Franz Kafka ehti lyhyen elämänsä aikana kirjoittaa lukuisia lyhyitä novelleja ja hänet tunnetaan myös kesken jääneistä romaaneistaan. Hän kuoli vain hieman yli 40 vuotiaana, mutta jätti jälkeensä mm. yhden maailman kirjallisuuden helmistä: "Der Process", mikä julkaistiin suomeksi nimellä "Oikeusjuttu".
Lukuelämyksestä voi nauttia monelta kantilta: Päähenkilöön, "herra K", voi helposti samaistua, samoin hänen taivaltaan voi katsella tavallaan "kärpäsenä katossa" ja kuitenkin yllättäen löytää itsensä K:n tilalla!
Kertomus on mielenkiintoinen seikkailu K:n syyllisyydestä tai syyttömyydestä ja mitä tarkoittaa syyllisyyden tunne: kirja porautuu lukijan kalloon ja jää sinne, sillä se pakottaa lukijan (jopa huomaamatta) tutkimaan itseään - ja sitä, mikä on unta ja mikä on totta. Kirja on kuin unta vaikka sen logiikkaa ei voi kiistää!
Jos aikeenasi on lukea vain yksi kirja ikinä, niin se on tämä.
- Tractor
Oikeusjuttu (ei juonipaljastuksia)
1
136
Vastaukset
- Anonyymi
En suosittele. Kirja on äärimmäisen pessimistinen ja paha voittaa siinä. Näinhän ei ole todellisuudessa. Viimeisellä tuomiolla kaikki saatetaan paikalleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3673997Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091443- 941297
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651104Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass14927Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58917- 38880
Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12877- 65861
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60859