Merenkurkun helmeksi kutsuttuun Raippaluotoon tarkoitus lähteä tutustumaan toukokuuss. Onko jollain suositella sieltä jotain nähtävyyksiä ja käynti kohteita.
Raippaluoto
18
411
Vastaukset
- Anonyymi
Monet menevät Raippaluotoon vain sen takia että näkevät huikean sillan ja kääntyvät heti sitten takaisin. Se on suuri virhe sillä ehdottomasti kannattaa ajaa aivan saaren perälle Svedjehamniin. Upea kalastajakylä punaisine rakennuksineen ja huikea näkötorni Saltkaret jonne kannattaa kiivetä.
- Anonyymi
Tutustumisen arvoinen paikka tuo Raippaluoto.
- Anonyymi
Myös Vallgrundin alueet ovat tutustumisen arvoisia. Paljon hienoja kohteita.
- Anonyymi
Raippaluodossa tuli käytyä joskus silloin kun ei siltaa vielä mennyt. Kaunis paikka kesällä.
- Anonyymi
Vaasan seudulta löytyy muitakin hienoja käyntikohteita kuin vain Raippaluoto. Suositella voin soderfjardenia,
- Anonyymi
Närpiössä olevat kirkkotallit ovat hieno nähtävyys. Kannattaa käydä sielläkin.
- Anonyymi
Kusikivi Kurikassa on perinteinen nähtävyys jo ihan nimensäkin puolesta.
- Anonyymi
Kristiinankaupungin Pyhävuoren erikoinen pirunpelto on ainutlaatuinen nähtävyys Suomessa ja erittäin suosittu nähtävyys.
- Anonyymi
Pyhävuoren pirunpelto on koettu ja se oli todellakin tosi erikoinen paikka. Aika monta valokuvaa tuli paikasta kyllä napattua. Myös Närpiön kirkkotallit ovat ikuistettuna valokuviin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyhävuoren pirunpelto on koettu ja se oli todellakin tosi erikoinen paikka. Aika monta valokuvaa tuli paikasta kyllä napattua. Myös Närpiön kirkkotallit ovat ikuistettuna valokuviin.
Voisitko laittaa niitä ottamiasi kuvia tähän nähtäville?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisitko laittaa niitä ottamiasi kuvia tähän nähtäville?
Googlen kuvahaku niin sieltä näet runsaasti kuvia näistäkin paikoista.
- Anonyymi
Noilla seuduilla jos liikkuu niin ehdottomasti kannattaa myös käydä Kauhanevan kansallispuitossa Karvialla. Tämä upea kokonaisuus tarjoaa mutkittelevia pitkospuu reittejä suolla ja järvien rannoilla. Löytyypä täältä Suomen pisin yhtämittainen pitkospuu reitti.
- Anonyymi
Kauhaneva on kyllä upea paikka ja monille myös tuntematon. Todellinen luontokeidas upeine maisemineen.
- Anonyymi
Tutustumisen arvoinen kohde on myös Vanhan Vaasan rauniopuisto.
- Anonyymi
Tuo rauniopuisto on kyllä hyvinkin erikoinen kohde. Eipä taida Suomesta juurikaan löytyä toista.
- Anonyymi
En uskovainen ole, mutta pakko sanoa että Ylistaron kirkko on kyllä ehkä Suomen hienoin.
- Anonyymi
Tätä aihetta kun lukee niin täällä on useita hienoja kohteita kerrottu. Itse paikallisena voin vielä sanoa että Pyhävuorelle kun menee ja haluaa nähdä sen huikean pirunpellon niin silloin kolmen kilometrin keltainen reitti on oikea valinta. Lähtö reitille tapahtuu hiihtokeskuksen parkkipaikalta.
- Anonyymi
Täällä kun ollut Pohjanmaan nähtävyyksistä juttua niin mainittakoon Kurikan torilla olevasta Juha Miedon hiihtäjäpatsaasta jota kannattaa käydä katsomassa jos siellä päin liikkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait813437Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41434Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41211- 261136
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70832Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47806Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60754Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t32752Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45749Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4707