Transistorin tyyppiä?

Anonyymi

Komponenttimäärän minimointia tein transistorikytkennälle ja muistelin, että joskus ainakin sai transistoreja, joissa oli kotelossa sisäänrakennettuna kantavastus ja mahdollisesti jakovastukset. Ainakin rs232-level-shifterin noilla taisi saada tehtyä pelkillä trankuilla? Muistaako joku, mitä tyyppiä nuo oikein oli/saako jostain vielä?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyse oikeastaan komponentista jota voidaan "väärin käyttää" joissakin tilanteissa komponettimäärän minimoimiseksi. Komponettien minimointi useimmin tarkoittaa samanlaisen komponentin käyttöä useammassa paikassa. Pintaliitoksen kohdalla se tarkoittaa kun latomakoneessa on rajallinen määrä paikkoja komponettirullille. Piirilevylle tehdään jopa ylimääräisiä paikkoja kun yksivastus korvataan kahdella ettei sitä ylimääräistä tartte erikseen latoa.
      Piirilevylle tulevia komponettien lukumäärää saadaan tietenkin pienennettyä intekroiduilla piireillä ja siihen löytyy laaja kirjo. Transistoreilla toteutettu vilkku on paljon helpompi tehdä ja vähemmillä osilla PIC-prosessorilla. Saa vielä säädettyä vilkutusta ilman osien vaihtoa. Saa todella simppelin näköisen. Noita piiriperheitä löytyy useita ja PIC sekä AVR niitä helpoimpia millä aloittaa.

    • Anonyymi

      Tietoa näistä ainakin löytyi paljon(BRT, RET, Digital Transistor):
      https://toshiba.semicon-storage.com/ap-en/semiconductor/knowledge/faq/mosfet_common/what-is-a-bias-resistor-built-in-transistor.html
      https://www.nexperia.com/products/bipolar-transistors/resistor-equipped-transistors-rets/#/p=1,s=0,f=,c=,rpp=,fs=0,sc=,so=,es=
      https://www.rohm.com/products/faq-search/faqId/234

      Digital Transistor hakusanalla löytyi: DTA114YS, 10k/47k
      DTA143ES 4k7/4k7 ja DTA114ES 10k/10k
      http://picprojects.org.uk/projects/simpleSIO/ssio.htm
      Periaatteessa tätä voi siis yksinkertaistaa. Vanha 286 on kyseessä, joten siihen ei saa edes usb:ta, mutta sillä kyllä pystyy DOS-pohjalta väkästelemään itse asiassa paljon helpommalla protoja, kuin muilla käyttöjärjestelmillä, joissa ajurit yrittää tunkea tielle ja niitä joutuu ensin säätämään pois tieltä eikä ole varmaa mistä io-osotteesta edes laite löytyy, vaan sitäkin voi joutua vielä metsästelemään boottien välillä.. minimisoftan määrä ei riitä ;)
      Tuollaiseen kun asentaa vaikka 4 gigasen CF muistikortin adapterin avulla, pystyy sille asentelemaan ohjelmien asennuspaketteja kopioimalla toisella koneella ja on itse asiassa huikean nopea mekaaniseen vanhaan kiintolevyyn verrattuna! Harrastus kun keskittyy HW:n puolelle, niin ei jaksa softan kanssa enää oikein räpeltää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      188
      6711
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      153
      1915
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1638
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1350
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      51
      1133
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      42
      1031
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      992
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      927
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      249
      908
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      879
    Aihe