Transistorin tyyppiä?

Anonyymi

Komponenttimäärän minimointia tein transistorikytkennälle ja muistelin, että joskus ainakin sai transistoreja, joissa oli kotelossa sisäänrakennettuna kantavastus ja mahdollisesti jakovastukset. Ainakin rs232-level-shifterin noilla taisi saada tehtyä pelkillä trankuilla? Muistaako joku, mitä tyyppiä nuo oikein oli/saako jostain vielä?

2

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyse oikeastaan komponentista jota voidaan "väärin käyttää" joissakin tilanteissa komponettimäärän minimoimiseksi. Komponettien minimointi useimmin tarkoittaa samanlaisen komponentin käyttöä useammassa paikassa. Pintaliitoksen kohdalla se tarkoittaa kun latomakoneessa on rajallinen määrä paikkoja komponettirullille. Piirilevylle tehdään jopa ylimääräisiä paikkoja kun yksivastus korvataan kahdella ettei sitä ylimääräistä tartte erikseen latoa.
      Piirilevylle tulevia komponettien lukumäärää saadaan tietenkin pienennettyä intekroiduilla piireillä ja siihen löytyy laaja kirjo. Transistoreilla toteutettu vilkku on paljon helpompi tehdä ja vähemmillä osilla PIC-prosessorilla. Saa vielä säädettyä vilkutusta ilman osien vaihtoa. Saa todella simppelin näköisen. Noita piiriperheitä löytyy useita ja PIC sekä AVR niitä helpoimpia millä aloittaa.

    • Anonyymi

      Tietoa näistä ainakin löytyi paljon(BRT, RET, Digital Transistor):
      https://toshiba.semicon-storage.com/ap-en/semiconductor/knowledge/faq/mosfet_common/what-is-a-bias-resistor-built-in-transistor.html
      https://www.nexperia.com/products/bipolar-transistors/resistor-equipped-transistors-rets/#/p=1,s=0,f=,c=,rpp=,fs=0,sc=,so=,es=
      https://www.rohm.com/products/faq-search/faqId/234

      Digital Transistor hakusanalla löytyi: DTA114YS, 10k/47k
      DTA143ES 4k7/4k7 ja DTA114ES 10k/10k
      http://picprojects.org.uk/projects/simpleSIO/ssio.htm
      Periaatteessa tätä voi siis yksinkertaistaa. Vanha 286 on kyseessä, joten siihen ei saa edes usb:ta, mutta sillä kyllä pystyy DOS-pohjalta väkästelemään itse asiassa paljon helpommalla protoja, kuin muilla käyttöjärjestelmillä, joissa ajurit yrittää tunkea tielle ja niitä joutuu ensin säätämään pois tieltä eikä ole varmaa mistä io-osotteesta edes laite löytyy, vaan sitäkin voi joutua vielä metsästelemään boottien välillä.. minimisoftan määrä ei riitä ;)
      Tuollaiseen kun asentaa vaikka 4 gigasen CF muistikortin adapterin avulla, pystyy sille asentelemaan ohjelmien asennuspaketteja kopioimalla toisella koneella ja on itse asiassa huikean nopea mekaaniseen vanhaan kiintolevyyn verrattuna! Harrastus kun keskittyy HW:n puolelle, niin ei jaksa softan kanssa enää oikein räpeltää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      148
      6621
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      35
      3608
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      305
      3200
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      71
      2822
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2272
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1843
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      46
      1691
    8. 14
      1632
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1614
    10. Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattaisi yhdistyä

      Näin saataisiin yksi yli 30 prosentin puolue, jolla olisi riittävästi voimaa jatkaa tarpeellisten rakennemuutosten läpi
      Maailman menoa
      8
      1376
    Aihe