Keväällä 1967 Katajanokalla sijainneen Kaartin pataljoonan ruokalaan tuli siirtomiehiä syömään. Minua vastapäätä istui mies, joka tarrasi kiinni jo kädessäni olleeseen näkkileipäpalaan. Pöydällä oli iso astia täynnä vanikkaa, joten pulasta ei ollut kysymys. Tulokas ei tiennyt, kuka olin.
"Kukas sinä olet?" kysäisin yllättyneenä mokomasta touhusta. Miksi joku halusi syödä lepää, jossa oli minun sormenjälkeni? Vastaus: "Ensitanssija Matti Tikkanen."
Olin komppanian kirjuri ja panin ensitanssijan kävelemään kasarmin ympäri sunnuntaiaamuna kello 2-4, ettei kukaan hyökännyt kimppuumme. Näin häneltä jäivät Kansallisoopperan harjoitukset väliin.
Ensitanssija tarjoutui myöhemmin ostamaan minulle kahvit ja munkin sotkussa, mutta kieltäydyin. Vastenmielinen tyyppi. En tosin myöhemmin hänelle mitään ylimääräistä vahtimista määrännyt.
Wikipedian mukaan Tikkanen on tehnyt mittavan kansainvälisen uran tanssijana, joten kaipa hänkin jossakin vaiheessa aikuistui.
Ensitanssija Matti Tikkanen
Anonyymi
0
217
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4616065Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2252183Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3831950- 1231130
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51064- 281031
- 77892
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60874Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel60755- 39754