Asun Espoossa uudellamaalla mutta täällä ei oikein ole paikkoja joissa metsästää mutta eläimiä seniin edestä. Etsisin paikkaa jossa metsästää esim kauriita jotka aiheuttavat tuhoja. Olisiko täällä ystävällisiä maan omistajia jotka voisivat antaa luvan omille mailleen.
Haussa metsästys maita.
5
167
Vastaukset
- Anonyymi
Osta oma metsä.
- Anonyymi
Olen yrittänyt samaa mutta ilman tulosta. Tosiaan ostamalla muutaman hehtaarin maapalan voi päästä seuran jäseneksi. Jos löytää maapalan joka on seuran maiden osana voi olla "helppo" päästä seuran jäseneksi kun seura ottaa yhteyttä olemassaolevan metsästyysoikeuden jatkamiseksi.
- Anonyymi
Eikö etelässä pääse seuran jäseneksi ellei omista metsää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö etelässä pääse seuran jäseneksi ellei omista metsää?
On äärimmäisen hankalaa ja syynä lähinnä kateus. Tämän voin rehellisesti sanoa, sillä itse olen siinä etuoikeutetussa asemassa, että kuulun kolmeen eri metsästysseuraan.
Peijaisissa yms juhlapuheissa kyllä tuodaan ilmi kaikille vieraille, että "kyllä tarvitsemme ja haluamme uusia nuoria jäseniä" Kun taas tulee jäsenhakemuksia ja niitä kokouksissa käsitellään alkaa senpäiväinen tappelu "ei sillä ole maitakaan, lihaosuuksille vain tulossa, jos valitsette vedän omat maani pois" Tämä on edelleen valitettavan arkipäivää seuroissa.
Olen erään hyvän ystäväni metsästysseura hakemuksia seurannut läheltä hänen pyrkiessään kotipaikkakunnalla oleviin seuroihin. Kyseessä nuori aikuinen ja vuosienkaan haku ei tuota minkäänlaista tulosta. Ehkä 50% ei edes vastaa ja toinen puolikas sanoo joko heti "onko maita" tai loppu osa vastanneista "kyllä pääset liittymismaksu on 5000e ja ensin olet kaksivuotta koejäsenenä etkä saa osallistua metsästykseen. Pienpetojen loukuttamista korkeintaan"
Valkohäntäpeuran osalla tuon kysymyksen näkee vielä paremmin konkreettisesti. Peurarikkailla alueilla, kuten meilläkin lupia on yli äyräiden ja vain innokkaimmat sitten niitä ampuvat osa kymmeniä kaudessa kun taas suurinosa on kyllästynyt koko touhuun ja kaikilla on pakastimet lihaa väärällään, mutta ulkopuolisia ei jahteihin oteta. Se on kynnyskysymys myös niille jäsenille jotka eivät niitä metsästä, mutta ovat seuran jäseniä. Nyt kun on painetta, että valkohäntäpeurasta tulisi kuin pienriistaa maanomistukseen perustuen ovat monet seuran ukot kauhuissaan. Pelotellaan jollain käsittämättömillä "alueet pirstaloituu" termeillä (ei pirstaloitunut metsäkauriinkaan vapauduttua) jne ja on hirveä pelko jos "maattomat alemman luokan metsästäjätkin" pääsisivät niitä metsästämään.
Metsästysseuroissa on kolme ongelmaa ja ne ovat kateus, kateus ja kateus.
- Anonyymi
Kateus, kateus ja kateus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559198Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656294Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724831Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014443Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064047- 1072211
- 1141578
- 531116