Hei! Tässä voitte kertoa muistojanne Tipalan ja Lotilan kouluista. Jos haluatte kertoa jostakin henkilöstä niin voitte kirjoittaa hänen nimikirjaimensa niin yksityisyys säilyy. Itse entisenä Lotilan koululaisena (yo 2001) harmittelen kun koulusta ei ole kirjoitettu mitään muita historiikkeja kuin vuosikertomuksia. Mutta tässä on hyvä paikka keskustella muistoista. Kiitos vastauksista etukäteen.
Vastaukset 23
- Anonyymi
Tipalasta ei tule muuta mieleen kuin eräiden opettajien salasuhde jota jatkui oppilaiden tietäen joitain vuosia. Ihme kun tuon annettiin jatkua.
- Anonyymi
Yhteiskoulussakin oli salasuhde. Oppilaat kuiskuttelivat miesopettajan tunnilla kovaäänisesti "ketäs opettaja rakastaa?" "Hiljaa" huusi opettaja, piti paikkansa.
- Anonyymi
Kuka muistaa Nopon Nöpön?
- Anonyymi
taisi olla terrieri...
- Anonyymi
Noponen eli iäkkääksi Helsingissä.
- Anonyymi
MS joka paukutti oppilaan päätä tauluun äikän tunnilla.😄
- Anonyymi
Ruotsin maikka,jonka ruotsia ei riikinruotsalaiset ymmärtäneet. Ja Bamboo?"yhtye". Rantala?joka soitti Vicky Rostin taustabändissä.
- Anonyymi
Tipu tipu tääl on mato.
- Anonyymi
Fysiikan opettaja PP kutsui joskus kevätpäiväntasausta viettämään (jolloin oli nimipäivänsä.)
- Anonyymi
Uskonnonope PV myöhemmin PP joka minhamosessaan heilutteli jalkojaan istuen opettajanpöydällä.
- Anonyymi
Fyssanope MM johon liikunnanmiesope oli lääpällään.
- Anonyymi
Onkohan peruskiveen muurattua aikakapselia vielä löytynyt?
- Anonyymi
Ei taida olla. Ilmeisesti mennyt murskattavaksi muun betonin mukana. (Ellei joku purkajista ole nähnyt tilastuuttaan koittaneen.) Olisihan se kuitenkin hyvä jos se vielä jostain löytyisi.
- Anonyymi
Ihanat abijuhlat huiskukepit. Hakala-Rahko joka kehotti ajattelemaan omilla aivoilla.
- Anonyymi
Vanha Tipala (Kaupungintalon vieressä) säästynyt purkamiselta.
- Anonyymi
Lahden Suomalainen Tyttökoulu aloitti toimintansa 1908 Loviisankadulla sijainneessa rukoushuoneessa. 1920-luvun alussa koulu oli vakiinnuttanut asemansa ja omaa koulurakennusta alettiin suunnitella. Oli luontevaa pyytää Eliel Saarista Tyttökoulun arkkitehdiksi, olihan hän myös viereisen kaupungintalon suunnittelija. Saarinen piirsi vaatimattoman ja edullisen koulurakennuksen, kuten tyttökoululaiset olivat pyytäneet, ja hän teki sen lähes maksutta. Tyttökoulun talo valmistui keväällä 1923. Se on hyvin tummaksi poltettua tiiltä, kuten kaupungintalokin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lahden Suomalainen Tyttökoulu aloitti toimintansa 1908 Loviisankadulla sijainneessa rukoushuoneessa. 1920-luvun alussa koulu oli vakiinnuttanut asemansa ja omaa koulurakennusta alettiin suunnitella. Oli luontevaa pyytää Eliel Saarista Tyttökoulun arkkitehdiksi, olihan hän myös viereisen kaupungintalon suunnittelija. Saarinen piirsi vaatimattoman ja edullisen koulurakennuksen, kuten tyttökoululaiset olivat pyytäneet, ja hän teki sen lähes maksutta. Tyttökoulun talo valmistui keväällä 1923. Se on hyvin tummaksi poltettua tiiltä, kuten kaupungintalokin.
Rakennus on siis tänä vuonna 100 vuotta vanha.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rakennus on siis tänä vuonna 100 vuotta vanha.
Tyttölyseon talo. https://www.hamewiki.fi/index.php?title=Lahden_Tyttölyseo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyttölyseon talo. https://www.hamewiki.fi/index.php?title=Lahden_Tyttölyseo
Tämä linkki on puutteellinen kun lopun ölyseo on siitä erillään (mustana) . En osaa sitä korjata ja muut linkit poistuvat täältä.
- Anonyymi
Eikös se nyt aiota muunnella ja myydä folktingetille kute Anttilanmäki.
- Anonyymi
Matti Huttunen ja Raili Kansanen oli meidän opet ja lotilan puistolan mökissä oltiin tarkkiksella.Apukoulu siinä toisessa mökissä ja Poikolainen heidän ope. joka oli öööö.Joku tietää/muistaa...
- Anonyymi
Liikunnan lehtori Heikki Laine, hyvät muistot hänestä omilta kouluajoilta
noin 35 vuotta sitten, reilu ja kannustava opettaja.
Hyvällä tapaa kunnioitusta herättävä mies. - Anonyymi
Hei minua kiusattiin,koska harrastin hiihtoa ja nämä Sinuhen omistajan tyttö ei päässyt koulujen väliseen kilpailuun.Olin liian hyvä siksi se kiusasi.Juoksin cooperin testi 2940metriä 9luokka.Paula oli luokka kaveri.En ollut musiikki luokka ,vaikka sain arvosana musiikista 10.Olen käynyt lotilaa 4luokka ja koko yläaste tiirismaa.Nytkö ne tietäisi tämä Sinuhen omistajan tyttö miltä se tuntui et kiusaisi.Olin varmaan koulun paras hiihtäjä ja juoksija.10 vanhasta juossut ja hiihtänyt.Sen jälkeen juossut neljä täyspitkää marathon ja kahdeksan puolikasta marathon. Finlandia hiihto vapaa tyyli raskas lumisade keli 8h17min suksien päällä yhtäsoittoa.Yksi mies hiihti myös kaksi tuntia pidempään.Olisi kiva tavata 9B luokkalaisia opettaja oli nainen en muista kuka.Tässä tietoa ehkä ,joku tietää nyt kuka tämän kirjoitti entinen oppilas lotila ja tiirismaan koulu.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661080
- 69762
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️40746- 149726
- 72697
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37665Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)76633- 48609
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202566Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m111547Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19530Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18480- 84466
- 48449
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail113444Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto64426Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline107413YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene24403- 17402
- 52393