Jari Aarniolle tehtiin oikeusmurha

Anonyymi

Suomen oikeuslaitos syylistyi törkeään oikeusmurhaan pari viikkoa sitten, kun Helsingin huumepoliisin entinen johtaja tuomittiin elinkautiseen vankeusrangaistukseen murhasta, jossa hän ei ollut edes osallisena. Sen perusteella että hän oli mahdollisesti tietoinen todennäköisesti tapahtuvasta murhayrityksestä erästä turkkilaista rikollista vastaan ja ei syyttäjien mielestä tehnyt riittäviä toimenpiteitä estääkseen murhan. Toki Aarnio on kiistänyt edes tietäneensä asiasta. Ja elinkautinen vankeustuomio murhasta, johon hän ei ole edes osallinen. Eli ts. aikeusmurha.
Missä on oikeudenmukaisuus? Vertailuna 90-luvulla tapahtunut nuoren tytön murha, jossa tekijä sai vain muutaman vuoden ja sekin puolitettiin ensikertalaisuuden tähden.
Tapasin kerran yhden suomalaisen Saksassa asuvan miehen, joka sanoi paenneensa Saksaan Suomen epäoikeudenmukaista oikeusjärjestelmää. Ja että Saksassa yleisesti naureskellaan Suomen oudoille oikeustuomioille.
Varmaan naurunaihetta oli siinäkin, kun 2010-luvun alussa Helsingissä raiskattiin mafiaan kuulunut prostituoitu, jonka tekijät saivat monen vuoden vankeustuomion. Mitenhän muuten prostituoidun voi raiskata? Vertailuna tähänkin, se halpamainen tosiasia, että yleensä raiskauksista, eivät sen tekijät saa juuri minkäänlaista rangaistusta. Toisinaan jopa raiskausilmoituksen tehdyttä naista itseään aletaan syytellä.
Suomea on pidertty sivistysvaltiona ja hyvässä maineessa. Tähänkö se sitten kaatuu, että annetaan rikollisille päätäntävalta myös oikeusasioissa.
Esim. Jari Aarnion elinkautinen pitäisi hetimiten kumota ja vieläpä runsaiden anteeksipyytelyjen kera.

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

        Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
        Maailman menoa
        126
        6400
      2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

        Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
        Ikävä
        376
        6195
      3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

        Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
        Lapua
        71
        6183
      4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

        sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
        Maailman menoa
        344
        3992
      5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

        Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
        Maailman menoa
        148
        2415
      6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

        Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
        Maailman menoa
        4
        2355
      7. Orpo pihalla kuin lumiukko

        Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
        Kansallinen Kokoomus
        131
        1456
      8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

        Onko kuullut kukaan mitään.
        Haapavesi
        13
        1299
      9. Miten kauan sulla menisi

        Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
        Ikävä
        187
        1128
      10. Miksi me oikein

        Rakastuttiin?
        Ikävä
        64
        960
      Aihe