.
- Anonyymi
Myös Vallgrundin alueet ovat tutustumisen arvoisia. Paljon hienoja kohteita.
- Anonyymi
Raippaluodossa tuli käytyä joskus silloin kun ei siltaa vielä mennyt. Kaunis paikka kesällä.
- Anonyymi
Vaasan seudulta löytyy muitakin hienoja käyntikohteita kuin vain Raippaluoto. Suositella voin soderfjardenia,
- Anonyymi
Närpiössä olevat kirkkotallit ovat hieno nähtävyys. Kannattaa käydä sielläkin.
- Anonyymi
Kusikivi Kurikassa on perinteinen nähtävyys jo ihan nimensäkin puolesta.
- Anonyymi
Kristiinankaupungin Pyhävuoren erikoinen pirunpelto on ainutlaatuinen nähtävyys Suomessa ja erittäin suosittu nähtävyys.
- Anonyymi
Pyhävuoren pirunpelto on koettu ja se oli todellakin tosi erikoinen paikka. Aika monta valokuvaa tuli paikasta kyllä napattua. Myös Närpiön kirkkotallit ovat ikuistettuna valokuviin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyhävuoren pirunpelto on koettu ja se oli todellakin tosi erikoinen paikka. Aika monta valokuvaa tuli paikasta kyllä napattua. Myös Närpiön kirkkotallit ovat ikuistettuna valokuviin.
Voisitko laittaa niitä ottamiasi kuvia tähän nähtäville?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisitko laittaa niitä ottamiasi kuvia tähän nähtäville?
Googlen kuvahaku niin sieltä näet runsaasti kuvia näistäkin paikoista.
- Anonyymi
Noilla seuduilla jos liikkuu niin ehdottomasti kannattaa myös käydä Kauhanevan kansallispuitossa Karvialla. Tämä upea kokonaisuus tarjoaa mutkittelevia pitkospuu reittejä suolla ja järvien rannoilla. Löytyypä täältä Suomen pisin yhtämittainen pitkospuu reitti.
- Anonyymi
Kauhaneva on kyllä upea paikka ja monille myös tuntematon. Todellinen luontokeidas upeine maisemineen.
- Anonyymi
Tutustumisen arvoinen kohde on myös Vanhan Vaasan rauniopuisto.
- Anonyymi
Tuo rauniopuisto on kyllä hyvinkin erikoinen kohde. Eipä taida Suomesta juurikaan löytyä toista.
- Anonyymi
En uskovainen ole, mutta pakko sanoa että Ylistaron kirkko on kyllä ehkä Suomen hienoin.
- Anonyymi
Tätä aihetta kun lukee niin täällä on useita hienoja kohteita kerrottu. Itse paikallisena voin vielä sanoa että Pyhävuorelle kun menee ja haluaa nähdä sen huikean pirunpellon niin silloin kolmen kilometrin keltainen reitti on oikea valinta. Lähtö reitille tapahtuu hiihtokeskuksen parkkipaikalta.
- Anonyymi
Täällä kun ollut Pohjanmaan nähtävyyksistä juttua niin mainittakoon Kurikan torilla olevasta Juha Miedon hiihtäjäpatsaasta jota kannattaa käydä katsomassa jos siellä päin liikkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4536514Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1773864Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1082516Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251989Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1291390Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751295- 671134
- 631095
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te771049- 441003