Asbestia 1968 rakennetussa talossa?

Milläköhän todennäköisyydellä ok-talossamme on käytetty asbestia jos talo on rakennettu 1968?

Olemme alkaneet remontoimaan taloa mieheni kanssa ja repiessämme muovimattoja ja listoja irti puuportaiden pinnasta, googlettelin miten sen liiman saisi siitä irti, ja tuli vastaan juttuja joissa puhuttiin muovimatoissa käytetystä asbestista sekä muovimaton liimassa. Mieheni ei ota huoltani asiasta yhtä tosissaan ja jatkoi vaan pintojen raapimista ja hiomista. Mutta itselläni kasvoi huoli nyt ihan koko talosta että mitä jos sitä täällä on.

Tarkoituksenamme on rempata talon kaikki pinnat. Muovimattoa on ihan joka huoneessa, pesutiloja lukuun ottamatta missä on kaakelit. Yläkerrassa muovimaton alla tosin on jotain levyjä, ei puulattiaa.

10

745

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      100%

    • Anonyymi

      Asbestia on käyteety muovimatoissa, liimoissa, tasoitteissa ja laasteissa, putkieristeissä, palosuojauksessa, mitä erilasisimmissa rakennuslevyissä, katteissa, vesi- ja viemäriputkissa, ilmanvaihtohormeissa... Jopa tapeteissa. Lista on lähes päättymätön.

    • Anonyymi

      Jos olette iältänne 50 , ei tarvitse olla huolissaan.

    • Anonyymi

      Onhan se melko todennäköistä, että asbestia tuolla on monessa eri paikassa. Muovimatoissa, liimoissa, tasoitteissa, kaakeileiden sauma- ja kiinnityslaasteissa, bitumeissa, vesikatossa jne.

      Noista ei juuri välitetty vielä kymmenisen vuotta sitten eli purettiin surutta. Nykyään ei saisi itsekään purkaa ja pitäisi tehdä asbestikartoitus ennen aloitusta.

      Ehkä tuossa on jo aika paljon ylireagointiakin. Asbesti on toki vaarallista, mutta vaatii yleensä pitkän ja reilun altistuksen ennen kuin riski asbestista johtuviin sairauksiin kasvaa merkittävästi. Siis koskee lähinnä ammatikseen asbestille altistuvia, joilla on vuosien historia jatkuvasta altistuksesta.

      Asutteko tuolla? Jos ette asu, ehkä riittää hyvien maskien ja imurin käyttö sekä mahdollisuuksien mukaan työalueen eristäminen ja alipaineistaminen.

      • Asumme kyllä itse talossa koko ajan. Yhden huoneen ehdimme jo rempatakkin ennen kuin nyt vasta aloin asiaa miettimään.

        Pitäisi nyt siis saada tuo mieskin ymmärtämään että kartoitus olisi ehkä hyvä tehdä. Olemme vasta päältä 30, joten en nyt haluaisi mihinkään asbesti tauteihin muutaman vuoden päästä kuolla.


      • Anonyymi
        Kukkamaija kirjoitti:

        Asumme kyllä itse talossa koko ajan. Yhden huoneen ehdimme jo rempatakkin ennen kuin nyt vasta aloin asiaa miettimään.

        Pitäisi nyt siis saada tuo mieskin ymmärtämään että kartoitus olisi ehkä hyvä tehdä. Olemme vasta päältä 30, joten en nyt haluaisi mihinkään asbesti tauteihin muutaman vuoden päästä kuolla.

        Asbestisairaudet ovat entisaikaan asbestikaivoksissa töissä olleiden juttuja. Pitoisuudet ovat olleet ehkä satakertaisia ja altistumisajat jopa kymmeniä vuosia. Pienessä remontissa riittää hyvät hengityssuojaimet vaikka se ei olekaan määräysten mukaista.


    • Anonyymi

      Kaikkien vaatimusten mukaan toimiminen maksaa lisää tuhansia euroja.

      • Anonyymi

        Eli romuttaa OK-ladossa asumisen peruspilarin = asumiskulutu vain tonni vuodessa.

        Joten tämä ongelma hoidetaan samalla tapaa kuin kosteus/homevauriot ja kaikki muutkin korjaustarpeet. Pää pistetään pensaasen.

        Jos nyt jotain on pakko korjata, niin se tehdään kuutamourakkana ja jätteet a) haudataan pihalle b) kiikutetaan naapurin metsään c) lähimmälle bussipysäkille, mistä ne häviävät itsekseen ja ilmaiseksi.


    • Anonyymi

      Onpa isot kulut jos tosiaan tonni kuussa.

    • Anonyymi

      Tohon asbestijuttuun en ota kantaa, mutta..

      ..pölyn poisto on hyvin tärkeää jos asuu remontin keskellä. Täysin aliarvostettua hommaa.

      Jos teette vaikka yhtä makkaria kerrallaan, niin mahdollisimman ilmatiiviisti asennettu muovi oveen ja tehokas poistopuhallin puhaltamaan remonttipölyt ulos työalueelta. Tämä tapa estää myös sitten sen mahdollisen asbestin leviämisen koko taloon..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      132
      1341
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      94
      1044
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      254
      998
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      797
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      774
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      720
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      687
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      665
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      631
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      610
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      33
      604
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      192
      590
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      587
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      98
      535
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      514
    16. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      472
    17. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      463
    18. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      34
      458
    19. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      458
    20. Olet oikeasti paras

      Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e
      Ikävä
      27
      456
    Aihe