Tipaton tammikuu?

Anonyymi

Mitä mieltä?

Asiahan ei ole ollenkaan yksoikoinen. Idea on tottakai raittiusjengin kehitelmiä. Hyväll asiallahan net, liika dokaaminen on epäterveellistä ja turmiollista. Kaikki sen toki muutkin tietää, kuin raivoraittiit. Asia siinä suhteessa selkeä.

Vaan alkoholin hyvät puolet unohdetaan ja sivuutetaan täysin, tottakai.

Noh, dokaaminen on kivaa, se selkeetä. Sekin selkeetä, sopivan pienellä alkoholimäärällä on terveyttä edistäviäkin vaikutusia, verenkierto jne. Lisäks mielenterveysongelmien toisena puoena on siitä saatavat mielenterveyttä parantavat seikat, iloisuus, rentoutuminen jne. Eli positiivisia seikkoja sekä ruumiin, että mielenkin terveyteen.

LIsäks sekin, helkkarin moni suomalainenkin on jotenkin saanut alkuunsa alkoholin ansiosta. Joko kännississä nussimalla, tai sitten suhteen alkuun saamiseen alkoholin rentouttavan vaikutuksen ansiosta suhteen alkuun saattamiseksi. Paljonkohan suomen väkilukukaan ois ilman timeraa?

Luovissa töissä alkoholi antaa ikäänkuin psykedeelisiä kanavia ajatuksille ideoimiseen. Se auttaa ruumiillisen työn tekijää jaksamaan vielä väsyneenäkin. LIsäks talkoojuomilla on vaikkapa valettu hiton monien talojen perustukset.

Ja täistä puhuen. Alkoholi työllistää hitosti jyväjemmareita, logistiikkaa, kaupan väkeä, markkinaihmisiä, lasi/metalliteollisuutta, ravintola-alaa, poliisia, oikeuslaitosta yleensäkin, terveydenhuoltoa. Siis kaikkinensa alkoholi työllistää valtavasti ihmisiä ja siitä tulee valtavat suorat ja välilliset verotuotot valtiolle.

Näin koronaaikana maan talous on vakavissa ongelmissa. Ravintolat on toki puhuneet asiasta. Mutta näinä kivisinä aikoina meidän pitää tukea kaikkea yritystoimintaa, mahollisuuksien mukaan. Tipaton tammikuu-liike vaarantaa maan taloutta vakavasti ja erittäin suuren kansalaisten määrän toimeentulo vaarantuu entisestään. Nyt kandee mennä paikalliseen tuopilliselle, tai edes ostaa pussikaljaa himaan. Meidän pitää tuke toinen toistamme, omaksi hyväksemme !

Noh, jos joku haluaa pitää tipattoman tammikuun, omapahan asianne. Meitsi on isänmaallinen patriootti ja ottaa nyt kotomaassa valmistettua keskaria, terveydekseni ja tehdäkseni kaikkeni isänmaan ja suomalaisten takia :D

=DW=

22

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      10 tipatonta tammikuuta on mennyt ja 10 tipatonta helmi-joulukuuta.
      Ei tee heikkoakaan. Yli puolet maailman ihmisistä pärjää ilman viinaa,
      ei ole koskaan juonut, miksi ei kuka hyvänsä pärjäisi ?

      • Anonyymi

        Alussapa olet elämän polulla. Kirjoittaako tänne 10-vuotiaatkin? Ilmankos on outoja mielipiteitä viestiryppäissä?


    • Anonyymi

      Kyllä on mentävä valtion talous edellä ja se ei kestä tipatonta tammikuuta. Justiinsa hain pullon ja annoin valtiolle verotukea. Molemmat tyytyväisä

    • Anonyymi

      Onneksi kerkesin ennen koronaa tuoda Tallinnasta senverran kirkasta että riittää omiks tarpeiks vielä ensi jouluun kun en montaa drinkkiä kuukaudessa ota muutenkaan ja nyt vielä vähemmän kun ei tansseihin pääse. Pubeissa ja karaokekuppiloissa en viihdy.

    • Anonyymi

      Tipaton tammikuu on alkoholisteille. Tai nenän valkaisu viikko tms.
      Jos ei heilaa helluntaina ei seksiä koko kesänä.
      Mitä typeryyksiä. Massa-aivopesua.

    • Anonyymi

      On ihan hyvä edes joskus pitää taukoa. Maksa ei kestä ikuisuuksiin.
      Juuri jatkuva jokapäiväinen tissuttelu tai "läträäminen" on vaarallisinta.
      Taukoja täytyy pitää, jos ei aio kuolla maksakirroosiin, joka on tuskallinen kuolema
      ja voi kestää parikin viikkoa plus sitä edeltävä kunnon heikkeneminen,
      ei pysty enää mihinkään ja voi huonosti, voi mennä maksakoomaan
      sairauden loppuvaiheessa, virota kärsimään ja taas tauti jatkaa etenemistään
      vieden toimintakyvyn.

      • Anonyymi

        No johan tuli luennoitsijakin mukaan. Luuletko todella että joku vielä ei tuota tiedä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No johan tuli luennoitsijakin mukaan. Luuletko todella että joku vielä ei tuota tiedä.

        Kertaus on opintojen äiti. Niin taitaa sanoa vanha viisaus ja se pätee tässäkin asiassa!


    • Anonyymi

      Kippistä vaan...ensi kuussa! Meillä pidetään tipaton tammikuu ihan omaksi hyviksi ja terveydeksi. Juhlitaan muulloin ja monesti ja sekin on ihan kivaa ja omaksi hyväksi ja usein myös terveydeksi; mikään ei piristä paremmin kuin ystävien kanssa vietetty illanvietto!

    • Anonyymi

      Tälläinen tammikuun tipattomuus on vain osoitus laumasieluisuudesta. Kun ei ole omaa harkintaa ja luonteen lujuutta niin haetaan laumasta, näkymättömästäkin jakuvitellusta tukea.

      Minä olen elänyt tilanteiden mukaisesti. Korona päätti puolestani viime vuoden elämänrytmin alkoholittomaksi jouluun saakka.
      Normaali tipallisuuteni on vuositason viikkokeskiarvo 20 - 25 annosta.
      Vuosikausien kuormituksesta huolimatta voivat sisäkaluni erinomaisesti.

    • Anonyymi

      Lapsellinen ja vanhanaikainen ajatus; ”tipaton tammikuu”! Kuulostaa hassulta!

      • Anonyymi

        Mielipide tämäkin!


    • En ole koskaan viettänyt tarkoituksella tipatonta tammikuuta.
      Joskus on mennyt tipattomana ihan itsestään, vielä saattanut kulua helmikuukin.
      Nyt ei tullut tipatonta, eilen nautin pari lasillista valkoviiniä sauna jälkeen.
      Ajattelin että aloitan vuoden alusta syömään terveellisesti. Vasta monen päivän päästä muistin koko asian. Ei kai liene myöhäistä vieläkään.

    • Anonyymi

      Mites tipattomat jatkuu ?

      • Anonyymi

        Hepitön helemikuu alkaa kohta.


    • Anonyymi

      Hyvin menee. Aloitin 2016 ja raittius riistäytyi käsistä. En juo vieläkään.

      • Anonyymi

        tipaton mullakin menossa, siksi otin lasillisen kerralla :))


    • Anonyymi

      Äsken 4 cl Cognacia :)

      Renault

    • Anonyymi

      Kolmen tähden jallu maistuisi.

    • Anonyymi

      En tipottele muinakaan kuukausina, pitää olla vähitään pullo viinaa ennen kun ruppeen ryyppeemään😁 😆 😅 😂 🤣

      • Anonyymi

        Sammaa mieltä. Turhaa haistella ja maistella yhtä tai kahta, vaan senverran että pieni känskä tulee.


    • Anonyymi

      Mitä tässä corona aikoina ittensä kiduttaa , juoda pikkasen kun sitä on . eihän sitä tiijä vaikka yöllä nukkuu poes ? :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4207
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      82
      3908
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2448
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      64
      2286
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      37
      1988
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1879
    7. 107
      1769
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1653
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1652
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      61
      1521
    Aihe