Tipaton tammikuu?

Anonyymi

Mitä mieltä?

Asiahan ei ole ollenkaan yksoikoinen. Idea on tottakai raittiusjengin kehitelmiä. Hyväll asiallahan net, liika dokaaminen on epäterveellistä ja turmiollista. Kaikki sen toki muutkin tietää, kuin raivoraittiit. Asia siinä suhteessa selkeä.

Vaan alkoholin hyvät puolet unohdetaan ja sivuutetaan täysin, tottakai.

Noh, dokaaminen on kivaa, se selkeetä. Sekin selkeetä, sopivan pienellä alkoholimäärällä on terveyttä edistäviäkin vaikutusia, verenkierto jne. Lisäks mielenterveysongelmien toisena puoena on siitä saatavat mielenterveyttä parantavat seikat, iloisuus, rentoutuminen jne. Eli positiivisia seikkoja sekä ruumiin, että mielenkin terveyteen.

LIsäks sekin, helkkarin moni suomalainenkin on jotenkin saanut alkuunsa alkoholin ansiosta. Joko kännississä nussimalla, tai sitten suhteen alkuun saamiseen alkoholin rentouttavan vaikutuksen ansiosta suhteen alkuun saattamiseksi. Paljonkohan suomen väkilukukaan ois ilman timeraa?

Luovissa töissä alkoholi antaa ikäänkuin psykedeelisiä kanavia ajatuksille ideoimiseen. Se auttaa ruumiillisen työn tekijää jaksamaan vielä väsyneenäkin. LIsäks talkoojuomilla on vaikkapa valettu hiton monien talojen perustukset.

Ja täistä puhuen. Alkoholi työllistää hitosti jyväjemmareita, logistiikkaa, kaupan väkeä, markkinaihmisiä, lasi/metalliteollisuutta, ravintola-alaa, poliisia, oikeuslaitosta yleensäkin, terveydenhuoltoa. Siis kaikkinensa alkoholi työllistää valtavasti ihmisiä ja siitä tulee valtavat suorat ja välilliset verotuotot valtiolle.

Näin koronaaikana maan talous on vakavissa ongelmissa. Ravintolat on toki puhuneet asiasta. Mutta näinä kivisinä aikoina meidän pitää tukea kaikkea yritystoimintaa, mahollisuuksien mukaan. Tipaton tammikuu-liike vaarantaa maan taloutta vakavasti ja erittäin suuren kansalaisten määrän toimeentulo vaarantuu entisestään. Nyt kandee mennä paikalliseen tuopilliselle, tai edes ostaa pussikaljaa himaan. Meidän pitää tuke toinen toistamme, omaksi hyväksemme !

Noh, jos joku haluaa pitää tipattoman tammikuun, omapahan asianne. Meitsi on isänmaallinen patriootti ja ottaa nyt kotomaassa valmistettua keskaria, terveydekseni ja tehdäkseni kaikkeni isänmaan ja suomalaisten takia :D

=DW=

22

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      10 tipatonta tammikuuta on mennyt ja 10 tipatonta helmi-joulukuuta.
      Ei tee heikkoakaan. Yli puolet maailman ihmisistä pärjää ilman viinaa,
      ei ole koskaan juonut, miksi ei kuka hyvänsä pärjäisi ?

      • Anonyymi

        Alussapa olet elämän polulla. Kirjoittaako tänne 10-vuotiaatkin? Ilmankos on outoja mielipiteitä viestiryppäissä?


    • Anonyymi

      Kyllä on mentävä valtion talous edellä ja se ei kestä tipatonta tammikuuta. Justiinsa hain pullon ja annoin valtiolle verotukea. Molemmat tyytyväisä

    • Anonyymi

      Onneksi kerkesin ennen koronaa tuoda Tallinnasta senverran kirkasta että riittää omiks tarpeiks vielä ensi jouluun kun en montaa drinkkiä kuukaudessa ota muutenkaan ja nyt vielä vähemmän kun ei tansseihin pääse. Pubeissa ja karaokekuppiloissa en viihdy.

    • Anonyymi

      Tipaton tammikuu on alkoholisteille. Tai nenän valkaisu viikko tms.
      Jos ei heilaa helluntaina ei seksiä koko kesänä.
      Mitä typeryyksiä. Massa-aivopesua.

    • Anonyymi

      On ihan hyvä edes joskus pitää taukoa. Maksa ei kestä ikuisuuksiin.
      Juuri jatkuva jokapäiväinen tissuttelu tai "läträäminen" on vaarallisinta.
      Taukoja täytyy pitää, jos ei aio kuolla maksakirroosiin, joka on tuskallinen kuolema
      ja voi kestää parikin viikkoa plus sitä edeltävä kunnon heikkeneminen,
      ei pysty enää mihinkään ja voi huonosti, voi mennä maksakoomaan
      sairauden loppuvaiheessa, virota kärsimään ja taas tauti jatkaa etenemistään
      vieden toimintakyvyn.

      • Anonyymi

        No johan tuli luennoitsijakin mukaan. Luuletko todella että joku vielä ei tuota tiedä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No johan tuli luennoitsijakin mukaan. Luuletko todella että joku vielä ei tuota tiedä.

        Kertaus on opintojen äiti. Niin taitaa sanoa vanha viisaus ja se pätee tässäkin asiassa!


    • Anonyymi

      Kippistä vaan...ensi kuussa! Meillä pidetään tipaton tammikuu ihan omaksi hyviksi ja terveydeksi. Juhlitaan muulloin ja monesti ja sekin on ihan kivaa ja omaksi hyväksi ja usein myös terveydeksi; mikään ei piristä paremmin kuin ystävien kanssa vietetty illanvietto!

    • Anonyymi

      Tälläinen tammikuun tipattomuus on vain osoitus laumasieluisuudesta. Kun ei ole omaa harkintaa ja luonteen lujuutta niin haetaan laumasta, näkymättömästäkin jakuvitellusta tukea.

      Minä olen elänyt tilanteiden mukaisesti. Korona päätti puolestani viime vuoden elämänrytmin alkoholittomaksi jouluun saakka.
      Normaali tipallisuuteni on vuositason viikkokeskiarvo 20 - 25 annosta.
      Vuosikausien kuormituksesta huolimatta voivat sisäkaluni erinomaisesti.

    • Anonyymi

      Lapsellinen ja vanhanaikainen ajatus; ”tipaton tammikuu”! Kuulostaa hassulta!

      • Anonyymi

        Mielipide tämäkin!


    • En ole koskaan viettänyt tarkoituksella tipatonta tammikuuta.
      Joskus on mennyt tipattomana ihan itsestään, vielä saattanut kulua helmikuukin.
      Nyt ei tullut tipatonta, eilen nautin pari lasillista valkoviiniä sauna jälkeen.
      Ajattelin että aloitan vuoden alusta syömään terveellisesti. Vasta monen päivän päästä muistin koko asian. Ei kai liene myöhäistä vieläkään.

    • Anonyymi

      Mites tipattomat jatkuu ?

      • Anonyymi

        Hepitön helemikuu alkaa kohta.


    • Anonyymi

      Hyvin menee. Aloitin 2016 ja raittius riistäytyi käsistä. En juo vieläkään.

      • Anonyymi

        tipaton mullakin menossa, siksi otin lasillisen kerralla :))


    • Anonyymi

      Äsken 4 cl Cognacia :)

      Renault

    • Anonyymi

      Kolmen tähden jallu maistuisi.

    • Anonyymi

      En tipottele muinakaan kuukausina, pitää olla vähitään pullo viinaa ennen kun ruppeen ryyppeemään😁 😆 😅 😂 🤣

      • Anonyymi

        Sammaa mieltä. Turhaa haistella ja maistella yhtä tai kahta, vaan senverran että pieni känskä tulee.


    • Anonyymi

      Mitä tässä corona aikoina ittensä kiduttaa , juoda pikkasen kun sitä on . eihän sitä tiijä vaikka yöllä nukkuu poes ? :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      27
      1630
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1130
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      960
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      942
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      878
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      877
    Aihe