ketkä saa käyttää urheiluhieroja nimikettä?

Anonyymi

niin?

urheiluhierontaa saa varmaan tarjota palveluna kuka tahansa?

1

688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.valvira.fi/terveydenhuolto/ammattioikeudet

      Laki määrää tietyistä ammattinimikkeistä. Tuolla perusteella nimikesuojattu nimi on koulutettu hieroja. Eli on parempi varmasti varmistaa hierojalta (tai ammattirekistereistä), onko hänellä asiallinen koulutus.

      Moni ihminen kouluttaa itseään sekä virallisissa että epävirallisissa koulutuksissa. Eli saattaa olla "koulutettu hieroja", mutta kurssittautunut sen lisäksi vaikkapa kalevalaiseen jäsenkorjaukseen tms. Urheiluhierojan tausta voi olla mikä vain, hyvä tai huono. Hän voi olla vaikkapa laillistettu hieroja tai jopa fysioterapeutti. Mutta koska nimike ei ole nimikesuojattu, niin hierojan tausta on varmistettava itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      10
      2898
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2527
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1393
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1330
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1211
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      959
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      853
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      786
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      27
      635
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    Aihe