Luvista valittaminen kriminalisoitava

Anonyymi

On käsittämätöntä, että tämän päivän Suomessa saa metsästystä häiritä (joka on laissa kiellettyä) edelleen valittamalla laillisista kaatoluvista vain syystä, että luvat saadaan evättyä kyseiseltä jahtikaudelta tai muutoin kokonaan.
Sama ekoterroristi taho käyttää tätä samaa valitusoikeuttaan hyvin usein petoeläimiin yleensä suteen liittyvissä kaatoluvissa.
Pitäisi saada alulle lakialoite, että perusteeton ja tahallinen luvista valittaminen ja häirintä tulisi sakon tai maksimissaan parin vuoden vankilatuomion sanktioiden piiriin, kuten monet muut rikollisuudet myös.

Luvista voisi valittaa vain hyvin perustelluista syistä joihin eivät kuulu äärivihreiden, kettutyttöjen, anarkistien, niinsanottujen luonnonsuojelijoiden yms valitukset.
Ainoastaan puolueettomien tutkijoiden yms hyvin perustellut valitukset voisi saada edes sen, että asiaa saatettaisiin harkita.
Tästä valituksesta on tullut jo maan tapa tietyissä piireissä vain metsästyksen estämiseksi joka ei ole peruste millään mittakaavalla.
Lakialoitteella saatiin muutenkin jo susiasiaa etenemään eduskunnassa kannanhoidollisen metsästyksen puolesta, joten seuraava lakialoite pitää olla tietoisen metsästyksen häirinnän ehdoton kriminalisoiminen myös kaatoluvista valitettaessa.

8

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloitteen paikka.

    • Anonyymi

      Kannattaa muutta maihin joissa ei ole valitusoikeutta, esim pohj korea ja venäjä

      • Anonyymi

        P-Koreasta en tiedä, mutta Venäjällä sudet poistetaan, eikä vihreillä ole valitusoikeutta siitä asiasta. Kyse on kuitenkin kiusanteosta, sinuako ei harmittaisi jos vaikkapa olisit rakentamassa kotia perheellesi, valitus valituksen perään, useiden vuosien päästä ehkä pääset aloittamaan rakentamisen, jos tilanne on enää ollenkaan ajankohtainen... Silloin voit jo ajatella miten mukava asia on, että valittaa voi ihan vaan "huvikseen"..


      • Anonyymi

        Te vasemmanlaidan kannattajathan nimenomaan kaipaatte kommunismia ja yksinvaltiutta joissa valtionjohtoakaan ei koske virkarikos syytteet yms joten hieman liian väärä aihealue kitinällesi.
        On eriasia valittaa aiheesta kuin tehdä jatkuvia valituksia aiheetta kiusallaan.
        Metsästyksen häirintä on jo nyt rikos. Siksi tämäkin käytännössä kuuluu rikoksen tunnusmerkistöön jos valitetaan vain kiusallaan.


    • Anonyymi

      Tulee vain ylemmästä oikeusasteesta hakea ennakkopäätös kaatoluvan toimeenpanokiellon toimeenpanokiellolle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      9
      1666
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      130
      1661
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      252
      1188
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      207
      1053
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      284
      880
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      877
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      858
    Aihe