Monta jo hukkunut ja pelastettukin.
Pitäisihän se nyt tietää, kun ei pakkasia ole etelämmässä juurikaan vielä ollut, että jäät eivät kestä.
Turhia kuolemia, sanoisin.
Toinen juttu. Lumimyräkkä tulossa, liikennekaaosta povataan.
Eipä ole pakko enää minnekään lähteä autolla.
Mikä hinku heikoille jäille?
12
103
Vastaukset
- Anonyymi
Joskus vaan pakko lähteä lumimyräkkäänkin, mutta ei heikoille jäille.
- Anonyymi
Ehkä se että lähdetään jäälle ... on joillekin keino oikaista ja lyhentää sitä välimatkaa ...mutta aikas tyhmää kuitenkin kun ne jäät ovat vielä heikkoja...
mimmimum-..mi - Anonyymi
No, kesti se viime vuonnakin;)
Just, epäilen, että rantuuksilla asuvat ja kalastavat ovat monina vuosina tähän aikaan
vahvoilla jäillä käyneet jo verkoilla haukea ja matikkaa hakemassa
ja jos heikolle jäälle on satanut lunta päälle ei malta tuuralla testata jäätä kun syvemmälle jalkautuu.
Muistan kyllä, kun joskus oli suorastaan työ päästä työpaikalle, kun oikein oli pyryttänyt.
Jäällä olen autolla ollut vaan liukkaan kelin koulutuksessa, taitaa olla jo melkein 30 vuotta siitä ajasta.- Anonyymi
Eilen luin, että 84 vuotias ikämies oli lähtenyt potkurilla Tuusulanjärven jäälle,.pudoten avantoon, mutta onneksi oli päässyt itse pois avannosta jäälle, josta pelastuslaitos nouti talviuimarin talteen.
Anonyymi kirjoitti:
Eilen luin, että 84 vuotias ikämies oli lähtenyt potkurilla Tuusulanjärven jäälle,.pudoten avantoon, mutta onneksi oli päässyt itse pois avannosta jäälle, josta pelastuslaitos nouti talviuimarin talteen.
Aika pappa, kun tuossa iässä kykenee itse ylös jäistä nousemaan.
- Anonyymi
Aamulla on lähdettävä liikenteesen vaikka vanhoja pappojo sataisi (yleensä sanotaa että vaikka vanhoja mummoja sataisi), pitää viedä auto fixaukseen, jousi rikki ja auto ei mennyt katsastuksesta läpi , rahan menoa tietää.. :( .
Jäälle minä en menisi isosta rahastakaan vielä, sillä Kuopionkin korkeudella on jo uitu jäissä, anikka täällä ..etelässä.
Pirre Luin lehdestä, että kun lunta sataa päälle, niin jää ei kovetu, vaan siellä on sellaista höttöä alla.
- Anonyymi
Petollisia ovat järvien jäät, merestä puhumattakaan. Kumma juttu, kun pitää työnäytyä aikuisten ihmisten, tuntuu siltä kuin osa olisi vieraantunut tai ei ole koskaan ollut oikeaa suhtautumista luontoon.
Lisäksi on kädetöntä ja uusavutonta porukkaa. Anonyymi kirjoitti:
Petollisia ovat järvien jäät, merestä puhumattakaan. Kumma juttu, kun pitää työnäytyä aikuisten ihmisten, tuntuu siltä kuin osa olisi vieraantunut tai ei ole koskaan ollut oikeaa suhtautumista luontoon.
Lisäksi on kädetöntä ja uusavutonta porukkaa.Tuota minäkin ihmettelen.
Luin just tänään, että moottorikelkkojakin on jo ongittu jäistä.
Katselin Ylen sivuilta ihmisten lähettämiä kuvia. Kyllä sitä lunta näkyy olevan reippaasti joka puolella.
Liikennemylläkkääkin on eteläisessä Suomessa. Kyllä on pelastushenkilöillä ja lumensiivoojilla töitä.
On se lokosaa, kun saa vaan täällä kotosalla köllötellä.
Tosin, ei täällä ole paljon lunta satanut, tuulenpuuskat kyllä nurkissa vinkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13411965Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen793580Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,912855Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.701484Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3161355Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?341339Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2591296Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1431255Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121216- 491160