Tipaton tammikuu?

Anonyymi

Mitä mieltä?

Asiahan ei ole ollenkaan yksoikoinen. Idea on tottakai raittiusjengin kehitelmiä. Hyväll asiallahan net, liika dokaaminen on epäterveellistä ja turmiollista. Kaikki sen toki muutkin tietää, kuin raivoraittiit. Asia siinä suhteessa selkeä.

Vaan alkoholin hyvät puolet unohdetaan ja sivuutetaan täysin, tottakai.

Noh, dokaaminen on kivaa, se selkeetä. Sekin selkeetä, sopivan pienellä alkoholimäärällä on terveyttä edistäviäkin vaikutusia, verenkierto jne. Lisäks mielenterveysongelmien toisena puoena on siitä saatavat mielenterveyttä parantavat seikat, iloisuus, rentoutuminen jne. Eli positiivisia seikkoja sekä ruumiin, että mielenkin terveyteen.

LIsäks sekin, helkkarin moni suomalainenkin on jotenkin saanut alkuunsa alkoholin ansiosta. Joko kännississä nussimalla, tai sitten suhteen alkuun saamiseen alkoholin rentouttavan vaikutuksen ansiosta suhteen alkuun saattamiseksi. Paljonkohan suomen väkilukukaan ois ilman timeraa?

Luovissa töissä alkoholi antaa ikäänkuin psykedeelisiä kanavia ajatuksille ideoimiseen. Se auttaa ruumiillisen työn tekijää jaksamaan vielä väsyneenäkin. LIsäks talkoojuomilla on vaikkapa valettu hiton monien talojen perustukset.

Ja täistä puhuen. Alkoholi työllistää hitosti jyväjemmareita, logistiikkaa, kaupan väkeä, markkinaihmisiä, lasi/metalliteollisuutta, ravintola-alaa, poliisia, oikeuslaitosta yleensäkin, terveydenhuoltoa. Siis kaikkinensa alkoholi työllistää valtavasti ihmisiä ja siitä tulee valtavat suorat ja välilliset verotuotot valtiolle.

Näin koronaaikana maan talous on vakavissa ongelmissa. Ravintolat on toki puhuneet asiasta. Mutta näinä kivisinä aikoina meidän pitää tukea kaikkea yritystoimintaa, mahollisuuksien mukaan. Tipaton tammikuu-liike vaarantaa maan taloutta vakavasti ja erittäin suuren kansalaisten määrän toimeentulo vaarantuu entisestään. Nyt kandee mennä paikalliseen tuopilliselle, tai edes ostaa pussikaljaa himaan. Meidän pitää tuke toinen toistamme, omaksi hyväksemme !

Noh, jos joku haluaa pitää tipattoman tammikuun, omapahan asianne. Meitsi on isänmaallinen patriootti ja ottaa nyt kotomaassa valmistettua keskaria, terveydekseni ja tehdäkseni kaikkeni isänmaan ja suomalaisten takia :D

=DW=

22

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      10 tipatonta tammikuuta on mennyt ja 10 tipatonta helmi-joulukuuta.
      Ei tee heikkoakaan. Yli puolet maailman ihmisistä pärjää ilman viinaa,
      ei ole koskaan juonut, miksi ei kuka hyvänsä pärjäisi ?

      • Anonyymi

        Alussapa olet elämän polulla. Kirjoittaako tänne 10-vuotiaatkin? Ilmankos on outoja mielipiteitä viestiryppäissä?


    • Anonyymi

      Kyllä on mentävä valtion talous edellä ja se ei kestä tipatonta tammikuuta. Justiinsa hain pullon ja annoin valtiolle verotukea. Molemmat tyytyväisä

    • Anonyymi

      Onneksi kerkesin ennen koronaa tuoda Tallinnasta senverran kirkasta että riittää omiks tarpeiks vielä ensi jouluun kun en montaa drinkkiä kuukaudessa ota muutenkaan ja nyt vielä vähemmän kun ei tansseihin pääse. Pubeissa ja karaokekuppiloissa en viihdy.

    • Anonyymi

      Tipaton tammikuu on alkoholisteille. Tai nenän valkaisu viikko tms.
      Jos ei heilaa helluntaina ei seksiä koko kesänä.
      Mitä typeryyksiä. Massa-aivopesua.

    • Anonyymi

      On ihan hyvä edes joskus pitää taukoa. Maksa ei kestä ikuisuuksiin.
      Juuri jatkuva jokapäiväinen tissuttelu tai "läträäminen" on vaarallisinta.
      Taukoja täytyy pitää, jos ei aio kuolla maksakirroosiin, joka on tuskallinen kuolema
      ja voi kestää parikin viikkoa plus sitä edeltävä kunnon heikkeneminen,
      ei pysty enää mihinkään ja voi huonosti, voi mennä maksakoomaan
      sairauden loppuvaiheessa, virota kärsimään ja taas tauti jatkaa etenemistään
      vieden toimintakyvyn.

      • Anonyymi

        No johan tuli luennoitsijakin mukaan. Luuletko todella että joku vielä ei tuota tiedä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No johan tuli luennoitsijakin mukaan. Luuletko todella että joku vielä ei tuota tiedä.

        Kertaus on opintojen äiti. Niin taitaa sanoa vanha viisaus ja se pätee tässäkin asiassa!


    • Anonyymi

      Kippistä vaan...ensi kuussa! Meillä pidetään tipaton tammikuu ihan omaksi hyviksi ja terveydeksi. Juhlitaan muulloin ja monesti ja sekin on ihan kivaa ja omaksi hyväksi ja usein myös terveydeksi; mikään ei piristä paremmin kuin ystävien kanssa vietetty illanvietto!

    • Anonyymi

      Tälläinen tammikuun tipattomuus on vain osoitus laumasieluisuudesta. Kun ei ole omaa harkintaa ja luonteen lujuutta niin haetaan laumasta, näkymättömästäkin jakuvitellusta tukea.

      Minä olen elänyt tilanteiden mukaisesti. Korona päätti puolestani viime vuoden elämänrytmin alkoholittomaksi jouluun saakka.
      Normaali tipallisuuteni on vuositason viikkokeskiarvo 20 - 25 annosta.
      Vuosikausien kuormituksesta huolimatta voivat sisäkaluni erinomaisesti.

    • Anonyymi

      Lapsellinen ja vanhanaikainen ajatus; ”tipaton tammikuu”! Kuulostaa hassulta!

      • Anonyymi

        Mielipide tämäkin!


    • En ole koskaan viettänyt tarkoituksella tipatonta tammikuuta.
      Joskus on mennyt tipattomana ihan itsestään, vielä saattanut kulua helmikuukin.
      Nyt ei tullut tipatonta, eilen nautin pari lasillista valkoviiniä sauna jälkeen.
      Ajattelin että aloitan vuoden alusta syömään terveellisesti. Vasta monen päivän päästä muistin koko asian. Ei kai liene myöhäistä vieläkään.

    • Anonyymi

      Mites tipattomat jatkuu ?

      • Anonyymi

        Hepitön helemikuu alkaa kohta.


    • Anonyymi

      Hyvin menee. Aloitin 2016 ja raittius riistäytyi käsistä. En juo vieläkään.

      • Anonyymi

        tipaton mullakin menossa, siksi otin lasillisen kerralla :))


    • Anonyymi

      Äsken 4 cl Cognacia :)

      Renault

    • Anonyymi

      Kolmen tähden jallu maistuisi.

    • Anonyymi

      En tipottele muinakaan kuukausina, pitää olla vähitään pullo viinaa ennen kun ruppeen ryyppeemään😁 😆 😅 😂 🤣

      • Anonyymi

        Sammaa mieltä. Turhaa haistella ja maistella yhtä tai kahta, vaan senverran että pieni känskä tulee.


    • Anonyymi

      Mitä tässä corona aikoina ittensä kiduttaa , juoda pikkasen kun sitä on . eihän sitä tiijä vaikka yöllä nukkuu poes ? :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      148
      2879
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      367
      2037
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1767
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      37
      1722
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1411
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      955
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      938
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe