Rivitaloni yläkerran huoneessa on ilmestynyt seinän ja katon väliin rakoja. Seinä on kipsilevyä eikä siinä näy tummentumia. Kun katselin seinän ja katon välistä saumakohtaa, näytti vähän siltä, että siihen on tehty aikaisemmin jotain paikkauksia ts. laitettu jotain vaaleaa korjausainetta. Talo on -90 rakennettu puutalo, joten periaatteessa tuo voisi olla talon elämistä, mutta onko vinkkejä miten tuon voi erottaa kosteudesta? Vai pitääkö vain lainata jostain pintakosteusmittari ja mittailla katto ja seinät.
Katonrajassa halkeamia
Kosteuttako sieltä pukkaa?
53321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
katon ja seinän rajaan vedetään ko massa jotta siitä saadaan nätti. joskus ollaan hätäisiä ja halkeamia tulee heti, joskus maalataan ja maali halkeilee kuivuessaan, joskus talo elää ja rako halkeilee. katsoppa vielä löytyykö halkeamia nurkista tai muualta katoista. jos talo elää ei se elä vain yhdessä katonrajassa. toisaalta outoon paikkaan näkymätön vesivauriokin olisi iskenyt.
Joo, katselin katonrajoja tarkemmin ja näyttäisi olevan yhdessä huoneessa melkein joka katonrajassa ja toisessa huoneessa myös katonrajassa. Mietin vain, ettei katosta olisi tullut kosteutta läpi, mutta silloin silloinhan se ei tietenkään näkyisi pelkästään saumapaikoissa :)
on yleensä jonkinlainen läikkä, ei joku sauma ja tai pelkästään sen suuntainen
minäkin asun rivitalossa vuokralla ja juuri piti soittaa kiinteistöhuoltofirmaan tapettiin katonrajasta alkavista vuotojäljistä, saa nähdä mikä vikana. Seinä ilmeisesti betoni/tiiliseinä kun on asuntojen välinen seinä, tiilivuoraus talossa, rungosta en tiedä. Valmistunut 1981, peruskorjattu kaiketi 1997.
Kiitos vinkeistä!
Mitenkäs noita muuten kannattaisi korjata? Tuossa on siis kipsilevyä ja katto sellainen "röpelöinen", eli onko se nyt sitten joku ruiskutetty tms.