Asun Espoossa uudellamaalla mutta täällä ei oikein ole paikkoja joissa metsästää mutta eläimiä seniin edestä. Etsisin paikkaa jossa metsästää esim kauriita jotka aiheuttavat tuhoja. Olisiko täällä ystävällisiä maan omistajia jotka voisivat antaa luvan omille mailleen.
Haussa metsästys maita.
5
178
Vastaukset
- Anonyymi
Osta oma metsä.
- Anonyymi
Olen yrittänyt samaa mutta ilman tulosta. Tosiaan ostamalla muutaman hehtaarin maapalan voi päästä seuran jäseneksi. Jos löytää maapalan joka on seuran maiden osana voi olla "helppo" päästä seuran jäseneksi kun seura ottaa yhteyttä olemassaolevan metsästyysoikeuden jatkamiseksi.
- Anonyymi
Eikö etelässä pääse seuran jäseneksi ellei omista metsää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö etelässä pääse seuran jäseneksi ellei omista metsää?
On äärimmäisen hankalaa ja syynä lähinnä kateus. Tämän voin rehellisesti sanoa, sillä itse olen siinä etuoikeutetussa asemassa, että kuulun kolmeen eri metsästysseuraan.
Peijaisissa yms juhlapuheissa kyllä tuodaan ilmi kaikille vieraille, että "kyllä tarvitsemme ja haluamme uusia nuoria jäseniä" Kun taas tulee jäsenhakemuksia ja niitä kokouksissa käsitellään alkaa senpäiväinen tappelu "ei sillä ole maitakaan, lihaosuuksille vain tulossa, jos valitsette vedän omat maani pois" Tämä on edelleen valitettavan arkipäivää seuroissa.
Olen erään hyvän ystäväni metsästysseura hakemuksia seurannut läheltä hänen pyrkiessään kotipaikkakunnalla oleviin seuroihin. Kyseessä nuori aikuinen ja vuosienkaan haku ei tuota minkäänlaista tulosta. Ehkä 50% ei edes vastaa ja toinen puolikas sanoo joko heti "onko maita" tai loppu osa vastanneista "kyllä pääset liittymismaksu on 5000e ja ensin olet kaksivuotta koejäsenenä etkä saa osallistua metsästykseen. Pienpetojen loukuttamista korkeintaan"
Valkohäntäpeuran osalla tuon kysymyksen näkee vielä paremmin konkreettisesti. Peurarikkailla alueilla, kuten meilläkin lupia on yli äyräiden ja vain innokkaimmat sitten niitä ampuvat osa kymmeniä kaudessa kun taas suurinosa on kyllästynyt koko touhuun ja kaikilla on pakastimet lihaa väärällään, mutta ulkopuolisia ei jahteihin oteta. Se on kynnyskysymys myös niille jäsenille jotka eivät niitä metsästä, mutta ovat seuran jäseniä. Nyt kun on painetta, että valkohäntäpeurasta tulisi kuin pienriistaa maanomistukseen perustuen ovat monet seuran ukot kauhuissaan. Pelotellaan jollain käsittämättömillä "alueet pirstaloituu" termeillä (ei pirstaloitunut metsäkauriinkaan vapauduttua) jne ja on hirveä pelko jos "maattomat alemman luokan metsästäjätkin" pääsisivät niitä metsästämään.
Metsästysseuroissa on kolme ongelmaa ja ne ovat kateus, kateus ja kateus.
- Anonyymi
Kateus, kateus ja kateus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645951Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714795Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto474384SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502473Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat442108Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239