Nettilamppu verkkokauppa - kokemuksianne?

Anonyymi

Löysin kivoja lamppuja nettilamppu.......fi, eivätkä maksa tolkuttomasti. Onko kellään kokemuksia tästä verkkokaupasta? Hieman epäilyttää kun hinnat ovat varsin edulliset....

N-from-here

18

31139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilasin nyt tuolta. Kerron myöhemmin miten meni.

      N-from-here

      • Anonyymi

        Saitko lamput?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saitko lamput?

        Sain nopeastikin mutten o vielä koonnut kun tarvii sähkömiehen tms kun niissä ei ole nykyään kattopistoketta, siis valaisimissa, EU-säännösten takia. Kerron lisää kun selviää onko kaikki osat, palautusaika lienee pitkä jos on viallisia tuotteita. Valaisimia valitessani laitoin valaistus tasaisuuden etusijalle, olisiko sittenkin pitänyt valita mieluinen tyyli, en viitti sen takia palauttaa. Posti toi kotiovelle paketit.

        N-from-here


    • Anonyymi

      Tilasin kaksi lamppua, joita ei pystytty toimittamaan. Peruivat tilauksen, mutta hintavarausta ei poisteta tililtäni luvatussa ajassa. Asiakaspalvelu ei ota vastuuta asiasta! En tilaisi enään!

    • Anonyymi

      En suosittele. Firma on Saksalainen jota ei heti nettisivuista huomaa. Lamppu tuli vasta 3-4 kuukauden päästä tilaamisesta vaikka sivu lupaili 5-7 päivää. Lampun tultua ilmoittivat että lähettävät "puuttuvia osia" perässä ja lähettivät kokonaan toisen lampun. Sitten alkoivat uhkailemaan että jos en palauta sitä ensimmäistä lamppua niin joudun maksamaan molemmat. Ihan käsittämätöntä sekoilua asiakaspalvelulta. Eivät myöskään vastaa kysymyksiin käytännössä ollenkaan. Veikkaan että google translatella hoitavat asiakaspalvelun kun viestintä on niin surkeaa.

    • Anonyymi

      Maksoin lampusta, jota ei näy eikä kuulu vaikka se piti lähettää aikoja sitten.

    • Anonyymi

      Tilasin neljä valaisinta kyseisestä nettifirmasta. Kaikki meni todella hienosti ja valaisimet tulivat muutamassa päivässä postitse ja sähköpostitse tuli informaatiota koko ajan kuinka tilaus eteni. Valaisimet olivat edulliset ja laadultaan hyvät. Suosittelen.

    • Anonyymi

      Tilaus meni läpi ja rahat lähti tililtä, mutta tavaran lähtö Saksasta viivästyi monta kertaa. 4-6 luvattua toimituspäivää muuttui no show'ksi. Itse piti aloittaa selvittely. Asiakaspalveluun vastattiin lopulta viiveellä suomeksi, oli mukamas paketti kadonnut postissa, vaikka lähetyksen seurannan mukaaan ei ollut lähtenyt edes liikkeelle Saksan päässä. Sain sentäs rahat takaisin mutta 4 kk ilman lamppua ja tätä pakettia odotellen jurppi. No, löytyi Terrasta liki samanlainen lamppu puolet halvemmalla, joten loppu hyvin. Mutta en suosittele!!!

    • Anonyymi

      Tilasin kaksi lamppua kirkasvalolamppuuni. Lamppuja ei koskaan tullut ja viestiini että haluan peruuttaa tilauksen ei koskaan edes vastattu. Sain rahani takaisin luottokunnan kautta. Tämä on täysi huijaus. Älkää tilatko täältä mitään, koska voivat rahat jäädä sille tielleen.

    • Anonyymi

      Ei voi suositella. Ostoprosessi kesti 2kk, jonka seurauksena minulla ei ole lamppua, vaan tilaus peruttiin "teknisistä syistä". Kolme yhteydenottoa asiakaspalveluun, josta yhteen vastattiin (puhelimitse) ja luvattiin, että lamppu lähtee seuraavana päivänä. No eipä lähtenyt. Jos tämä on ollut joskus legitiimi bisnes, niin mitähän ihmettä siellä on tapahtunut? Toivottavasti osaavat edes rahat palauttaa.

    • Anonyymi

      Tilasin kattovalaisimia ja jalkalampun. Jalkalampussa jälkiä ja tuotteen hinnasta luvattiin korvata 15%. 3 kuukautta myöhemmin ei ole kuulunut vieläkään.

      Sähköposteihin ei vastata, eikä yritykseen saa yhteyttä mitään kautta. Saksalainen igor vastaa google kääntäjällä sinulle sähköpostilla kerran kuukaudessa ja tämän takia asioihin ei tule ikinä selvyyttä.

      Nettisivuilla luvataan 50 päivän palautusoikeus. Todellisuudessa tuotteita ei pysty palauttamaan, koska missään ei lue mihin pitäisi palauttaa. Eikä igor kerro asiaa sähköpostitse vaan spämmä minulle samaa viestiä uudelleen ja uudelleen.

      Ihan 100% farssi tämä kauppa. En suosittele kenellekkään.

    • Anonyymi

      Toi toimitusaika on ainakin täyttä huijausta, tein tilauksen 13. päivä ja toimitusajaksi kerrottiin 2-6 päivää, 25. päivä soitin ja kysyin kun ei ollut mitään kuulunut.
      samana päivänä n. klo 14.00 tuli ilmoitus että pakettia ei voitu toimittaa 11.35.
      kyseisenä ajankohtana on kyllä kotona ollut kaksikin henkilöa että olisi luullut että toimitus onnistuisi jos kävisi tontilla.
      lähemmin tarkasteltuani toimitus aikoja selvisi että kyseinen lähetys on tullu samana päivänä 11.23 suomeen, asun yli 45min ajomatkan päässä lähimmästä lentokentästä. tunnin ajomatkan päässä lähimmästä satamasta ja 25min ajomatkan päässä lähimmästä postin jakelukeskuksesta. eli 12 min suomeen saapumisen jälkeen on mukamas joku koittanut toimittaa paketin. Täyttä paskaa

    • Anonyymi

      Tilasin 2 lamppua jotka eivät lopulta sopineetkaan ja jouduin palauttamaan.
      Kaikki sujui hyvin ja nopeasti. Toimitus koti ovelle ja palautuksessa myös hakivat koti ovelta. Raha palautui tilille n. viikon kuluessa.
      Lamppu ei sopinut kun oli se kiinnitys erilainen, kannattaa hyvin selvittää saako asennettua. Ja toinen oli liian painava meidän kattoon mihin aioimme lampun laittaa,muuten olisi ollut hyvä.
      Harmi, olisi ollut hienot.

    • Anonyymi

      Tilasin terassille 9 valaisinta. Ne olivat edullisia ja tulivat noin viikossa. Asennettu on ja olemme todella tyytyväisiä. Lamput ovat parempia kuin luulimme. Kiitos !

    • Anonyymi

      Tilasin perjantaina aamulla lampun ja maksoinkin sen heti. Paketti lähti kuljetukseen perjantai iltana ja on tulossa maanantaiksi perille. Käytin matkahuollon kuljetusta.

    • Anonyymi

      Hei älä tilaa tilasin messinki riipuvalaisimen oli viallinen,vääntynyt tuki,lakkaus röpelöinen.
      Lähettävät tänne jo sekunda tuotteet,vaikeaa palautus,rahoja saa odotella.
      Ja hyvitykset huonoja.

    • Anonyymi

      En suosittele.

      Tilasin lampun ja lasikupu rikki. Pyytävät lähettämään tuotteen takaisin, jotta vaihtaisivat tuotteen (Tiedä saako koskaan rahoja takaisin tai ehjää korvaavaa tuotetta).

      Reklamoin asiasta ja koska eivät voi lähettää korvaavaa osaa/ järjestä kuljetuksia vialliselle tuotteelle (pakkaukset, keräily yms.). Laitoin rahojen palautuspyynnön Paypalille ja jos sieltä en saa rahoja, laitan Visalle.

      Älä missään nimessä tilaa täältä ja jos haluat, käytä jotakin luottoyhtiötä..

    • Anonyymi

      Tilaamani lamppu tuli perille ehjänä, kiitos siitä, ei kuitenkaan kotiovelle ja toimitusaikakin oli pitempi kuin luvattiin.
      Olisin toivonut parempia asennusohjeita, esim. miten korkeus säädetään....
      Oli ensimmäinen ja viimeinen tilaus teiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      32
      3797
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      139
      1583
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1451
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1101
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1088
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1051
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      997
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      981
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      950
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      915
    Aihe