Kovia työmiehiä patilan suomalaisyrittäjät ja bistroketjujen ympäripyöräyttäjät

Anonyymi

Ja tietenkin jysäyttäjät...?

Sitä voi kokeilla kaikenlaista, jos kuuluu perheyhtiöön, jonka liikevaihto on yli 300 miljoonaa (2019) ja työllistää yli 1000 henkilöö?

Jos ei ota uuden kokeilu tuulta siipiensä alle, niin voihan sitä kokeilla jotain muuta?

Ei mene asunnot alta, eikä hermo praGaa?? Muutaman sadantonnin velkojen takia. Maksetaan pois ja koitetaan jotain muuta? Joskus se onnistuu, kun saa vaan mahdollisuuksia yrittää " täysillä?" tai sitten vähemmän " täysillä"

https://yle.fi/uutiset/3-11723015

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pointtini ei nyt suuresta luulosta huolimatta ole kateus menestyviä yrittäjiä kohtaan,
      petyin vain otsikkoon. Luulin saavani lukea jostain Petestä, joka oli ostanut pizzauunin osamaksulla netistä ja alkanut touhuamaan menestykkäästi.

      Tämä jutun kaveri voisi vaikka alkaa myymään erivärisiä A4 paperiarkkeja tapahtumissa lapsille 2e/kpl, joista lapset sitten itse voisivat muokata " suihkarin"

      Se on sellasta, kun ei tarvi välittää onnistuuko vai ei. Pääasia että yrittää ja saa itseänsä vähän julkisuuteen esille?

      • Anonyymi

        " laskut alkoivat kerääntyä?"
        Näkyy olevan mies, jonka taloudenhoidossa olisi, ehkä jotain parantamisen varaa??


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        " laskut alkoivat kerääntyä?"
        Näkyy olevan mies, jonka taloudenhoidossa olisi, ehkä jotain parantamisen varaa??

        Tiedoksi vaan muillekkin, että jos laskuja alkaa kertyyn, niin ostakaa pari pizzauunia makuuhuoneeseen?

        Kuljetusalasta kiinnostuneiden kannattaa perustaa osakeyhtiö ja mennä hakeen vehosta 4 uutta täysperävaunu rekkaa, osamaksusopimuksella. Suomessahan on kaikilla samat mahdollisuudet yrittäjyyteen?


    • Anonyymi

      No kyllä. Siinä oikein sarjassa tarinaa osoituksena mitä tarkoittaa suomalainen kateus. Että voi hyvänen aika sentään ja missäs muualla julkaisu, kuin Pattayan matkailupalstalla.

    • Anonyymi

      Melkoinen buff juttu.

    • Anonyymi

      Numerosenseillä oli unelma tulla neroksi keksijäksi ja menestyväksi yrittäjäksi, joka sitten olisi hekotellut tyytyväisenä kännissä sikari hampaissa maidin kaataessa kuparipannusta kahvia konjakin sekaan jahdin kannella ja johtaja olisi jaellut lahjoja lojaaleille työntekijöille.

      Unelma päättyi Hiekkaharjuun valtion vuokrayksiöön jonka vuokran maksaa kansaneläkelaitos. Kuksassa ei ole konjakkia ja sikarin asiaa ajaa sätkäntumpit joita sankari poimii vanhasta kurkkupurkista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5500
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1502
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      951
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      841
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      822
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      813
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      812
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      807
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      794
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      779
    Aihe