Mulla olis tällainen kysymys... voisitteko mitenkään harkita poikavauvalle nimeksi Jormaa? Tiedän että sillä on kaksimielinen merkitys, mutta suvussa on Jorma nimeä. Olisi kivaa nimetä poika isoisänsä mukaan. Eli mitä mieltä olette, kävisikö se vaikka toiseksi nimeksi?
Jorma
*-*
91489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"voisitteko mitenkään harkita poikavauvalle nimeksi Jormaa?"
-Omalleni en.
Tuo kaksimielisyys istuu varmaan niin tiukassa, että en antaisi tuota nimeksi ollenkaan. Jos haluatte isoisän nimen laittaa (ja nimenomaan tuon Jorman, ei esim. isosisän toista nimeä -jos sellaista yleensä on?), niin toiseksi nimeksi sitten minusta. Melko takuuvarma kiusaamisen aihe kutsumanimenä.
Saisiko Jormasta sitten väännettyä jotain? Jarmo (ei ole sama)? Entä Jore, Jopi, Jone, Jomppe? *lyö tyhjää*
Jori,Jori-Pekka,
nimi vaikka tähän tyyliin: Nico Jorma Kalevi? Eli etunimeksi joku tutumpi kutsumanimi ja sitten Jorma ja kolmas nimi?
Naapuritalossa asui joskus perhe jonka viisivuotias poika oli Joni ja kaksivuotias Jorma. hetken aikaa meni pihalla nikotellessa kun äiti huusi Jormaa. (Luulin ensin kuulleeni väärin).
Tosin puistossa jossa käyn on sisarukset 5 ja 3v Esko ja Leena. Täytyy myöntää että kun äiti kutsuu lapsiaan kääntyy yksi jos toinenkin pää.
miksi Esko ja Leena kääntävät päitä? *ymmällään*
Sitten äiti huutaisi pihalla: Nicoo-oo, ceellä kiiirjoiteettunaa-aa!
Jorma on perinteinen miehen nimi 40- ja 50-luvuilta, joten miksi sitä ei voisi poikalapselle nimeksi antaa.
Enemmän siinä on miehen nimeä kuin Micoissa, Nicoissa ja Paxeissa.
Jos Jorma nimestä assosioituu ensimmäisenä mieleen penis, niin jotain se kertoo kuulijan henkisestä kypsyydestä...
en ole tarkoittanut pojan nimeksi Nicoa, vaikka kirjoitin sen.
annoin yhden esimerkin tai mallin, miten vaan, miten jokin nimi voidaan säilyttää lapsen nimistössä ilman, että sitä pitää laittaa ensimmäiseksi nimeksi jos epäröi tai ei halua laittaa.
tässä tapauksessa nimi Jorma, jota äiti pohti lapselleen, muttei tiennyt laittaako vaiko eikö laittaa, annoin esimerkin, että ainakin meidän pihalla on ollut sen niminen poika ja ikävä sanoa se kyllä kääntää päät, myös minun. ei enää sitten, kun siihen tottuu (kuten paavot, laurit, ellit, kertut, pertit, erkit).
toisekseen Nicoja ja Nikoja on pihat puolillaan, joten itsekään en sitä nimeä laittaisi, jos pojan saisin.
"ei nimi miestä pahenna, ellei mies nimeä".
ystävällisin kevätterveisin julia
Ei Jorma-nimessä ole mitään pahaa. Jos joku lisää siihen jotakin kaksimielistä, niin on syytä kysyä, mitä hänen mielikuvituksessaan pyörii. - Sehän on menevän miehen nimi, vrt. Jorma Ollila ja monet muut näkyvät Jormat.
Sitä paitsi tuo tarkoitettu lisämerkitys ei ole kovin laajalti tunnettu ja tuskin kovin pitkäaikainenkaan. Ilmeisesti nämä nimi-ihmiset siitä tietävät.
Jorma tulee muuten Hieronymus-nimestä, joten sillä on komea historiallinenkin tausta.
Kyllä Jorma sopii vaikka ensimmäiseksi nimeksi. Ei ole mitään syytä arastella.
Pidän erittäin paljon kyseisestä laulajasta.