Keväällä 1967 Katajanokalla sijainneen Kaartin pataljoonan ruokalaan tuli siirtomiehiä syömään. Minua vastapäätä istui mies, joka tarrasi kiinni jo kädessäni olleeseen näkkileipäpalaan. Pöydällä oli iso astia täynnä vanikkaa, joten pulasta ei ollut kysymys. Tulokas ei tiennyt, kuka olin.
"Kukas sinä olet?" kysäisin yllättyneenä mokomasta touhusta. Miksi joku halusi syödä lepää, jossa oli minun sormenjälkeni? Vastaus: "Ensitanssija Matti Tikkanen."
Olin komppanian kirjuri ja panin ensitanssijan kävelemään kasarmin ympäri sunnuntaiaamuna kello 2-4, ettei kukaan hyökännyt kimppuumme. Näin häneltä jäivät Kansallisoopperan harjoitukset väliin.
Ensitanssija tarjoutui myöhemmin ostamaan minulle kahvit ja munkin sotkussa, mutta kieltäydyin. Vastenmielinen tyyppi. En tosin myöhemmin hänelle mitään ylimääräistä vahtimista määrännyt.
Wikipedian mukaan Tikkanen on tehnyt mittavan kansainvälisen uran tanssijana, joten kaipa hänkin jossakin vaiheessa aikuistui.
Ensitanssija Matti Tikkanen
Anonyymi
0
384
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011571
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58981Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 61866
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t265754Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10750Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä339694Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74686Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58684