Jari Aarniolle tehtiin oikeusmurha

Anonyymi

Suomen oikeuslaitos syylistyi törkeään oikeusmurhaan pari viikkoa sitten, kun Helsingin huumepoliisin entinen johtaja tuomittiin elinkautiseen vankeusrangaistukseen murhasta, jossa hän ei ollut edes osallisena. Sen perusteella että hän oli mahdollisesti tietoinen todennäköisesti tapahtuvasta murhayrityksestä erästä turkkilaista rikollista vastaan ja ei syyttäjien mielestä tehnyt riittäviä toimenpiteitä estääkseen murhan. Toki Aarnio on kiistänyt edes tietäneensä asiasta. Ja elinkautinen vankeustuomio murhasta, johon hän ei ole edes osallinen. Eli ts. aikeusmurha.
Missä on oikeudenmukaisuus? Vertailuna 90-luvulla tapahtunut nuoren tytön murha, jossa tekijä sai vain muutaman vuoden ja sekin puolitettiin ensikertalaisuuden tähden.
Tapasin kerran yhden suomalaisen Saksassa asuvan miehen, joka sanoi paenneensa Saksaan Suomen epäoikeudenmukaista oikeusjärjestelmää. Ja että Saksassa yleisesti naureskellaan Suomen oudoille oikeustuomioille.
Varmaan naurunaihetta oli siinäkin, kun 2010-luvun alussa Helsingissä raiskattiin mafiaan kuulunut prostituoitu, jonka tekijät saivat monen vuoden vankeustuomion. Mitenhän muuten prostituoidun voi raiskata? Vertailuna tähänkin, se halpamainen tosiasia, että yleensä raiskauksista, eivät sen tekijät saa juuri minkäänlaista rangaistusta. Toisinaan jopa raiskausilmoituksen tehdyttä naista itseään aletaan syytellä.
Suomea on pidertty sivistysvaltiona ja hyvässä maineessa. Tähänkö se sitten kaatuu, että annetaan rikollisille päätäntävalta myös oikeusasioissa.
Esim. Jari Aarnion elinkautinen pitäisi hetimiten kumota ja vieläpä runsaiden anteeksipyytelyjen kera.
Ja eikö hälytyskellot rupee kilkattamaan siitä, että Jari Aarnion on kerrottu 2000 ja 2010-luvuilla olleen rikollisjärjestöjen ykkäpitämän murhalistan aivan kärkisijoilla, jopa NUMERO YKKÖSENÄ.
Ja miksi muuten Suomen oikeusjärjestelmässä on niin paljon vapaamuurareita?

24

1483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käsittämätön tuomio. Huumeongelma on pahentunut vauhdilla Aarnion pidättämisen jälkeen. Kaipa hän osasi aikanaan tehdä jotakin oikein, jopa paremmin kuin asiasta nykyisin vastuussa olevat.

      • Anonyymi

        Niin on. Urpo kiistää vieläkin kaiken pommi iskua myöten. kaikki muut valehtelee. Porvoon talon rahat voitti nopassa ja Vilhusen kanssa sattui vain olemaan bestiksii Ruotsinlaivalta. LAVASTUSTA! FAKE NEWS!Tosi Asia mies joka hommas viattomat linnaan ettei vilhusen kavereiden sinne pitäny. Monikohan istuu nytkin toisen kakkua?


    • Anonyymi

      Sellaista se on Suomessa oikeudenkäyttö

    • Anonyymi

      Murhasta tuomio, vaikka ei murhannut.

      • Anonyymi

        "todennäköisin syin"


    • Anonyymi

      Missä ovat vastaavat syytteet esimiehiä vastaan, kun eivät valvoneet?

      • Anonyymi

        todennäköisesti ei ole aihetta epäillä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        todennäköisesti ei ole aihetta epäillä

        Ajatusrikoksien lähteellä on joka aamu kuhinaa.
        Aamun kirkas Auer koittaa...


    • Anonyymi

      Ehdottomasti Aarnio vapaaksi, hassiksen kilohinta on nousut melkein tuplaten, kun aarnion kamaa ei ole tarjolla. Sitäpaitsi kama pörisi paremmin kuin kilpailijoiden moska.

    • Anonyymi

      Käsittämätön tuomio

      • Anonyymi

        Oikeusmurha nimityskin on vaikea hyväksyä.
        Murdock ja Max Mosley myös aikoinaan painivat tässä hakkeroinnin oikeutuksestakin kiistellystä tasapainiottelussa.


    • Anonyymi

      Jarin omia sepitelmiä, että oli jonkun listan kärkipäässä. Ei olisi muuten valittu vuoden poliisiksi. Vapaamuurareihin se ei päässyt. Oli liian kova roisto jopa niiden mielestä, mikä on jo aika kova saavutus

      • Anonyymi

        "Kuorkkikuskin" sepitelmä eilen klo 20:02


    • Anonyymi

      Itke annulisti itke, onneksi ei kaikkia rikollisia vapauteta ja makseta tapporahaa kuten pedomurhaaja auerskalle.

    • Anonyymi

      Nyt meni ei vain sormi suuhun, vaan koko nyrkki.
      Itke, annulisti, itke?
      Älä itke äitini, älä äitikulta...

      Vielä niitä honkia humisee, siellä Suomen salomailla...
      Olen kyll joskus tunnustanut tai leuhkinut että meidän perhe on metsämafioososukua
      Mutta nyt joku on ottanut liian kirjaimellisesti käskyt tutustua biodiversiteettiin tai johonkin filosofian skolastiikkakoulukuntaan.
      En ymmärrä.

      • Anonyymi

        Sitäpaitsi Liisa Jaakonsaari on tunnustanut tolloutensa, kun ei tajunnut Balzarin rikollista mielenlaatua.
        Kehtaattekin minua orjanmyytiportaan edustajaa puolustavan,hyi.


      • Anonyymi

        Kuinka pitkä porttikielto hullusirpalla minfoon tällä kertaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka pitkä porttikielto hullusirpalla minfoon tällä kertaa?

        Sirpa kuoli muutama kuukausi sitten.


    • Anonyymi

      Hovioikeus on kumonnut Aarnion murhatuomion.

    • Anonyymi

      Hovioikeus on vapauttanut Aarnion syytöksistä ! Jes !
      Huippu juttu.
      Olisi naurattanut käräjäoikeuden tuomio jos ei olisi ollut kyseessä Aarnion oikeusturva ja elämä.
      Aina kannattaa valittaa hovioikeuteen jos kyseessä vakavasta vaarasta ,ettei saa rehellistä lopputulosta.
      Rikollisten todistukset eivät ole päteviä koska heillä ei ole vastuuta sanomisistaan .
      Onnea Jarille ,uuteen elämään ja siihen mitä tulee tekemään loppuelämänsä .

      • Anonyymi

        Hovioikeuteen kannattaa valittaa myös silloin, jos rehellinen tuomio ei miellytä.


    • Anonyymi

      Nyt päästään taas valehtelun syvimpään rotkoon kun kahta Aarnion alaista, poliisia, syytetään valehtelusta.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      PUHUT NYT SUOMEN MAFIAN PÄÄLLIKÖSTÄ. Voit saada hänen ukot ovelle. Heillä logona miekka. Kaikilla aseet. varo puheitasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      265
      5293
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      64
      4287
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4281
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3670
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3667
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      44
      3520
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      35
      2817
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2616
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2586
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      69
      2435
    Aihe