Luvista valittaminen kriminalisoitava

Anonyymi

On käsittämätöntä, että tämän päivän Suomessa saa metsästystä häiritä (joka on laissa kiellettyä) edelleen valittamalla laillisista kaatoluvista vain syystä, että luvat saadaan evättyä kyseiseltä jahtikaudelta tai muutoin kokonaan.
Sama ekoterroristi taho käyttää tätä samaa valitusoikeuttaan hyvin usein petoeläimiin yleensä suteen liittyvissä kaatoluvissa.
Pitäisi saada alulle lakialoite, että perusteeton ja tahallinen luvista valittaminen ja häirintä tulisi sakon tai maksimissaan parin vuoden vankilatuomion sanktioiden piiriin, kuten monet muut rikollisuudet myös.

Luvista voisi valittaa vain hyvin perustelluista syistä joihin eivät kuulu äärivihreiden, kettutyttöjen, anarkistien, niinsanottujen luonnonsuojelijoiden yms valitukset.
Ainoastaan puolueettomien tutkijoiden yms hyvin perustellut valitukset voisi saada edes sen, että asiaa saatettaisiin harkita.
Tästä valituksesta on tullut jo maan tapa tietyissä piireissä vain metsästyksen estämiseksi joka ei ole peruste millään mittakaavalla.
Lakialoitteella saatiin muutenkin jo susiasiaa etenemään eduskunnassa kannanhoidollisen metsästyksen puolesta, joten seuraava lakialoite pitää olla tietoisen metsästyksen häirinnän ehdoton kriminalisoiminen myös kaatoluvista valitettaessa.

8

194

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloitteen paikka.

    • Anonyymi

      Kannattaa muutta maihin joissa ei ole valitusoikeutta, esim pohj korea ja venäjä

      • Anonyymi

        P-Koreasta en tiedä, mutta Venäjällä sudet poistetaan, eikä vihreillä ole valitusoikeutta siitä asiasta. Kyse on kuitenkin kiusanteosta, sinuako ei harmittaisi jos vaikkapa olisit rakentamassa kotia perheellesi, valitus valituksen perään, useiden vuosien päästä ehkä pääset aloittamaan rakentamisen, jos tilanne on enää ollenkaan ajankohtainen... Silloin voit jo ajatella miten mukava asia on, että valittaa voi ihan vaan "huvikseen"..


      • Anonyymi

        Te vasemmanlaidan kannattajathan nimenomaan kaipaatte kommunismia ja yksinvaltiutta joissa valtionjohtoakaan ei koske virkarikos syytteet yms joten hieman liian väärä aihealue kitinällesi.
        On eriasia valittaa aiheesta kuin tehdä jatkuvia valituksia aiheetta kiusallaan.
        Metsästyksen häirintä on jo nyt rikos. Siksi tämäkin käytännössä kuuluu rikoksen tunnusmerkistöön jos valitetaan vain kiusallaan.


    • Anonyymi

      Tulee vain ylemmästä oikeusasteesta hakea ennakkopäätös kaatoluvan toimeenpanokiellon toimeenpanokiellolle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      40
      1046
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      83
      877
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      162
      862
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      814
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      29
      765
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      687
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      680
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      40
      643
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      612
    10. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      42
      576
    12. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      118
      553
    13. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      515
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      510
    15. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      6
      500
    16. 39
      485
    17. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      475
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      467
    19. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      461
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      457
    Aihe